<<< menu        <<<-- wstecz

XV ZJAZD STFZ - 20 stycznia 2007.

W dniu 20 stycznia w Warszawie odbył się XV Zjazd Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych. Kadencja władz STFZ trwa dwa lata i właśnie w bieżącym roku przyszedł czas na podsumowanie działalności Zarządu, Rady Programowej i pozostałych "ciał statutowych".

Podczas naszych dorocznych spotkań obowiązkowe punkty porządku obrad Zjazdu staramy się przeprowadzić bardzo sprawnie. Wybór Przewodniczącego obrad, komisji Zjazdu i odczytanie sprawozdań Zarządu, Komisji Rewizyjnej, Sądu Koleżeńskiego, Rady Programowej, informacji o kontaktach zagranicznych STFZ oraz informacji finansowej nie zajęło wiele czasu. Na wniosek Komisji Rewizyjnej jednomyślnie udzielono absolutorium ustępującym władzom.

W tym miejscu z przyjemnością chcielibyśmy poinformować czytelników, co zrobiliśmy w ciągu ostatnich dwóch lat. Aby informacja była zwięzła, pozwolę sobie zacytować obszerne fragmenty sprawozdania Zarządu STFZ.

  • 1. Odbyło się 5 formalnych spotkań Zarządu, w których brali udział także członkowie Rady Programowej i Komisji Rewizyjnej. Należy dodać, że Zarząd i Rada Programowa utrzymuje bieżący kontakt poprzez internet.
  • 2. Wydaliśmy 6 kolejnych numerów INFO - biuletynu wewnętrznego STFZ.
  • 3. Utrzymywaliśmy dobre, bieżące kontakty z: "Polskim Jubilerem", "Zegarkami i Biżuterią", Urzędami Probierczymi, organizatorami targów "Amberif" i "Złoto, Srebro, Czas", Forum Jubilerstwa Polskiego, Liceum Sztuk Plastycznych w Częstochowie i w Katowicach, Państwowym Ogniskiem Artystycznym w Warszawie, Galerią Sztuki w Legnicy, Muzeum w Gliwicach, Muzeum Sztuki Złotniczej w Kazimierzu Dolnym, Muzeum Miedzi w Legnicy, Muzeum w Sandomierzu, wydawcą katalogu "Polska Biżuteria", Muzeum w Toruniu. Szczególnie należy tu podkreślić współpracę v-ce Prezesa z organizatorami Targów i Urzędu Probierczego. Dzięki jego zaangażowaniu STFZ jest praktycznie gospodarzem Galerii Projektantów, a nasze kontakty z Urzędem Probierczym, pomimo formalnej zależności i konieczności przestrzegania prawa, stają się coraz bardziej partnerskie i pełne zrozumienia dla rozsądnych argumentów obydwóch stron. Z kolei, dzięki zaangażowaniu Mariusza Zajączkowskiego, w ZiB ukazują się systematycznie materiały o polskim współczesnym złotnictwie artystycznym.
  • 4. Wypracowaliśmy formułę bezpłatnego prezentowania prac osób uczestniczących w targach "Amberif" i ,,Srebro Złoto Czas" w materiałach reklamowych i zapowiedziach kolejnych imprez. Dzięki dobrej współpracy z organizatorami Targów, STFZ otrzymuje bezpłatne gabloty w Galeriach Projektantów dla swoich członków.
  • 5. Podjęliśmy wstępne starania dotyczące wydania "Albumu STFZ" - wydawnictwa w założeniu adresowanego do muzeów, uczelni, historyków sztuki i miłośników sztuki złotniczej w kraju i za granicą.
  • 6. Nasz przedstawiciel uczestniczył czynnie w organizowanych przez Muzeum w Toruniu i toruński oddział SHS sesjach naukowych "Biżuteria w Polsce".
  • 7. Wydaliśmy 6 internetowych biuletynów informacyjnych pt: "Co słychać w złotniczej Polsce", wysyłanym pod 630 adresów e-mailowych w Polsce i 580 za granicą
  • 8. Aktywnie współpracujemy z Muzeum Okręgowym w Sandomierzu i Czarkiem Łutowiczem organizatorami "Sandomierskich Warsztatów Złotniczych". Efektem tej współpracy jest m. in. promocja krzemienia pasiastego.
