<<< menu        <<<-- wstecz

AMBERIF DESIGN AWARD 2005 - 9 Międzynarodowy Konkurs na Projekt Biżuterii z Bursztynem

towarzyszący 12 Międzynarodowym Targom Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich Amberif` 2005

PRODUKT ORGANICZNY

Pozorny paradoks tytułowego hasła - w kontekście procesów kształtujących nasze otoczenie, nawyki, oczekiwania i w konsekwencji także naszą świadomość estetyczną - przestaje być jednoznaczny.

Nie tylko dla własnej wygody, ale także z powodu coraz bardziej ograniczanej możliwości wyboru otaczamy się produktami syntetic i semi-syntetic - począwszy od przemysłu substytutów: drewnopodobnych mebli, syntetycznych tkanin, jednorazowych naczyń, poprzez cyfrowe środki komunikacji, zastępujące bezpośrednie kontakty międzyludzkie, aż po przemysł farmaceutyczny - sztucznie stymulujący naturalne funkcje naszych organizmów oraz inżynierię genetyczną dostarczającą transgeniczną żywność.

Zjawisko to dotyczy nie tylko produkcji wszelkich dóbr konsumpcyjnych, ale także - pośrednio i bezpośrednio - ma istotny wpływ na kierunek rozwoju wzornictwa. Popularny ostatnio redesign lub restyling - koncentrujący się na ponownej interpretacji historycznych lub całkiem niedawnych archetypów, kanonów i wzorców estetycznych - stał się powszechnie akceptowaną metodą projektowania i kształtowania naszego otoczenia - także w przemyśle jubilerskim. Jednocześnie przeciwwagą dla tego procesu jest uzasadniona nostalgia za powrotem do natury - w swej skrajnej wersji kwestionująca nieodwracalny kierunek i logikę postępu technologicznego. Niewinnym przejawem tej nostalgii jest potrzeba posiadania indywidualnego talizmanu lub amuletu, przynależnego wyłącznie jego użytkownikowi, prawdziwie unikatowego, jednostkowego i niepowtarzalnego, będącego zaprzeczeniem wytwarzanych seryjnie produktów. Idealnym tego odzwierciadleniem może być biżuteria z bałtyckim bursztynem, pozwalająca ponownie odkryć archetyp przedmiotu o cechach magicznych, rytualnych, kultowych lub symbolicznych.

Odpowiadając zatem na konkursowe hasło, spróbujmy umiejętnie pogodzić coś z pozoru niemożliwego - zaczerpniętą wprost z natury, organiczną substancję > skamieniałą żywicę prehistorycznych drzew oraz świadomie wyselekcjonowany komponent, odzwierciedlający epokę zaawansowanych technologii i symbolizujący rzeczywistość w jakiej - nieraz wbrew własnej woli - przyszło nam funkcjonować. Efektem tego rodzaju syntezy może być zarówno imitujący oryginał substytut, jak również prawdziwie oryginalna, autorska i tak współczesna, jak to tylko możliwe, interpretacja pojęcia ORYGINALNOŚCI >>> dlatego >>> do realizacji konkursowego zadania - w następującej kolejności - niezbędne będą:

  1. WYOSTRZONY ZMYSŁ OBSERWACJI
    refleksja intelektualna, oparta o uważną obserwację otaczających nas przedmiotów, których parametrów zmysłowych, symbolicznych i jakościowych powoli, ale nieuchronnie przestajemy dostrzegać

  2. BURSZTYN
    naturalny, mineralny, bez konserwantów, emulgatorów i barwników chemicznych, niemodyfikowany genetycznie, nie testowany na zwierzętach, antyalergiczny

  3. + INNE, TECHNOLOGICZNIE PRZEKSZTAŁCONE TWORZYWO
    industrialne, postindustrialne lub neoindustrialne

dr Sławomir Fijałkowski
kurator konkursu

PRODUKT ORGANICZNY

Mamy zaszczyt ogłosić konkurs, którego celem jest promocja myśli twórczej i nowych idei w dziedzinie projektowania biżuterii z bursztynem.

