<<< menu        <<<-- wstecz

WYROK

Wielu z nas dotyka problem ochrony praw autorskich! Wiele na ten temat odby³o siê dyskusji, wiele emocji budzi fakt, gdy w sklepie, galerii lub katalogu widzimy w³asn± pracê, ale wykonan± przez zupe³nie kogo¶ innego. Najczê¶ciej jest to jaka¶ "Firma", rzadziej na metce mo¿emy spotkaæ nazwisko producenta. Najbardziej boli, gdy nasz± pracê kopiuje znajomy, najbardziej chyba wkurza, gdy inny "Tfu-rca" za swój projekt przyjmuje nasz± pracê...

Jednak czasami dochodzi do absurdów: okazuje siê, ¿e "kulka" nale¿y tylko do jednego producenta, "sze¶cianik", "kwadracik" lub "sto¿ek" do innego. I ka¿dy, kto stosuje "ankê" o ¶rednicy np. 30 mm - jest ju¿ podejrzany, a wykonanie przez niego "pukielki" - O! to ju¿ prawie przestêpstwo! S± "autorzy" zapiêæ, szpilek, "wy³±czni" "u¿ytkownicy okre¶lonego papieru ¶ciernego, frezu lub stalowej szczotki... oraz niezmordowani gawêdziarze, którzy zawsze wiedz±, kto kogo "r¿nie".

Mo¿emy spotkaæ siê równie¿ ze zdaniem, ¿e skoro autor X wykorzysta³ jaki¶ splot ³añcucha zanim zrobi³ to autor Y, to autor Y powinien z wykorzystania tego splotu zrezygnowaæ! A je¿eli nie, to jest "z³odziejem". I choæ splot jest znany od wieków, teza: "kto pierwszy, ten ma prawa autorskie do wzoru" nie jest wcale rzadka. Przykrym jest fakt, ¿e nie bardzo rozumiemy jakie prace "charakteryzuj± siê indywidualnymi cechami, nosz±cymi piêtno indywidualnej decyzji artysty" ( Ustawa o ochronie praw autorskich ).

===================================

Ale wróæmy do faktycznego ³amania praw twórcy. Od wielu osób s³yszeli¶my, ¿e ich prace s± przez nieuczciwe firmy traktowane jako model do odlewu. Czasami w ten sposób, ¿e na kopii pozostaje imiennik prawowitego autora, w³a¶ciciela wzoru. Jakiekolwiek protesty plastyka s± zbywane, do ugody dochodzi rzadko, jeszcze rzadziej plastyk kieruje sprawê do s±du boj±c siê kosztów, d³ugotrwa³ego postêpowania dowodowego, k³opotów... A "z³odziej" potrafi nawet bezczelnie chwaliæ siê, ilu to plastyków ju¿ podrobi³!

Mo¿emy godziæ siê na okradanie nas, mo¿emy jednak próbowaæ dochodziæ swoich praw. Jeden z twórców postanowi³ w³a¶nie "nie daæ siê". Przeby³ d³ug±, czteroletni± drogê, udowodni³ swoje racje, a dzi¶ udostêpni³ swoje materia³y, aby inni znali prawdê. I nie bali siê! Ni¿ej za Jego wiedz± i zgod± publikujemy prawomocny wyrok s±dowy wraz z uzasadnieniem. Wyrok wykonany, to znaczy, ze twórca uzyska³ wszystkie ¶rodki finansowe zas±dzone wyrokiem! Czyli - z pewno¶ci± jest to precedens, na który mog± powo³ywaæ siê wszyscy nastêpni.

Szczegó³owe informacje o tym wydarzeniu bêd± publikowane na ³amach miesiêcznika "Zegarki&Bi¿uteria" ju¿ niebawem. Na naszych stronach udostêpniamy tre¶æ wyroku i uzasadnienia bez podawania miejsc i nazwisk wychodz±c z za³o¿enia, ¿e wa¿ny jest fakt, a nie kto wygra³ przeciwko komu. Dla czytelnika mo¿e byæ równie¿ istotny sposób w jaki S±d wyceni³ straty poniesione przez autora

Zapraszamy do lektury!

