<<< menu        <<<-- wstecz

XII ZJAZD STFZ - 10 stycznia 2004

Sprawozdanie z pracy reprezentanta STFZ
d/s kontaktów zagranicznych
za okres 10 stycznia 2003 - 10 stycznia 2004

Niniejsze sprawozdanie obejmuje okres jednego roku tj. od 10 stycznia 2003 roku czyli od ostatniego Walnego Zjazdu Wyborczego STFZ. Jak wiemy Walne Zjazdy odbywają się co roku, i na każdym z nich, a więc co roku przedstawiam swoje sprawozdanie. Ostatnie sprawozdanie półroczne przedstawione było w lipcu 2003 z okazji zebrania Zarządu i Rady w Krakowie.

Sprawozdanie z pracy reprezentanta STFZ d/s kontaktów zagranicznych
za okres 10 stycznia 2003 - 10 stycznia 2004

Warszawa, 10 stycznia 2004

Pragnę rozpocząć od stwierdzenia, iż w referowanym okresie sprawozdawczym głównym zadaniem było dostosowanie się do zmienionej już sytuacji i wypracowywanie oraz utrwalanie nowych form kontaktowania się pomiędzy środowiskami złotniczymi świata. Przeminął bowiem czas, kiedy to na forum dorocznych konferencji Ars Ornata Europeana kontaktowaliśmy się i wymienialiśmy idee, myśli, wystawy, referaty, a branie udziału w tych konferencjach zapewniało zawieranie nowych, ważnych dla nas znajomości i utrzymywanie starych kontaktów. Sądzę iż sieci kontaktowe typu AOE niejako zdezaktualizowały swą formułę nie tyle z powodu - jak w wypadku AOE - obstrukcji ze strony niektórych stowarzyszeń, ale z powodu zmieniających się bardzo szybko realiów w których istniejemy. I tak zaryzykowałbym stwierdzenie, że rolę AOE w jakimś stopniu spełniają już takie portale internetowe jak amerykańskie: http://www.ganoksin.com, http://www.metalcyberspace.com, oraz wciaż będący w trakcie rozbudowy posadowiony w Barcelonie europejski Klimt. Istnienie i funkcja tych portali uzupełniana jest tematycznymi konferencjami, niekedy bilateralnymi, o charakterze nie tak szerokim, uniwersalnym jaką była AOE.

Nie będąc zwolennikiem mariażu biznesu i sztuki nie mogę jednak nie zauważyć pozytywnej i efektywnej roli promocji i kontaktowania się środowisk artystycznych, rzemieślniczych i edukacyjnych na platformach licznych targów złotniczych, takich jak krajowe Złoto, Srebro, Czas czy niemiecka Inhorgenta, w której STFZ bierze udział od pewnego czasu. Ze względu na rosnącą rolę internetu w kontaktach międzynarodowych środowiska dotad bardziej odległe od siebie w sensie dystansu mierzonego w kilometrach być może zintensyfikują kontakty i wymianę, i tak np. amerykański SNAG, z ktorym mamy od lat wymienione członkostwo, będzie, być może, naszym bardziej aktywnym partnerem niż stowarzyszenia z krajów położonych bliżej Polski. Chciałbym też zauważyć, że biuletyny informacyjne wydawane przez poszczególne stowarzyszenia i środowiska, począwszy od naszego INFO poprzez amerykański Metalsmith, brytyjski Findings, biuletyn Forum fur Schmuck und Design, na australiskim Lemelu kończąc, w sposób naturalny koncentrują się bardziej na swych sprawach lokalnych, kontakty zagraniczne funkcjonują bowiem przy zastosowaniu komunikacyjnych narzędzi internetowych.

====

W opisanej powyżej sytuacji gros działalności reprezentanta d/s kontaktów zagranicznych sprowadziło się do odpowiedzi na indywidualne, liczne zapytania ze strony tak osób indywidualnych jak i całych środowisk, stowarzyszeń i instytucji. Niekiedy zaowocowało to współudziałem w tworzonych pracach tak teoretycznych jak i praktycznych, czasem nawiązaniem i utrzymywaniem stałego, roboczego kontaktu.

Poprzednie sprawozdania były swoistym, gęsto zapełnionym kalendarzem wydarzeń; obecne - tak jak sprawozdanie dostarczone w lipcu 2003 na zebranie Zarządu i Rady w Krakowie - jest raczej wyliczeniem najważniejszych kierunków i wydarzeń w opisanej powyżej nowej rzeczywistości która niejako wymusiła nową formę mego działania na polu kontaktów zagranicznych. I tak:

  • wiosna 2003 Paula Lindblom, kończąca pracę magisterską ze złotnictwa na wydziale sztuki Uniwersytetu w Goteborgu na temat "Piękno wewnętrzne - piękno zewntrzne", po wymianie informacji emailowych odbyła dzieki kontaktom STFZ u podróż studyjną do Polski. Za pomoc Pauli dziękuę szczególnie kol. kol. Norbertowi Wawrzyniakowi i Emilii Górnej, którzy gościli Paulę podczas jej pobytu na Wybrzeżu.

