<<< menu        <<<-- wstecz

Mariusz Pajączkowski - DLA I PRZECIW
Galeria YES, 17 kwietnia - 15 maja 2008

Mariusz Pajączkowski złotnictwem zajmuje się od roku 1982. Był wtedy studentem Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego. Podczas stanu wojennego, kiedy okresowo zamknięto uczelnie, spotkał swojego kolegę z czasów szkoły średniej, Jacka Barona. Przy małym stoliku w jego mieszkaniu przez kilka tygodni poznawał podstawy warsztatu złotniczego.

Rok 1987 to "oficjalny" początek jego artystycznej drogi. Komisja Ministerstwa Kultury i Sztuki przyznała mu uprawnienia do wykonywania zawodu artysty plastyka, a w 1988 roku wziął udział w pierwszym zbiorowym pokazie biżuterii artystycznej w warszawskiej Galerii S. Uczestniczył w ponad 120 wystawach, z czego 30 odbyło się poza granicami kraju. Jego prace znajdują się w zbiorach Muzeum Sztuki Złotniczej w Kazimierzu Dolnym, Muzeum Miedzi w Legnicy, Muzeum w Gliwicach, Muzeum Okręgowym w Sandomierzu, w Galerii Sztuki w Legnicy oraz w powstającej kolekcji polskiego złotnictwa artystycznego, którą gromadzi założycielka Galerii YES, Magda Kwiatkiewicz.

Praca społeczna na rzecz środowiska artystów złotników zajmuje znaczące miejsce w działaniach artysty. Mariusz jest założycielem strony internetowej www.stfz.art.pl, którą od dziewięciu lat administruje oraz największego polskojęzycznego internetowego forum złotniczego. W czasopismach złotniczych od lat można znaleźć jego artykuły, relacje i zdjęcia ze złotniczych wydarzeń. Jest inicjatorem licznych działań STFZ, w tym dokumentacyjnych i wystawienniczych: cykl wystaw "Współczesna Sztuka Złotnicza w Teatrze Współczesnym" powstał i jest prowadzony właśnie przez Mariusza.

Tytuł wystawy "Dla i Przeciw" obrazuje dwie równoległe drogi Twórcy, który przez lata - obok fascynacji awangardową biżuterią DLA kobiet - nie unikał realizacji o charakterze narracyjnym, będących wesołą, ironiczną lub dramatyczną reakcją na wydarzenia. W małych, złotniczych formach, często był PRZECIW.

Przygotowując ekspozycję z okazji "srebrnego" jubileuszu mojej "srebrnej" przygody z biżuterią i złotnictwem, postanowiłem, że poza pokazaniem moich prac, nieco o nich opowiem. Dlatego w gablotach znajdą Państwo nie tylko biżuterię, ale również zdjęcia, krótkie opisy, czasami wyjaśnienia intencji powstania przedmiotu lub jego historię.

Takie uzupełnienie ma jeszcze jedną, bardzo ważną funkcję: umożliwiło mi pokazanie prac, które z różnych powodów nie mogły znaleźć się podczas wystawy w gablotach. Niektóre z nich już nie istnieją, inne są przechowywane w zbiorach muzealnych, kolekcjach lub w szkatułkach nie znanych mi osób. A przecież to wystawa jubileuszowa, na której chciałem zaprezentować wszystkie ważne dla mnie realizacje.

Podobnie w katalogu. Pragnąłem, aby nie był on jedynie zestawem perfekcyjnie wykonanych zdjęć, a właśnie autorską opowieścią o 25 latach pracy. Wykorzystałem w nim fotografie często nienajlepszej jakości, pliki graficzne powstałe jako skany biżuterii, zdjęcia z prasy i katalogów.

Jubileusz to również okazja do wspomnień o wszystkich wspaniałych ludziach, których przez lata udało mi się spotkać, a często bliżej poznać. To, że mogę zaprosić Państwa na swoją wystawę i wręczyć katalog, jest w dużej mierze ich zasługą. Dziś szczególne podziękowania należą się Pani Magdzie Kwiatkiewicz, właścicielce Galerii YES, dzięki której zaproszeniu mogłem pokazać swoje prace w Poznaniu. Oraz nieocenionej Bożenie Gzelli, "Iskiereczce" Galerii YES, która zorganizowała, dopilnowała, przygotowała, zaprosiła, wymyśliła wspaniały tort i zadbała o to, aby w tym wyjątkowym dla mnie dniu wszystko odbyło się wspaniale!

Mariusz Pajączkowski
Poznań, 17 kwietnia 2008


zobacz (pdf) >>>>


<<< menu        <<<-- wstecz

Copyright © 2000 - 2008 STFZ. Wszystkie prawa zastrzeżone.