<<< menu        <<<-- wstecz

Yael Krakowski w Galerii BIELAK
15 września - 24 października 2008

Od 15 września do 24 października gościmy w Galerii prace Yael Krakowski.

Yael urodziła się w Izraelu, w latach 1987 - 1991 studiowała w B.A. BEZALEL Academy of Art & Design w Jerozolimie na wydziale biżuterii. Jest uczestniczką licznych wystaw indywidualnych i zbiorowych w wielu krajach świata. Wielokrotnie nagradzana, jej prace znajdują się w National Design Museum w Nowym Jorku, a także były prezentowane w książkach serii "500" wydawnictwa Lark Books. Aktualnie mieszka w Vernon w Kanadzie.

Autorka niestety nie mogła przybyć do Krakowa, stąd otwarcie wystawy odbyło się bez jej udziału.

Patrząc na prace widać że autorka jest kobietą. I na pewno nie sugerują tego spore rozmiary prac lecz stosowane techniki. Yael bardzo często wykorzystuje koraliki tworząc z nich piękne przestrzenne, bardzo kolorowe i błyskające od czasu do czasu przedmioty.

Na hasło koraliki ktoś mógłby powiedzieć że to kolejny przykład tzw. nawlekanek. Nic bardziej błędnego !! Wysmakowane i głęboko przemyślane prace są doskonałym przykładem, że z banalnych koralików czy blaszek można zrobić Prawdziwą Biżuterię. Autorki ostatnio modnych i masowo wytwarzanych nawlekanych wyrobów biżuterio-podobnych powinny obowiązkowo "studiować" prace Yael.

Mimo sporej ilości naszyjników, bransolet i kolczyków z koralików, autorka pokazując także prace z wykorzystaniem srebra, złota, kolorowych tworzyw czy kamieni, udowadnia że nieobce są jej różne techniki złotnicze. Większość przedmiotów ma nazwy sugerujące skąd autorka czerpała inspiracje, ( "naszyjnik truskawkowy", "pierścionek kwiat", "naszyjnik noga słonia", "bransoleta wężowa" itd.)

Serdecznie zapraszam do obejrzenia wystawy. Chciałem nią udowodnić że z koralików można robić piękna prawdziwą biżuterię.

A. Bielak
Kraków, wrzesień 2008

foto: Andrzej Bielak

<<< menu        <<<-- wstecz

Copyright © 2000 - 2008 STFZ. Wszystkie prawa zastrzeżone.