<<< menu        <<<-- wstecz

XI ZJAZD STFZ - 10 stycznia 2003

Sprawozdanie z pracy reprezentanta STFZ
d/s kontaktów zagranicznych
za okres 13 października 2000 - 10 stycznia 2003

Ze względu na fakt, że niniejsze sprawozdanie przedstawiane jest na Walnym Zjeżdzie Wyborczym STFZ, obejmuje ono okres dwóch lat tj. od 13 pażdziernika 2000 roku czyli od ostatniego Walnego Zjazdu Wyborczego STFZ. Jak wiemy Walne Zjazdy odbywają się co roku, i na każdym z nich, a więc co roku przedstawiam swoje sprawozdanie. Stąd treść sprawozdania sprzed roku czyli za okres 13 października 2000 - 8 grudnia 2001 roku stanowi pierwsza część obecnego sprawozdania.

Sprawozdanie z pracy reprezentanta STFZ d/s kontaktów zagranicznych
za okres 13 października 2000 - 8 grudnia 2001

W okresie sprawozdawczym głównym zadaniem było utrzymanie stałych kontaktów zagranicznych STFZ na poziomie zbliżonym do dotychczasowego mimo nasilających się problemów materialno - sprzętowych. Przypominam, że po latach dzialalności mamy wymienione członkostwa z trzema stowarzyszeniami zagranicznymi, a mianowicie
- z amerykańskim SNAGiem
- z brytyjskim ACJ
- z niemieckim Gesselschaft'em für Goldschmiedekunst.

O ile współpraca z Amerykanami z powodu braku funduszy sprowadza się do sporadycznej wymiany informacji głównie drogą internetową, o tyle dwa pozostałe stowarzyszenia uczestniczą znacznie intensywniej w naszej działalności. Sprowadzało się to ostatnio do wymiany biuletynów informacyjnych (angielskie "Findings") oraz informacji na bieżące, istotne problemy i tematy .

Biuro d/s Kontaktów Zagranicznych prowadziło normalną działalność, koncentrując się w sposób szczególny na następujących zagadnieniach:
  • utrzymywanie kontaktów z dotychczasowymi respondentami, których krąg znacznie się poszerzył w wyniku zeszłorocznej krakowskiej konferencji AOE. W tej materii specjalnie koncentrujemy się na utrwalaniu kontaktów z Ukrainą i Moskwą - z kol. kol. Olehem Petrivem i Miłą Kalnickają wraz z Miszą Maslennikowem. Istnieje szansa że doświadczenia organizacyjne STFZ będą mogły znacząco pomóc kolegom z Ukrainy i Moskwy w ich próbach dobrania najlepszej dla nich formy organizacyjnej.

  • utrzymywaniu nowego kontaktu a mianowicie z australijskim Instytutem Victoria Craft - tamże z dr. Kevinem Murray'em.

  • kontaktami i przygotowaniami do kolejnej, VII konferencji AOE która odbyła się w czerwcu 2001 w Kolonii. Niestety z przyczyn niezależnych od siebie delegacja STFZ nie była obecna na tej konferencji mimo starannie przygotowanego naszego udziału.

  • mimo wielkiego nakładu pracy przygotowawczej, wspomniany w poprzednim sprawozdaniu projekt międzynarodowej sesji i wystawy pod roboczym tytułem "Róża Wiatrów" mający zrealizować się przy Mazowieckim Ośrodku Kultury nie doszedł do skutku z przyczyn niezależnych od STFZ.

  • utrzymywanie Emailowego kontaktu z redaktorem wirtualnej wersji GoldschmiedeZeitung p. Alexandrem Dubois.

  • wspomaganiem naszych krajowych partnerów kontaktami zagranicznymi STFZ (np. galerii w Legnicy). Rezultaty widoczne są przy prawie każdej międzynarodowej wystawie organizowanej w Polsce - patrz składy jury oraz osoby artystów zagranicznych biorących znaczący udział w naszych imprezach. Spektakularnymi przykładami będą tu takie postacie jak: ongiś prof. Erhard Brepohl, później dr. Christianna Weber-Stöber, Nick Aikman, Christophe Burger, czy ostatnio Harold O'Connor z USA.