Uwaga! Niebawem zostanie uruchomione forum dyskysyjne. Natomiast je¿eli chcesz podzieliæ siê swoim komentarzem - napisz na adres: kontakt@stfz.art.pl, a twój tekst zostanie umieszczony na ³amach naszego forum.

WYROK
W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia ... kwietnia 2002 r.

S±d Okrêgowy w .... II Wydzia³ Cywilny w sk³adzie nastêpuj±cym:

Przewodnicz±cy .....
Protokolant ......

po rozpoznaniu w dniu .... kwietnia 2002 r. w .....
sprawy z powództwa X.Y. przeciwko B.C. o ochronê praw autorskich
  1. nakazuje pozwanemu B.C. zaniechania naruszania autorskich praw maj±tkowych powoda X.Y. do utworów autorskich stanowi±cych bi¿uteriê o wzorach plecionek jubilerskich, polegaj±cego na odtwarzaniu, kopiowaniu lub przerabianiu w jakiejkolwiek formie, w szczególno¶ci poprzez odlewanie, ³±czenie odlanych elementów lub ³±czenie elementów oryginalnych, a tak¿e wprowadzania do obrotu tak wytworzonych egzemplarzy,
  2. zas±dza od pozwanego B.C. na rzecz powoda X.Y. kwotê 36.000,00 - (trzydzie¶ci sze¶æ tysiêcy) z³ z tytu³u wynagrodzenia za korzystanie z autorskich utworów powoda z ustawowymi odsetkami od kwoty 10.000,00 z³ od dnia 28.08.97 r. i od kwoty 36.000,00 z³ od dnia 18.04.2002 r.,
  3. oddala powództwo w pozosta³ym zakresie,
  4. zas±dza od pozwanego B.C. na rzecz powoda X.Y. kwotê 9.650,00 - (dziewiêæ tysiêcy sze¶æset piêædziesi±t) z³ z tytu³u zwrotu kosztów procesu,
  5. nakazuje pobraæ od pozwanego B.C. na rzecz Skarbu Pañstwa - S±du Okrêgowego w ..... z tytu³u wy³o¿onych wydatków s±dowych i pozosta³ej czê¶ci wpisu s±dowego kwotê 2.977,96 - (dwa tysi±ce dziewiêæset siedemdziesi±t siedem z³otych i dziewiêædziesi±t sze¶æ groszy).
UZASADNIENIE

Powód ...... wniós³ o nakazanie pozwanemu ..... zaniechania naruszeñ autorskich praw maj±tkowych powoda, polegaj±cych na odtwarzaniu , kopiowaniu lub przerabianiu w jakiejkolwiek formie - w szczególno¶ci przez odlewanie, ³±czenie odlanych elementów lub ³±czenie elementów oryginalnych - utworów autorskich powoda o wzorach plecionek jubilerskich - oraz wprowadzaniu do obrotu tak wytworzonych egzemplarzy. Powód wniós³ tak¿e o zas±dzenie od pozwanego kwoty 10.000,00 z³. z tytu³u wynagrodzenia za korzystanie z dzie³ powoda. W uzasadnieniu powy¿szego ¿±dania powód podniós³, ¿e pozwany kopiowa³ jego wzory splotów jubilerskich przy u¿yciu metody odlewu a nastêpnie wprowadza³ je na rynek jako utwory innego autora - ( pozew - k. 2 - 5 ). Na rozprawie w dniu 18.04.2002 r. powód rozszerzy³ powództwo, wnosz±c o zas±dzenie, z tytu³u wynagrodzenia za korzystanie z jego dzie³, ³±cznie kwoty 36.000,00 z³. Ponadto powód wniós³ o zas±dzenie od pozwanego kosztów procesu wed³ug z³o¿onego zestawienia w wysoko¶ci 8.583,00 z³. - ( protokó³ rozprawy - k. 357 o.).

