<<< menu        <<<-- wstecz

ZŁOTE KREACJE
- Jubileusz 50-lecia sztuki projektowania biżuterii w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi


katalog >>>>

Złote Kreacje

Fundamentem naszej koncepcji artystycznej jest myślenie abstrakcyjne. Projektowanie opiera się na ogólnych zasadach wiedzy plastycznej, tj. zagadnienia kompozycji, proporcje, rytmy, kontrasty. Analiza formalna jest nieodłącznym przejawem projektowania. Biżuteria - w naszym rozumieniu - jest zespołem czystych form plastycznych (przestrzenno-rzeźbiarskich). Nie uczymy schematu ani żadnej maniery, którą studenci mogliby przyswoić, ale na bazie wiedzy ogólnoplastycznej i w zależności od użytego tworzywa i indywidualności artystycznej studenta powinna powstać koncepcja nowa, odkrywcza, ponieważ ta sama wiedza służy przy projektowaniu rzeźby i biżuterii.

Lena Kowalewicz-Wegner
[CMW 10575/A/16/2 nr 56]

Autorka powyższego tekstu, Lena Kowalewicz-Wegner, należała do kobiet stojących na czele łódzkiej awangardy. Obok Władysława Strzemińskiego i Katarzyny Kobro, najsłynniejszej pary łódzkiej sceny artystycznej, Lena Kowalewicz oraz jej mąż, Stefan Wegner, pełnili ważną rolę w kształtowaniu nowoczesnej sztuki i ideologii artystycznej.

Lena Kowalewicz urodziła się w 1924 r. w Wilnie. W latach 1946-1951, pod okiem Władysława Strzemińskiego, studiowała w łódzkiej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (dziś Akademii Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego). Strzemiński, ojciec łódzkiej awangardy, artysta i teoretyk, bardzo znacząco wpłynął na młodą artystkę, rozwijając w niej zdolność myślenia abstrakcyjnego, oderwanego od tradycyjnego postrzegania rzeczywistości. Jego ideologię, zakładającą przeniknięcie sztuki do codziennego życia, Lena Kowalewicz wcieliła w życie zakładając w 1959 roku Pracownię Drobnych Form (później: Pracownię Projektowania Biżuterii) w PWSSP. Silnie zakorzeniona w murach łódzkiej Uczelni wizja doskonałego wzornictwa i sztuki powszechnie dostępnej, wynikająca z teorii i założeń Władysława Strzemińskiego, zagościły w ramach nowo powstałej pracowni. Kowalewicz, koncentrując się na indywidualności twórczej swoich studentów, przekazywała im teorie swojego nauczyciela, dotyczące formy i wpływu sztuki na otaczającą rzeczywistość. Zajmując się również malarstwem awangardowym, pragnęła przetransponować doświadczenia z tej dziedziny sztuki na język biżuterii i do podobnych działań zachęcała swoich studentów. Pracę pedagogiczną w macierzystej uczelni kontynuowała do 1979 roku. Jej dorobek twórczy w zakresie malarstwa prezentowany był na wystawie w Galerii BLOK łódzkiej ASP w 2007 roku. Wtedy właśnie przyznano jej miano "lwicy łódzkiej awangardy" ("Gazeta Wyborcza").

Jej słowa, zacytowane na początku, do dzisiaj pozostają w centrum uwagi pedagogów łódzkiej Katedry Biżuterii, najważniejszego w Polsce ośrodka kształcenia artystów złotników.

prof. Andrzej Szadkowski



Wystawa Jubileuszowa

Złote Kreacje to wystawa jubileuszowa. Mija bowiem 50 lat od założenia przez Lenę Kowalewicz Pracowni Projektowania Biżuterii przy PWSSP w Łodzi i tym samym narodzin łódzkiego środowiska złotniczego. Ekspozycja ta ma na celu ukazanie historii polskiego złotnictwa w okręgu łódzkim, jego przekształceń i ewolucji. To także doskonała sposobność do prześledzenia jak daleką drogę przeszła wizja Władysława Strzemińskiego, kluczowej postaci łódzkiego środowiska artystycznego, przetransponowana przez Lenę Kowalewicz na język biżuterii.

Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Łodzi powołano wiosną 1945 roku na jej pierwszego dyrektora mianując prof. Leona Ormezowskiego (1896-1949). Ormezowski urodził się w Bolechowie, niedaleko Lwowa. Studia rozpoczął w Kijowie, zaś dyplom otrzymał w 1924 na Uniwersytecie Warszawskim. Studia kontynuował w Szkole Sztuk Pięknych im. Wojciecha Gersona, gdzie później (od 1938) wykładał malarstwo. Po wojnie na stałe przeprowadził się do Łodzi i tam przyjął funkcję rektora nowo powstałej uczelni. Był malarzem oraz teoretykiem malarstwa. Napisał podręcznik poświęcony malarskiej perspektywie oraz teksty o organizacji sztuki i krytyce artystycznej.

Jednym z najwybitniejszych artystów tworzących ciało pedagogiczne PWSSP był Władysław Strzemiński (1893-1952), spadkobierca artystycznych i pedagogicznych idei Bauhausu i Kazimierza Malewicza (1878-1935), którego duch do dziś wyczuwalny jest w szkolnych murach i kreacjach młodych artystów. Jego ideą była sztuka, która miała zrewolucjonizować świat i przeniknąć życie codzienne. Był twórcą łódzkiej awangardy, "artystą rewolucyjnym", wizjonerem i intelektualistą. Od 1987 roku Władysław Strzemiński stał się patronem łódzkiej szkoły, do dziś kontynuującej jego idee i pasję twórczą.

