<<< menu        <<<-- wstecz

Współczesna Sztuka Złotnicza w Teatrze Współczesnym
Galeria Sztuki w Legnicy - SREBRNE SZKOŁY.

10 grudnia 2007 - 13 stycznia 2008

Srebrne Szkoły w Teatrze Współczesnym w Warszawie

Srebrne Szkoły w Teatrze Współczesnym w Warszawie

Od 10 grudnia 2007 do 13 stycznia 2008 w ramach organizowanego przy współpracy Teatru Współczesnego w Warszawie i Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych cyklu Współczesna Sztuka Złotnicza w Teatrze Współczesnym w foyer Teatru na Mokotowskiej prezentowana będzie wystawa SREBRNE SZKOŁY prezentująca prace studentów i profesorów Akademii Sztuk Pięknych i Wzornictwa  przy Uniwersytecie Konstfack (Ädellab Metal Department) ze Sztokholmu oraz Akademii Sztuk Pięknych (Telsiai Faculty of Arts) z Wilna.

Wystawę przygotowała Galeria Sztuki w Legnicy.

O wystawie

Srebrne Szkoły to zapoczątkowany w 2001 roku w ramach Legnickiego Festiwalu Srebra cykl wystaw prezentujących dorobek artystyczny szkół złotniczych, ich profesorów, absolwentów i studentów z Polski i zagranicy. Tym razem skonfrontowano szkoły z północnej i wschodniej Europy, które łączy niezwykle wysoki poziom nauczania, a dzieli odmienne podejście do biżuterii.

Uczelnię szwedzką charakteryzuje pęd ku nowoczesności, poszukiwanie nowych kierunków, wzorów, rozwiązań, koncepcji. Na stronie internetowej Konstfack umieszczone zostało zdanie: "Jeśli interesuje Cię zmienianie ustalonych idei, zasad, jeśli lubisz prowokować - z powodu rzeczy w które wierzysz - zapraszamy do Konstfack!" Celem kształcenia w Konstfack jest bowiem edukowanie kreatywnych artystów w dziedzinie biżuterii oraz wyrobów srebrnych. Studenci mają za zadanie rozwijać własne umiejętności refleksji, analizy, znajomości filozofii oraz osobistego punktu widzenia w stosunku do współczesnego postrzegania biżuterii jako sztuki.

Główny przedmiot nauczania na Wydziale Metali obejmuje pracę w laboratorium

Ädel - wnikliwe badania dotyczące materiałów, technik, symboli, kontekstu, itd. Źródło wiedzy oparte jest na złotnictwie i wyrobach ze srebra. Wydział integruje studia współzależne: filozofię i teorię sztuki w jeden program edukacyjny.

Uczelnię litewską cechuje duży szacunek dla tradycji, klasycznych rozwiązań oraz precyzji, tak wzorniczej jak i technicznej. Przebieg studiów złotniczych celuje w kształceniu wysoko wykwalifikowanych i wszechstronnych specjalistów, którzy mają nie tylko zdolności złotnicze, ale także artystyczne wykształcenie i rozległą wiedzę w dziedzinie humanistyki. Studenci uczą się i poznają techniki projektowania, technologii obróbki metalu i praktycznej pracy. Często zachowują w swych pracach bardzo specyficzny styl miasta Telsiai, z charakterystyczną stylizacją form, która odzwierciedla tradycję utrwaloną przez długi okres działania szkoły.

Z historii Konstfack University College of Arts, Craft and Design

Uniwersytet w Konstfack ma długą i piękną tradycję. Jego początki siegają 1844 roku, kiedy to Nils Månsson Mandelgren, artysta i etnolog, założył Niedzielną Szkołę dla Artystów. W 1859 szkoła uzyskała status szkoły państwowej i przemianowana została na Szkołę Rękodzieła.

