<<< menu        <<<-- wstecz

ELEKTRONOS 2003 - 7 Międzynarodowy Konkurs na Projekt Biżuterii z Bursztynem

Elektronos 2003 - 7 Międzynarodowy Konkurs na Projekt Biżuterii z Bursztynem ogłoszony przez 10 Międzynarodowe Targi Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich Amberif 2003 nosi tytuł "Symbole miłości".

Jeśli to nie jest miłość - cóż ja czuję?
A jeśli miłość - co to jest takiego?

Francesco Petrarca

Ani najwyższa inteligencja ani wyobraźnia, ani obie razem geniusza nie tworzą. Miłość, miłość, miłość, oto duch geniusza.
Wolfgang Amadeus Mozart

Miłość szczęśliwa. Czy to jest normalne,
czy to poważne, czy to pożyteczne -
co świat ma z dwojga ludzi,
którzy nie widzą świata?

Wisława Szymborska

Serduszko noszę na gumce
Aby nie zgubiś go gdzieś.

Jacek Kleyff

Vitamors

Jeżeli złączymy dwa łacińskie wyrazy "vita" - życie i "mors" - śmierć, pośrodku odczytamy "amor" - miłość. Czy to czysty zbieg okoliczności, czy też jedna z wielu głębokich zagadek języka, zaszyfrowanego zapisu historii ludzkiej kultury? Czy, jak powiedział Wittgenstein, "Granice mojego języka oznaczają granice mojego świata."?

Werona słynie jako miasto miłości. Pielgrzymki turystów odwiedzają średniowieczny budynek, aby westchnąć pod balkonem Julii, tradycyjnie położyć rękę na piersi przedstawiającego ją posągu i uronić łzę wzruszenia oglądając trzynastowieczny marmurowy sarkofag w podziemiach klasztoru Kapucynów zwany jej grobem. Niektórzy twierdzą, że Romeo i Julia mieli swoich realnych protoplastów, ale nie ma na to żadnego dowodu. Pewne jest natomiast, że miejsca w Weronie związane ze słynną parą kochanków są symbolami, a nawet symbolami symboli - kreacji genialnego umysłu Shakespeare'a. Siłą ich działania jest wartość transcendentalna, której są poświęcone - miłość. Miłość, za którą ludzie od zawsze tęsknią i której ideały są tak poszukiwane. Miłość ziemska i niebiańska, tworząca i niszcząca, miłość ojczyzny, miłość dziecięca i rodzicielska, miłość bliźniego i miłość boża.

Odwieczną parą kochanków są Miłość i Sztuka. Przeżywają rozmaite koleje losu, dobre i złe, także burze, rozstania i zdrady, ale dopóki do siebie powracają, dopóty bezpieczne jest to tak delikatne, a jednocześnie tak silne, to co najbardziej w nas człowiecze.

Artysta, stawiając pytanie o współczesną miłość, staje przed niełatwym problemem - może zginęła przysypana stertą komercyjnego chłamu, namiastek, monideł, mdłą słodkością walentynkowego kiczu, medialnych uproszczeń i sterylnie oddzielonego od miłości prezerwatywą komercji seksu? Miłość stworzyła i podtrzymuje najwyższe wartości człowieczeństwa, zagrożone przez kult złotego cielca. Człowiek współczesny jest o krok od regresu, od stania się utechnicznionym, prymitywnym drapieżcą, dla którego miłość oznaczać będzie doznania fizjologiczno-seksualne oraz powierzchowny blichtr sentymentalnych opowieści seriali telewizyjnych. Prawdziwa miłość i prawdziwa sztuka, przenikając przez najtwardszą zbroję odporności i obojętności, chroniącą przed brutalnymi ciosami codziennego życia, docierają do najdelikatniejszej, najgłębszej sfery ludzkiej duszy, a kiedy już to się stanie, pozostawiają ślady na zawsze. Tylko miłość, choć tak na pozór delikatna i ulotna, jest silniejsza od tej, najbardziej bezwzględnej i przerażającej - od śmierci. Tylko miłość potrafi ją pokonać. Miłość i Sztuka nie tylko współistnieją - one się nawzajem współtworzą. Artysta, jak mówi Andre Malraux, "nie jest opisywaczem świata, jest jego rywalem". Kreując symboliczną reprezentację miłości, nadaje jej nową własną formę, która z kolei zmienia rzeczywistość.

Problemy są wielkie, biżuteria mała, ale współczesna biżuteria, młoda jako sztuka i nieograniczona konwencjami, jest wyjątkowo uprawniona i predestynowana do opowiadania i symbolizowania miłości. Jest symbolem szczególnym, aktywnym przez związek z ludzkim ciałem i duszą, przez komunikowanie, w którym bierze udział autor, dzieło i w końcu osoba ją nosząca.