Zaproszenie i udział prof. A. Szadkowskiego i dr. Sławomira Fijałkowskiego na sympozja - warsztaty do Turnowa prowadzone tam przez dr. Miroslava Cogana było możliwe dzięki dzialalności zagranicznej STFZ, tak jak uprzedni pobyt prof. Szadkowskiego na sympozjum/warsztatach "Harakka" w Finlandii był wynikiem obecności i działalności STFZ na konferencji AOE w Sztokholmie w 1998 roku.

Na zakończenie pragnę poinformować, że zmieniła się struktura techniczna sposobów prowadzenia działalności Biura. O ile dotąd wiele informacji i kontaktów wymieniano drogą pocztową lub faxową, o tyle praktycznie wszystkie kontakty odbywają się przez internet. W związku z tym po raz kolejny dziękuję kol. Mariuszowi Pajączkowskiemu za stworzenie i utrzymywanie stron internetowych STFZ. Jeżeli się nie mylę, jesteśmy pod tym względem wiodącym stowarzyszeniem wśród stowarzyszeń europejskich aktywnych w sieci AOE.

Ostatnim projektem jest ewentualność stworzenia i administrowania przez STFZ witryny internetowej Ars Ornata Europeana. Rozważamy też udział STFZ w przygotowywanej na luty 2002 imprezie międzynarodowej w Kolmarze we Francji. Wreszcie nawiązaliśmy kontakt z australijskim LEMELEM - albowiem pod nazwą znaną czytelnikom Polskiego Jubilera pani Felicity Peters rozpoczęła wydawać kwartalnik będący organem australijskiego stowarzyszenia złotników i metaloplastyków.

Po nawiązaniu kontaktu z p. Muriel Wilson - redaktorem angielskiego biuletynu ACJ Findings przygotowywujemy się do umieszczania regularnego przeglądu działalności STFZ w Findings. Na miejsce naszego starego znajomego Nick'a Aikmana weszła pani Ruth Fisher, która jako łącznik z ramienia ACJ utrzymuje z nami regularny kontakt Emailowy. To wskutek jej propozycji Findings będzie zamieszczać serwis informacyjny o działalności STFZ i wydarzeniach złotniczych w Polsce.

W związku z powyższym awizuję, że będę prosił o kwartalne przygotowywanie dla mnie krótkiego spisu imprez które współorganizujemy bądż bierzemy w nich udział. Taka notatka winna zawierać datę, nazwę i podanie charakteru imprezy (targi, wystawa, przegląd, itd.), adres miesca gdzie odbyła się impreza, krótką informację, ilosc uczestnikow, ew. laureatow, nazwiska, itd. Ja będę z tego robił serwis informacyjny angielskojęzyczny, i wysyłał do Anglii i Australii. Oczywiście możemy również zamieszczać to w internecie. Inaczej: nadszedł czas na kwartalny skrócony angielskojęzyczny serwis informacyjny o polskim złotnictwie artystycznym.

Sprawozdanie z pracy reprezentanta STFZ d/s kontaktów zagranicznych
za okres 8 grudnia 2001 - 10 stycznia 2003