Obecny Wydział Tkaniny i Ubioru, w ramach którego funkcjonuje Katedra Biżuterii, powstał na przełomie 1946 i 1947 roku, jako Wydział Włókienniczy. Jego kierownikiem był wspomniany już prof. Ormezowski. To właśnie w ramach tego wydziału w 1959 roku powstała pierwsza w Polsce Pracownia Projektowania Biżuterii, pierwotnie nazwana Pracownią Drobnych Form. Założyła ją Lena Kowalewicz-Wegner (1924-1989), artystka, absolwentka PWSSP, studentka Władysława Strzemińskiego w Zakładzie Plastyki Architektonicznej i wybitny pedagog. Lena Kowalewicz ideologicznie należała do grupy łódzkich awangardzistów, założonej przez Strzemińskiego. Jako jedna z pierwszych absolwentek PWSSP i spadkobierczyni "Teorii Widzenia" Strzemińskiego, bardzo zasłużyła się dla malarstwa abstrakcyjnego, jakie postulował jej mistrz. Duży wpływ na jej twórczość miał również Stefan Wegner (1901-1965), mąż artystki, przyjaciel Strzemińskiego i jeden z orędowników myśli awangardowej. Jej malarstwo, początkowo inspirowane formami natury, przyjmowało formy coraz bliższe abstrakcji, skupionej na czystej formie i kolorze. W myśl upowszechniania sztuki, swoje działania artystycznie skierowała w stronę wzornictwa, koncentrując się na formach biżuteryjnych.

Tworząc Pracownię Projektowania Biżuterii stawiała sobie za cel postawienie znaku równości pomiędzy sztukami czystymi, jakich nauczano w ramach PWSSP, oraz biżuterią, dotychczas interpretowaną jedynie w kategoriach rzemiosła. Formę biżuterii niejednokrotnie przyrównywała do rzeźby, ustawiając pomiędzy obiema dyscyplinami znak równości. W rozważaniach formalnych i estetycznych nie pomijała postaci ludzkiej, jako podstawowego kryterium tworzenia biżuterii, które determinuje funkcjonalność przedmiotów. Lena Kowalewicz interpretowała biżuterię, jako obiekt indywidualizujący sylwetkę ludzką, noszący znaczenia i wchodzący w dialog z otoczeniem. Optowała również za stosowaniem często nietypowych dla tradycyjnej biżuterii materiałów. Jej studenci (i ona sama) nie stosowali złota i szlachetnych kamieni, a mosiądz, miedź oraz najróżniejsze odpady surowcowe i półfabrykaty. Podkreślała również znaczenie nowych tworzyw (np. plastiku), z których czerpać może biżuteria artystyczna. W ramach idei estetyzacji wytworów przemysłowych, współpracowała z przemysłem galanteryjnym i złotniczym. Jej założeniem dydaktycznym było indywidualne podejście do każdego studenta oraz przetransponowanie jego doświadczeń i wizji z innych dziedzin artystycznych na język biżuterii. Obok niej, Pracownię tworzyli: Barbara Rose, Andrzej Jakuszewski oraz Andrzej Jocz. W 1972 roku powstała druga, równoległa Pracownia Projektowania Galanterii Metalowej Przemysłowej, na czele której stanął prof. Zygmunt Ogrodowski. Z czasem obie pracownie połączono w Pracownię Projektowania Biżuterii i Galanterii, od 1984 roku kierowaną przez prof. Andrzeja Szadkowskiego.

W 2002 roku Pracownię Projektowania Biżuterii i Galanterii przekształcono w dzisiejszą Katedrę Biżuterii, w ramach której funkcjonują 3 Pracownie - Podstaw Projektowania Biżuterii, Biżuterii, Projektowania Form Złotniczych - oraz pracownie warsztatowe, m.in. Pracownia Technologii Emalii. To jedyne takie miejsce w Polsce, gdzie zarówno młodzież jak i działający już artyści mogą zdobyć wykształcenie od doskonalenia warsztatu, poprzez historię biżuterii i podstawy marketingu, uzyskując tytuł magistra sztuki. Aktualny zespół dydaktyczny tworzą uznani artyści, m.in. prof. Andrzej Szadkowski (od 1995 - pierwszy w Polsce profesor w specjalizacji: projektowanie biżuterii; długoletni kierownik Katedry Biżuterii i jej założyciel) oraz prof. Andrzej Boss (od 2008 roku pełniący funkcję kierownika Katedry). Od 1998 przy Kolegium Mody na Wydziale Tkaniny i Ubioru utworzono studia licencjackie ze specjalnością "projektowanie biżuterii", które od 2001 roku kontynuować można na Magisterskich Studiach Uzupełniających.