Jedną z kluczowych decyzji, które musi artysta podjąć rozpoczynając pracę, jest wybór tworzywa. Każdy materiał nie tylko posiada określone własności fizyczne, lecz także znaczenia, które współtworzą końcowy efekt. Wśród nieograniczonej gamy stosowanych już oraz możliwych do zastosowania materiałów współczesnej biżuterii nie da się wyróżnić jakiegoś jednego, szczególnie predysponowanego do mówienia o miłości, a jednak...

...stworzony przez życie, będący jego śladem i symbolem nieskończonego odradzania się, towarzyszący kulturom ludzkim od epoki kamienia bursztyn. Delikatny, miękki, świetlisty, ciepły i łagodny, wydawałoby się podatny na zniszczenie, a jednocześnie niezwykle odporny i trwały, nasuwa tyle skojarzeń z uczuciem równie delikatnym a zarazem tak trwałym i silnym. Mówi się, że kochać bursztyn, to mieć słońce za przyjaciela. Bursztynowym amuletom przypisywane są od najdawniejszych czasów niezwykłe własności, wśród nich budzenie i podtrzymywanie miłości i stymulacja intelektu. Buddyści wierzą, że bursztyn otwiera Sahasrara - czakrę korony, której symbolem jest tysiącpłatkowy lotos, dźwiękiem cisza, żywiołem myśl i kosmiczna energia. O miłości mówić językiem sztuki nie jest łatwo. Powiedziano o niej już tak wiele i tak rozmaicie. Czyhają i kuszą wygodne drogi kiczu, naiwności, obsceny, wtórności, kpiny. Tematy szczególnie ważne są zawsze szczególnie trudne. Równie niełatwa jest bursztynowa sztuka. Podatny na formowanie, oferujący naturalne piękno kolorów i świateł bursztyn króluje najczęściej w postaci, której do nazwy sztuki daleko. Podjęcie wyzwania i użycie bursztynu przez artystę wymaga najpierw odwagi, potem wysiłku i cierpliwości. Za tę cenę jednak osiągnięty rezultat może być niezwykły.

Zadaniem konkursowym jest dodanie bursztynowej cegiełki do niezwykłej struktury, jaką jest odwieczny splot miłości i sztuki.

Przypominając, co powiedział Marc Chagall - "W naszym życiu, jak na palecie artysty jest jedyny kolor, który nadaje znaczenie życiu i sztuce. Kolor miłości", spróbujmy tym razem odszukać ten kolor w bursztynie.

Giedymin Jabłoński

Pytania i informacje szczegółowe:
Międzynarodowe Targi Gdańskie S.A.
ul. Beniowskiego 5
80-382 Gdańsk

Kontakt:
- Ewa Rachoń, komisarz targów Amberif tel: 58/55 49 134, fax: 58/55 49 207, e-mail: amberif@mtgsa.com.pl
- Renata Stubińska - sekretarz konkursu, tel. 58/ 55 49 213, e-mail r.stubinska@mtgsa.com.pl

Symbole miłości

7 Międzynarodowy Konkurs na Projekt Biżuterii z Bursztynem
ogłoszony przez
10 Międzynarodowe Targi Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich Amberif 2003


Mamy zaszczyt ogłosiś konkurs, którego celem jest promocja myśli twórczej i nowych idei w dziedzinie projektowania biżuterii z bursztynem.


1. Cel i przedmiot konkursu - celem konkursu jest promocja bursztynu jako środka wyrazu artystycznego. Przedmiotem jest projekt biżuterii inspirowanej tematem konkursu, w której bursztyn odgrywa dominującą rolę. Uczestnicy mają pełną swobodę co do wyboru pozostałych materiałów.

2. Uczestnicy - konkurs jest otwarty dla wszystkich projektantów i wykonawców biżuterii. Dopuszcza się udział zespołów projektowo-wykonawczych. Członek zespołu nie może jednocześnie uczestniczyć indywidualnie. Prace można zgłaszać wyłącznie pod własnym nazwiskiem.

3. Ilość zgłaszanych prac - każdy uczestnik może przedstawić nie więcej niż dwie prace, przy czym przez jedną pracę rozumiany jest pojedyńczy przedmiot lub komplet biżuterii. Każda praca powinna mieć osobny kod. W razie przysłania większej ilości projektów uczestnik będzie zdyskwalifikowany.