  • 9. Braliśmy czynny udział we wszystkich posiedzeniach i pracach Forum Jubilerstwa Polskiego.
  • 10. Przygotowaliśmy zbiorową reklamę osób uczestniczących w targach "Amberif" i zapowiedziach kolejnych targów oraz w materiałach targów "Złoto Srebro Czas" .
  • 11. Rozwinęliśmy i prowadziliśmy w internecie stronę www.stfz.art.pl, która jest największym, a często jedynym źródłem informacji na temat współczesnej sztuki złotniczej w Polsce, źródłem dla wielu publikacji w periodykach, pracach magisterskich i opracowaniach naukowych.
  • 12. Stowarzyszenie dysponuje wreszcie miejscem wystawienniczym w Warszawie. Dzięki spontanicznej akcji zakupu gablot […] mamy stałe miejsce wystawiennicze w warszawskim Teatrze Współczesnym. Odbyły się tam juz 3 wystawy indywidualne i 5 zbiorowych.
  • 13. Z okazji mijającej w 2006 roku 15 rocznicy powstania STFZ, przy wsparciu Przyjaciół zorganizowaliśmy wystawę "XV - STFZ 1991-2006". Towarzyszył jej wydany przez nas katalog. Była pokazywana w wielu miastach Polski, wzięło w niej udział 60 członków.
  • 14. Uaktualniliśmy kontakty z naszymi członkami wspierającymi i potwierdziliśmy przysługujące naszym członkom, z tego tytułu, przywileje.
  • 15. W ostatnich dwóch latach odbyło się bardzo dużo wystaw zbiorowych i indywidualnych w kraju i za granicą, co w dużej mierze jest zasługą naszego zaangażowania i rozległych kontaktów .
  • 16. Wspieraliśmy Galerię w Legnicy w kłopotach wynikłych z kontrowersji wokół ostatniej wystawy.
  • 17. Przyjęliśmy nowych członków, 13 rzeczywistych, 2 wspierających.
  • 18. Udzieliliśmy rekomendacji trzem galeriom.
  • 19. W spontanicznych akcjach zorganizowaliśmy pomoc dla ciężko doświadczonych przez los członków Stowarzyszenia.
  • 20. Tradycyjnie już ufundowaliśmy nagrody STFZ w konkursach w Legnicy i Warszawie.
  • 21. Utrzymujemy współpracę z Wyższą Szkołą Sztuki Projektowania z Łodzi, gdzie nasi koledzy, Piotr Cieciura i Jacek Skrzyński, prowadzą Katedrę Projektowania Biżuterii. STFZ patronuje organizowanym w Łodzi Warsztatom Złotniczym.
  • 22. Wspólnie z MCT i PSP zorganizowaliśmy konkursy biżuterii "Prezentacje 2005" oraz "Prezentacje 2006" - obu towarzyszył katalog.
  • 23. Wydelegowaliśmy naszych przedstawicieli do jury kolejnych konkursów w Legnicy.
  • 24. Promowaliśmy i wspieraliśmy liczne akcje charytatywne.
  • 25. Na zaproszenie strony niemieckiej wzięliśmy udział w Targach "Inhorgenta" w 2005 i 2006 roku w Monachium. Dostaliśmy do dyspozycji bezpłatnie stoisko o pow. 12 m2.
  • 26. Nasi przedstawiciele odwiedzili również Tagi Midora w Lipsku. Dzięki temu kontaktowi dostaliśmy zaproszenie do zaprezentowania wystawy "XV" na targach w 2007 roku.
  • 27. Nowością było zorganizowanie wspólnie z Targami ZSC bardzo udanego "Salonu Debiutantów" w 2005 roku. W 2006 , ze względu na brak chętnych, salonu nie było.
  • 28. Na bieżąco wspieraliśmy wszystkich potrzebujących pomocy w kontaktach z ZUS, US, itp.

*****************

Wybór nowych władz na kolejną dwuletnią kadencję był najważniejszym celem naszego Zjazdu. W dyskusji podkreślono konieczność wyboru osób aktywnych, które energicznie pokierują Stowarzyszeniem w kolejnej kadencji. Szczególna rola przypada członkom Zarządu, którzy przy wsparciu Rady Programowej będą kształtowały działania STFZ w przyszłości. A planów na następne lata mamy wiele.

