<<< menu        <<<-- wstecz

Warsztaty z³otnicze dla Muzealników
Muzeum Sztuki Z³otniczej, 11-16 maja 2009


W dniach 11 - 16 maja Muzeum Sztuki Z³otniczej, oddzia³ Muzeum Nadwi¶lanskiego w Kazimierzu Dolnym, zorganizowa³o warsztaty z³otnicze jako wprowadzenie do zagadnieñ warsztatu, technik i technologii dawnego z³otnictwa dla historyków sztuki i muzealników, które mia³y miejsce w go¶cinnych progach "Rajchertówki" - Domu Pracy Twórczej KUL w Kazimierzu Dolnym. By³y one pierwszymi tego typu warsztatami dla muzealników i historyków sztuki w Polsce.

Do poprowadzenia warsztatów zostali zaproszeni dwaj znani specjali¶ci z dziedziny z³otnictwa Micha³ Gradowski i Jacek Rochacki. Na zajêcia warsztatowe przyby³y osoby z ró¿nych stron Polski, zajmuj±ce siê w swej profesji wyrobami rzemios³a artystycznego. Warsztaty uroczy¶cie otworzy³ dyrektor Muzeum Nadwi¶lañskiego Jacek Serafinowicz. Przez kilka dni uczestnicy warsztatów z uwag± przys³uchiwali siê wyk³adom i obserwowali demonstracje poszczególnych technik z³otniczych, mog±c samodzielnie wykonywaæ ró¿ne æwiczenia z³otnicze. Ka¿dy dzieñ warsztatów sk³ada³ siê z dwóch bloków tematycznych - przedpo³udniowego i popo³udniowego.

W pierwszym dniu zajêæ uczestnicy zostali wprowadzeni przez Jacka Rochackiego w tematykê warsztatu z³otniczego, nazewnictwo poszczególnych narzêdzi oraz w zasady bezpieczeñstwa i higieny pracy w warsztacie z³otniczym. W dalszej kolejno¶ci zajêto siê zagadnieniami zwi±zanymi z metalurgi± w warsztacie, wykonywaniem stopów i okre¶laniem ich próby, omówione zosta³y struktura i w³a¶ciwo¶ci metali i ich stopów oraz konsekwencje, jakie to ma dla z³otnictwa w kontek¶cie np. stanu zachowania danego obiektu w zale¿no¶ci od typu jego stopu czy niew³a¶ciwie przeprowadzanych reperacji z zastosowaniem lutowia miêkkiego.

W nastêpnych dniach przedstawione zosta³y zagadnienia zwi±zane z wykonywaniem przedmiotu z³otniczego, techniki spajania poszczególnych czê¶ci wyrobu, opracowywania i zdobienia przedmiotu. Pocz±wszy od omówienia sposobów odlewania wlewka, jego obróbki w celu wykonania pó³produktu w formie blachy, drutu lub p³askownika, po prezentacje technik zwi±zanych z nadawaniem w³a¶ciwego kszta³tu zamierzonemu przedmiotowi. Kolejnym punktem by³y ró¿ne techniki kucia, u¿ywania pras, wyoblania przedmiotów na specjalnych urz±dzeniach, repusowania oraz opisy ¶ladów pozostaj±cych na wyrobach i pozwalaj±cych rozpoznaæ technikê i urz±dzenie, jakim z³otnik pos³u¿y³ siê przy wykonywaniu danego naczynia. Osoby, które bra³y udzia³ w warsztatach mog³y przeæwiczyæ sposób nadawania kszta³tu blaszce poprzez kucie na kowadle, mog³y wyklepaæ srebrny drut czy wykonaæ srebrny gwó¼d¼. Jacek Rochacki przedstawi³ temat technik spajania w oparciu o metodê lutowania twardego i miêkkiego, mocowania ¶rubami, nitami, gwo¼d¼mi. Zwróci³ uwagê s³uchaczom na metody wykonywania ¶rub i nakrêtek w dawnym z³otnictwie, czego znajomo¶æ mo¿e niekiedy byæ pomocna w datowaniu niektórych wyrobów z³otniczych.