4. Prezentacja prac - akceptowane są wyłącznie prezentacje na planszach (2-D) w postaci projektu wykonanego w dowolnej technice graficznej albo fotografia gotowego obiektu lub modelu. Każda praca konkursowa powinna mieć postać jednej planszy o rozmiarach 30 x 30 cm. Jeżeli projektant uzna to za konieczne, dla czytelności projektu może przedstawić dodatkową planszę o tych samych wymiarach. Plansze dodatkowe nie będą prezentowane na wystawie ani w katalogu. Wszelkie teksty objaśniające na planszach winny byś pisane w języku angielskim. Każda plansza musi być czytelnie oznaczona w prawym dolnym rogu, sześciocyfrowym kodem (wykluczone jest użycie sześciu jednakowych cyfr). Plansze konkursowe nie mogą zawierać żadnych informacji pozwalających na identyfikację autora lub miejsca pochodzenia projektu. Prace zawierające takie informacje będą dyskwalifikowane. Do projektu należy dołączyć wypełniony formularz zgłoszenia wraz z kopią dowodu wpłaty opłaty wpisowej, umieszczonych w zaklejonej kopercie oznaczonej czytelnie sześciocyfrowym kodem. Przesyłki zawierające zamiast lub oprócz plansz gotowe przedmioty, nie będą przyjmowane ani odbierane z poczty.

5. Opłata wpisowa - 30 zł brutto dla uczestników z Polski oraz 25 USD dla uczestników z zagranicy. W ramach tej opłaty każdy uczestnik otrzymuje egzemplarz katalogu oraz zaproszenie na targi Amberif 2003 w Gdańsku w dniach 6-9 marca 2003.
Opłaty należy przelać na konto:
Międzynarodowe Targi Gdańskie S.A.
Bank PEKAO S.A. - Grupa PEKAO S.A. IV/O Gdańsk
Nr 12401271-1108925-2700-411112-001
z dopiskiem: Elektronos 2003

6. Zwrot prac - prace konkursowe pozostaną w posiadaniu Organizatora do końca kwietnia 2003, a następnie odesłane listem poleconym.

7. Termin składania prac - uczestnicy winni dostarczyć prace na własny koszt tak, aby w nieprzekraczalnym terminie do dnia 31.01.2003 znalazły się one w siedzibie Organizatora.

8. Jury i kurator - do udziału w jury zaproszeni zostali:
- Jacek Byczewski - artysta plastyk, Warszawa
- Tomasz Zaremski - artysta plastyk, Warszawa
- Anna Nowińska - projektantka biżuterii, Sopot
- Michael Zobel - artysta, projektant biżuterii, Konstancja
- Manuel Vihena - artysta, projektant biżuterii, Florencja

Kuratorem konkursu jest Giedymin Jabłoński. Kurator nie bierze udziału w pracach jury. Posiedzenie jury odbędzie się 8.02.2003 w Gdańsku. Przed ogłoszeniem werdyktu jurorzy nie będą znali nazwisk ani narodowości uczestników.

9. Kryteria oceny - jury przyzna nagrody i wyróżnienia oraz zakwalifikuje prace do prezentacji w katalogu i na wystawie. Projekty muszą byś oryginalne i nie prezentowane wcześniej publicznie. Projekty muszą stanowić własność uczestnika w rozumieniu prawa autorskiego, co autor potwierdza pisemnie na formularzu zgłoszenia.

Przy ocenie prac jury weźmie pod uwagę:
- twórczą interpretację tematu konkursu,
- oryginalne wykorzystanie bursztynu przy uwzględnieniu specyficznych własności tego, a także innych użytych materiałów,
- wartości artystyczne i estetyczne pracy.

Możliwość powielania lub bezpośredniego wykorzystania projektu we wzornictwie nie będzie kryterium oceny. Werdykt jury jest ostateczny. Droga prawna jest zamknięta.

10. Bursztyn - Organizator oferuje pomoc w zakupie pojedynczych kawałków bursztynu do wykorzystania w pracach konkursowych. Szczegółowych informacji udzielamy telefonicznie.

11. Nagrody - zostaną przyznane następujące nagrody:
- Pierwsza Nagroda - 10 000 PLN,
- Nagroda Bursztynowa - 2 kg bursztynu,
- Nagroda Srebrna - 3 kg srebra.

12. Wystawa - prace nagrodzone oraz pozostałe prace zakwalifikowane przez jury zostaną zaprezentowane na wystawie podczas 9. Międzynarodowych Targów Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich Amberif 2003 w Gdańsku w dniach 6-9 marca 2003.

13. Wręczenie nagród - ceremonia wręczenia nagród odbędzie się podczas Gali Jubilerskiej targów Amberif 2003 w dniu 8 marca 2003.

14. Kontakt:
- Giedymin Jabłoński, kurator konkursu, tel: 0 691/450 290, e-mail: giedymin@free.art.pl ,
- Ewa Rachoń, komisarz targów Amberif, tel: 58/55 49 134, fax: 58/55 49 207, e-mail: amberif@mtgsa.com.pl ,
- Renata Stubińska, sekretarz konkursu, tel. 58/55 49 213, e-mail: r.stubinska@mtgsa.com.pl .

Adres Organizatora:
Międzynarodowe Targi Gdańskie S.A.
80-382 Gdańsk
ul. Beniowskiego 5

    werdykt jury >>>>>

<<< menu        <<<-- wstecz

Copyright © 2000 - 2003 STFZ. Wszystkie prawa zastrzeżone.