<<< menu        <<<-- wstecz

"DLA i PRZECIW" Mariusza Pajączkowskiego w Galerii BIELAK

W dniu 24 września b.r. odbył się w Galerii Bielak wernisaż wystawy "Dla i Przeciw" Mariusza Pajączkowskiego. Ten niezwykle aktywny (wspaniały dorobek wystaw) twórca i projektant w tym roku świętuje 25 lat swojej przygody ze srebrem. Jednak nie samym srebrem żyje Mariusz, należy wspomnieć o jego dużym zaangażowaniu na polskiej scenie złotniczej. Od wielu lat jest członkiem Zarządu STFZ, pomysłodawcą i prowadzącym cykl wystaw Współczesna Sztuka Złotnicza w Teatrze Współczesnym w Warszawie, administratorem strony www.stfz.art.pl, autorem licznych artykułów w branżowej prasie.

Swoje 25-cio lecie świętuje prawie cały rok, krakowska wystawa jest trzecim pokazem. Zaczął w lutym wystawą w Galerii w Teatrze Współczesnym w Warszawie (>>>>), następnie w kwietniu w Legnicy w Galerii Srebra Pod Przepiórczym Koszem (>>>>). Choć trzon wystawy pozostaje bez zmian, Autor systematycznie uzupełnia wystawę. W Krakowie pokazał najnowsze prace zakwalifikowane do konkursu "Prezentacje 2007". Warto na nie zwrócić uwagę, są dobrego pomysłu i niezwykłej urody.


Zamysł i układ wystawy, jest jasny i przejrzysty. Pokazuje kolejne dokonania i rozwój tak artystyczny jak i warsztatowy. Zaczynał jak każdy, od najprostszych technik i skojarzeń, często wyważając otwarte drzwi, poprzez coraz dojrzalsze, przemyślane i dobrze skomponowane przedmioty. Kończąc na wyrafinowanych plastycznie, kolorystycznie i technicznie "cackach". Nazwa wystawy "Dla i Przeciw" to wskazanie dwóch kierunków pracy twórczej Mariusza. "Dla" to po prostu biżuteria, ozdoby "dla" kobiet. Bardzo piękne, ciepłe, często bardzo kolorowe (Mariusz jest prekursorem w Polsce elektroferetycznego barwienia srebra). "Przeciw" to liczne wypowiedzi i komentarze do aktualnych wydarzeń w Świecie, czy na zadane konkursowe tematy. Czasem skłaniające do zadumy, czasem do śmiechu. Rzadko pozostawiające nas obojętnymi wobec poruszanych problemów.

25-cio letni przegląd swoich poczynań Mariusz opisał i skomentował na towarzyszących przedmiotom wydrukach. Także wiszące na ścianach teksty przybliżają jego sylwetkę i twórczość, są autorską wypowiedzią i odpowiedzią na świat i życie.



Okoliczności wystawy, jej układ i towarzyszące pracom opisy skłoniły Mariusza do zaprojektowania i wydrukowania katalogu. To chyba drugi wypadek kiedy nie wspierany przez wielkich sponsorów autor z pomocą przyjaciół wydaje pełnowymiarowy, kolorowy, w dużym nakładzie katalog indywidualnej wystawy.

Oba te przypadki miały miejsce w Krakowie. Wygląda na to że być może w przyszłym roku większości wystaw będą towarzyszyły tego typu materiały.

Andrzej Bielak
www.galeriabielak.pl
Kraków, wrzesień 2007

<<< menu        <<<-- wstecz

Copyright © 2000 - 2007 STFZ. Wszystkie prawa zastrzeżone.