-- wstecz     numer 1 (1) 2004 --
Z perspektywy STFZ...

Co s³ychaæ w z³otniczej Polsce ?     Biuletyn Informacyjny STFZ

№ 0 (0) styczeñ - wrzesieñ 2004

wersja angielska >>>>

Styczeñ 2004

Warszawa, XII Zjazd STFZ.
10 stycznia 2004 w Warszawie odby³ siê XII Walny Zjazd naszego Stowarzyszenia. W Statucie mamy zapisane coroczne spotkania. I choæ te nieparzyste maj± jakby wiêksz± wagê - wtedy formalnie podsumowywana i oceniana jest praca Zarz±du i dokonywane wybory nowych W³adz, du¿± wagê przywi±zujemy tak¿e do Zjazdów "parzystych", na których wiêcej czasu mo¿emy po¶wiêciæ dyskusji i planom na przysz³o¶æ.
wiêcej >>>>

Luty 2004

Monachium, Galeria Projektantów na Targach "Inhorgenta".
Po raz drugi na zaproszenie organizatorów mieli¶my mo¿liwo¶æ przedstawiæ fragment dzia³añ STFZ. W gablotach pokazali¶my wystawê "PREZENTACJE `2003".
To ju¿ trzecia edycja konkursu bi¿uterii artystycznej przez Stowarzyszenie Twórców Form Z³otniczych, Miêdzynarodowe Centrum Targowe oraz Pracowniê Sztuk Plastycznych. Z roku na rok konkurs cieszy siê coraz wiêkszym zainteresowaniem m³odych projektantów, studentów i uczniów, daj±c im mo¿liwo¶æ zaprezentowania swoich najnowszych pomys³ów, nierzadko kontrowersyjnych i odwa¿nych. Wernisa¿ wystawy odby³ siê w pa¼dzierniku 2003 roku w Warszawie.
wiêcej >>>>


W dniu 27 lutego 2004 w ramach zajêæ podyplomowego Studium Konserwacji Zabytków Metalowych pod kierownictwem profersora UMK Janusza Krause przy Instytucie Zabytkoznawstwa i Koserwatorstwa Uniwersytetu Miko³aja Kopernika w Toruniu rozpoczê³y siê zajêcia z zakresu teorii i praktyki z³otniczej dla konserwatorów. Zajêcia prowadzone by³y w trybie demonstracji z obja¶nieniem w zaimprowizowanym warsztacie z³otniczym oraz na sali wyk³adowej. S³uchaczami s± konserwatorzy z ca³ej Polski, wyk³adowcami Studium specjali¶ci tej miary co m.inn. Micha³ Gradowski czy S³awomir Safarzyñski. Po zakoñczeniu pó³torarocznego studium planowane jest odbycie warsztatów z³otniczych, maj±cych byæ w zamierzeniach organizatorów inauguracj± sta³ej pracowni konserwacji z³otnictwa w Instytucie Kulturoznawstwa i Konserwatorstwa UMK. Uczestnicy studium komunikuj± siê miêdzy innymi przy pomocy skrzynki email studium-umk@o2.pl.

Marzec 2004

Gdañsk, konkurs "Elektronos `2004"
towarzysz±cy targom bursztynu i bi¿uterii "AMBERIF `2004".

Celem konkursu jest promocja bursztynu jako ¶rodka wyrazu artystycznego. Przedmiotem jest projekt autorskiej, unikatowej bi¿uterii inspirowanej tematem konkursu, w której bursztyn odgrywa dominuj±c± rolê. Uczestnicy maj± pe³n± swobodê co do wyboru pozosta³ych materia³ów. Konkurs jest otwarty dla wszystkich projektantów i wykonawców bi¿uterii, dopuszcza udzia³ zespo³ów projektowo - wykonawczych. Akceptowane s± wy³±cznie prezentacje na planszach ( 2-D ) w postaci projektu wykonanego w dowolnej technice graficznej albo fotografia gotowego obiektu lub modelu. Ka¿da praca konkursowa powinna mieæ postaæ jednej planszy o rozmiarach 30 x 30 cm. Jest to zatem bardziej konkurs projektów ni¿ gotowych prac. W konkursie uczestnicz± równie¿ twórcy zagraniczni, za¶ do obrad jury zapraszani s± znani twórcy z kraju i z zagranicy.
wiêcej >>>>
te¿ Polski Jubiler, nr. 22(1) 2004 oraz www.polskijubiler.com.pl/pokaz.php?id=375

