<<< menu        <<<-- wstecz

Muzeum Sztuki Złotniczej w Kazimierzu Dolnym
NOC MUZEÓW - na Zamku w Janowcu

19 maja 2007

Szanowni Państwo

Kontynuując rozpoczętą w ubiegłym roku przygodę z organizacją "Nocy Muzeów", Muzeum Sztuki Złotniczej zaprasza na gawędy o dawnym złotnictwie i pokaz elementów konserwacji przy czynnym udziale publiczności, w ramach kolejnego spotkania ze sztuką złotniczą, w nocnej scenerii murów Zamku w Janowcu.

W niezwykłą podróż w tajemniczy świat dawnego złotnictwa powiodą uczestników dwaj wybitni znawcy tej gałęzi sztuki - Michał Gradowski i Jacek Rochacki.

Michał Gradowski historyk sztuki, współtwórca i wieloletni kustosz Muzeum Sztuki Złotniczej, autor wielu cennych publikacji i opracowań naukowych, potrafiący jak nikt inny, niezwykle barwnie i dowcipnie gawędzić o sztuce złotniczej, w ubiegłym roku przekazywał wiedzę nie tylko o starym warsztacie złotnika. Snuł też fascynującą opowieść o polskiej kulturze i historii, o skarbie ze Skrwilna, o biżuterii patriotycznej i wielu innych wyrobach złotniczych.

Jacek Rochacki, artysta plastyk i złotnik, mający również swój udział w tworzeniu Muzeum Sztuki Złotniczej, autor tekstów i programów edukacyjnych z zakresu teorii i praktyki sztuki złotniczej, na oczach widzów wykonał dawnymi technikami pągwicę (guz do żupana), demonstrując i objaśniając wszystkie etapy powstawania, od odlewania srebra poczynając, a na zdobieniu powierzchni gotowego już przedmiotu kończąc.

Działania te prowadzone były w oparciu o nowy nabytek kazimierskiego Muzeum Sztuki Złotniczej, jakim jest unikatowy zespół ok. 300 narzędzi, maszyn i urządzeń, stanowiących wyposażenie warsztatu złotniczego założonego w Krakowie w 1858 roku i działającego nieprzerwanie jeszcze do niedawna, W tym roku, w ramach prezentacji tematyki związanej z zabytkowym złotnictwem, zgodnie z założeniem, by przedstawiać te dziedziny działalności muzealnej, które nie są na co dzień widoczne dla zwiedzających, chcemy wyjść naprzeciw zapotrzebowaniu społecznemu i odpowiedzieć na liczne pytania naszych Gości odwiedzających Muzeum Sztuki Złotniczej, bardzo często dotyczące problemu: jak czyścić zabytkowe przedmioty srebrne, aby ich nie zniszczyć. Chcemy pokazać jak, wpisując się w hasło tegorocznej Nocy - "Rytm życia", przywrócić je do życia w pełni blasku tego szlachetnego metalu, nie pozbawiając ich wszakże walorów artystycznych i zabytkowych.

Michał Gradowski tym razem będzie opowiadał o "życiu" zabytkowych sreber, o tym skąd pochodzą i jak były wykonane, a Jacek Rochacki zademonstruje i będzie instruował, jak przywrócić im blask. Nasze działania skierowane są do wszystkich tych, którzy zainteresowani są czyszczeniem posiadanych w domu zabytkowych przedmiotów srebrnych. Ale chcielibyśmy również skierować to zaproszenie do księży proboszczów, borykających się niekiedy z problemami nieinwazyjnego czyszczenia argentariów kościelnych. Może uda się wspólnie rozwiązać jakiś problem związany z proponowanym tematem. Zachęcamy chętnych do przyniesienia ze sobą własnych przedmiotów srebrnych, wymagających konsultacji ze znawcami zagadnienia. Będzie okazja do samodzielnego ich oczyszczenia pod okiem fachowców.

Serdecznie zapraszam.
Aniela Ryndziewicz
Kierownik oddziału Muzeum Sztuki Złotniczej


Z folderu towarzyszącemu spotkaniu:

Gawędy o dawnym złotnictwie

Tajemne "życie" starych sreber: skąd pochodzą, jak je wykonywano? Jak przywrócić im blask? Dwaj wybitni znawcy złotnictwa: Michał Gradowski i Jacek Rochacki poprowadzą nas w tajemniczy świat tej fascynującej sztuki.

Michał Gradowski, historyk sztuki, współtwórca i wieloletni kustosz Muzeum Sztuki Złotniczej, autor wielu cennych publikacji i opracowań naukowych dotyczących dawnego złotnictwa, który jak nikt inny, potrafi w sposób niezwykle barwny i dowcipny gawędzić o sztuce złotniczej. W ubiegłym roku, podczas naszej pierwszej Nocy Muzeów, przekazywał wiedzę nie tylko o starym warsztacie złotnika, ale snuł też fascynującą opowieść o polskiej kulturze i historii, o biżuterii patriotycznej i wielu innych wyrobach złotniczych.

Jacek Rochacki, artysta plastyk i złotnik, mający również swój udział w tworzeniu Muzeum Sztuki Złotniczej, autor tekstów i programów edukacyjnych z zakresu teorii i praktyki sztuki złotniczej, na oczach widzów wykonał rok temu dawnymi technikami pągwicę (guz do żupana), demonstrując i objaśniając wszystkie etapy powstawania, od odlewania srebra poczynając, a kończąc na zdobieniu powierzchni gotowego już przedmiotu. Pokazy te prowadzone były w oparciu o nowy nabytek kazimierskiego Muzeum Sztuki Złotniczej, jakim jest unikatowy zespół ok. 300 narzędzi, maszyn i urządzeń, stanowiących wyposażenie założonego w Krakowie w 1858 roku i działającego nieprzerwanie jeszcze do niedawna, warsztatu złotniczego.

W tym roku, by odpowiedzieć na liczne pytania naszych Gości odwiedzających Muzeum Sztuki Złotniczej, bardzo często dotyczące problemu: jak czyścić zabytkowe przedmioty srebrne, aby ich nie zniszczyć, chcemy zaprezentować proste, ale w pełni zgodne z zasadami konserwacji metody czyszczenia srebra. Chcemy pokazać jak przywrócić je do życia w pełni blasku tego szlachetnego metalu, nie pozbawiając ich wszakże walorów artystycznych i zabytkowych. Michał Gradowski będzie opowiadał o życiu zabytkowych sreber, o tym skąd pochodzą i jak były wykonane, a Jacek Rochacki pokaże, jak przywrócić im blask. Nasze pokazy skierowane są do wszystkich tych, którzy zainteresowani są czyszczeniem posiadanych w domu zabytkowych przedmiotów srebrnych. Ale chcielibyśmy również skierować to zaproszenie do księży proboszczów, borykających się niekiedy z problemami nieinwazyjnego czyszczenia argentariów kościelnych. Może uda się wspólnie rozwiązać jakiś problem związany z proponowanym tematem. Zachęcamy do przyniesienia ze sobą własnych przedmiotów srebrnych, wymagających być może konsultacji ze znawcami zagadnienia. Będzie okazja do samodzielnego ich oczyszczenia pod okiem fachowców.

Aniela Ryndziewicz

foto: W. Santarek

<<< menu        <<<-- wstecz

Copyright © 2000 - 2007 STFZ. Wszystkie prawa zastrzeżone.