W 1879 nazwę szkoły zmieniono na Szkołę Techniczną i wydzielono w niej 4 departamenty. W 1945 na uczelni utworzono departamenty tkaniny, sztuki dekoracyjnej, rzeźby, ceramiki, mebli, projektowania wnętrz, projektowania metalu i departament druku. W 1978 szkoła uzyskała status uczelni wyższej, a w 1993 r. jej nazwę zmieniono na Uniwersytet Konstfack. W 2004 r. siedzibę szkoły przeniesiono do starej fabryki telefonów Ericssons, która została całkowicie odnowiona w bardzo nowoczesnym stylu na 20.300 metrach kwadratowych.

Dziś Uniwersytet w Konstfack jest największą w Szwecji instytucją kształcącą w zakresie sztuki, rękodzieła, wzornictwa i historii sztuki. Każdego roku ponad 900 studentów zapisuje się na studia licencjackie, magisterskie i niezależne kursy. Program studiów magisterskich oferuje kształcenie w 8 dyscyplinach: historia sztuki, projektowanie graficzne, projektowanie przemysłowe, projektowanie wnętrz i mebli, projektowanie szkła i ceramiki, sztuki piękne, projektowanie metali oraz tkanina.

Z historii Wileńskiej Akademii Sztuk Pięknych

Szkoła powstała w 1931 roku, a naukę obróbki metalu, wraz z przedmiotami towarzyszącymi rozpoczęto w roku 1939. W roku 1989 artystyczną szkołę techniczną przekształcono w Wyższą Szkołę Sztuk Stosowanych. Nowe tendencje artystyczne oraz kierunki życia i edukacji, jak również rozprzestrzeniające się regionalizmy postawiły pytanie o zmianę profilu uczelni. Po rozpatrzeniu "regionalnych" roszczeń i perspektyw rozwoju, stało się jasne, że konieczne jest utworzenie wyższej szkoły o profilu artystycznym. 1-go sierpnia 1989 r. Wyższa Szkoła Sztuk Stosowanych została połączona z Wileńską Akademią Sztuk Pięknych.

Instytut Metaloplastyki Wydziału Artystycznego Wileńskiej Akademii Sztuk Pięknych w Telsiai jest jedynym miejscem na Litwie, gdzie wykładają wykwalifikowani specjaliści w zakresie artystycznej obróbki metalu i gdzie studenci mogą osiągnąć stopień licencjata. Obecnie Instytut Metaloplastyki przygotowuje do projektowania biżuterii oraz form złotniczych, zapoznaje ze składem materiałów, rozmaitymi procesami kształtowania i technikami złotniczymi.

-----------------

Dotychczas, rokrocznie w maju w Legnicy (podczas organizowanego przez legnicką Galerię Sztuki Legnickiego Festiwalu Srebra) prezentowane były następujące uczelnie złotnicze: Akademia Sztuk Pięknych, Łódź (Polska); Wyższa Szkoła Sztuki i Projektowania, Łódź (Polska); Narodowa Akademia Sztuk Pięknych, Oslo (Norwegia); Akademia Sztuk Pięknych i Designu, Praga (Czechy); Akademie der Bildenden Künste, Monachium (Niemcy); ALCHIMIA Contemporary Jewellery School, Florencja (Włochy), Le Arti Orafe, Florencja (Włochy); Eesti Kunstiakadeemia, Talin (Estonia), Escola Massana, Barcelona (Hiszpania); Royal College of Art, Londyn (Anglia), Zeichenakademie, Hanau (Niemcy); Akademia Sztuk Pięknych, Wilno (Litwa), Państwowy Instytut Sztuki "Pietro Selvatico", Padwa (Włochy), UCE Birmingham School of Jewellery, Birmingham (Anglia), Konstfack University College of Arts, Crafts and Design, Sztokholm (Szwecja).


<<< menu        <<<-- wstecz

Copyright © 2000 - 2007 STFZ. Wszystkie prawa zastrzeżone.