<<< menu        <<<-- wstecz

GALERIA DEBIUTANTÓW
Targi ZŁOTO SREBRO CZAS w Warszawie, 3-5 października 2008

O Debiutach

Debiuty, inicjatywa STFZ i organizatora targów warszawskich Złoto Srebro Czas, jest pomysłem młodym, aczkolwiek o bardzo sprecyzowanych i słusznych celach: wprowadzić osoby zaczynające swoją przygodę z biżuterią w środowisko targowe, zapoznać z atmosferą, prawidłami działań na takiej imprezie, umożliwić kontakty tak z projektantami, jak i nowym, szerszym odbiorcą. I czy się udało? Myślę, że jak najbardziej tak, choć nie obyło się bez pomyłek. Te zostawmy jednak w nadziei, że zostaną z nich wyciągnięte wnioski na przyszłość.

A jak Debiuty odebrały same Debiutantki (bo byłyśmy w gronie przeróżnych ośmiu, ale wciąż jedynie kobiet)? Mam wrażenie, że co debiutantka, to trochę inne oczekiwania wobec takiej imprezy, a co za tym idzie, inna prezentacja prac i chęć lub jej brak do ich sprzedaży. Debiut może być bowiem, co się właśnie na targach okazało, różnie rozumiany, bądź jako sentymentalna prezentacja swoich pierwszych dokonań, bądź jako świadome wkraczanie w tzw. biżuterię komercyjną z nastawieniem na zarobek, tudzież przedstawienie jednej spójnej kolekcji, bądź wielu niezwiązanych ze sobą prac, jako pokazu początkowych możliwości na wielu frontach. I ok - to dodawało nam ciekawej różnorodności.

Jakim krokiem w świat biżuterii komercyjnej była możliwość zaistnienia na targach dla każdej Debiutantki, pokaże najprawdopodobniej czas lub predyspozycje do dalszego zmagania się z prawami rynku. Taki pierwszy krok w świat klienta Debiuty jednak bardzo ułatwiają, za co Inicjatorom serdecznie dziękuję, mam nadzieję, że w imieniu wszystkich uczestniczek.

Dominika Naborowska


od lewej stoją:
Jacek Domański (opiekun GD), Justyna Wilińska,
Agnieszka Sadkowska, Agata Bieńkowska,
Magdalena Zienkiewicz, Małgorzata Uszyńska;
od lewej - kucają:
Dominika Naborowska, Marta Szczepańska, Grażyna Niemiec

Dominika Naborowska

Justyna Wilińska

Magdalena Zienkiewicz

Małgorzata Uszyńska

Agata Bieńkowska

Agnieszka Sadkowska

Grażyna Niemiec

Marta Szczepańska

Tegoroczna galeria Debiutów w moim odczuciu, jako opiekuna z ramienia STFZ, wydaje się najlepszą jak do tej pory. Złożyło się na to kilka czynników.

Dzięki doświadczeniom z poprzednich edycji udało się wyeliminować pewne niedociągnięcia organizacyjne, dodaliśmy również element informacyjno-reklamowy w postaci plakatu oraz ulotek, które uatrakcyjniły wizualną formę ekspozycji. Warto tu podkreślić cenną inicjatywę i pomoc w przygotowaniu materiałów reklamowych z strony jednej z debiutantek - Dominiki Naborowskiej.
Dziękujemy! :-)

Organizator w tym roku oddał nam do dyspozycji ciekawsze miejsce wystawowe - w poprzednich latach gabloty były trochę na uboczu. Tym razem czuliśmy się pełnoprawnym uczestnikiem Targów. W pobliżu nas znajdowały się stoiska szkół złotniczych z pracami uczniów i absolwentów, więc w tej okolicy powstał mały zakątek debiutancki.

Tegoroczne uczestniczki GD zaskoczyły dużą swobodą w poruszaniu się po tematach targowych. Sprawnie poradziły sobie z zagospodarowaniem półek i własnymi ekspozycjami prac. A często musiały zmierzyć się z rzeczywistością już zastaną, gdyż każda mogła zająć tylko jedną, nie zawsze najatrakcyjniejsza półkę. Mimo to zręcznie wykorzystały nawet pewne ułomności gablot, żeby stworzyć ciekawą ekspozycję.

W tym roku, podobnie jak w zeszłym, widać było spore zainteresowanie pracami debiutantek - zarówno ze strony osób indywidualnie zwiedzających targi, jak i osób z branży. Były pytania, było przymierzanie prac, były oferty współpracy ze strony galerii. Mam nadzieje, ze zaowocuje to stałymi kontaktami i umowami, podobnie jak to się stało w przypadku niektórych zeszłorocznych debiutantek.

Pewnym utrudnieniem, wynikającym z formy GD było dość duże skupienie tylu osób w stosunkowo małym miejscu. Było nas przecież aż dziewięcioro. Ale za to było wesoło i zawsze coś się ciekawego działo. Ktoś coś gdzieś na targach zobaczył, coś kupił, z kimś rozmawiał - mógł się potem podzielić wrażeniami z innymi osobami. Jakie będą owoce tegorocznych Debiutów czas pokaże - każda z uczestniczek sama to po jakimś czasie będzie mogła ocenić. Mam nadzieje jednak, że tegoroczne Debiuty spełniły swoją - być może dla każdej Debiutantki nieco inną - rolę :-)

Jacek Domański.

<<< menu        <<<-- wstecz

Copyright © 2000 - 2008 STFZ. Wszystkie prawa zastrzeżone.