<<< menu        <<<-- wstecz

"Drobne przyjemności życia. Polska sztuka przedmiotu."
Wystawa przygotowana i prezentowana przez Galerię Opera w Warszawie
podczas Dni Polskich w Indiach, w listopadzie-grudniu 2006 r.

Biżuteria towarzyszy człowiekowi od początku jego istnienia. Pełni funkcje użytkowe, dekoracyjne, czasem wręcz symboliczne. Dzisiaj, kiedy może ją nosić każdy, artyści coraz częściej odchodzą od utartych konwencji. Wystawa przygotowana przez Galerię Opera prezentuje biżuterię opartą na autorskim pomyśle, wydobywającą piękno formy, popartą rzetelnym wykonaniem. Ten mariaż kieruje ją w stronę obiektu, stąd biżuteria pojawia się w doborowym towarzystwie szkła, ceramiki i przedmiotów wymykających się tradycyjnemu postrzeganiu sztuki użytkowej i dekoracyjnej. Polska biżuteria łączy myślenie koncepcyjne ze szlachetną pracą złotniczą, szacunek do materiału z zabawą.

Tradycyjne tworzywa odkrywane są na nowo, dzięki czemu metal kojarzony z siłą może przybrać postać delikatnej nitki, misternie plecionej niczym koronka. Jubilerskie wyroby łączą się z ciałem przybierając formę materii bliskiej ciału niczym tkanina. Innym razem galwanizowane powierzchnie metalu odwołują się do industrialnych korzeni. Obok inspiracji techniką obserwujemy odwieczne odwołania do natury. Polscy artyści sięgają po rodzime materiały czyniąc z nich głównych bohaterów. Krzemień pasiasty urzeka nas naturalną formą i liniami zamkniętymi w swym wnętrzu. Wraz z równie polskim w charakterze bursztynem wprowadzają na wystawie nie tylko element tradycji, ale i czasu. Czasu zaklętego w materii.

Obok pojawiają się tworzywa niekoniecznie uważane za jubilerskie. Ta niebanalna biżuteria na pierwszy rzut oka zaskakuje swoją dekoracyjnością i bawi. Eksperymenty z materiałem i formą wprowadzają nas w nowe obszary, odkrywane w nowym kontekście. Biżuteria staje się - niczym obraz - przedmiotem interpretacji, emocjonalnych odniesień. Może nam towarzyszyć jako fragment naszych wspomnień czy wręcz ich zapis w postaci fotografii, która również wkroczyła do biżuterii.

Oryginalne formy biżuterii polskiej wskazują wyraźnie na oddziaływanie tradycji i wyobraźni zarazem. To co łączy bardzo różnorodne propozycje składające się na obraz tej wystawy to świadome korzystanie z możliwości materiału i wydobywanie jego uroku - poszukiwanie tożsamości. Autorską biżuterię unikatową i sztukę przedmiotu z Polski definiują świeże pomysły, odnalezione na nowo materie, przeczuwane przestrzenie. Owocem jest biżuteria nowoczesna, wyraźnie patrząca w przyszłość, pomimo sięgania w głąb tradycji. Każdy z przedmiotów pokazywanych na wystawie jest indywidualną kreacją, dziełem sztuki, które można by zamknąć w dwóch słowach: Rzeczy Piękne.

UCZESTNICY WYSTAWY

Ewa Batko
Absolwentka Wydziału Malarstwa Ecole Nationale Superieure des Beaux Arts w Paryżu, gdzie mieszka od roku 1981. Realizuje projekty we współpracy pracowniami: Hermes, Christian Lacroix, Thierry Mugler, Ungaro, Louis Vuitton. Projektuje kolekcje unikatowych przedmiotów i biżuterii stosując takie materiały jak: kamienie szlachetne i półszlachetne, galwanizowane oraz złocone żywice oraz szkło. Tworzy bardzo dekoracyjne obiekty, skomponowane z indywidualnych form o wyjątkowo rzeźbiarskim charakterze.

Marianna Bauman
Ukończyła szkołę fotograficzną i konserwacji kamienia. Projektowaniem zajmuje się od dawna, jak piszę "odkąd pamięta". Od dwóch lat tworzy małe formy, w tym biżuterię. Eksperymentuje z nowymi tworzywami stosując w swych pracach gotowe przedmioty zaczerpnięte z codzienności, jak na przykład fragmenty zabawek czy urządzeń. Geometria uszczelek wykorzystanych jako element jubilerski zaskakuje prostotą. Multiplikacja tego przedmiotu i kolor tworzą bardzo dekoracyjny efekt tych, w gruncie rzeczy, pospolitych rzeczy.