Pozwany wniós³ o oddalenie powództwa i zas±dzenie kosztów zastêpstwa adwokackiego w wysoko¶ci dwukrotnej stawki minimalnej, wynikaj±cej z rozporz±dzenia z dnia 12.12.97 r. W uzasadnieniu swojego stanowiska pozwany podniós³, ¿e wytwarzane przez niego i wprowadzane na rynek przedmioty nie nosi³y cech oryginalnych powoda, zawiera³y motyw uniwersalny, u¿ywany powszechnie w jubilerstwie - ( odpowied¼ na pozew -k. 22-23).

S±d ustali³ co nastêpuje;

Powód jest artyst± plastykiem. W po³owie lat dziewiêædziesi±tych powód zaprojektowa³ kolekcjê bi¿uterii ze srebra w tym kolczyków, obr±czek i bransolet, zawieraj±cej motyw plecionki - ( niesporne, zdjêcia - k. 71). Powód sprzedawa³ swoje wyroby, w tym kolekcjê z plecionki srebrnej, dwóm hurtownikom; Pani ..... oraz Pani ..... - k.355). Ka¿da z nich, miesiêcznie, p³aci³a powodowi za wyroby z tej kolekcji ok. 6.000,00 z³. - (zeznania ¶wiadka ..... - k. 355). Wyroby powoda, zawieraj±ce motyw plecionki, sprzedawa³y siê dobrze - (zeznania ¶wiadków; ..... - k. 174 ). By³y jego wizytówk± - (zeznania ¶wiadka ..... - k. 187).

Pozwany wykona³, technik± odlewu, przedmioty na¶laduj±ce wyroby powoda: obr±czki, kolczyki w kszta³cie prostok±tów regularnych i nieregularnych, obr±czki i kolczyki - (przedmioty z³o¿one przez pe³nomocnika powoda na rozprawie w dniu 10.03.98 r. - (k. 74 o., znajduj±ce siê w opakowaniu Nr 2 w zestawie dowodów rzeczowych do³±czonych do sprawy - lista za³±czonych dowodów s. l). Przedmioty te nastêpnie pozwany sprzedawa³ w sklepach nale¿±cych do niego oraz w sklepach, do których dostarcza³ bi¿uteriê. Cena tych wyrobów by³a znacznie ni¿sza, ni¿ wyrobów powoda - ( protokó³ oglêdzin - k. 13 - 17 akt H Co 18 / 97. zeznania ¶wiadka ..... - k. 355 ). W tym okresie pozwany wykonywa³ przy u¿yciu techniki odlewniczej wyroby zawieraj±ce motyw plecionki, w tym równie¿ bransolety, obr±czki i kolczyki - (przedmioty z³o¿one przez pe³nomocnika pozwanego na rozprawie w dniu 17.09.98 r. - k. 128 i n. , znajduj±ce siê w opakowaniu Nr l i 3 w zestawie dowodów rzeczowych na s. l).

W pierwszej po³owie lat dziewiêædziesi±tych splot z drutu szlachetnego lub pó³szlachetnego by³ popularnym motywem w jubilerstwie. Jest to bardzo stary motyw, którego korzenie siêgaj± na¶ladownictwa plecionki tkackiej - (opinia bieg³ego - k. 246 , zeznania ¶wiadka ..... - k. 131 , ..... - k. 145). Wyroby zawieraj±ce ten motyw by³y wystawiane na targach zarówno polskich jak i zagranicznych, w katalogach, sprzedawano tak¿e ich wzory woskowe i gumowe - ( katalogi - k. 127 . zeznania ¶wiadków : ..... - k. 130 o. , ..... - k. 132 . ..... -k. 133 o. , ..... - k. 134 , ..... - k. 135 ). S± wspó³cze¶nie traktowane jako pó³fabrykat jubilerski produkowany przemys³owo i powszechnie stosowany do swobodnego wykorzystania - ( opinia bieg³ego - k. 245 ).