Wykładowcy, absolwenci i studenci Katedry Biżuterii mogą poszczycić się wieloma znaczącymi osiągnięciami. Biorą udział w licznych wystawach i konkursach w Polsce i na świecie, wygrywając nagrody i umieszczając łódzką szkołę w czołówce uczelni kształcących artystów-złotników. Ich prace znajdują się w wielu kolekcjach muzealnych, m.in. w Schmuckmuseum w Pforzheim, Muzeum Ceskeho Raje w Turnowie, Muzeum Okręgowym w Gliwicach, Muzeum Miedzi w Legnicy, Muzeum Sztuki Złotniczej w Kazimierzu Dolnym oraz Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Ostatnie dziesięciolecie zaowocowało nie tylko zmianami personalnymi w ramach Katedry, ale również nawiązaniem współpracy z wieloma ważnymi imprezami biżuteryjnymi w Polsce i na świecie. Łódzka Katedra obecna jest na najważniejszych targach biżuterii w Polsce - Amberif i Złoto Srebro Czas, a także współpracuje z monachijską Inhorgentą oraz Internationale Handwerksmesse. W ramach tej ostatniej, w tym roku już po raz 49., zorganizowano słynną wystawę "Schmuck 2008", w której jedynymi prezentowanymi pracami z Polski były realizacje prof. Andrzeja Szadkowskiego. Dzięki staraniom łódzkiego środowiska złotniczego ta niezwykła wystawa po raz pierwszy w historii trafiła do Łodzi i pokazywana była wraz z przeglądem prac pedagogów, absolwentów i studentów Katedry, będącym preludium do aktualnej, jubileuszowej wystawy. Złote Kreacje, celebrujące w 2009 roku jubileusz 50-lecia istnienia Katedry Biżuterii w Łodzi i łódzkiego środowiska złotniczego, doczekają się z pewnością wielu kolejnych odsłon, m.in. w Monachium podczas Internationale Handwerksmesse 2009 ,,Handwerk & Design", w Galerii Sztuki Współczesnej we Włocławku, w Galerii Stanków we Wrocławiu, Muzeum Okręgowym w Toruniu, Muzeum Okręgowym w Sandomierzu, Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, Muzeum Bursztynu w Gdańsku i Bre Banku w Warszawie.

Złote Kreacje to wystawa wyjątkowa, ilustrująca proces przemian, jakie przeszło zjawisko biżuterii artystycznej od 1959 do 2009 roku. To prezentacja dorobku ludzi, którzy swoimi obiektami udowodnili, że biżuteria to sztuka "czysta", równa rzeźbie i malarstwu. Kontynuując ideologię Władysława Strzemińskiego (który wciąż silnie wpływa na łódzką Akademię Sztuk Pięknych) i Leny Kowalewicz-Wegner (spiritus movens Katedry Biżuterii), artystów z łódzkiego kręgu złotniczego można przypisać do tzw. "łódzkiej szkoły projektowania". Ich współczesny, najwybitniejszy spadkobierca, prof. Andrzej Szadkowski oraz aktualny Kierownik Katedry prof. Andrzej Boss, wraz z dzisiejszym gronem pedagogicznym, kultywują idee swych wielkich poprzedników, tworząc znaczące centrum edukacji dla artystów-złotników. Prezentowane dziś Złote Kreacje są dowodem na to, że tradycja i założenia "łódzkiej szkoły projektowania" nie odeszły w zapomnienie i wychowują kolejne pokolenia wybitnych artystów.

Ewa Bromberkowska
historyk sztuki

Pedagodzy Katedry Bizuterii

Aktualnie grono pedagogów Katedry Biżuterii tworzą:

Andrzej Szadkowski
Profesor zwyczajny, prorektor ds. nauki Akademii Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi w l. 2005-2008 i 2008-2012. Założyciel Katedry Biżuterii i jej kierownik od 2002 r. Kierownik Pracowni Projektowania Biżuterii od 1989 r. Ur. w 1947 r. w Zgierzu. Studia na Wydziale Ubioru w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi. Dyplom z wyróżnieniem w 1972 r. z projektowania ubioru u st. wykładowcy Wandy Borowskiej i z projektowania biżuterii u doc. Leny Kowalewicz- Wegner. Od 1972 r. asystent doc. Zygmunta Ogrodowskiego w Pracowni Projektowania Galanterii Metalowej. W1995 r. otrzymał tytuł profesora. Twórczość w zakresie projektowania biżuterii i form złotniczych. Brał udział w ok. 120 wystawach zbiorowych krajowych, zagranicznych i międzynarodowych. Miał 11 wystaw indywidualnych. Pełni liczne funkcje, m.in.: członka Rady Polskiej Akademii Nauk w kadencji 2007-2010, członka Rady Artystycznej i wielokrotnego przewodniczącego Jury konkursow "Obraz i Forma" w Sankt Petersburgu, członka Gesselschaft fur Goldschmiedekunst Hanau (Niemcy), polskiego kuratora wystaw konkursowych "Schmuck" w Monachium i in. Juror międzynarodowych konkursow biżuterii: "Midora" - Lipsk (Niemcy), "Obraz i Forma" - St. Petersburg (Rosja), "Ałmatyr"– Kaliningrad (Rosja), "Srebro" – Legnica, "Camelot" – Kraków, "Złoto, Srebro, Czas" – Warszawa, "Elektronos" i "Mercurius Gedanensis" – Gdańsk. [Nota biograficzna: "Złota Księga Nauki Polskiej. Naukowcy Zjednoczonej Europy", Polski Instytut Biograficzny, 2006]