  1. Cel i przedmiot konkursu - celem konkursu jest promocja bursztynu jako środka wyrazu artystycznego. Przedmiotem jest projekt autorskiej, unikatowej biżuterii inspirowanej tematem konkursu, w której bursztyn odgrywa dominującą rolę. Uczestnicy mają pełną swobodę co do wyboru pozostałych materiałów.
  2. Uczestnicy - konkurs jest otwarty dla wszystkich projektantów i wykonawców biżuterii. Dopuszcza się udział zespołów projektowo - wykonawczych. Członek zespołu nie może jednocześnie uczestniczyć indywidualnie. Prace można zgłaszać wyłącznie pod własnym nazwiskiem.
  3. Ilość zgłaszanych prac - każdy uczestnik może przedstawić nie więcej niż dwie prace, przy czym przez jedną pracę rozumiany jest pojedynczy przedmiot lub komplet biżuterii. Każda praca powinna mieć osobny kod. W razie przysłania większej ilości projektów uczestnik będzie zdyskwalifikowany.
  4. Prezentacja prac - akceptowane są wyłącznie prezentacje na planszach ( 2-D ) w postaci projektu wykonanego w dowolnej technice graficznej albo fotografia gotowego obiektu lub modelu. Każda praca konkursowa powinna mieć postać jednej planszy o rozmiarach 30 x 30 cm. Jeżeli projektant uzna to za konieczne dla czytelności projektu, może przedstawić dodatkową planszę o tych samych wymiarach. Plansze dodatkowe nie będą prezentowane na wystawie ani w katalogu. Wszelkie teksty objaśniające na planszach winny być pisane w języku angielskim. Każda plansza musi być czytelnie oznaczona w prawym dolnym rogu, sześciocyfrowym kodem (wykluczone jest użycie sześciu cyfr jednakowych). Plansze konkursowe nie mogą zawierać żadnych informacji pozwalających na identyfikację autora lub miejsca pochodzenia projektu. Prace zawierające takie informacje będą dyskwalifikowane. Do projektu należy dołączyć wypełniony formularz zgłoszenia wraz z kopią dowodu wpłaty opłaty wpisowej, umieszczonych w zaklejonej kopercie oznaczonej czytelnie sześciocyfrowym kodem.
    Przesyłki zawierające zamiast lub oprócz plansz gotowe przedmioty, nie będą przyjmowane ani odbierane z poczty.
  5. Opłata wpisowa - wynosi 50,00 zł brutto. W ramach tej opłaty każdy uczestnik otrzymuje egzemplarz katalogu wystawców, oraz zaproszenie na targi Amberif` 2005 w Gdańsku, które odbędą się w dniach 16 - 19 marca 2005. Opłatę należy przekazać na konto:
    Międzynarodowe Targi Gdańskie S.A.
    BANK PEKAO S.A. - Grupa PEKAO S.A. IV/O Gdańsk
    Nr 61124012711111000014920846
    z dopiskiem: AMBERIF DESIGN AWARD` 2005
  6. Zwrot prac - Prace konkursowe pozostaną w posiadaniu Organizatora do końca kwietnia 2005, a następnie odesłane listem poleconym.
  7. Termin składania prac - uczestnicy winni dostarczyć prace na własny koszt tak, aby w nieprzekraczalnym terminie, do dnia 04.02.2005 znalazły się one w siedzibie Organizatora.
  8. Jury i Kurator - do udziału w Jury zaproszeni zostali:
    • Maria Lewicka Wala - projektantka, Kraków
    • prof. Tomasz Matuszewski - szef pracowni Komunikacja Wizualna ASP Poznań
    • prof. Jacek Miler - szef pracowni Komunikacja Wizualna ASP Gdańsk
    • Barbara Schmidt - projektantka biżuterii, dziennikarka, Berlin
    • Veronika Schwarzinger - właścicielka galerii V & V, Wiedeń
    Kuratorem konkursu jest Sławomir Fijałkowski. Kurator nie bierze udziału w pracach Jury. Posiedzenie Jury odbędzie się 12.02.2005 w Gdańsku. Przed ogłoszeniem werdyktu jurorzy nie będą znali nazwisk ani narodowości uczestników.
  9. Kryteria oceny - Jury przyzna nagrody i wyróżnienia, oraz zakwalifikuje prace do prezentacji w katalogu i na wystawie, kierując się kryteriami artystycznymi. Projekty muszą być oryginalne i nie prezentowane wcześniej publicznie. Projekty muszą stanowić własność uczestnika w rozumieniu prawa autorskiego, co autor potwierdza pisemnie na formularzu zgłoszenia.
    Przy ocenie prac jury weźmie pod uwagę:
    • twórczą interpretację tematu konkursu
    • oryginalne wykorzystanie bursztynu przy uwzględnieniu specyficznych własności tego, a także innych proponowanych materiałów
    • wartości artystyczne i estetyczne zaprojektowanej biżuterii
    Możliwość powielania lub bezpośredniego wykorzystania projektu we wzornictwie nie będzie kryterium oceny. Werdykt Jury jest ostateczny. Droga prawna jest zamknięta.
  10. Bursztyn - Organizator oferuje pomoc w zakupie pojedynczych kawałków bursztynu do wykorzystania w projektach konkursowych. Szczegółowych informacji udzielamy telefonicznie.
  11. Nagrody - zostaną przyznane następujące nagrody:
    • Nagroda Prezydenta Miasta Gdańska - 10 000 PLN
    • Nagroda Bursztynowa - 2 kg bursztynu
    • Nagroda Srebrna - 3 kg srebra
  12. Wystawa - nagrodzone projekty i projekty zakwalifikowane przez Jury zostaną zaprezentowane na wystawie podczas 12 Międzynarodowych Targów Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich Amberif` 2005 w Gdańsku, w dniach 16 - 19.03. 2005.
  13. Katalog - projekty nagrodzone, 20 zakwalifikowanych przez Jury prac, a także lista wszystkich uczestników konkursu zostaną opublikowane w katalogu wystawców targów Amberif` 2005
  14. Wręczenie nagród - ceremonia wręczenia nagród odbędzie się podczas Gali Jubilerskiej targów Amberif ‘ 2005 w dniu 18 marca 2005.
  15. Dokumentacja konkursu - projekty zgłoszone do konkursu są fotografowane i przechowywane na nośniku elektronicznym przez organizatora. Organizator zastrzega sobie prawo publikacji prac zgłaszanych do konkursu..
  16. Kontakt
    Anna Petri - sekretarz konkursu - tel 58 / 55 49 133, e-mail a.petri@mtgsa.com.pl
    Sławomir Fijałkowski - kurator konkursu, tel.: 0 608/ 617 560, e-mail slawek_fx@poczta.onet.pl
    Ewa Rachoń - komisarz targów Amberif,
    tel. : 58 / 55 49 134, fax : 58 / 55 49 207, e-mail ewa.rachon@mtgsa.com.pl