Pozwany wykonywa³ odlewy na zlecenie artystów plastyków, miêdzy innymi powoda - (niesporne). Bez porozumienia z ..... wprowadza³ pó¼niej na rynek jej wzory - ( zeznania ¶wiadka ..... - k. 185). W rozmowie z innym artyst± plastykiem, dla którego wykonywa³ odlewy, powiedzia³ mu, ¿e i tak wszystkich artystów podrobi - ( zeznania ¶wiadka ..... - k. 112).

Wyroby powoda stanowi± indywidualne wyroby autorskie. Decyduje o tym nie motyw splotu, lecz element decyzji do n.p. grubo¶ci przeplotu, ramki, kszta³tu itp. - (opinia bieg³ego - k. 244, zeznania ¶wiadka ..... - k. 145).Wyroby te zosta³y skopiowane przez pozwanego metod± odlewu na tracony wosk - (opinia bieg³ego - k. 244).

Kilkakrotnie pozwany z³o¿y³ w Obwodowym Urzêdzie Probierczym w £odzi wyroby zawieraj±ce imiennik powoda i pozwanego. By³y to wyroby zawieraj±ce pierwotnie imiennik powoda, które nastêpnie zosta³y odlane i nacechowane imiennikiem pozwanego. Imiennik powoda by³ odlany, imiennik pozwanego by³ natomiast wybity. Pozwany telefonicznie zosta³ powiadomiony o niedopuszczalno¶ci takich praktyk. Jako pierwszy swoje wyroby przynosi³ powód, pó¼niej pozwany - (zeznania ¶wiadka ...... - k. 74, 173).

Powód w dniu 17.03.97 r. z³o¿y³ wniosek do Urzêdu Patentowego o zarejestrowanie wzoru zdobniczego p.t. materia³ na wyroby jubilerskie. Decyzj± z dnia 27.09.99 r. znak PP Wz 14232 , Urz±d Patentowy odmówi³ zarejestrowania tego wzoru - ( k. 293 ).

W nastêpstwie wprowadzenia przez pozwanego na rynek wyrobów na¶laduj±cych wyroby powoda, sprzeda¿ wyrobów powoda zmala³a i taki stan rzeczy utrzymywa³ siê przez ok. sze¶ciu miesiêcy. Do dnia dzisiejszego powód zmuszony jest sprzedawaæ swoje wyroby po ni¿szych cenach - (zeznania ¶wiadka .....- k. 355 , powoda - k. 356 ).Cena wzoru sprzedawanego przez artystê jubilera wynosi od 2.000,00 z³. do 2.500,00 z³. Na rynku ³ódzkim ceny s± z regu³y wy¿sze - ( zeznania ¶wiadka ..... - k. 355 o.).

Ustalaj±c powy¿szy stan faktyczny s±d dokona³ nastêpuj±cej oceny materia³u dowodowego;