W ciągu minionego roku, poza działaniami prowadzonymi naszym normalnym trybem na wielokrotnie opisywanych kierunkach nastąpiła, moim zdaniem, zmiana jakościowa dotycząca trybu i poziomu funkcjonowania naszych kontaktów zagranicznych. Pragnę stwierdzić, że o tyle, o ile pierwsze kilka lat było okresem przedstawiania się międzynarodowym środowiskim złotniczym i intensywnego nawiązywania nowych dla nas kontaktów, tak ostatnie kilkanaście miesięcy zajęły działania ugruntowywujące naszą ustabilizowaną już pozycję. STFZ jest znane za granicą, i nie musi się przedstawiać tak często jak kiedyś. Jesteśmy obecnie na etapie wypracowywania bardziej zaawansowanych form istnienia w świadomości międzynarodowych kręgów złotniczych. Do takich form należą: stałe kolumny - bloki wiadomości o polskim złotnictwie publikowane regularnie w angielskim "Findings" i w australijskim "Lemelu". W czwartym kwartale 2002 roku dopięliśmy sprawę publikacji zdjęć naszych prac złotniczych jako ilustracji regularnie ukazujących się naszych tekstów w Australii. W chwili obecnej prowadzimy rozmowy na ten sam temat z panią Ruth Fisher, osobą wyznaczoną przez redakcję angielskiego "Findings" do kontaktów z STFZ, i wierzę że w bieżącym 2003 roku również nasza kolumna w "Findings" będzie ilustrowana zdjęciami naszych prac. Planujemy dogadanie się z Amerykanami ze stowarzyszenia SNAG - pierwszym stowarzyszeniem z którym ongiś STFZ wymienił członkostwa - a dokładnie z redakcją ich magazynu "Metalsmith" w sprawie rozpoczęcia publikacji regularnej informacji o nas.

Inną, niesłychanie istotną formą naszego istnienia i działania na polu kontaktów zagranicznych jest istnienie i funkcjonowanie STFZ w internecie. Wierzę że wszyscy znamy naszą witrynę www.stfz.art.pl. Wiemy ze jest to możliwe tylko dzieki niesłychanemu wysiłkowi i ciągłej pracy kol. Mariusza Pajączkowskiego, któremu po raz kolejny winniśmy wszyscy najgoręcej podziękować - i prosić o jeszcze. Istnieją plany stworzenia równoległej witryny internetowej STFZ ukierunkowanej na sprawy komercyjne. Pragnę również podkreślić fakt STFZowskiej pomocy kolegom z Ukrainy w ich zaistnieniu w internecie. Było to możliwe znów dzięki kol. Mariuszowi Pajączkowskiemu.

Wspomniana zmiana jakościowa dotycząca funkcjonowania STFZu w świadomości zagranicy spowodowała, ze z początkiem 2002 roku rozpocząłem składanie kwartalnych sprawozdań rozsyłanych internetem członkom Zarządu i Rady. Poniżej załączam te sprawozdania:

Kontakty zagraniczne 1 kwartał 2002

  • 1. W ostatnim numerze brytyjskiego Findings (biuletyn informacyjny ACJ) opublikowano skrótową informacje/raport o działalności STFZ w roku 2001. Zaraz po otrzymaniu od Ewy Franczak materiałów o naszych działaniach w 1 kwartale b.r. zostana one opracowane, przetłumaczone i przesłane do redaktora Findings, p. Ruth Fisher w celu opublikowania w kolejnym numerze Findings.

  • 2. Australijski Lemel (organ JMGA - australijskiego stowarzyszenia złotników i metaloplastyków) znow zamiescił skrótowe info o STFZ i Polskim Jubilerze, regularnie tam wysyłanym - wraz z INFO STFZowskim. Jestesmy - obok Wlk. Brytanii - jedynymi krajami europejskimi utrzymujacymi regularne kontakty ze środowiskiem australijskim. Niedługo bo w maju b.r. p. Jenny Williams z zarządu JMGA odwiedzi Polskę aby zapoznać się z sytuacją złotnictwa artystycznego u nas.

  • 3. P. Lazar Lumezi z Chorwacji, członek zarzadu chorwackiego zwiazku artystow plastyków oraz chorwackiego stowarzyszenia artystów złotników zintensyfikował wymianę informacji ze mną czyli z STFZ. Jesteśmy pomocni kolegom chorwackim w ich staraniach legislacyjnych o sprecyzowanie statusu prawnego twórcy poprzez przesłanie odpowiednich materiałów, w tym z konferencji AOE w Strasburgu 1997. P. Lumezi proponuje eksponować w Chorwacji polską wystawę przeglądową. Przypominam, ze jest to kontakt sprawdzony: pp. Lumezi byli obecni na konferencji AOE w Krakowie w 2000 roku; potem nasz kolega Jacek Byczewski eksponował w Chorwacji swą wystawę indywidualną.