Paulina Binek
Absolwentka gdańskiej Szkoły Jubilersko-Złotniczej. Projektuje i wykonuje małe formy rzeźbiarskie i użytkowe oraz biżuterię artystyczną. Wykorzystuje różnorodne materiały: srebro, brąz, złoto, kamienie szlachetne, a także ceramikę, sznurek, linki stalowe. Jednak materiałem, które ceni najwyżej jest bursztyn. Aby wyeksponować jego walory komponuje łącząc go z materiałami o odmiennej strukturze, mającymi stanowić tło. Sznurek i oszczędnie zastosowane w łączeniach srebro razem z głównym bohaterem - bursztynem - tworzą wyrafinowane trio.

Agnieszka Bruzda
Absolwentka Wydziału Form Przemysłowych krakowskiej ASP. Od roku 1992 projektuje i wykonuje biżuterię. Ulubione materiały tej projektantki to srebro, szkło, aluminium. Wiele spośród jej prac skomponowanych zostało na zasadzie układów z włączeniem elementu zabawy, a nawet gry. Wyróżnia je umiejętność dostrzeżenia ukrytego piękna i potencjału w tym co nam najbliższe, obecne w naszym życiu na co dzień i nieraz uznawane za pospolite. "Uplecione" z aluminium formy koliste, czy wiórki ze struganych kredek - materie dobrze nam znane i "oswojone", takie obok których istnienia przechodzimy właściwie obojętnie -- wykorzystane w biżuterii nagle jawią się nam materią tajemną. Ich zwielokrotnienie wywołuje wrażenie bogactwa i tworzy wyjątkowo dekoracyjny, choć prosty w charakterze obiekt.

Jerzy Cielecki
Pod koniec lat 80. zainteresował się gotowaniem i biżuterią. Prowadzi własną pracownię projektowania i ręcznego wyrobu biżuterii srebrnej. Podejmuje również prace nad obiektami o charakterze biżuteryjno-dekoracyjnym, jak na przykład uchwyty do mebli autorskich. W pracy jubilerskiej stosuje szlachetne kamienie, w tym perły, rubiny. Nie pełnią one roli wypełnienia, lecz są głównym elementem tworzącym strukturę tych obiektów - misternych konstrukcji tworzonych z pasją. Te jubilerskie koronki to mistrzowska praca wymagająca precyzji, cierpliwości i wielkiej miłości do materiału.

Marek Huculak
Fascynacja jubilerstwem i praca w tym zawodzie począwszy od roku 1979 rozpoczęła się u tego twórcy od pasji kolekcjonerskiej. Pierwszoplanowym bohaterem są w jego pracach formy naturalne. Uważa, że zadaniem artysty jest dostrzec i wydobyć tkwiące w nich naturalne piękno. Ujęte oprawą biżuteryjną zyskują tło do ekspozycji, niczym eksponat muzealny. Tajemnicze materie - kamienie, gąbki - zyskują nowe życie w unikatowej biżuterii. Tak "odkryte" elementy natury, przeistoczone w biżuterię oddziałują na wyobraźnię odbiorcy swoją prostotą i surowością.

Joanna i Tadeusz Jaworscy
Absolwentka warszawskiej ASP oraz absolwent Uniwersytetu Warszawskiego od roku 1984 wspólnie projektują biżuterię. Autorskie wyroby ze srebra tej małżeńskiej pary wyróżniają się bardzo rzeźbiarskim traktowaniem materiału. Twórcy z geometrycznych form tworzą złożone kompozycje biżuteryjne o zróżnicowanej fakturze, która pełni wyraźnie dekoracyjną rolę. Skomplikowany układ form naturalnie układa się na ciele i w ruchu ujawnia swe walory przestrzenne dzięki wyrafinowanym technicznie łączeniom elementów.

