<<< menu        <<<-- wstecz

Współczesna Sztuka Złotnicza w Teatrze Współczesnym
Kolekcja współczesnej polskiej sztuki złotniczej ze zbiorów Marii Magdaleny Kwiatkiewicz
część I - 9 marca - 19 kwietnia 2009
część II - 20 kwietnia - 14 czerwca 2009



W imieniu złotników Tomek Stajszczak...

...wręczył podziękowanie
dla Pani Magdy Kwiatkiewicz...

...za wspieranie polskiej współczesnej sztuki złotniczej

Maria Magdalena Kwiatkiewicz

Poznanianka, współzałożycielka i współwłaścicielka firmy YES Biżuteria. Inicjatorka powstania Galerii YES - prywatnej galerii promującej od przeszło dziesięciu lat sztukę złotniczą i dokonania polskich projektantów. Oprócz zaangażowania w promocję sztuki, wzornictwa oraz biżuterii artystycznej, której wyjątkowąw Polsce kolekcję Magda Kwiatkiewicz tworzy od wielu lat, kolejną jej pasją jest fotografia rozumiana jako sposób przeżywania i interpretacji świata. Zaowocowała ona prezentowanymi już kilkakrotnie cyklami zdjęć z podróży.

Początki kolekcji współczesnej polskiej sztuki złotniczej tworzonej przez Marię Magdalenę Kwiatkiewicz sięgają roku 1998, kiedy to w Poznaniu, z jej inicjatywy, powstała Galeria YES, rozumiana jako miejsce promujące polską sztukę złotniczą we wszystkich jej przejawach - od biżuterii tradycyjnej po małe formy rzeźbiarskie - oraz wspierające polskich artystów, zwłaszcza młodego pokolenia.

Jest to jedyna znana, prywatna, kolekcja współczesnej polskiej sztuki złotniczej. Zbiór ten wciąż ma charakter otwarty, a jego twórczyni towarzyszy ambicja, by stał się reprezentatywną panoramą zjawisk, zachodzących we współczesnej polskiej sztuce złotniczej. Na prezentację zbioru składają się prace niemal stu projektantów, zarówno o uznanym dorobku artystycznym, jak i młodych twórców. Trudno tu wymienić wszystkich autorów, których prace prezentowane są na wystawie. Są wśród nich np. Jacek Byczewski, Andrzej Boss, Marcin i Łukasz Zaremscy, Jacek Rochacki, Krzysztof Roszkiewicz, Dariusz Zarański, Jarosław Westermark, Jan Suchodolski, Mariusz Pajączkowski, Joanna i Tadeusz Jaworscy, Andrzej Bielak, Marcin Gronkowski. Większość prac to unikaty, inne to kopie prac nagradzanych na najważniejszych konkursach sztuki złotniczej, kilka powstało na zamówienie kolekcjonerki. Obiekty te mogą pełnić typową dla biżuterii funkcję, ale mogą także funkcjonować samoistnie, jako dzieła sztuki.

Wystawa prezentuje tylko część zbiorów. Należy wierzyć, że rozwijająca się dynamicznie kolekcja M.M. Kwiatkiewicz - pozostając tak ważną dla artystów for mą mecenatu - stawać się będzie coraz bardziej znaczącym świadectwem dokonań współczesnej polskiej sztuki złotniczej.


GALERIA YES - MIEJSCE INSPIRUJĄCE, MIEJSCE INTRYGUJĄCE

W marcu 1998 roku, firma YES Biżuteria Sp. z o.o. utworzyła Galerię YES. Inicjatorką jej powstania była Maria Magdalena Kwiatkiewicz - współwłaścicielka firmy.

Celem działania galerii jest promowanie dokonań twórców współczesnej sztuki złotniczej. Artyści zyskują godne miejsce prezentacji swoich prac, zaś publiczność niecodzienną możliwość bezpośredniego kontaktu z tą formą sztuki. W Galerii YES odbyło się przeszło 60 wystaw: autorskich - organizowanych także we współpracy z Muzeum Narodowym w Poznaniu - zbiorowych oraz pokonkursowych. Umożliwiły one szeroką prezentację różnorodnych postaw artystycznych, były okazją do spektakularnych debiutów, szansą na zaistnienie dorobku najbardziej wartościowych artystów w świadomości odbiorców.