Andrzej Boss
Ur. się w 1960 r. w Tarnowie. Jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi. W 1985 r. obronił dyplom w Pracowni Projektowania Biżuterii u prof. Andrzeja Szadkowskiego i Rysunku u prof. Andrzeja Gieragi. Od 1985 pracuje w ASP w Łodzi, a od 2005 jest profesorem nadzwyczajnym. Kierownik Katedry Biżuterii, prowadzi Pracownię Projektowania Form Złotniczych. Jest autorem 15 wystaw indywidualnych, uczestnikiem ponad 100 wystaw zbiorowych na całym świecie. Laureat siedmiu i juror sześciu konkursów złotniczych. Projektuje biżuterię, przedmioty użytkowe i małe formy rzeźbiarskie. Jego prace są w kolekcjach: Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Muzeum Okręgowego w Legnicy, Muzeum Okręgowego w Sandomierzu, Muzeum Bursztynu w Gdańsku, Muzeum Bursztynu Ribnitz- Damgarten (Niemcy), Galerii Sztuki Złotniczej w Legnicy i wielu kolekcjach prywatnych.
[Nota biograficzna: "Kronika Nauki Polskiej" (za lata 2003-2006)]

Ewa Effenberg
Ur. w 1979 r. w Łodzi. Dyplom w Pracowni Biżuterii prof. Andrzeja Szadkowskiego w 2004 r. Asystent w Pracowni Projektowania Form Złotniczych pod kierownictwem prof. Andrzeja Bossa.
Udział w 26 wystawach krajowych i zagranicznych (w tym dwie indywidualne) m.in. Palagio di Parte Guelfa - Florencja; Galeria Bigalli, Dicomano - Włochy; Societe Industrielle de Mulhouse, Miluza - Francja; Muzeum Etnograficzne w Sankt Petersburgu; Galeria Platan, Budapeszt - Węgry; Katholische Stadthaus, Wuppertal - Niemcy; Inhorgenta Europe, Monachium - Niemcy; Muzeum Sztuk Użytkowych Poznaniu; Galeria Sztuki w Legnicy; Muzeum Okręgowe w Sandomierzu.
Prace w zbiorach Galerii Sztuki w Legnicy, Muzeum Okręgowego w Sandomierzu. Nagrody: II nagroda (Marszałka Wojewodztwa Dolnośląskiego) w Międzynarodowym Konkursie Sztuki Złotniczej w Legnicy - 2005 r., I nagroda (Ministra Kultury) w konkursie "Projekt" w łodzkiej ASP - 2005 r., Nagroda dodatkowa Z. P. A. P. Polska Sztuka Użytkowa w konkursie "Projekt" - 2005 r., Nagroda dodatkowa czasopisma "Elle Decoration" w konkursie "Projekt" - 2005 r.

Olga Podfilipska-Krysińska
Ur. w 1974 r. w Łodzi. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi w 1999 r. - dyplom z wyróżnieniem w Pracowni Projektowania Biżuterii prof. Andrzeja Szadkowskiego. Umiejętności techniczne i projektowe doskonaliła podczas studiow na Wydziale Projektowania Biżuterii Politechniki w Lahti (Finlandia) w 1999 r. i w Szkole Projektowania Biżuterii i Technik Jubilerskich Metallo Nobile we Florencji (Włochy) w 2002 r. (stypendium rządu włoskiego). W roku 2002 odbyła staż projektowy w firmie jubilerskiej Torrini we Florencji. W latach 2003 - 2006 wspołpracowała z Autorskim Biurem Projektow "Wzornik" w Milanówku. Od 2002 r. pracuje na stanowisku asystenta i wykładowcy w Katedrze Projektowania Biżuterii ASP w Łodzi.
Brała udział w wielu konkursach i wystawach w Polsce i poza jej granicami - swoje prace prezentowała m.in. na Litwie, we Włoszech, w Niemczech, w Korei Południowej, w tym 2 wystawy indywidualne. W 2003 r. otrzymała I nagrodę w kategorii Młody Projektant w polskiej edycji konkursu ProDeco czasopisma "Elle Decoration". Prace Olgi Podfilipskiej - Krysińskiej znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie i Muzeum Okręgowego w Sandomierzu.

Jarosław Kolec
Ur. w 1956 r. w Łodzi. Jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi. Dyplom w Pracowni Biżuterii prof. Andrzeja Szadkowskiego. Pracuje w tej uczelni od 1988 r., prowadzi zajęcia warsztatowe w Katedrze Biżuterii na Wydziale Tkaniny i Ubioru.
Jest założycielem i członkiem Grupy Tworczej G7, powstałej w 2006 r. Jego pasją, oprocz dawnych technik złotniczych, są kamienie, nie tylko te jubilerskie, i ich oddziaływanie. Należy do Polskiego Towarzystwa Gemmologicznego. Jest rzeczoznawcą diamentow oraz posiada Certyfikat Kwalifikacji do badania i oceny jakości kamieni szlachetnych.
Bierze czynny udział w wystawach i konkursach krajowych i zagranicznych związanych z projektowaniem biżuterii (ponad 100 wystaw, w tym 8 indywidualnych). Prezentował swoje prace m. in. w Bremie, Getyndze, Witzenhausen, Berlinie, Hanau, Monachium, Hawanie, Brukseli, Kopenhadze, Chicago, Kaliningradzie, Buenos Aires, Obera, Warszawie, Łodzi, Krakowie, Wrocławiu, Gdańsku, Katowicach. Otrzymał nagrody: II Nagroda SILVER GEM 3, Galeria Gemmologiczna, Warszawa 1989 r., II Nagroda ELEKTRONOS 2002, VI Międzynarodowy Konkurs na Projekt Biżuterii z Bursztynem. Jego prace są w zbiorach: Muzeum Włokiennictwa w Łodzi, Muzeum Miedzi w Legnicy, Muzeum Okręgowym w Sandomierzu. Galerii YES w Poznaniu.