Fakt produkcji i sprzeda¿y przez pozwanego wyrobów, które zawiera³y elementy to¿same z elementami wyrobów powoda nie by³ w tej sprawie przedmiotem sporu. Strony dzieli³a natomiast interpretacja tego faktu z punktu widzenia postanowieñ ustawy z 1994 r. Analizuj±c ten problem pod tym k±tem nale¿y stwierdziæ, ¿e pomiêdzy zeznaniami ¶wiadków ....., ....., ....., ..... a tak¿e ..... a zeznaniami ¶wiadka ..... oraz opini± bieg³ego nie wystêpuje zasadnicza rozbie¿no¶æ. Z zeznañ tej pierwszej grupy ¶wiadków wynika³o, ¿e motyw plecionki jest od szeregu lat, je¶li nie wieków, u¿ywany w jubilerstwie. Jest ponadto powszechnie u¿ywany w wyrobach importowanych w Azji Po³udniowo Wschodniej. Nie oznacza to jednak w ¿aden sposób, ¿e motyw ten u¿yty w wyrobach powoda, w stadium finalnego produktu, przetworzony nie charakteryzuje siê indywidualnymi cechami, nosz±cymi piêtno indywidualnej decyzji tego artysty. W tej czê¶ci zatem, w której ¶wiadkowie opisywali powszechno¶æ wystêpowania tego motywu na rynku jubilerskim, relacje te nie s± sprzeczne z innym materia³em dowodowym. Taki sposób rozumowania prezentowany by³ równie¿ w opinii bieg³ego, który oddziela³ motyw plecionki od jego indywidualnego, kreatywnego wykorzystania w dziele - (k. 244 - 245). W tej czê¶ci natomiast, w której ¶wiadkowie kwestionowali indywidualny charakter wyrobów powoda, zeznaniom ich s±d nie przyzna³ mocy dowodowej. ¦wiadkowie zeznawali bowiem na okoliczno¶æ faktów, nie za¶ ich prawnej interpretacji. W tej ostatniej pomocnym móg³ byæ jedynie dowód z opinii bieg³ego, który korzystaj±c z fachowej wiedzy móg³ odnale¼æ te przes³anki, które zadecydowa³y o ¶wiadomym na¶ladownictwie dzie³a. Bieg³y, którego opinia nie by³a kwestionowana, a którego wywody s±d oceni³ jako wewnêtrznie spójne i logiczne, w sposób jednoznaczny okre¶li³ produkty pozwanego jako plagiaty.

S±d odmówi³ wiary zeznaniom pozwanego w tej czê¶ci, w której twierdzi³ on, ¿e przebicie prób powoda nast±pi³o w wyniku przypadku, zwrotów itp. W kontek¶cie wy¿ej przedstawionych dowodów jest to relacja niewiarygodna. Z zeznañ ¶wiadka ..... wynika³o, ¿e takie praktyki jednoznacznie jako sprzeczne z prawem ocenione zosta³y przez pracowników Urzêdu Probierczego, co zaprzecza tezie o powszechno¶ci tego zjawiska i jakim¶ swoistym ogólnym przyzwoleniu na sytuacje, w której w obiegu wystêpuj± precjoza zawieraj±ce podrobione znaki probiercze. Równie¿ relacja zaprzeczaj±ca faktowi ¶wiadomego podrabiania wyrobów powoda ¶wiadczy w zasadzie o b³êdnym pogl±dzie prawnym pozwanego, nie za¶ o faktach.

Wysoko¶æ ceny wzoru autorskiego, przyjêt± na kwotê 2.000,00 z³. nale¿a³o ustaliæ na podstawie zeznañ ¶wiadka ..... Okoliczno¶æ ta nie zosta³a ponadto przez pozwanego zaprzeczona.

S±d zwa¿y³ co nastêpuje;