Tym, co wyznacza profil Galerii YES, są prezentacje biżuterii unikatowej, niekonwencjonalnej zarówno pod względem formalnym, jak i warsztatowym, wykorzystującej oprócz szlachetnych kruszców i kamieni także inne, niekojarzące się z biżuterią, często zaskakujące tworzywa. Wystawy te udowadniają, że sztuka współczesna nie zamyka się jedynie w kręgu malarstwa, czy rzeźby - że przynależy do niej także biżuteria, która bywa autonomicznym dziełem sztuki, operującym własnym językiem.

Ideą tych spotkań jest prowokowanie do nowego postrzegania biżuterii - nie tylko w aspekcie dekoracyjnym, formalnym, warsztatowym - ale także w kategoriach symbolu, który jest formą dialogu z otoczeniem i światem.

Galeria YES była organizatorem dwóch ogólnopolskich konkursów sztuki złotniczej. Pierwszym z nich był Konkurs "Ćwierć" - ogłoszony z okazji jubileuszu 25-lecia istnienia firmy YES Biżuteria - w którym pierwszą nagrodę zdobyła praca autorstwa Krzysztofa Roszkiewicza. W 2008 roku, galeria zorganizowała Konkurs Brylant/Brylart - "Opraw brylant w talent", w którym pierwszą nagrodę przyznano Norbertowi Kotwickiemu.

Firma YES Biżuteria, która finansuje działalność Galerii YES, została nominowana do nagrody w konkursie "ARTS & BUSINESS AWARDS" za "stworzenie Galerii YES promującej twórczość artystyczną oraz innowacyjny charakter inicjatywy". Konkurs organizowany przez fundację COMMITMENT TO EUROPĘ, jest polską edycją europejskiego wydarzenia "ARTS & BUSINESS AWARDS". Do edycji zgłoszono blisko 90 projektów z całej Polski. Konkurs miał na celu wyróżnienie firm, które poprzez swoją działalność udowadniają, że partnerstwo sztuki oraz biznesu jest możliwe. Galeria YES otrzymała w 2006 roku Nagrodę redakcji "Polskiego Jubilera" za organizację blisko pięćdziesięciu wystaw promujących polską sztukę złotniczą. Galeria YES jest Galerią Rekomendowaną przez STFZ.

Wystawie towarzyszy katalog >>>>


 
Ekspozycja - część I


Jacek Baron

Grzegorz Błażko

Grzegorz Błażko

Andrzej Boss

Andrzej Boss

Agnieszka Bruzda

Agnieszka Bruzda

Jacek Byczewski

Jacek Byczewski

Bogumił Bytomski

Bogumił Bytomski

Marcin Gronkowski

Paulina Jagustyn

Joanna i Tadeusz Jaworscy

Joanna i Tadeusz Jaworscy

Paweł Kaczyński

Zofia i Witold Kozubscy

Ryszard Kulka

Robert Nazimek

Tomasz Ogrodowski

Mariusz Pajączkowski

Piotr Przasnyski

Jacek A. Rochacki

Kamilla Rohn

Krzysztof Roszkiewicz

Krzysztof Roszkiewicz

Joachim Sokólski

Magdalena i Tomasz Stajszczak

Jan Suchodolski

Marcin Tyminski

Jarosław Westermark

Marcin Zaremski

Tomasz Zaremski

Ewa Zaremska (Czarnota-Czarny)

Łukasz Zaremski

Łukasz Zaremski
foto: Mariusz Pajączkowski


fotorelacja z II części wystawy >>>>

<<< menu        <<<-- wstecz

Copyright © 1998 - 2009 STFZ. Wszystkie prawa zastrzeżone.