<<< menu        <<<-- wstecz

ELEKTRONOS 2004 - 7 Międzynarodowy Konkurs na Projekt Biżuterii z Bursztynem

ogłoszony przez 11 Międzynarodowe Targi Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich
Amberif ' 2004

BURSZTYNOWY SZLAK

Polskim hitem eksportowym ostatniej dekady stała się biżuteria z bałtyckim bursztynem. Przedmiot pożądania antycznych arystokratek - opisywane przez rzymskich kronikarzy "złoto Północy" - także obecnie pozostaje eksponowanym elementem niemal każdego salonu jubilerskiego. Jednak w poszukiwaniu bursztynu nie trzeba dziś, wzorem starożytnych Rzymian, podejmować ryzykownych wypraw w nieznane. Nieskończona ilość "bursztynowych szlaków", mających swój początek w Gdańsku prowadzi dzisiaj do wszystkich zakątków Europy, obu Ameryk, Bliskiego i Dalekiego Wschodu.

Być może jednak owa powszechna dostępność wyrobów z bursztynu powoduje, że aspekt metafizyczny i symboliczny, nieodłącznie kojarzony ze skamieniałą żywicą prehistorycznych drzew iglastych, przestał być wartością dostrzegalną.

Eksportowi wysokojakościowych produktów rzadko towarzyszy eksport idei. Fakt, że w grobowcach starożytnych Myken odnajdywano biżuterię z bałtyckiego bursztynu, świadczy o tym, że już wtedy traktowany był on jako konieczny obiekt w wędrówce w zaświaty, a jego wartość symboliczna przewyższała wartość materialną. To samo można powiedzieć o neolitycznych paciorkach z bursztynu, którym archeolodzy przypisują funkcje rytualne, kultowe i magiczne. Archetyp biżuterii jako amuletu i talizmanu nieodłącznie kojarzonego z osobą jego użytkownika skłania do refleksji nad dzisiejszą funkcją biżuterii (nie tylko bursztynowej ) - postrzeganej bardziej jako rekwizyt sezonowej mody, niż przedmiot o wartości emocjonalnej. Mimo, że istotą starożytnych "bursztynowych szlaków" była wymiana towarowa, to jednocześnie przedmiot owej wymiany jest dla nas dzisiaj nieodmiennie nośnikiem licznych mitów, legend i tajemnic sięgających źródeł cywilizacji łacińskiej.

Może właśnie w epoce wolnego rynku i bezwzględnej konkurencji, warto czasami powrócić do czasów "bursztynowych" i "jedwabnych szlaków", kiedy handel był także pretekstem do poznania, zbliżenia i zrozumienia różnych kultur i cywilizacji?

Może właśnie metafora artystycznej wypowiedzi pozwoli odnaleźć w bryłce bursztynu wartości, odniesienia i inspiracje inne, niż tylko motywowane względami gospodarczymi ? I być może jedynym uprawnionym językiem, aby o wszystkich pozamaterialnych i metafizycznych aspektach bursztynu móc opowiedzieć w sposób komunikatywny jest język sztuki - który tak jak kiedyś łacina rozprzestrzeniana wzdłuż bursztynowych szlaków - stał się nośnikiem uniwersalnych znaczeń, łączących różne aspekty współczesnej kultury ?

Sławomir Fijałkowski
kurator konkursu

ELEKTRONOS' 2004

Mamy zaszczyt ogłosić konkurs, którego celem jest promocja myśli twórczej i nowych idei w dziedzinie projektowania biżuterii z bursztynem.

  1. Cel i przedmiot konkursu - celem konkursu jest promocja bursztynu jako środka wyrazu artystycznego. Przedmiotem jest projekt autorskiej, unikatowej biżuterii inspirowanej tematem konkursu, w której bursztyn odgrywa dominującą rolę. Uczestnicy mają pełną swobodę co do wyboru pozostałych materiałów.

  2. Uczestnicy - konkurs jest otwarty dla wszystkich projektantów i wykonawców biżuterii. Dopuszcza się udział zespołów projektowo - wykonawczych. Członek zespołu nie może jednocześnie uczestniczyć indywidualnie. Prace można zgłaszać wyłącznie pod własnym nazwiskiem.

  3. Ilość zgłaszanych prac - każdy uczestnik może przedstawić nie więcej niż dwie prace, przy czym przez jedną pracę rozumiany jest pojedynczy przedmiot lub komplet biżuterii. Każda praca powinna mieć osobny kod. W razie przysłania większej ilości projektów uczestnik będzie zdyskwalifikowany.

  4. Prezentacja prac - akceptowane są wyłącznie prezentacje na planszach ( 2-D ) w postaci projektu wykonanego w dowolnej technice graficznej albo fotografia gotowego obiektu lub modelu. Każda praca konkursowa powinna mieć postać jednej planszy o rozmiarach 30 x 30 cm. Jeżeli projektant uzna to za konieczne dla czytelności projektu, może przedstawić dodatkową planszę o tych samych wymiarach. Plansze dodatkowe nie będą prezentowane na wystawie ani w katalogu. Wszelkie teksty objaśniające na planszach winny być pisane w języku angielskim. Każda plansza musi być czytelnie oznaczona w prawym dolnym rogu, sześciocyfrowym kodem (wykluczone jest użycie sześciu cyfr jednakowych).