Paweł Kaczyński
Absolwent Wydziału Tkaniny i Ubioru łódzkiej ASP. Projektowaniem biżuterii zajmuje się od roku 1990. Członek Grupy "Sześć". Młody projektant niezwykle aktywnie działający na polskiej scenie złotniczej. Kolekcje i pojedyncze obiekty jego autorstwa uczestniczyły w wielu wystawach zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia. Tworzy biżuterię unikatową, eksperymentalną. Dekoracyjną, ale wykonaną z zastosowaniem nowatorsko traktowanych prostych materiałów, takich jak metal. Metalowa siatka kształtowana niczym forma rzeźbiarska tworzy w jego pracach obiekty zaskakujące miękkością uzyskaną w twardej materii. Materii, która pod wpływem inspiracji naturą i pracy projektanta staje się materią "miękką".

Izabela Krauza i Paweł Kur
Absolwentka Wydziału Ceramiki i Szkła ASP we Wrocławiu oraz pasjonat mikromodelarstwa. Pracują razem od roku 1997 tworząc sztukę użytkową z ceramiki, szkła, aluminium. Ich prace charakteryzują się geometrią form pełnych i ażurowych. W ten układ wkomponowują bursztyny oraz wprowadzają szlachetny kolor dzięki pokryciu metalu złotem.

Cezary Łutowicz
Złotnik sandomierski, od roku 1972 prowadzi pracownię autorską. Zajmuje się projektowaniem biżuterii, rzeźb i przedmiotów użytkowych z krzemienia pasiatego. Kamień ten, występujący jedynie w Polsce, wyróżnia się nie tylko swoją unikatowością, ale i wyjątkową strukturą. Jest on sam w sobie na tyle dekoracyjny, że wymaga prostej, niemal niewidocznej oprawy. Artysta aktywnie promuje ten narodowy surowiec naturalny, wykorzystując jego piękno. Biżuteria z krzemienia pasiatego jest w tym kontekście ważnym elementem identyfikacji z krajem - Polską.

Elżbieta Macur
Babci zawdzięcza zamiłowanie do ręcznych robótek, szydełkowania, wyszywania. Żywe wspomnienia z dzieciństwa i zamiłowanie do kreacji sprawiły, że w roku 1989 otworzyła własną firmę poświęcając się zawodowo projektowaniu i wytwarzaniu biżuterii. Inspirację czerpie z własnych wspomnień i doświadczeń oraz zamiłowania do sztuki. W jej bogato dekorowanych pracach widoczne jest również oddziaływanie inspiracji rodem ze Wschodu.

Piotr Małysz
Biżuterią zainteresował się w połowie lat 80. i wkrótce jubilerstwo stało się jego pierwszym zawodem. W swoich pracach twórca łączy różne materie, eksperymentuje z formą i kolorem. Układy form ze srebra oraz kolorowych tworzyw zaskakują połączeniem prostoty i dekoracyjności. Ich kompozycją rządzą geometria podziału, rytm oraz nasycone, głębokie kolory. Nawet łączenia poszczególnych ogniw podporządkowują się tym zasadom.

Maria Milewicz-Brauer
Studiowała w Wyższej Szkole Wychowania Fizycznego w Gdańsku. Porzuciła czynne uprawianie sportu dla sztuki. Z fascynacji ceramiką i tkactwem narodziły się pierwsze prace - bajkowe marionetki. Tworzy unikatowe kompozycje poszukując ciągle nowych form wyrazu i eksperymentując z nowymi tworzywami. Artystka odkryła dla jubilerstwa filc, który własnoręcznie spilśnia i barwi. Materiał ten kojarzony raczej jako pospolity przeistacza się tu w bardzo dekoracyjne, oryginalne obiekty. Inspirowane formami naturalnymi sprawiają wrażenie jakby same były nadal w procesie wzrostu. Zakładając tą miękką biżuterię współuczestniczymy w tym procesie kiedy oplatamy ją wokół własnego ciała.

Lucyna i Marek Nieniewsscy
Dyplom na krakowskiej ASP w roku 1971. Swoje prace pokazują wspólnie na wystawach, począwszy od pierwszej indywidualnej z roku 1975. Owocem tej ponad 30 letniej współpracy są serie tematyczne, w tym "Biżuteria głowy i ręki" i "Srebrne krawiectwo". Uczestnicy wielu wystaw zbiorowych i indywidualnych, laureaci wielu nagród. Ich prace odwołują się wyraźnie do bezpośredniego kontaktu biżuterii z ciałem człowieka. Jest to biżuteria "ubierająca" - biżuteryjne krawiectwo. Mankiety jubilerskie są dekoracją i iluzją garderoby jednocześnie. Złote usta są niczym pocałunek od przyjaciela, ukochanej kobiety, kogoś bliskiego. Przedmioty te zawierają dotyk, obecność. Są bardzo osobiste i pełne wyrazu.

