<<< menu        <<<-- wstecz

Złote Kreacje - Jubileusz 50-lecia sztuki projektowania biżuterii w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi
Galeria Sztuki w Legnicy, 6 - 11 stycznia 2009

Z ostatniej chwili:

Na adres Prezesa STFZ Andrzeja Bielaka nadeszło pismo (z dn. 7.01.2009) od Rektorów łódzkiej ASP, w którym czytamy: W zwiazku z pominięciem przez Galerię Sztuki w Legnicy praw autorskich Akademii Sztuk Pieknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi w treści zaproszenia na wernisaż wystawy "Złote Kreacje - Jubileusz 50-lecia sztuki projektowania biżuterii w ASP w Łodzi", postanawiamy wycofać wystawę z Galerii Sztuki w Legnicy w dn. 9.01.2009. [...]

Informujemy zatem, że wystawy w Legnicy nie ma... 11 stycznia opuściła Legnicę.


Dyrektor Galerii Sztuki w Legnicy i Rektor Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi zapraszają na wernisaż wystawy "Złote Kreacje - Jubileusz 50-lecia sztuki projektowania biżuterii w ASP w Łodzi".

Wystawa jest sponsorowana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezydenta M.Łodzi, Akademię Sztuk Pięknych w Łodzi i sponsorów prywatnych.

katalog >>>>
teksty zamieszczone w katalogu >>>>


Kazimierz Karpiński (1966)

Emilia Nehring (1968)

Krystyna Dobrzańska (1970)

Andrzej Szadkowski (1989)

Honorata Robak (2002)

Ewa Effenberg (2003)

Od 6 stycznia 2009 roku w Galerii Sztuki w Legnicy oglądać można wystawę Złote Kreacje, przygotowaną w związku z jubileuszem 50-lecia sztuki projektowania biżuterii w ASP w Łodzi. Serdecznie zapraszamy na wernisaż, który odbędzie się 9 stycznia (piątek) o godz. 17.00.

Założona przez Lenę Kowalewicz - Wegner w 1959 roku przy PWSSP w Łodzi Pracownia Projektowania Biżuterii była początkiem narodzin łódzkiego środowiska złotniczego. Tworząc Pracownię Projektowania Biżuterii Lena Kowalewicz - Wegner stawiała sobie za cel postawienie znaku równości pomiędzy sztuką czystą, a biżuterią, dotychczas interpretowaną jedynie w kategoriach rzemiosła. Interpretowała ona biżuterię jako obiekt indywidualizujący sylwetkę ludzką, noszący znaczenia i wchodzący w dialog z otoczeniem. Optowała również za stosowaniem często nietypowych dla tradycyjnej biżuterii materiałów.

Wystawa ma charakter retrospektywny, jej celem jest prezentacja historii jak i ewolucji polskiego złotnictwa w okręgu łódzkim. W pełni ilustruje ona proces przemian biżuterii artystycznej od 1959 do 2009 roku. Ta wyjątkowo bogata prezentacja ukazuje nam dorobek artystów, którzy w trakcie wieloletniej pracy artystycznej udowodnili, iż biżuteria jest sztuką "czystą", mogącą równać się malarstwu czy rzeźbie.

Wystawa jest także doskonałą okazją do prześledzenia transformacji wizji jednej z najważniejszych postaci łódzkiego środowiska artystycznego Władysława Strzemińskiego, której przełożenia na język biżuterii dokonała założycielka pracowni.

W wystawie udział bierze sześćdziesięciu czterech artystów, których prace zaprezentowane zostały w katalogu towarzyszącym wystawie.
 


Monika Oczkowska (2004)

Marta Gołębiewska (2004)

Ewa Buksa-Klinowska (2007)

Andrzej Boss (2008)

Jarosław Kolec (2008)

Monika Paruzel (2008)

<<< menu        <<<-- wstecz

Copyright © 2000 - 2009 STFZ. Wszystkie prawa zastrzeżone.