<<< menu        <<<-- wstecz

"ODJAZDY - PRZYJAZDY" w Galerii MILANO


Zofia i Witold Kozubscy
I nagroda

Radosław Szwed
II nagroda

Ola Kuczyńska
III nagrodaIwona Gueudin
wyróżnienie

Renata Czyżnikowska
wyróżnienie

Jacek Byczewski
wyróżnienie

Arkadiusz Wolski
wyróżnienie

Jacek A. Rochacki
 

Paweł Kaczyński
 

Antek Zaremski

Jan Suchodolski
 

Marcin Tymiński
 

Jakub Wyganowski

Joanna Jaworska

Leszek Weiss

Spotkaniom indywidualności zawsze towarzyszą wydarzenia, które z czasem stają się anegdotami, wspomnieniami czy argumentami w dyskusjach. Tak stało się również podczas "Odjazdów-Przyjazdów". A najwięcej "szeroko otwartych oczu" kierowało się na prace dwóch znanych autorów: Jarka Westermarka i Leszka Weissa. Obaj - niezależnie od siebie - przedstawili prace tak podobne, że aż wielu gościom nasuwały się pytania: kto kogo?


Jarosław Westermark

Dlaczego? Obaj twórcy przedstawili realizacje, których kształt i rozmiary były na oko identyczne ( kto wie - czy pomiary nie wykazałyby dokładnie tych samych wyników). Obaj odpowiadając na zadany temat wykonali bransolety, których istotą był profil toru kolejowego, wygiętego w koło i połączonego płaskownikami i nitami, wiernie odzwierciedlając w miniaturze typowe połączenia torów kolejowych. Na takim torze każdy punk stanowił jednocześnie miejsce odjazdu i przyjazdu. A jedyna różnica między nimi to materiał: Jarek wykonał swoją z perfekcyjnie wypolerowanego srebra, Leszek - z zardzewiałej stali.

A były to naprawdę projekty, które nie miały szansy być "wzajemnie inspirowane". Jarek Westermark pracuje i tworzy w Warszawie, Leszek Weiss - w małej wsi pod Lublinem. Jarek jest postrzegany w środowisku twórców jako mistrz srebra, złota i platyny, Leszek jest samoukiem, którego droga twórcza zaczęła się od prac wykonywanych niesamowitym wręcz nakładem pracy i cierpliwości z... dębowej nogi od stołu. Jarek jest z wykształcenia matematykiem, Leszek - z wyboru - rolnikiem i hodowcą owiec. Łączy ich jedynie to, że obaj byli laureatami legnickich konkursów srebra!

A zdarzenie to niech będzie przyczynkiem do refleksji dla wszystkich tych, którzy zawsze wszystko wiedzą....

MP

*****************************

więcej zdjęć można znależć na stronach Galerii MILANO - www.milano.arts.pl >>>>

<<< menu        <<<-- wstecz

Copyright © 2000 - 2004 STFZ. Wszystkie prawa zastrzeżone.