Maj 2004

Legnica, Legnicki Festiwal Srebra
Ju¿ 25 lat trwa nieprzerwanie coroczny konkurs form z³otniczych. Pocz±tkowo by³a to jedna wystawa konkursowa, pó¼niej uzupe³niona o imprezy towarzysz±ce: cykl "Sylwetki Twórców", sympozjum naukowe, cykl "Srebrne Szko³y" i ostatnio równie¿ wystawy towarzysz±ce, których autorami s± grupy twórcze lub wystawy okoliczno¶ciowe. W roku 2004 na Legnicki Festiwal Srebra sk³ada³y siê nastêpuj±ce punkty programu:

  • 13. Miêdzynarodowy Konkurs Sztuki Z³otniczej - SMS (SHORT MESSAGE SILVER)
  • "BIRTHDAY PARTY". Spo¶ród kilkuset artystów, którzy "przewinêli" siê przez legnickie Przegl±dy organizatorzy zaprosili do wystawy jubileuszowej kilkudziesiêciu polskich i zagranicznych uczestników legnickich konkursów SREBRO, tych, którzy zawsze byli lub starali siê byæ obecni w Legnicy, przede wszystkim tych nagradzanych na legnickich konkursach, tych, którzy wci±¿ s± twórczo aktywni i nadal zadziwiaj± ¶wie¿o¶ci± swoich artystycznych pomys³ów, a tak¿e tych, którzy pojawili siê na legnickiej scenie niedawno, ale ju¿ zaczynaj± znaczyæ wiele i dobrze rokuj±. Zaproszono równie¿ go¶ci specjalnych - ponad piêædziesiêciu najwybitniejszych ¶wiatowych artystów sztuki bi¿uteryjnej, z powodów geopolitycznych znanych dot±d w Polsce bardziej z literatury ni¿ z autopsji, reprezentuj±cych takie kraje, jak: Australia, Hiszpania, Japonia, W³ochy, Holandia, Wielka Brytania, Norwegia, Francja, Ukraina, Rosja, S³owacja, Niemcy, Izrael, Stany Zjednoczone, Austria, Portugalia, Szwecja. Spotkanie urodzinowe tak wielkiej grupy twórców odby³o siê dziêki inicjatywie i pracy Giedymina Jab³oñskiego oraz oczywi¶cie gospodarzowi - Galerii Sztuki w Legnicy.
  • "SREBRNE SZKO£Y" - W tym roku swe prace przedstawia³a Królewska Akademia Sztuk Piêknych z Oslo oraz Le Arti Orafe z Florencji.
  • Sesja popularnonaukowa "Granice Sztuki Globalnej" (7 prelegentów)
  • Wernisa¿ wystawy Joanny Ratajczak-Kurowicka p.t.: "Poezja Wizualna"
    wiêcej >>>>

W dniu 22 maja 2004 s³uchacze zajêæ z zakresu historii z³otnictwa na Uniwersytecie Warszawskim odbyli zajecia praktyczne w Antykwariacie Jubilerskim Jacka Ziety w Warszawie, przy ul. Nowy ¦wiat 52. Jacek Ziêta, rzecznawca jubilerski, gemmolog, by³y prezes Stowarzyszenia Rzeczoznawców Jubilerskich, obecnie prezes Krajowej Izby Gospodarczej Jubilersko Zegarmistrzowskiej znany jest ze swego otwarcia na sprawy kultury i efektywnej wspó³pracy z kregami teoretyków i historyków sztuki z³otniczej.

