<<< menu        <<<-- wstecz

I MIĘDZYNARODOWE BIENNALE BURSZTYNU 2007
"Bursztyn i astronomia"
Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku, 2 lipca - 26 sierpnia 2007

W dniu 1 lipca 2007 roku w Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku odbył się wernisaż wystawy, będącej I edycją MIĘDZYNARODOWEGO BIENNALE BURSZTYNU, który na stałe ma zagościć w kalendarzu wydarzeń kulturalnych grodu Kopernika. Podczas tego spotkania ogłoszono wyniki konkursu.

Jury oceniające prace to: Elżbieta Mierzwińska (starszy kustosz kolekcji bursztynu w Muzeum Zamkowym w Malborku), Elżbieta Topolnicka-Niemcewicz (z Muzeum im. Mikołaja Kopernika we Fromborku), Robert Pytlos (koordynator ds. bursztynu przy Prezydencie Miasta Gdańska) oraz Marek Nowaczyk (znany artysta, twórca legnickich konkursów) i Giedymin Jabłoński (artysta, inicjator wielu artystycznych spotkań z udziałem bursztynu, laureat konkursów krajowych i zagranicznych, kurator wystawy).

W ocenie prac brano pod uwagę przede wszystkim wartości artystyczne, wzbudzanie refleksji, kompozycję, twórcze wykorzystanie bursztynu, interpretacje tematu konkursu oraz jakość wykonania.

Swoje prace zgłosiło 30 autorów. Na posiedzeniu w dniu 30 czerwca 2007 jury zakwalifikowano do prezentacji na wystawie i w katalogu 30 prac 17 autorów z 8 krajów - Polski, Holandii, Niemiec, Portugalii, Hiszpanii, Szkocji, Anglii i Rosji.

Organizatorzy i jury podkreślili, że w realiach, jakie były - krótki czas między ogłoszeniem konkursu a terminem składania prac oraz zasadzie, że należało zgłosić nie projekty, a gotowe prace - poziom artystyczny konkursu jest wysoki.

Pierwsze miejsce przyznano jednogłośnie holenderskiemu artyście, świetnie znanemu w europejskich kręgach projektanckich - Filipowi Sajet - za "Pierścień z tubą". Praca została wykonana z bursztynu i złota w 2004 roku. Doceniono syntetyczne, symboliczne odniesienie do obserwacji nieba, poprzez użycie archetypowej formy tuby, nowatorskie potraktowanie bursztynu oraz perfekcyjną realizację. Artysta na stałe tworzy w Amsterdamie, jest wykładowcą wielu europejskich uczelni artystycznych.

Jury zdecydowało, że drugiego miejsca nie przyzna, przyznano trzy równorzędne trzecie miejsca:

Silvii Walz z Hiszpanii
za brosze i pierścień.

Jury dostrzegło odważną kolorystykę (widać wpływ hiszpańskiego słońca) i interesujące formy, nowatorskie użycie malutkich drobinek bursztynu w zestawieniu z innymi materiałami oraz wyraźny szacunek dla złota Bałtyku.

Elżbiecie Held z Polski
za naszyjnik.

Jury nagrodziło interesującą graficzną interpretację układu heliocentrycznego.

Wojciechowi Mokwińskiemu
z Polski za naszyjnik.

Jury zauważyło oryginalny szkic systemu planetarnego o bogatych konotacjach osiągniętych poprzez użycie różnorodnych materiałów zestawionych z bursztynem w postaci samorodków-kropli oraz perfekcyjnie fasetowanych form geometrycznych.



regulamin konkursu >>>>

<<< menu        <<<-- wstecz

Copyright © 2000 - 2007 STFZ. Wszystkie prawa zastrzeżone.