Większość czasu podczas Zjazdu zajęły wystąpienia naszych członków i Gości. Pan Michał Gradowski z radością poinformował zebranych o zakończeniu prac projektowych nowej siedziby Muzeum Złotnictwa w Kazimierzu oraz o planowanym wydaniu trzytomowego katalogu zbiorów kazimierskich sreber: dwa pierwsze mają przedstawiać złotnictwo dawne, trzeci zaś - złotnictwo współczesne. Został odczytany list Dyrektora Galerii Sztuki w Legnicy Zbigniewa Kraski, który - obok podziękowań za wieloletnią współpracę pomiędzy STFZ a legnicką galerią i życzeń pomyślności na przyszłość - poinformował o najbliższych planach. A są imponujące. Oddajmy głos autorowi listu:

"[...]Otóż za dwa lata - w 2009 roku - obchodzić będziemy wspólnie jubileusz 30-lecia legnickich przeglądów srebra. Już teraz przygotowujemy program jubileuszowej edycji Legnickiego Festiwalu Srebra, dlatego zapraszam Państwa do współpracy i wpływu na jego kształt. Najważniejszym z wydarzeń, wieńczącym nasze wieloletnie starania, będzie premiera stałej Międzynarodowej Kolekcji Sztuki Złotniczej. Rzecz bez precedensu w kraju. Wreszcie po latach gromadzenia i ukrywania będziemy mogli zaprezentować w jednym miejscu i na stałe nie tylko europejską współczesną sztukę złotniczą. Złotnictwo polskie będzie miało kolejne dobre, należne mu, kultowe miejsce prezentacji, do tego w dobrym towarzystwie. Pozwalam sobie zaapelować do władz i wszystkich członków Stowarzyszenia o pomoc w jak najlepszym zmaterializowaniu tego pomysłu i o jego wzbogacenie zarówno eksponatami, jak i ideą na sposób zaistnienia. Jestem też przekonany, przy tej okazji sfinalizujemy dawno rozpoczęty projekt na sumującą publikację pt. Leksykon współczesnych złotników polskich.[...]".

Odwiedził nas również p. Robert Pytlos, redaktor dwumiesięcznika "Polski Jubiler", zapraszając wszystkich członków STFZ do zaprezentowania swojego dorobku twórczego w przygotowywanym katalogu "Biżuteria autorska 2007". To kolejna inicjatywa edytorska, która ma promować polskie złotnictwo artystyczne w kraju i za granicą.

Temat opublikowania informacji o autorach i ich dokonaniach przewijał się w wielu wypowiedziach uczestników Zjazdu. Postanowiliśmy wrócić do idei przygotowania "Albumu STFZ", jednak w nieco zmienionej koncepcji. Zarząd i Rada Programowa zamierza zebrać materiały i informacje od swoich członków, ale początkowo przygotowana i opracowana zostanie tylko baza danych w wersji elektronicznej, dostępna w Internecie. Po weryfikacji danych przez autorów i pozyskaniu środków finansowych Zarząd podejmie decyzję o terminie druku albumu. Zaś wcześniej zebrane materiały i informacje będą udostępniane tym instytucjom i wydawnictwom, które będą je chciały wykorzystać w celach promocji polskiego złotnictwa oraz autorów - członków STFZ. W szczególności myślimy o zacytowanych wcześniej propozycjach Galerii Sztuki w Legnicy.

Nie sposób nawet w skrócie omówić wszystkie tematy poruszane na Zjeździe. Nie wszystkie były radosne i optymistyczne. Zjazd zaczęliśmy chwilą ciszy, aby wspomnieć Olka Czapnika, który zmarł tragicznie kilka miesięcy temu. Rozmawialiśmy również o problemach, z którymi na co dzień spotykają się nasi koledzy i koleżanki prowadząc swoje pracownie. Zastanawialiśmy się, dlaczego tak niewielu młodych twórców chce włączyć się w działania naszego Stowarzyszenia i czy ma to związek ze zmianą mentalności... Czy prawdą może być zdanie, które padło podczas kuluarowej dyskusji i czy "już tak jest, że w starszym pokoleniu nie wygasł jeszcze żar, który nigdy nie zagościł u większości młodych"? Przykra była informacja, że studenci w łódzkich uczelniach tak niewiele słyszą o społecznych działaniach STFZ. A przecież - promując sztukę złotniczą - Stowarzyszenie pośrednio wspiera również najmłodsze pokolenie twórców.

Wszystkim koleżankom i kolegom wspierającym nas w codziennej działalności serdecznie dziękujemy. Serdeczne podziękowania składamy również wszystkim naszym Przyjaciołom - Członkom Honorowym i Wspierającym oraz wszystkim Osobom Życzliwym Stowarzyszeniu.

/Mariusz Pajączkowski
foto: Roman Kowalkowski/

<<< menu        <<<-- wstecz

Copyright © 2000 - 2007 STFZ. Wszystkie prawa zastrzeżone.