  17. Organizator: Międzynarodowe Targi Gdańskie S.A. ul. Beniowskiego 5, 80-382 Gdańsk

FORMULARZ ZGŁOSZENIA

1. Kod 6-cyfrowy :


2. Imię i nazwisko :

........................................................................................................................................

3. Adres : ul. ...................................................................................................................

miasto ..................................................... kod pocztowy ................................................

tel ........................................... fax ........................................... tel. komórkowy ...........................................

e-mail ..........................................................

4. Oświadczam, że :
  1. Zgłoszona praca jest moją własnością w rozumieniu praw autorskichi nie była dotychczas prezentowana publicznie.
  2. 2) Regulamin konkursu Amberif Design Award'2005 jest mi znany i w całości go akceptuję.
........................................... .................................................................
data podpis

5. CV :
........................................................................................................................................ ........................................................................................................................................ ........................................................................................................................................ ........................................................................................................................................

Prosimy o umieszczenie wypełnionego formularza w zamkniętej kopercie oznaczonej 6-cyfrowym kodem.

Adres organizatora : Międzynarodowe Targi Gdańskie S.A. ul. Beniowskiego 5 80-382 Gdańsk

<<< menu        <<<-- wstecz

Copyright © 2000 - 2004 STFZ. Wszystkie prawa zastrzeżone.