<<< menu        <<<-- wstecz

ELEKTRONOS 2003 - 7 Międzynarodowy Konkurs na Projekt Biżuterii z Bursztynem

WERDYKT
Jury Międzynarodowego Konkursu na Projekt
Biżuterii z Bursztynem - ELEKTRONOS `2003

Jury w składzie:

  • Jacek Byczewski
  • Anna Nowińska
  • Manuel Vilhena
  • Tomasz Zaremski
  • Michael Zobel

Na posiedzeniu w dniu 08.02.2003 w Gdańsku jury poddało ocenie 126 prac nadesłanych przez 99 autorów z 10 krajów: Polski, Holandii, Niemiec, Finlandii, Litwy, Belgii, Austrii, Brazylii, Danii, Włoch. Przewodniczącym jury jednogłośnie został wybrany Michael Zobel Wybór dotyczący prac nagrodzonych był jednomyślny. Wyróżnienia i wybór prac zakwalifikowanych do katalogu i na wystawę stanowią efekt kompromisu jurorów , których jedną z intencji było przedstawienie różnych form współczesnej sztuki bursztynu.Jury przyznało nagrody następującym autorom:

Nagroda Główna

Mandy den Iseger-Wognum, Holandia, praca oznaczona godłem 180180
- pięknie wykonana praca o wielkiej delikatności i zwiewności, gdzie wartości symboliczne i rzemieślnicze idealnie wpisują się w temat konkursu. Użycie zapałek nadaje tej pracy dodatkowy wymiar związany z ulotnością miłości. Sposób prezentacji pracy jest niezwykle czysty i jest sam w sobie świetnym dziełem fotografii.

Nagroda Bursztynowa

Marta Bogusz i Eugeniusz Gowkielewicz - Gdynia, Polska, praca oznaczona godłem 311952
- praca niezwykle mocna pod względem symbolicznym, gdzie rzemiosło i pomysły splatają się, by osiągnąć niezwykłą synergię. Kunszt wykonania jest świadectwem procesu twórczego ukazując bursztyn jednocześnie w jego surowym i przetworzonym pięknie.

Nagroda Srebrna

Sława Tchórzewska - Warszawa, Polska, praca oznaczona godłem 010177
- bardziej koncept niż przedmiot materialny, odważny w wykorzystaniu materiału. Przeplata i przeciwstawia niewinność z erotyką: temat, który nigdy nie przestaje prowokować.

Kolejne 7 prac zostało wyróżnionych jako te, które znajdowały się bardzo blisko prac nagrodzonych, lub takie , na które jury chciało zwrócić szczególną uwagę odbiorców, oraz powiadomić autorów, że ich prace zostały wysoko ocenione. Są to w porządku alfabetycznym:

Paweł Gruba - Polska, 111123
- idea bursztynu jest tu czysto konceptualna, przedstawiona poprzez jego kolor. Symbolizuje owoc miłości. Prezentacja estetyczna spełnia współczesne wymogi pokazując, że wykorzystanie zaawansowanej technologii wciąż może być zmysłowe.

Anna Łukowska - Polska, 654821
- doskonała prezentacja przywołująca uczucie nostalgii tworząc nowy paradygmat dla tematu kamei, dając mu lekkość nieczęsto przypisywaną formie.

Julie Mollenhauer - Holandia, 800238
- czysta symbolika, gdzie bursztyn odgrywa tradycyjną rolę jako materiał, czytelne znaczenie w ramach tematu konkursu.

Erhard Nolte - Niemcy, 210441
- interesujące podejście do mechaniki pierścionka jako biżuterii użytkowej. Kontrast między "żeńskim" bursztynem a "męskim" sześcianem.

Monika Oczkowska - Polska, 391925
- odzwierciedlenie wiążącej siły miłości połączone z dużym ładunkiem erotyki.

Elżbieta i Marek Pawłowscy - Polska, 280963
- praca o niewiarygodnym napięciu w mechanice i symbolice bursztynu jako Ziemi i części stalowej jako przemysłu człowieka. Napięcie występuje tu między męskością a kobiecością oraz naturalnością i sztucznością.

Edyta Smorawska i Marcin Tomaszewski - Polska, 555999
- nieco szorstkie i gwałtowne podejście do tematu, który zazwyczaj nie jest przyjmowany jako taki. Obrazuje inną stronę miłości niż tę, do której przywykliśmy.

10 dalszych prac zakwalifikowanych do katalogu i na wystawę jury oceniło również wysoko, jako zasługujące na specjalna uwagę:


Andrzej Boss - Polska, 902003

Marta Bogusz i Eugeniusz Gowkielewicz - Polska, 311953

Sławomir Fiałkowski - Polska, 020902

Agnes Kainz - Austria, 112916

Robert Kuraś - Polska,
910412

Julie Mollenhauer - Holandia, 800238

Jacek Sumeradzki - Polska, 600123

Joanna Wesołowska - Polska, 810908

Anna Wojdan - Polska,
180801

Jarosław Westermark - Polska, 215404

Jakość nadesłanych prac była bardzo wysoka w ocenie jury, które zmuszone koniecznością kompromisu mogło wybrać tylko określoną ilość wyróżnień i prac do publikacji w katalogu.

    regulamin konkursu >>>>>

<<< menu        <<<-- wstecz

Copyright © 2000 - 2003 STFZ. Wszystkie prawa zastrzeżone.