<<< menu        <<<-- wstecz

Współczesna Biżuteria Brytyjska w Galerii Bielak


...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

Mają 406 lat. W tym czasie ukończyły 34 szkoły, W ciągu 111 lat artystycznej działalności wzięły udział w ponad 389 wystawach, otrzymując 61 nagród.

Trzynaście wybitnych artystek z Wielkiej Brytanii:
Jane Adam; Laura Baxter; Katie Clarke; Carla Edwards; Katy Hackney; Yoko Izawa; Hannah Lamb; Alison Macleod; Kathie Murphy; Angela O'Kelly; Kaz Robertson; Kayo Saito; Tanja Ufer

W mojej Galerii staram się oprócz prezentacji prac czołowych polskich projektantów pokazywać dobrą biżuterię europejską. Po wystawach biżuterii z Niemiec, Szwecji, Izraela, Rosji, Hiszpanii, przyszła kolej na biżuterię brytyjską. Wystawa jest efektem współpracy z prestiżową londyńską galerią FLOW. Podczas wizyty jej właścicielki w Krakowie padła propozycja pokazania Polaków w Anglii a Brytyjczyków w Krakowie. I tak w maju br. w Londynie odbył się wernisaż wystawy 17 czołowych polskich artystów złotników, w lipcu trzynaście wybitnych projektantek prezentowało swoje prace w Krakowie. Aby udokumentować ich działalność trzeba by wydać książkę, stąd pewne uśrednienie we wstępnie. Ale nawet ono pozwala zorientować się że w wystawie bierze udział nie byle kto. To doświadczone, bardzo dobrze wykształcone, często nagradzane projektantki. Wiele z nich przekazuje swoją wiedzę wykładając czy to na etatach czy jak to w tej branży często bywa gościnnie w najlepszych szkołach europejskich. Ich prace znam ze zdjęć z internetu. Ale to nie to samo co możliwość obejrzenia ich w dużym zestawie na żywo. Będzie można porównać czy polska współczesna biżuteria autorska różni się od tego co w Europie dobre i sprawdzone. Szczerze mówiąc znam odpowiedź na to pytaniu od wielu lat. Ale niech każdy sam sobie na nie odpowie.

Ciekawe będzie też porównanie komercyjnego aspektu obu wystaw. Polska biżuteria w Londynie sprzedaje się nie najgorzej. Jest naprawdę piękna i ma "wschodnioeuropejskie" ceny. Ta brytyjska będzie miała ceny "zachodnioeuropejskie" i to może być przeszkodą w jej upowszechnianiu w Polsce. Bo niczym innym tak naprawdę się nie różnią.

Polska w EU jest od roku, przyjdźcie Państwo na Sławkowską 4 przekonać się że polska biżuteria jest tam od dawna.

Andrzej Bielak
www.galeriabielak.pl

<<< menu        <<<-- wstecz

Copyright © 2000 - 2005 STFZ. Wszystkie prawa zastrzeżone.