  • 4. Stale kontakty ze środowiskiem ukraińskim utrwalają moje poczucie wielkiej sensowności naszej dla nich pomocy poprzez stale przekazywanie informacji dot. wielu spraw złotniczych.

  • 5. Znane nam francuskie stowarzyszenie CORPUS postanowiło ograniczyć organizowane przez siebie jesienią b.r. międzynarodowe seminarium na temat złotnictwa artystycznego tylko do kręgu artystów francuskojęzycznych. Jest to spowodowane m.inn. zniechęceniem kolegów z CORPUSu brakiem potrzeby głębszej refleksji ze strony wielu złotników i stowarzyszeń z zagranicy.

Kontakty zagraniczne II kwartał 2002

  • 1. Kolejne materiały o nas od Ewy zostały przetłumaczone i wysłane do Anglii i Australii. Cieszę się że w Findings i w australijskim Lemelu jest stały kącik polski. Bardzo podziekujmy Ewie za jej pracę i prośmy o jeszcze.

  • 2. Przekierowywanie wiadomości Emailowych (GoldschmiedeZeitung, polskie serwisy informacyjne, itp.) są bardzo pomocne dla kolegów z Ukrainy. Dopinają oni swój portal internetowy, który najprawdopodobniej będzie posadowiony na szybkim serwerze polskim. Sprawę zna Mariusz i Prezes. Postulujemy aby STFZ zechciał pokryć koszta tej operacji, szczegóły zna Mariusz.

  • 3. Intensyfikują się kontakty z Chorwacja, dojrzewa wspólne działanie, tym bardziej, ze dostali oni jakieś pieniądze. Oto wyjątek dzisiejszego Emaila od Lazera Lumezi:

    ......... Czy AOE nie ma jakego planu do Konferencji w temroku? Pitam bo dostaly sme cosz szrodkuv od panstwa za podroz,szkoda zwruczic...Komisja za miendynarodowe kontakte zdecydowala wysprzecz nas cymsz. Pomyszle jak zrealyzowacz jaki miendzynarodowi krok w kierunku expozycje prace .Dostarczi za wlasne wytrynki i podroze plus katalog.Pomysl cosz jezely mozesz na ten temat.(warstat,albo podobne).Ja porazmawiam tez z czlonkem komysji....

  • 4. Lauretem tegorocznego Pierścienia Honorowego Gesselschaft fur Goldschmiedekunst jest Anglik, Michael Rowe. Pierścień wykonał zgodnie z tradycją poprzedni laureat, Giampaolo Babetto. Szczegóły w Polskim Jubilerze.

Kontakty zagraniczne III kwartał 2002

  • 1. Donegocjowaliśmy pozytywnie publikację zdjęć naszych prac w australijskim LEMELu. Pisałem o tym do Was wszystkich jakiś czas temu, ponownie naświetlę sprawę ze szczegółami na najbliższym Zarządzie. Sądzę że Zarząd i Rada powinny dobrze wykorzystać tą szansę dla nas wszystkich.

  • 2. Mariusz dopina z sukcesem posadowienie ukraińskich stron internetowych www.ukrartjewellery.net na polskim serwerze. Winniśmy mu wszyscy za to wdzięczność, dołączając do podziękowań kolegów z Ukrainy z Olehem Petrivem na czele. Zbytecznym jest przypominać, jak ważna i piękna to akcja, i jak dobrze świadczy o Mariuszu i o STFZ.

  • 3. Narzeszcie kolejna konferencja AOE !!! Od Forum fur Schmuck und Design dowiedzieliśmy się dzisiaj, że najbliższa, 8 konferencja Ars Ornata Europeana odbędzie się w Szwajcarii w dniach 3 - 5 lipca 2003 roku. Bliższe informacje początkiem roku 2003, oraz - wierzę że wcześniej - otrzymamy zaproszenia/informacje od organizatorów.