Sergiusz Kuchczyński
Ur. w 1975 r. w Łodzi. W latach 1994-1999 studiował na Wydziale Tkaniny i Ubioru łodzkiej ASP, gdzie obronił dyplom z ubioru z wyróżnieniem w pracowni prof. Aleksandry Pukaczewskiej i malarstwa w pracowni prof. Jerzego Kudukisa oraz aneks z biżuterii w pracowni prof. Andrzeja Szadkowskiego. Od 2003 roku jest asystentem w Pracowni Biżuterii prowadzonej przez prof. Andrzeja Szadkowskiego.
Projektuje ubiory i biżuterię. Uczestnik wielu wystaw poświęconych biżuterii. Jest laureatem konkursow ogolnopolskich a jego kreacje noszą polskie gwiazdy muzyki i filmu. Otrzymał m.in.: nagrodę Prezydenta miasta Łodzi w konkursie "Złota Nitka" w 2000 r., III nagrodę w Konkursie "Oskary Mody" w 2003 r. W latach 2004-2005 pełnił funkcję projektanta i dyrektora artystycznego domu mody Forget-Me-Not.

Witold Skwarski
Ur. w 1951 r. Od 1991 pracuje w ASP w Łodzi. Zatrudniony na stanowisku technika w Katedrze Biżuterii. Socjolog kultury (absolwent Uniwersytetu Łódzkiego), artysta złotnik, pedagog.
Jego zainteresowania ewoluowały od geologii, poprzez biżuterię do form przestrzennych. Udział w kilku wystawach biżuterii i fotografii w Polsce.

Jakub Kolec
Ur. w 1983 r., pracuje i mieszka w Łodzi. Jest absolwentem kierunku o profilu pedagogicznym Wyższej Szkoły Edukacji Zdrowotnej w Łodzi. Biżuterią zajmuje się od kilku lat. Czynnie uczestniczy w wystawach i konkursach związanych z biżuterią.

Marcin Nowak
Ur. w 1984 r. w Starachowicach. Obecnie student V roku, zatrudniony na stanowisku technika w pracowni Komputerowego Wspomagania Projektowania. Biżuterią zajmuje się od 1998. Od trzech lat zajmuje się też komputerowym projektowaniem biżuterii 3D systemem CAD/CAM. Uczestniczył w ponad 10 wystawach w kraju i za granicą.
Wystawy: "Złoto Srebro Czas" - targi biżuterii, Warszawa, "Amberif", Gdańsk, Inhorgenta Europe, Niemcy. Udział w konkursach: Legnicki Festiwal Srebra 2005, Schmuck 2008, XV Triennale Srebra, Niemcy. Otrzymał I Nagrodę w konkursie Nokii w 2007 r.

Absolwenci

Pierwszymi absolwentami specjalizacji ,,projektowanie biżuterii" byli Barbara Munzer i Ryszard Hunger w 1965 roku. Wpisy na Ich dyplomach brzmiały: "dyplom ze specjalizacji projektowanie biżuterii".

Z tych dwojga dyplomantów wierną biżuterii i złotnictwu pozostaje do dziś Pani Barbara Munzer, natomiast profesor Ryszard Hunger określił się jako malarz abstrakcjonista i w tej dziedzinie otrzymuje liczne nagrody.

Różne były powody, że już następne dyplomy u Pani docent Leny Kowalewicz- Wegner były przypisane tylko specjalizacji ubioru. Biżuteria była wtedy jedynie pracownią w Katedrze Ubioru. Nakazem dyplomowym były więc realizacje z projektowania odzieży i aneks z biżuterii (np. dyplom Andrzeja Szadkowskiego z 1972 roku).

Z czasem, pozostając przy takim wpisie w dyplomie, można było przygotować temat li tylko z biżuterii (Andrzej Boss - pierwszy dyplom z biżuterii, jednak z wpisem: specjalizacja projektowanie ubioru, 1985 r., i Sławomir Fijałkowski 1995 r.).

Dopiero po kolejnych, wieloletnich staraniach i zabiegach formalnych pojawił się pierwszy dyplom z biżuterii z prawidłowym określeniem: dyplom ze specjalizacji projektowanie biżuterii. Dalej poszło łatwiej i "normalnie". Pierwszy tytuł profesora ze specjalizacji otrzymał Andrzej Szadkowski; w 2002 r. powołano Katedrę Biżuterii; kolejne awanse: doktorat w 1993 r. i habilitacja w 2003 r. Andrzeja Bossa oraz doktorat w 1999 r. i habilitacja w 2005 r. Sławomira Fijałkowskiego.