Zgodnie z tre¶ci± przepisu art. art. l ust. l, ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednol. Dz. U. z 2000 r. , Nr 80 , póz. 904), przedmiotem prawa autorskiego jest ka¿dy przejaw dzia³alno¶ci twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezale¿nie od warto¶ci, przeznaczenia i sposobu wyra¿enia (utwór). Jak to stanowi ust 2 powo³anego przepisu, w szczególno¶ci przedmiotem prawa autorskiego s± utwory: l) wyra¿one s³owem, symbolami matematycznymi, znakami graficznymi (literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne oraz programy komputerowe), 2) plastyczne, 3) fotograficzne, 4)lutnicze, 5) wzornictwa przemys³owego, 6) architektoniczne, architektoniczno-urbanistyczne i urbanistyczne, muzyczne i s³owno-muzyczne, 8) sceniczne, sceniczno-muzyczne, choreograficzne i pantomimiczne, 9) audiowizualne (w tym wizualne i audialne). Zgodnie z tre¶ci± przepisu ust. 3 i 4, powo³anego przepisu, utwór jest przedmiotem prawa autorskiego od chwili ustalenia, chocia¿by mia³ postaæ nie ukoñczon±, za¶ ochrona przys³uguje twórcy niezale¿nie od spe³nienia jakichkolwiek formalno¶ci. Wyroby powoda, jak to wynika ze zgromadzonego w sprawie materia³u dowodowego, przede wszystkim z opinii bieg³ego, s± utworem w rozumieniu wy¿ej powo³anego przepisu. Analiza twierdzeñ pozwanego prowadzi do wniosku, ¿e w sposób niedopuszczalny uto¿samia on trzy p³aszczyzny na których winno byæ rozwa¿one wystêpowanie motywu dekoracyjnego. Pierwsza z nich to motyw, który - w istocie - w tym przypadku jest silnie zakorzeniony w kulturze materialnej, w tym w bi¿uterii. Motyw przeplotu, w ró¿nych jego konfiguracjach u¿ywany by³ ju¿ w sztuce ludów germañskich, wczesno¶redniowiecznej, wreszcie w romañskiej a tak¿e w okresach pó¼niejszych. Druga p³aszczyzna to motyw ten wystêpuj±cy na materia³ach bêd±cych pó³fabrykatami, pojawiaj±cych siê masowo po otwarciu rynku w latach dziewiêædziesi±tych. Trzecia jednak p³aszczyzna, ta, która z punktu widzenia art. l powo³anej ustawy ma decyduj±ce znaczenie, to finalne wykorzystanie tego motywu w indywidualnym dziele. Utwory w takim rozumieniu zosta³y przez pozwanego skopiowane.

Dla przyjêcia odpowiedzialno¶ci pozwanego opartej na przepisach ustawy z 1994 r. jest bez znaczenia odmowa zarejestrowania jego wzoru zdobniczego, poniewa¿ dotyczy³a ona innego przedmiotu.

Zgodnie z tre¶ci± przepisu art. Art. 79 ust. I powo³anej wy¿ej ustawy z dnia 4 lutego 1994 r., twórca mo¿e ¿±daæ od osoby, która naruszy³a jego autorskie prawa maj±tkowe, zaniechania naruszenia, wydania uzyskanych korzy¶ci albo zap³acenia w podwójnej, a w przypadku gdy naruszenie jest zawinione, potrójnej wysoko¶ci stosownego wynagrodzenia z chwili jego dochodzenia; twórca mo¿e równie¿ ¿±daæ naprawienia wyrz±dzonej szkody, je¿eli dzia³anie naruszaj±cego by³o zawinione.

Maj±c na uwadze przytoczony wy¿ej przepis orzeczono jak w punkcie I sentencji.

Orzekaj±c w przedmiocie ¿±dania zas±dzenia wynagrodzenia nale¿a³o mieæ na uwadze, co nastêpuje;

Stosowne wynagrodzenie, w rozumieniu art. 79 ust. l ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o Prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. Nr 24, póz. 83), jest to wynagrodzenie, jakie otrzyma³by autor gdyby osoba, która naruszy³a jego autorskie prawa maj±tkowe, zawar³a z nim umowê o korzystanie z utworu w zakresie dokonanego naruszenia. Analogiczne stanowisko przyjête jest równie¿ w orzecznictwie - wyrok S±du Apelacyjnego w £odzi z dnia 26.02.98 r. I Aca 39 / 98 , opublikowany w OSA 1999 17.1 6.

Ustalaj±c wysoko¶æ zas±dzonej w punkcie II kwoty, S±d kierowa³ siê nastêpuj±cymi przes³ankami;