Mariusz Pajączkowski
Studiował na Uniwersytecie Warszawskim. Złotnictwa uczył się w pracowni Jacka Barona. Biżuterią zajmuje się od roku 1982, pracując jako twórca i krytyk. Jego prace wykonane z zastosowaniem szlachetnych, jubilerskich materiałów tworzone są z pasją rzeźbiarza, jako obiekty funkcjonujące w przestrzeni. Wyróżniają je bogactwo faktury, dopracowane detale, ażurowe formy.

Urszula i Paweł Podbielscy
Artystka i filolog oraz politolog stworzyli tandem artystyczny projektujący i wykonujący biżuterię unikatową. Specjalizują się w realizacji zamówień indywidualnych, adresowanych od początku do konkretnego odbiorcy. Ich biżuteria wyróżnia się detalem. Misternie utkane ze srebrnego drutu niczym z nitki prace jubilerskie urzekają swoją delikatnością i dekoracyjnością jednocześnie. Projektanci tworzą poetyckie konstrukcje - sieci, w których odnaleźć możemy "wyłowione" kamienie, perły, bursztyny. Uwagę przyciągają również specjalnie zaprojektowane funkcjonalne i dekoracyjne zarazem zapięcia.

Krzysztof Roszkiewicz
Ukończył warszawską Szkołę Sztuk Dekoracyjnej oraz ASP w Łodzi. Tworzy biżuterię niczym małe formy rzeźbiarskie. W jego pracach jubilerskich widać zamiłowanie do dualizmu - kontrasty materii, form, zabawa z tym co miękkie i twarde. W połączeniu z tradycyjnymi tworzywami jubilerskimi stosuje niekonwencjonalne materiały, jak na przykład włosie. W tej biżuterii nie ma niczego, co byłoby oczywiste. Miejsce szlachetnego kamienia w pierścionku zajmuje złota poduszka, dla której tłem eksponującym jej walory staje się obręcz pierścienia wykonana z tworzywa.

Anna Rutkowska
Od kilku lat zajmuje się biżuterią stosując materiały rzadko kojarzone z jubilerstwem. W swoich pracach podejmuje między innymi temat biżuterii jadalnej. Biżuteria skonstruowana z żelków to oddziałujące na różne zmysły, dwuznacznie wysmakowane prace. To biżuteria, która możemy "konsumować" na różne sposoby, jako wyrób jubilerski oraz kulinarny. W rzeczywistości przepełnionej konsumpcją taki projekt ujawnia dystans do świata i poczucie humoru autorki.

Wojciech Rygało
Studiował na Wydziale Mechaniki Precyzyjnej Politechniki Warszawskiej. Biżuterią zajmuje się od roku 1983. Męska biżuteria tego autora łączy wspomnienia chłopięcych fantazji z logiką charakterystyczną dla wieku dorosłego. Projektant pisząc o swoich pracach dodaje, odzwierciedlają one jego poczucie humoru. Jest w nich dużo prostoty i męskiego charakteru zawartego w zastosowanych formach i materiałach.

Jan Bohdan Suchodolski
Ukończył Wydział Architektury Krajobrazu Akademii Rolniczej w Warszawie. Projektowaniem biżuterii zajmuje się od roku 1986. Uczestnik wielu wystaw krajowych i zagranicznych, laureat wielu nagród. Wśród wielu jego prac jubilerskich znajdują się obiekty wykonane niczym misternie tkane koronki. To połączenie elementów wywodzących się z dwóch zawodów opartych na ręcznej, precyzyjnej pracy. Przełożenie tego, co jest kształtowaniem w materii miękkiej na twardy w swym charakterze metal. "Koronkowa" biżuteria zaskakuje w ten sposób nasze poznanie empiryczne i zmysłowe.