Katedra Biżuterii i jej Pracownie: Biżuterii i Projektowania Form Złotniczych dyplomują corocznie około 15 absolwentów studiów stacjonarnych i niestacjonarnych I i II stopnia. Aktualnie w Katedrze Biżuterii wszczęte są cztery postępowania w przewodach doktorskich dla: Ewy Effenberg, Olgi Podfilipskiej-Krysińskiej, Jarosława Kolca i Sergiusza Kuchczyńskiego. Pedagodzy Katedry recenzują prace magisterskie, doktorskie i habilitacyjne oraz w przewodach o nadanie tytułu profesora sztuki; są także promotorami w tych postępowaniach.

Dorobek dydaktyczny jest prezentowany na licznych pokazach, wystawach, w katalogach oraz corocznie na płycie CD.

Liczne udziały w wystawach, zarówno studentów jak i absolwentów, nagrody w konkursach, udziały w sympozjach, seminariach i zakupy prac do kolekcji muzealnych i galeryjnych są najlepszym potwierdzeniem prawidłowego przygotowania absolwentów jako twórców. Absolwenci są zapraszani do światowych, cyklicznych przeglądów biżuterii ,,Schmuck" w Monachium, Międzynarodowego Przeglądu Form Złotniczych w Legnicy, słowników biograficznych twórców biżuterii i form złotniczych [Jewelry Compendium]. Jesteśmy także członkami polskich i europejskich stowarzyszeń twórczych: Stowarzyszenia Twórców Złotniczych, Gesselschaft für Goldschmiedekunst w Hanau, ,,Image and Form" w Sankt Petersburgu.

Pedagodzy są jurorami międzynarodowych konkursów, członkami Rad Programowych, publikują teksty w czasopismach specjalistycznych w Polsce i za granicą.

Pozostaje nam pedagogom doskonalić programy dydaktyczne, zabiegać o nowe technologie i nadal będąc aktywnymi twórcami współtworzyć światową rodzinę projektantów biżuterii.
Życzę tego wszystkim powyższym adresatom.

prof. Andrzej Szadkowski

Nagrody i wyróżnienia studentów Katedry Biżuterii:

    1999
  • Amberif Design Award- "Elektronos 1999" -I nagroda - Aleksandra Kucińska, Gdańsk

    2000
  • Amberif Design Award- "Elektronos 2000" - I nagroda - Anna Kamińska-Ogińska,
  • III nagroda - Katarzyna Fejdysz-Gronecka, wyróżnienie - Agnieszka Rożek

    2001
  • Grand Prix w Ogólnopolskim Konkursie Biżuterii "Przełamując fale" - Dorota Piestrak, Galeria "Milano" w Warszawie
  • Grand Prix w Międzynarodowym Konkursie Sztuki Złotniczej "Autoportret" - Dorota Piestrak, Galeria Sztuki w Legnicy
  • Amberif Design Award- "Elektronos 2001" - I nagroda - Adriana Lisowska, III nagroda -Albert Kaleta, Nagroda Timex-Poland - Anna Kamińska-Ogińska
  • International Competition of Young jewellery designer "Figure and Form", Iza Kulman - III nagroda, Michał Wyszomirski - wyróżnienie, Sankt Petersburg (Rosja)
  • Grand Prix "Mercurius Gedanensis" - Marcin Tymiński, Gdańsk
  • "Złoto, Srebro, Czas"- główna nagroda II Międzynarodowych Targów Biżuterii za najciekawszą ekspozycję - Aleksandra Kucińska, II nagroda - Ewa Mioduszewska, III nagroda - Krzysztof Roszkiewicz, Warszawa

    2002
  • Grand Prix - Legnicki Festiwal Srebra, XI Międzynarodowy Przegląd Form Złotniczych "Srebro 2002" - Jerzy Stanisław Jabczyński, Galeria Sztuki w Legnicy
  • Amberif Desig Award - "Elektronos 2002"- Międzynarodowy Konkurs na Projekt Biżuterii z Bursztynem -II nagroda - Jarosław Kolec, wyróżnienie - Agata Kobusińska, wyróżnienie - Renata Mirecka
  • "Złoto, Srebro, Czas"- Międzynarodowe Targi Biżuterii - wystawa dyplomów studentów Pracowni Projektowania Biżuterii, nagroda- Antek Zaremski, Warszawa

    2003
  • Amberif Design Award - "Elektronos 2003" Międzynarodowy Konkurs na Projekt Biżuterii z Bursztynem - III nagroda -Sława Tchórzewska, wyróżnienie - Monika Oczkowska, wyróżnienie - Edyta Smorawska i Marcin Tomaszewski
  • International Competition of Young jewellery designer "Figure and Form" - I nagroda -Żaneta Kowalska, Sankt Petersburg, Rosja
  • "Prezentacje 2003"- Ogólnopolski Konkurs Biżuterii Artystycznej - II nagroda - Filip Jackowski, Warszawa

    2004
  • Amberif Design Award - "Elektronos 2004" - Międzynarodowy Konkurs na Projekt Biżuterii z Bursztynem, I nagroda - Adriana Lisowska, II nagroda - Monika Oczkowska, III nagroda - Rafał Kozubowicz

    2005
  • Legnicki Festiwal Srebra, XIV Międzynarodowy Przegląd Form Złotniczych "Srebro 2005", Galeria Sztuki w Legnicy, II nagroda - Ewa Effenberg
  • Amberif Design Award - "Elektronos 2005" - Międzynarodowy Konkurs na Projekt Biżuterii z Bursztynem, I nagroda - Szymon Piłat, II nagroda - Justyna Cytawa