    Plansze konkursowe nie mogą zawierać żadnych informacji pozwalających na identyfikację autora lub miejsca pochodzenia projektu. Prace zawierające takie informacje będą dyskwalifikowane.

    Do projektu należy dołączyć wypełniony formularz zgłoszenia wraz z kopią dowodu wpłaty opłaty wpisowej, umieszczonych w zaklejonej kopercie oznaczonej czytelnie sześciocyfrowym kodem.

    Przesyłki zawierające zamiast lub oprócz plansz gotowe przedmioty, nie będą przyjmowane ani odbierane z poczty.

  5. Opłata wpisowa - wynosi 50,00 zł brutto. W ramach tej opłaty każdy uczestnik otrzymuje egzemplarz katalogu wystawców, oraz zaproszenie na targi Amberif ' 2004 w Gdańsku, które odbędą się w dniach 4 - 7 marca 2004.

    Opłatę należy przekazać na konto:
    Międzynarodowe Targi Gdańskie S.A.
    BANK PEKAO S.A. - Grupa PEKAO S.A. IV/O Gdańsk
    Nr 61124012711111000014920846
    z dopiskiem: Elektronos' 2004

  6. Zwrot prac - Prace konkursowe pozostaną w posiadaniu Organizatora do końca kwietnia 2004, a następnie odesłane listem poleconym.

  7. Termin składania prac - uczestnicy winni dostarczyć prace na własny koszt tak, aby w nieprzekraczalnym terminie, do dnia 31.01.2004 znalazły się one w siedzibie Organizatora.

  8. Jury i Kurator - do udziału w Jury zaproszeni zostali:

    prof. Tomasz Bogusławski - artysta plastyk, rektor ASP, Gdańsk
    Ewa Reichel - artystka plastyk, Sopot
    Jacek Rochacki - artysta plastyk, złotnik, publicysta, Warszawa
    Veronika Schwarzinger - właścicielka galerii V & V, Wiedeń
    Daniel Verges - publicysta, dyrektor magazynu Arte y Joya, Barcelona

    Kuratorem konkursu jest Sławomir Fijałkowski. Kurator nie bierze udziału w pracach Jury.
    Posiedzenie Jury odbędzie się 7. 02. 2004 w Gdańsku. Przed ogłoszeniem werdyktu jurorzy nie będą znali nazwisk ani narodowości uczestników.

  9. Kryteria oceny - Jury przyzna nagrody i wyróżnienia, oraz zakwalifikuje prace do prezentacji w katalogu i na wystawie, kierując się kryteriami artystycznymi. Projekty muszą być oryginalne i nie prezentowane wcześniej publicznie. Projekty muszą stanowić własność uczestnika w rozumieniu prawa autorskiego, co autor potwierdza pisemnie na formularzu zgłoszenia.

    Przy ocenie prac jury weźmie pod uwagę:
    • twórczą interpretację tematu konkursu;
    • oryginalne wykorzystanie bursztynu przy uwzględnieniu specyficznych własności tego, a także innych proponowanych materiałów;
    • wartości artystyczne i estetyczne zaprojektowanej biżuterii.
    Możliwość powielania lub bezpośredniego wykorzystania projektu we wzornictwie nie będzie kryterium oceny. Werdykt Jury jest ostateczny. Droga prawna jest zamknięta.

  10. Bursztyn - Organizator oferuje pomoc w zakupie pojedynczych kawałków bursztynu do wykorzystania w projektach konkursowych. Szczegółowych informacji udzielamy telefonicznie.

  11. Nagrody - zostaną przyznane następujące nagrody:
    • Nagroda Prezydenta Miasta Gdańska - 10 000 PLN
    • Nagroda Bursztynowa - 2 kg bursztynu
    • Nagroda Srebrna - 3 kg srebra
  12. Wystawa - nagrodzone projekty i projekty zakwalifikowane przez Jury zostaną zaprezentowane na wystawie podczas 11 Międzynarodowych Targów Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich Amberif ' 2004 w Gdańsku, w dniach 4 - 7 marca 2004.

  13. Katalog - projekty nagrodzone, 20 zakwalifikowanych przez Jury prac, a także lista wszystkich uczestników konkursu zostaną opublikowane w katalogu wystawców targów Amberif' 2004.

  14. Wręczenie nagród - ceremonia wręczenia nagród odbędzie się podczas Gali Jubilerskiej targów Amberif ' 2004 w dniu 6 marca 2004.

  15. Dokumentacja konkursu - projekty zgłoszone do konkursu są fotografowane i przechowywane na nośniku elektronicznym przez organizatora. Organizator zastrzega sobie prawo publikacji prac zgłaszanych do konkursu.

  16. Kontakt
    Joanna Czauderna-Szreter - sekretarz konkursu - tel.: (58) 55 49 348, e-mail: czauderna@mtgsa.com.pl
    Sławomir Fijałkowski - kurator konkursu, tel.: 0 608 617 560, e-mail: slawek_fx@poczta.onet.pl
    Ewa Rachoń - komisarz targów Amberif, tel. : (58) 55 49 134, fax : (58) 55 49 207, e-mail: amberif@mtgsa.com.pl
Organizator : Międzynarodowe Targi Gdańskie S.A.

<<< menu        <<<-- wstecz

Copyright © 2000 - 2004 STFZ. Wszystkie prawa zastrzeżone.