  • dosłownie na kilka tygodni przed terminem otrzymaliśmy skąpe informacje o kolejnej konferencji AOE zorganizowanej przez Szwajcarów w Genewie. Była to kolejna już konferencja z cyklu który nazywam "konferencją autorską" organizatorów, zorganizowana i przeprowadzona bez udziału stowarzyszeń i grup uczestniczących od dawna w sieci AOE. W konferencji szwajcarskiej nie wziął udziału nie tylko STFZ, ale nawet francuski CORPUS, będący jednym z założycieli sieci AOE.

  • powstały wiosną 2003 projekt dwóch Hiszpanów z Barcelony: Leo Caballero i Amadora Bertomeu stworzenia interentowego portalu KLIMT jest wydaje mi się trafieniem w dziesiatkę. Moim zdaniem Klimt ma szanse wypełnić luke po odmienionej Ars Ornata Europeanie jako forum kontaktów, wymiany, współracy, może robienia czegoś razem na terenie Europy. Prowadzimy korespondencję z Leo i Amadorem. Sa oni pod jakims wrazeniem Gankosinu i Metalcyberspace, chcą to zrobić po europejsku celujac głownie w Europę. Niestety dotąd nie zebrali funduszy niezbędnych do pełnego ukonstytuowania się portalu KLIMT, i stąd ich działalność wciąż nosi niejakie cechy prowizorium.

  • Trine Thommessen z norweskiego stowarzyszenia złotników, koordynuje międzynarodowy projekt mający na celu udoskonalenie systemów edukacji złotników rękodzielników w kierunku rozwinięcia ich zdolności projektowania tak, aby skuteczniej mogli sprostać konkurencji ze strony masowego zalewu rynku wyrobami fabrycznymi. Program zainicjowany i prowadzony przez Norwegów będzie współfinansowany w ramach projektu "Leonardo da Vinci" z funduszy Wspólnoty Europejskiej, uczestniczą w nim m.inn. Szwedzi, Duńczycy i Anglicy. Pierwsze robocze spotkanie odbędzie się w Kopenhadze podczas weekendu 10 - 11 stycznia 2004 roku. Program adresowany jest przede wszystkim do szkół, centrów edukacji złotniczej, nauczycieli i wykładowców złotnictwa. Jestem od początku zaangażowany w pracach tego projektu, że względu na niemożnośc uczestniczenia w nim fizycznie konsultuję projekt drogą emailową i jestem na bieżąco informowany o postępach prac.

  • jeden z czołowych przedstawicieli awangardy lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych dr. David Poston nawiązał kontakt z reprezentantem d/s kontaktów zagranicznych STFZ na skutek.......natknięcia się w bibliotece uniwerstyteckiej w Loughborough, gdzie wykładał gościnnie, na egzemplarze STFZowskiego INFO. Wspólnie zastanawiamy się nad wypracowaniem najrozsądniejszej formy współpracy.

  • jak to domniemywałem od początku jej istnienia, krakowska Galeria Bielak odgrywa olbrzymią rolę praktyczną w fizykalnej realizacji owoców naszych kontaktów zagranicznych, eksponując wiele wystaw kolegów zza granicy. Pragnę tu przypomnieć, iż szwedzki artysta Lars Thorvaldsen ktorego biżuterię i obiekty wykonane ze stali damasceńskiej można już było obejrzeć w galerii Bielak nawiązał pierwszy kontakt z STFZem podczas konferencji sztokholmskiej AOE latem 1998 roku. Obecnie oczekujemy na wystawę grupy ze Lwowa oraz na wystawę z Moskwy prac Mili Kalnickiej i Miszy Maslennikowa, naszych przyjaciół obecnych na konferencji Ars Ornata Cracoviana w 2000 roku. Ufam, iż pojawią się też prace naszych przyjaciół z Zachodu kontynentu, szczególnie tych, znanych nam z dobrych, wieloletnich kontaktów.

reprezentant d/s kontaktów zagranicznych STFZ

(-) Jacek A. Rochacki

<<< menu        <<<-- wstecz

Copyright © 2000 - 2004 STFZ. Wszystkie prawa zastrzeżone.