Powód w wyniku dzia³alno¶ci pozwanego poniós³ szkodê, która niew±tpliwie by³a znaczna. Jest on artyst± plastykiem, który samodzielnie opracowa³ wzory dobrze sprzedaj±ce siê na rynku. W po³owie lat dziewiêædziesi±tych móg³ spodziewaæ siê z tego tytu³u znacznych zysków, bior±c dodatkowo pod uwagê, ¿e by³ to okres o wiele wiêkszego zainteresowania bi¿uteri± ni¿ obecnie. By³o to zwi±zane z wiêksz± ch³onno¶ci± rynku wynikaj±c± z ogólnie lepszej sytuacji gospodarczej. Wzory powoda sprzedawane by³y w sklepach i galeriach na terenie ca³ego kraju. Na skutek wprowadzenia przez pozwanego produktów podrabianych o znacznie ni¿szych cenach, sprzeda¿ powoda znacznie zmala³a. Ponadto musia³ on obni¿yæ ceny na swoje wyroby i taki stan rzeczy istnieje do dnia dzisiejszego. Precyzyjne ustalenie skali utraconego wynagrodzenia za te wzory nie jest obecnie mo¿liwe, st±d nale¿a³o siêgn±æ do an. 322 k.p.c. Powód, z tego tytu³u, domaga³ siê zas±dzenia kwoty 36.000,00 z³. Dla weryfikacji tej kwoty, s±d zdecydowa³ siê na trzy, niezale¿ne, metody.

Pierwsza z tych metod wnioskowana by³a przez samego powoda i odznacza siê prostot±, a zarazem najbli¿sza jest rozumieniu roszczenia, przyjêtemu wy¿ej. Opiera siê na ustaleniu ceny sprzeda¿y jednego indywidualnego wzoru, pomno¿onej przez ilo¶æ sprzedanych wzorów i nastêpnie pomno¿eniu tak ustalonego wyniku przez trzy. Poniewa¿ rozbie¿no¶ci w relacjach dotycz±cych ceny wzoru pomiêdzy ¶wiadkiem ..... a powodem by³y istotne ( 2.000,00 - 2-500,00 z³. - ¶wiadek ..... i 5.000,00 - 6.000,00 z³. - powód), s±d przyj±³ doln± granicê tej warto¶ci. Daje to nastêpuj±ce obliczenie: 2.000,00 x 6 == 12.000,00 x 3 = 36.000,00 z³.

Druga metoda ma zbli¿ony charakter, z tym, ¿e opiera siê na zwaloryzowanych warto¶ciach, wynikaj±cych z nie obowi±zuj±cego obecnie rozporz±dzenia Rady Ministrów z dnia 11.11.77 r. w sprawie zasad i stawek wynagrodzenia twórców dzie³ plastycznych oraz umów o wykonanie lub wykorzystanie tych dzie³ ( Dz. U. Nr 36 , póz. 158 , zm : Dz. U. z 1983 r. Nr 58 , póz. 261 i z 1988 r. , Nr 23 , póz. 164, uchylonego zarz±dzeniem Ministra Kultury i Sztuki z dnia 10.07.90 r. o odst±pieniu od ustalania umów wzorcowych oraz zasad i stawek wynagradzania za utwory wydawane w formie ksi±¿kowej , utwory fotograficzne , muzyczne , plastyczne i scenograficzne oraz dzie³a lutnicze ( M.P. 2 1990 r., r 30 , póz. 240 ). Stosuj±c ¶redni± stawkê wynikaj±c± z rozporz±dzenia - Tabela R V. Metaloplastyka i z³otnictwo, B 3 Bi¿uteria ( forma prosta - 2.000 - 6.000 i forma z³o¿ona 6.000 - 24.000 poz. B 3 a - 4.000 st. z³. i waloryzuj±c j± i przeliczaj±c jak w metodzie I otrzymujemy nastêpuj±cy wynik: 4.000 st. z³. - 4.610 st. z³. = 86 %. 86 % z 1.380,15 z³. daje 1.186,92 x 6 =7.121,57 z³. x 3 = 21.364,00 z³. Jednocze¶nie jednak, je¶li zastosujemy górn± stawkê z rozporz±dzenia, a - jak siê wydaje w zwi±zku z popularno¶ci± rynkow± wzoru, potwierdzon± w zebranym materiale dowodowym, stawka taka by³aby bardziej w³a¶ciwa, otrzymujemy nastêpuj±ce obliczenia: 6.000 st. d. - 4.610 st. z³. = 130 % . 130 % x 1.380,15 z³. = 1.794,19 z³. x 6 = 10.765J7 z³. x 3 = 32.295,51 z³.