Czerwiec 2004

Sandomierz, "Krzemieñ pasiasty kamieniem optymizmu"
W Muzeum Okrêgowym na Zamku w Sandomierzu odby³o siê otwarcie wystawy "Krzemieñ pasiasty kamieniem optymizmu".
Krzemieñ pasiasty wystêpuje w jedynym miejscu na ziemi - w Ziemi Sandomierskiej. Tutaj te¿ powsta³a inicjatywa wprowadzenia go do bi¿uterii, której gor±cym orêdownikiem jest Cezary £utowicz. Od kilku lat Sandomierz go¶ci plastyków i projektantów na organizowanych (co dwa lata) warsztatach twórczych. Dziêki przychylno¶ci Dyrekcji Muzeum Okrêgowego wystawa sta³a siê pocz±tkiem sta³ej ekspozycjê niema³ej ju¿ kolekcji bi¿uterii z krzemieniem pasiastym (jedynej w ¶wiecie!). Wystawie towarzyszy starannie wydany katalog oraz trójjêzyczne wydawnictwo opisuj±ce historiê krzemienia pasiastego i dotychczasowych warsztatów. Warsztatom od lat patronuje Wojewoda ¦wiêtokrzyski i STFZ.
wiêcej >>>>
równie¿ http://republika.pl/mosandomierz/swz.html

Lipiec 2004

Na prze³omie lipca i sierpnia 2004 roku w krakowskiej Galerii Bielak [www.galeriabielak.pl] prezentowana by³a wystawa "Bi¿uteria ze Szwecji".
Jej pomys³odawc± i koordynatorem jest szwedzka projektanka i nauczycielka Mona Wallstrom, znana m.inn. z uczestnictwa w konferencjach sieci kontaktowej Ars Ornata Europeana. Postanowi³a ona zorganizowaæ reprezentatywna wystawê szwedzkich artystów i pokazaæ j± za granic±.
Mona Wallstrom poprosi³a znan± "galerniczkê" z Holandii Marie-Jose van den Hout, w³a¶cicielkê galerii "Marzee" w Nijmegen o dokonanie "okiem z zewn±trz" wyboru szwedzkiej bi¿uterii.
Z ponad 100 zg³oszonych autorów Marie-Jose van den Hout wybra³a 15 osób. I wystawa ruszy³a w ¶wiat. Mia³a ona swoj± premierê w galerii Marzee, potem byla eksponowana w Galerii Bielak w Krakowie. Aktualnie pokazywana jest w galerii Orfebres w Barcelonie, prze³om 2004/05 w galerii Flow w Londynie, w marcu 2005 w Alternatives Gallery w Rzymie. Potem Galeria Reverso w Lizbonie, potem - lot przez Atlantyk. We wrze¶niu 2005 wystawa artystów szwedzkich bedzie prezentowana w Velvet da Vinci Gallery w San Francisco, USA i na koniec w Mobilia Gallery w Cambridge w USA.
Wystawie towarzyszy niebanalny, starannie wydany katalog.


Wiadomo¶ci sprzed lat

Od zakoñczenia drugiej wojny ¶wiatowej do roku 1989 polscy arty¶ci z³otnicy nie pracowali w z³ocie, równie¿ na skutek obowi±zuj±cych przez lata przepisów reguluj±cych dostêp do metali szlachetnych. Postanowili¶my wiêc przypomnieæ, i¿ w ¶wietle naszych informacji pierwszy publiczny pokaz srebrnej bi¿uterii wykonanej przez artystów plastyków z zastosowaniem z³ota mia³ miejsce przy okazji otwarcia nieistniej±cej dzi¶ galerii "Arteon" prowadzonej przez Krystynê Kaliñsk± w warszawskim hotelu "Marriot" dnia 30 listopada 1990 roku oraz, kilkana¶cie dni pó¼niej, 14 grudnia 1990 roku na wystawie w nieistniej±cej ju¿ warszawskiej galerii "Dolna Volta" Jacka Reszetko.

-- wstecz     ZAPRENUMERUJ BIULETYN    numer 1 (1) 2004 --
Copyright © 2000 - 2005 STFZ. Wszystkie prawa zastrze¿one.