<<< menu        <<<-- wstecz

"Współczesna włoska biżuteria" w Galerii BIELAK

Wystawę zorganizowało włoskie Associazione Gioiello Contemporaneo, powstały w czerwcu 2004 roku jako ostatni w Europie odpowiednik naszego STFZ. Pomysłodawcą i kuratorem wystawy jest Rita Marcangelo, prezes AGC. Poprosiła ona do Stephena E. Bottommley, prezesa angielskiego ACJ ( Association for Contemporary Jewellery UK) o wskazanie - wybranie spośród członków AGC artystów, których prace jego zdaniem zasługujących na pokazanie międzynarodowej publiczności. Do wystawy zostali wybrani; Roberta Bernabei, Adrean Bloomard, Patrizia Bonati, Elisabetta Dupre, Maria Rosa Franzin, Ute Kolar, Benjamin Lignel, GianCarlo Montebello, Margareta Niel, Alessia Semeraro, Giovanni Sicuro, Rossella Tornquist, Stefano Zanini i Alberto Zorzi. To tzw. dobre nazwiska. Z bogatymi życiorysami twórczymi, doskonale wykształceni, uczestnicy wielu wystaw, zdobywcy wielu nagród, często nauczyciele złotnictwa w renomowanych szkołach.

Tak skonstruowana wystawa podróżuje po świecie. Pierwszy pokaz odbył się w londyńskiej galerii Flow. Od 11 sierpnia do 7 września jest prezentowana w krakowskiej Galerii Bielak, w styczniu 2008 zostanie pokazana w barcelońskiej galerii Hipotesi, podróż zakończy w maju 2008 w galerii Velvet da Vinci w San Francisco.

W wernisażu w Krakowie uczestniczyło sporo jak na wakacyjny czas osób, w tym jedna z uczestniczek wystawy - Maria Rosa Franzin - wybitna projektantka i nauczycielka designu i złotnictwa w Instytucie Sztuki w Padwie. Jakkolwiek wśród uczestników wystawy są cudzoziemcy ( Ute Kolar i Margareta Niel urodzone w Austrii, czy Benjamin Lignel - urodzony we Francji), to poprzez długa artystyczną aktywność na terenie Włoch zostali do tej wystawy włączeni. Trudno opisywać i recenzować wszystkich czternastu autorów. Wystawę trzeba po prostu zobaczyć. Ich tematyka, przekaz, wartości artystyczne i użyte techniki są bardzo różnorodne, i myślę, że takie było założenie S. Bottommleya - pokazanie siły i różnorodności włoskiego współczesnego designu.


Roberta Bernabei

Patrizia Bonati

Maria Rosa Franzin

Adrean Bloomard

Elisabetta Dupre

Benjamin Lignel

Ute Kolar

Alessia Semeraro

Margareta Niel

Giovanni Sicuro

Rossella Tornquist

Stefano Zanini

GianCarlo Montebello

Alberto Zorzi

katalog

Co zobaczyliśmy na wystawie? Dużą różnorodność i perfekcję użytych technik złotniczych, często starych, świetny warsztat, dojrzałość pomysłów, swobodę wypowiedzi, brak przypadkowości. Dużą ilość używanego świadomie, bez epatowania wartością kruszcu, głównie czystego lub 18 karatowego złota.

Wystawie towarzysze starannie wydany katalog opatrzony wstępem Rity Marcangelo i Stephena Bottommleya.

Zapraszam do Krakowa.

Andrzej Bielak
www.galeriabielak.pl
Kraków, sierpień 2007

<<< menu        <<<-- wstecz

Copyright © 2000 - 2007 STFZ. Wszystkie prawa zastrzeżone.