Trzecia metoda opiera siê na odmiennych za³o¿eniach. Ustala ona zwrot wynagrodzenia ujmowanego nie jako ceny za okre¶lone wzory autorskie, których prawo przeniesione zostaje wraz z prawami autorskimi na nabywcê, lecz traktowanego jako ceny uzyskanej od kupca za ca³o¶æ wyrobów sprzedanych przez artystê. Taka metoda jest równie uprawniona, poniewa¿ takie rozliczenie stosowa³ ze swoimi odbiorcami powód. Jej dodatkowy walor polega na tym, ¿e pozwala unaoczniæ straty, jakie powód poniós³ poprzez utratê dochodu. Jest zatem zbli¿ona do za³o¿eñ le¿±cych u podstaw ogólnych unormowañ dotycz±cych odpowiedzialno¶ci odszkodowawczej ( art. 362 k,c.). W tym przypadku mno¿nik przez 3, dyktowany ustaw±, rekompensuje ca³okszta³t strat z okresu pó¼niejszego, praktycznie do dnia dzisiejszego a ca³kowicie nieuchwytnych. Przy takiej metodzie obliczenia s± nastêpuj±ce. 6.000,00 x 2 ( dwóch odbiorców : L.L. i G.G. ) = 12.000,00 z³. x 40 % ( wysoko¶æ dochodu ) = 4.800,00 x 6 ( ilo¶æ miesiêcy w trakcie których spad³a sprzeda¿ ) =s 28.800,00 z³. x 50% ( stopieñ spadku sprzeda¿y ) = 14.400,00 x 3 = 43.200,00 z³.

Bior±c pod uwagê, ¿e wszystkie wy¿ej zaprezentowane metody doprowadzi³y do wyniku zbli¿onego do ¿±dania powoda, w tym jedna do wyniku wy¿szego, nale¿a³o zas±dziæ ¿±dan± przez niego sumê.

O odsetkach ustawowych orzeczono na podstawie art. 484 § l k.c., oznaczaj±c jako datê która wyznacza ich bieg: co do kwoty pierwotnie ¿±danej - dzieñ dorêczenia pozwanemu odpisu pozwu, natomiast co do daty ostatecznie ¿±danej, datê rozszerzenia pozwu. Oddalenie powództwa dotyczy odsetek ¿±danych od kwoty 36.000,00 z³. od daty dorêczenia odpisu pozwu.

Podstawê orzeczenia w zakresie kosztów procesu stanowi³ przepis art. 98 k.p.c. Na poniesione przez niego koszty procesu z³o¿y³y siê koszty: wpisu sadowego w wysoko¶ci 1.000,00 z³-, zastêpstwa adwokackiego w wysoko¶ci, ³±cznie z kosztem op³aty skarbowej od pe³nomocnictwa , 8.003,00 z³. oraz koszty postêpowania zabezpieczaj±cego w wysoko¶ci 580,00 z³. oraz koszt uzupe³niaj±cej opinii bieg³ego w wysoko¶ci 27,26 z³. Poniewa¿ koszt opinii podstawowej bieg³ego, wobec tocz±cego siê w owym czasie postêpowania wszczêtego wnioskiem powoda o zwolnienie go od kosztów procesu, pokryty zosta³ tymczasowo z funduszów Skarbu Pañstwa, pozycja ta wraz z nale¿nym wpisem od rozszerzonej czê¶ci powództwa w kwocie ³±cznie 2.977,96 z³. ¶ci±gniêta zosta³a od pozwanego stosownie do art. 11 ust. l u o k.s.c.

Maj±c powy¿sze na uwadze orzeczono jak w sentencji.

<<< menu        <<<-- wstecz

Copyright © 2000 - 2003 STFZ. Wszystkie prawa zastrze¿one.