Anna Szklarzewicz
Absolwentka poznańskiej ASP. Projektowanie biżuterii artystka rozpoczęła cztery lata temu podejmując od początku eksperymenty z zastosowaniem nowych tworzyw. Jednym z nurtów w obiektach jej autorstwa jest wykorzystanie fotografii. Fotografie o charakterze przedstawiającym, najczęściej figur ludzkich wyróżniających na tle jednorodnego tła użyte w skali biżuteryjnej nabierają znaczenia niemal graficznego. Te bardzo charakterystyczne prace stały się już swoistym znakiem firmowym, wręcz sygnaturą tej artystki.

Alina Tyro-Niezgoda
Absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. W pracach jubilerskich łączy srebro oraz plexiglass, silikon, żywice epoksydowe, korek. Struktura tych materiałów oraz dualizm zestawień typu nieprzeźroczyste-transparentne, błysk-mat, miękkie-twarde powołują do życia biżuterię prostą, ale z charakterem. Ta biżuteria z tworzyw sztucznych przełamuje utarte skojarzenia łączone z tym materiałem - ujawnia swój walor dekoracyjny i elegancką prostotę.

Bożena Wiślicka
Od roku 1985 prowadzi wspólnie z Janem Marcinem Wiślickim pracownię ceramiczną, w której powstają niepowtarzalne obiekty użytkowe i dekoracyjne ręcznie formowane w glinie. Traktowany z pietyzmem materiał jest ekspresyjnie malowany, szkliwiony i kilkukrotnie poddawany procesowi wypalania. Prace te to niewielkie w skali dzieła sztuki dekoracyjnej. Ceramika została tu wprowadzona w świat biżuterii na nowo - ceramiczne truskawki to biżuteria, malarstwo i rzeźba w jednym.

Michał Wyszomirski
Absolwent Wydziału Tkaniny i Ubioru łódzkiej ASP. Projektowaniem biżuterii i przedmiotów użytkowych zajmuje się od szkoły średniej. Jest członkiem grupy "G7". W swoich pracach wykorzystuje srebro, złoto i aluminium oraz materiały alternatywne, jak kolorowe tworzywa. Łączy tradycyjne podejście do sztuki jubilerskiej z nowoczesnymi materiałami.

Antek Zaremski
Jako trzecie pokolenie w rodzinie projektantów biżuterii zajmuje się tym zawodem niemal od urodzenia. Pasja i wiedza, które odziedziczył po ojcu, Tomaszu Zaremskim, zadecydowały o dalszym rozwoju tego artysty. Znalazły kontynuację w dogłębnych studiach ukierunkowanych od początku na projektowanie biżuterii, najpierw w ASP w Łodzi, a następnie w WSSiP w Łodzi. Twórca nazywa się jednoosobowym członkiem grupy "złotnik psotnik". Nie ma określonych inspiracji. Uważa, że biżuterią może być wszystko, chociaż pozostaje wierny tradycyjnym materiałom jubilerskim. Wśród jego licznych prac znalazły się ażurowe "kwiaty" wykonane ze srebra, pokrytego różnymi kolorami. Jeden element "rozrasta się" w misterną "koronkę" form tworząc swoiste konstelacje.

Hanna i Jacek Zdanowscy
Projektują formy złotnicze od roku 1976. Swoje prace prezentowali na wielu wystawach w kraju i za granicą. Tworzą obiekty unikatowe oraz krótkie sygnowane serie. Łączą tak różne materiały jak: kamień, skóra, czarny koral, bursztyn, czarny dąb, szkło, sznur. W wyrobach z tradycyjnych metali jubilerskich poszukują nowych rozwiązań formalnych. Mogą to być charakterystyczne łączenia wprowadzające do biżuterii przestrzeń, powietrze. Obiekty te urzekają prostotą, proporcjami i szlachetnością materii.


Galeria Opera zrealizowała wystawę "Drobne przyjemności życia. Polska sztuka przedmiotu". Jej otwarcie nastąpi 27 listopada 2006 w ramach Dni Kultury Polskiej w Indiach.

Organizator: Galeria Opera, Warszawa, ul. Freta 14
tel/fax (22) 831 73 28, freta@galeriaopera.com, www.galeriaopera.com

    Współpraca:
  • Ambasada Polska w Indiach
  • Instytut Adama Mickiewicza w Warszawie
  • Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

<<< menu        <<<-- wstecz

Copyright © 2000 - 2006 STFZ. Wszystkie prawa zastrzeżone.