W bloku zagadnieñ po¶wiêconych metodom opracowywania i dekorowania powierzchni przedmiotu zademonstrowano metody planowania, opi³owywania, szabrowania i szlifowania powierzchni, nastêpnie jej fakturowania sposobem mechanicznym, stemplowanym, termicznym i chemicznym. Omówion± technik± zdobnicz± by³o grawerowanie i rycie. W dalszej kolejno¶ci znalaz³ siê temat technik i procedur wykoñczeniowych - polerowanie przez kontynuacjê szlifowania i przez zag³adzanie, matowanie chemiczne i mechaniczne, barwienie, patynowanie, z³ocenie i srebrzenie. Na koniec zosta³y omówione ró¿ne techniki oprawy kamieni kaboszonowych, fasetowych, metody inkrustacji ornamentów metalowych w pod³o¿e metalowe i w pod³o¿e z innego materia³u, np. z twardego drewna oraz zagadnienia emalii, filigranu i niella.

Micha³ Gradowski podczas swych zajêæ wprowadzi³ s³uchaczy w tematykê dawnych cechów i warsztatów z³otniczych, w zasady funkcjonowania spo³eczno¶ci z³otników i obyczajów w¶ród nich panuj±cych. W sugestywny sposób kre¶li³ kolejne etapy kszta³cenia w zawodzie z³otnika, omawia³ prawa i obowi±zki cz³onków cechu i pracowników warsztatu z³otniczego, profity i konsekwencje p³yn±ce ze stosowania siê b±d¼ nie do przyjêtych przez cechow± spo³eczno¶æ regu³. W dalszej czê¶ci zosta³y omówione sposoby podawania zawarto¶ci srebra w stopie danego wyrobu oraz zwi±zane z tym zagadnienie znaków z³otniczych miejskich i imiennych. Znaków u¿ywano w celu uwiarygodnienia jako¶ci stopu u¿ytego do wykonania danego przedmiotu, jak te¿ umo¿liwienia rozpoznania warsztatu, w jakim go zrobiono dla wyci±gniêcia odpowiednich konsekwencji za niestosowanie siê do obowi±zuj±cych wówczas norm. Prelegent zwraca³ uwagê s³uchaczy na zwodniczo¶æ pewnych cech, wystêpuj±cych na znakach z³otniczych, które bez znajomo¶ci odpowiedniej wiedzy mog± prowadziæ do b³êdnych wniosków dotycz±cych autorstwa lub daty wykonania danego przedmiotu. Istotnym przyczynkiem do tematu znaków z³otniczych by³o opisanie funkcjonowania probierni cechowych i pañstwowych na ziemiach polskich, pañstw zaborczych oraz innych wybranych pañstw europejskich. Poruszona zosta³a tak¿e sprawa znaków kontrybucyjnych, nadawanych wyrobom przez probiernie po wykupieniu srebrnych przedmiotów przez w³a¶cicieli od obowi±zku przekazywania sreber na poczet sp³aty kontrybucji przez pañstwo.

Prelekcje i demonstracje z³otnicze spotka³y siê ze du¿ym zainteresowaniem uczestników o czym ¶wiadczy³y liczne pytania zadawane Micha³owi Gradowskiemu i Jackowi Rochackiemu. Warsztaty pokaza³y potrzebê upowszechniania wiedzy technicznej i technologicznej ze z³otnictwa w ¶rodowisku muzealników, historyków sztuki i konserwatorów w ¶wietle problemów, z jakimi na co dzieñ spotykaj± siê osoby zajmuj±ce siê dzie³ami z³otniczymi. Warsztaty by³y urozmaicone dwoma wypadami turystycznymi po Kazimierzu Dolnym i okolicznych w±wozach w celu bli¿szego zapoznania siê ze sztuk± i przyrod± tego malowniczego miejsca na Lubelszczy¼nie.

informacje, zdjêcia:
Muzeum Sztuki Z³otniczej
  • wiêcej informacji o Muzeum Sztuki Z³otniczej >>>>

  • <<< menu        <<<-- wstecz

    Copyright © 2000 - 2009 STFZ. Wszystkie prawa zastrze¿one.