<<< menu        <<<-- wstecz

MUZEUM SZTUKI Z£OTNICZEJ
Splendor sto³u. Srebra sto³owe XVI - XX wieku.

Od 6 sierpnia do 22 pa¼dziernika 2006 r. czynna by³a w Muzeum Sztuki Z³otniczej w Kazimierzu Dolnym wystawa zatytu³owana "Splendor sto³u. Srebra sto³owe XVI - XX wieku." ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie oraz Muzeum Sztuki Z³otniczej, oddzia³ Muzeum Nadwi¶lañskiego w Kazimierzu Dolnym. Na wystawie mo¿na by³o zobaczyæ unikalne dzie³a sztuki z³otniczej od XVI wieku nie tylko z terenu Polski, ale równie¿ z Francji, Niemiec, Rosji, Austrii, przyk³ady z³otnictwa sto³owego skandynawskiego, angielskiego i amerykañskiego.

W¶ród wystawianych eksponatów znalaz³y siê przyk³ady sztuæców renesansowych i barokowych, wazy i pó³miski klasycystyczne, neobarokowe buliery i neoklasycystyczne komplety do kawy, srebra augsburskie. Bêd± wyroby takich znanych warsztatów z³otniczych jak Jean B. C. Odiot, Christian L. Kuhfeld, Fabergé, I. C. Klinkosch czy Karol F. Malcz. Na ekspozycji by³a równie¿ stosunkowo du¿a grupa prac francuskich z wybitnych pracowni kolejnych pokoleñ Odiota, Biennais, Tétarda, Aucoca czy Boin-Tabureta. W¶ród licznych eksponatów mo¿na by³o zobaczyæ np. Dzbanek z XVIII w. autorstwa E. P. Balsaca (Muzeum Narodowe w Warszawie), Zastawê do kawy i herbaty, pierwotnie w³asno¶æ I. J. Paderewskiego, wykonan± pod koniec XIX wieku w Berlinie przez firmê Korner und Troll (Muzeum Narodowe w Warszawie) oraz Komplet do kawy, Edmonda Tétard, wykonany w Pary¿u ok. 1885 r. (Muzeum Sztuki Z³otniczej w Kazimierzu Dolnym). W¶ród pokazywanych dzie³ znalaz³y siê przedmioty o ró¿nych funkcjach, dzisiaj rzadko u¿ywane lub ca³kowicie zarzucone jak dzbanki do czekolady, ³y¿ki do tuku, ³y¿ka do absyntu.

Komisarzem wystawy z ramienia Muzeum Narodowego w Warszawie by³ kurator Dzia³u Sztuki Zdobniczej Muzeum Narodowego w Warszawie - Ryszard Bobrow, natomiast ze strony Muzeum Nadwi¶lañskiego w Kazimierzu Dolnym kierownik Muzeum Sztuki Z³otniczej - Aniela Ryndziewicz. Sponsorem wystawy by³ Hotel "Król Kazimierz" w Kazimierzu Dolnym (nowopowstaj±cy hotel o wysokim standardzie us³ug) oraz Polska Grupa Ochrony "KONSALNET" (jeden z krajowych liderów bran¿y ochroniarskiej).

Otwarcie wystawy odby³o siê 6 sierpnia o godz. 12.00 w siedzibie Muzeum Sztuki Z³otniczej w Kazimierzu Dolnym, w budynku Dzwonnicy, ul. Zamkowa 2.


Wystawê zakoñczy sesja naukowa, zorganizowana przez Muzeum Sztuki Z³otniczej w Kazimierzu Dolnym, która odbêdzie siê w dniach 26-27 pazdzienika 2006, w Domu Pracy Tworczej KUL, w Kazimierzu Dolnym przy ulicy Pulawskiej 76. A oto program sesji:

26 pa¼dziernika 2006 - czwartek

  • 11.15 - otwarcie sesji
    Tadeusz Roz³owski - Dyrektor Muzeum Nadwi¶lañskiego
    Aniela Ryndziewicz - Kierownik oddzialu Muzeum Sztuki Z³otniczej

  • 11.30 - Wprowadzenie
    Micha³ Gradowski - Wspó³za³o¿yciel, wieloletni kustosz i kurator zbiorów Muzeum Sztuki Z³otniczej

  • 12.00 - Jacek Kriegseisen
    "Z Gdañska na królewski stó³ - srebra sto³owe w³adców Rzeczypospolitej"

  • 12.30 - Joanna Paprocka-Gajek
    "Polskie sztuæce na przestrzeni od XVI do XX wieku, czyli przedmioty nie tylko u¿ytkowe, ale i artystyczne"

  • 13.00 - Przerwa na kawê

  • 13.30 - Jacek A. Rochacki
    "Stare techniki wykonywania i zdobienia sztuæców"

  • 14.00 - Dyskusja

  • 14.30 - Przerwa

  • 16.30 - Zwiedzanie wystawy "Splendor Sto³u" w Muzeum Sztuki Z³otniczej (ul. Zamkowa 2)

  • 18.30 - kolacja

27 pa¼dziernika 2006 - pi±tek

  • 11.00 - Ryszard Bobrow
    "Srebrny serwis marsza³ka W³adys³awa Rocha Gurowskiego"

  • 11.30 - Ewa Martyna
    "Akcesoria serwisów do herbaty XVIII - XIX wieku".

  • 12.00 - przerwa na kawê

  • 12.30 - Wanda Zaleska
    "Rozwój form zastaw sto³owych i porcelanowych dekoracji sto³u w XVIII wieku (na wybranych przyk³adach).

  • 13.00 - Aleksandra Kasprzak
    "O szkle na pañskim stole. Przyczynek do rozwoju szklanej zastawy sto³owej w czasach saskich".

  • 13.30 - ok. 15.00 - Dyskusja

<<< menu        <<<-- wstecz

Copyright © 2000 - 2006 STFZ. Wszystkie prawa zastrze¿one.