    2007
  • Amberif Design Award - "Elektronos 2005" - Międzynarodowy Konkurs na Projekt Biżuterii z Bursztynem, wyróżnienie - Iwona Piotrowska, wyróżnienie - Marta Rudnicka
  • Legnicki Festiwal Srebra, XVI Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej - III nagroda - Marcin Bogusław

    2008
  • Amberif Design Award -"Elektronos 2005" - Międzynarodowy Konkurs na Projekt Biżuterii z Bursztynem, wyróżnienie - Iwona Piotrowska, wyróżnienie - Anna Koczyk

    Ewa Buksa-Klinowska - Nagrody w konkursach emalierskich, Tokio, edycja 18. w 2005 roku, 19. w 2006 roku i w 20. konkursie w 2007 roku, - Nagroda w Międzynarodowym Konkursie Emalierskim w Brukseli, 2007 rok
Dyplomanci "specjalizacji biżuterii"
Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych
i Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.
  • Lena Kowalewicz 1951
    założyciel specjalizacji biżuterii
  • Zygmunt Ogrodowski 1953
    założyciel specjalizacji galanterii przemysłowej
  • Andrzej Jakuszewski 1962
  • Barbara Munzer 1965
  • Andrzej Jocz 1966
  • Barbara Rosé 1967
  • Aleksander Brzęczek 1968
  • Tadeusz Potarczyk 1969
  • Włodzimierz Stelmaszczyk 1971
    1972:
  • Elżbieta Bejm
  • Marek Bejm
  • Piotr Korczak-Idziński
  • Andrzej Szadkowski
    1973:
  • Krzysztof Lech
    1974:
  • Ludwika Niśkiewicz
  • Barbara Popławska
  • Grażyna Stelmaszczyk
    1975:
  • Jerzy Płachecki
    1976:
  • Iwona Byczkowska
  • Ewa Czerniecka
  • Barbara Dziewanowska
  • Teresa Owczarek
    1977:
  • Christine Gebis
  • Maria Sadowska
  • Ewa Skrzyńska
  • Joanna Wajnikonis
    1978:
  • Halina Szejak vel Żeak
    1979:
  • Georgij Kolev
  • Marian Rudnicki
  • Elżbieta Melchinkiewicz
    1981:
  • Małgorzata Gdowska
    1982:
  • Ewa Wędzikowska
  • Beata Tumkiewicz
    1983:
  • Marek Skrobecki
  • Monika Krygier
    1984:
  • Barbara Ciećko
  • Marta Konaszewska-Mól
  • Janusz Celej
    1985:
  • Danuta Trzebiatowska
  • Jerzy Ogrodowczyk
  • Andrzej Boss
  • Barbara Swiętochowska
    1986:
  • Ina Jaśkiewicz
    1987:
  • Danuta Tatar
  • Joanna Żelazkiewicz
  • Andrzej Kisza
    1989:
  • Ewa Chycińska
  • Anna Sawicka
    1990:
  • Anna Czaplińska
    1992:
  • Ewa Maliszewska
  • Ewa Czaplińska
  • Elżbieta Warcholińska
  • Katarzyna Zieleniewska
  • Monika Uszyńska
    1994:
  • Małgorzata Lewicka
    1995:
  • Sławomir Fijałkowski
    1996:
  • Dariusz Szafrański
  • Grażyna Strumiłło
  • Magdalena Samborska
  • Agnieszka Chmielecka
    1997:
  • Piotr Pastusiak
  • Dorota Gryglewska
  • Joanna Podlasiak
  • Michał Smyka
    1999:
  • Aneta Pabjańska
  • Sergiusz Kuchczyński
  • Olga Podfilipska
    2002:
  • Dorota Osuszek
  • Wioletta Adamczyk
  • Małgorzata Idzkiewicz
  • Adam Cyran
    2003:
  • Anna Wilkońska
  • Magdalena Mikołajewska
  • Magdalena Szadkowska
  • Dorota Inga Krzeszewska
  • Agnieszka Błoch
  • Sława Tchórzewska
  • Joanna Dzienisowicz
  • Sylwia Maria Brzezińska
  • Marcin Cupiał
  • Antoni Jerzy Zaremski
  • Miron Grzegorz Kotarba
  • Kamilla Badełek
  • Bogumił Bytomski
  • Rafał Andrzej Burczyński
  • Ewa Marzena Mioduszewska
  • Adam Łyszkowski
  • Szymon Piłat
  • Marcin Stępniak
  • Paweł Wojewódka
  • Radosław Wójcik
  • Anna Szylar
  • Małgorzata Godlewska
  • Agata Kobusińska
  • Anna Wojdan
  • Monika Pełtak
    2004:
  • Gerard Gruczek
  • Dominika Zielińska
  • Krzysztof Roszkiewicz
  • Ewa Jaworska
  • Paweł Kaczyński
  • Karolina Matea
  • Anna Wyganowska
  • Bogusława Sarzalska
  • Ewa Effenberg
  • Jerzy Jabczyński
  • Judyta Krasińska
  • Albert Kaleta
  • Anna Kamińska-Ogińska
  • Adriana Lisowska
  • Aneta Lis-Marcinkiewicz
  • Dorota Piestrak
  • Sylwia Morkiewicz
  • Monika Oczkowska
    2005:
  • Anna Brzezińska
  • Michał Karśnicki
  • Janusz Glinicki
  • Renata Mirecka
  • Bartosz Chmielewski
  • Bianka Gibaszewska
  • Paweł Pietras
  • Marcin Tomaszewski
  • Michał Wysocki
  • Iwona Nowicka
  • Filip Jackowski
  • Michał Marciniak
    2006:
  • Magdalena Filipiak
  • Jarosław Górny
  • Michał Wyszomirski
  • Maciej Świtulski
  • Jakub Śliwowski
  • Edyta Smorawska
  • Kacper Schiffers
  • Aleksandra Nieświec
  • Andrzej Kupniewski
  • Rafał Kozubowicz
  • Jarosław Kolec
  • Mariusz Bielec
  • Agnieszka Gryz
  • Małgorzata Rzepecka
    2007:
  • Monika Plewa
  • Małgorzata Papuga
  • Ewa Buksa-Klinowska
  • Emilia Zapotoczna
  • Grzegorz Ślączka
  • Kinga Zielińska
  • Agata Kamińska
  • Natasza Weber
  • Anna Barlik
  • Anna Jańczyk
  • Estera Fijas
    2008:
  • Marcin Klonowicz
  • Katarzyna Wójcik
  • Marcin Bogusław
  • Norman Mentek
  • Oliwia Kuczyńska
  • Anna Koczyk
  • Renata Szwed
  • Aleksandra Miksiewicz
  • Katarzyna Kiec-Kuborek
  • Ewa Baryś
  • Ewa Kunert
  • Bartosz Chmielewski
  • Małgorzata Kalińska
  • Zuzanna Wychowaniec
  • Justyna Pisarek
  • Katarzyna Frączak
  • Weronika Krzemieniecka
  • Joanna Dudek
  • Małgorzata Matuszewska
  • Mariusz Gliwiński
  • Mariusz Drapikowski
  Uczestnicy wystawy:

Pedagodzy
  • Prof. Andrzej Szadkowski
  • Prof. Andrzej Boss
  • Ewa Effenberg
  • Olga Podfilipska Krysińska
  • Jarosław Kolec
  • Sergiusz Kuchczyński
  • Sławomir Fijałkowski
  • Witold Skwarski
  • Jakub Kolec
  • Marcin Nowak
Pozostali twórcy
  • Kazimierz Karpiński
  • B. Cander
  • L. Brandsteatter
  • Maria Żmuda
  • Emilia Nehring
  • Jadwiga Starzewska
  • Małgorzata Paździejewska
  • Anna Moskwa
  • Krystyna Dobrzańska
  • Anna Beniowska
  • Bogusław Balicki
  • Barbara Gołaszewska
  • Ewa Skrzyńska
  • Ewa Chycińska
  • Agnieszka Parzęcka
  • Aneta Pabjańska
  • Sonia Łukaszewska
  • Ewa Wędzikowska
  • Krzysztof Ostrowski
  • Żaneta Widawa
  • Honorata Robak
  • Jerzy Jabczyński
  • Magdalena Mikołajewska
  • Żaneta Kowalska
  • Bogumił Bytomski
  • Ewa Mioduszewska
  • Monika Oczkowska
  • Marta Gołębiowska
  • Aneta Lis Marcinkiewicz
  • Filip Jackowski
  • Maciej Świtulski
  • Michał Marciniak
  • Katarzyna Wójcik
  • Mariusz Bielec
  • Michał Wysocki
  • Magdalena Kieruzel
  • Iwona Piotrowska
  • Aleksandra Miksiewicz
  • Dorota Kempko
  • Ewa Buksa Klinowska
  • Monika Paruzel
  • Weronika Krzemieniecka
  • Artur Purchała
  • Małgorzata Matuszewska
  • Marta Rudnicka
  • Małgorzata Kalińska
  • Katarzyna Florkowska
  • Michalina Owczarek
  • Jakub Szmurło
G7
  • Jarosław Kolec
  • Rafał Kozubowicz
  • Kacper Schiffers
  • Jakub Śliwowski
  • Maciej Świtulski
  • Andrzej Kupniewski
  • Michał Wyszomirski
Grupa Sześć
  • Krzysztof Roszkiewicz
  • Marcin Tymiński
  • Bogumił Bytomski
  • Paweł Kaczyński
  • Arkadiusz Wolski






Trasa wystawy:

Galeria Sztuki Współczesnej we Włocławku
7 - 30 listopada 2008

Galeria Sztuki w Legnicy
6 - 11 stycznia 2009

Galeria Stanko we Wrocławiu
7 - 28 lutego 2009

Internationale Handwerksmesse
- Handwerk & Design, Niemcy
11-17 marca 2009

Muzeum Okręgowe w Toruniu
3 kwietnia - 31 maja 2009

Muzeum Okręgowe w Sandomierzu
4 - 27 września 2009

Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi
1 -31 października 2009

Muzeum Bursztynu w Gdańsku
6 listopada 2009 - 21 stycznia 2010

Współczesna Sztuka Złotnicza
w Teatrze Współczesnym
, Warszawa,
1 marca - 11 kwietnia 2010


katalog >>>>

<<< menu        <<<-- wstecz

Copyright © 2000 - 2010 STFZ. Wszystkie prawa zastrzeżone.