  • 4. W dniu 28 września b.r Forum fur Schmuck und Design odbędzie swe walne zgromadzenie w gmachu muzeum Keramion w miejscowości Frechen. W jego ramach będą prezentowane zebranym kolejne europejskie stowarzyszenia i grupy twórcze złotników, w tym mało u nas znane niemieckie stowarzyszenie Stiftung Gold - und Silberschmiedekunst.

Kontakty zagraniczne IV kwartał 2002
  • 1. Po znacznie dłuższej niż zazwyczaj akcji internetowej z mojej strony i nieocenionej pomocy Mariusza zdjęcia prac nagrodzonych na konkursie Prezentacje 2002 zostały przeslane z sukcesem do Australii. Oczekuję na kolejny numer "Lemelu" już z naszymi ilustracjami. Apeluję do kolegow o przygotowanie zestawu zdjęć, przedstawienia ich Zarządowi czy Radzie Programowej i zestawienia jakby puli zdjęć prac złotniczych będącymi "wizytówką" zagraniczną STFZ.

  • 2. Rozpoczynamy podobną akcje, mającą na celu ilustrowanie naszymi zdjęciami polskiej kolumny w angielskim "Findings".

  • 3. 22 grudnia przejeżdżał przez Warszawę Oleh Petriv. W wielogodzinnej, przyjacielskiej rozmowie ustalaliśmy najsensowniejsze formy naszej współpracy na przyszłość. Tutaj w imieniu kolegów z Ukrainy przekazuję specjalne podziękowania STFZowi za stale informacje o polskich imprezach złotniczych co umożliwia kolegom ze Lwowa branie w nich udziału (patrz składy uczestników i wyniki ostatnich konkursów legnickich)

  • 4. Nasz stary przyjaciel, wykładowca z Loughborough University School of Art and Design, Nick Aikman, zakończył swą działalność w tejże uczelni. Od pewnego czasu nie jest też członkiem zarządu ACJ. Pamiętajmy, proszę, że STFZowska wymiana członkostwa z ACJ która doprowadziła do wielu dobrych, wielokrotnie opisywanych wydarzeń, była możliwa dzieki działaniom Nicka na naszą rzecz w łonie jego organizacji.

  • 5. Holly Belsher, przewodnicząca bristolskiego oddzialu ACJ, uczestniczka krakowskiej konferencji AOE w 2000 roku planuje nawiązanie skromnej, roboczej wymiany na szczeblu lokalnym z którymś z regionów "Polski złotniczej".

  • 6. Mila Kalnickaja i Misza Maslennikow - rosyjscy artyści złotnicy kilkakrotnie już wystawiający w Polsce, m.inn. podczas krakowskiej konferencji AOE w roku 2000 powrócili niedawno do domu do Moskwy po sukcesach swej wystawy w Luwrze, dokładnie w Muzeum Sztuki Użytkowej tamże, ongiś prowadzonym przez znaną STFZowi panią kurator Chantal Bizot.

  • 7. Jestem pewien, że otwarcie przez Barbarę i Andrzeja Bielaków ich galerii wzmoże naszą działalność wystawową, w tym wystaw zagranicznych. Dobrze, że posiadamy w naszym kręgu kolejną galerie otwartą na promocję sztuki złotniczej. Cieszyłbym się gdyby w galerii Bielak odbyły się wystawy takich już nam dobrze znanych artystow jak Christophe Burger, Misza Maslennikow i Mila Kalnickaja, może krąg artystów lwowskich czy bristolski oddział ACJ.

  • 8. Niedługo rozpoczną się przygotowania do kolejnej konferencji Ars Ornata Europeana, mającej się odbyć nadchodzą wiosną 2003 w Szwajcarii. Wraz z Corpusem i innymi uczestnikami sieci oczekujemy informacji od organizatorów.

reprezentant d/s kontaktów zagranicznych STFZ

(-) Jacek A. Rochacki

<<< menu        <<<-- wstecz

Copyright © 2000 - 2003 STFZ. Wszystkie prawa zastrzeżone.