-- wstecz -- numer 1 (1) 2004   numer 1 (3) 2005 --
Z perspektywy STFZ...

Co s³ychaæ w z³otniczej Polsce ?     Biuletyn Informacyjny STFZ

№ 2 (2) listopad - grudzieñ 2004

wersja angielska >>>>

Listopad jest dla artystów z³otników w Polsce tradycyjnym okresem gor±cej pracy. Wielu odbiorców corocznie w okresie poprzedzaj±cym ¶wiêta Bo¿ego Narodzenia poszukuje w galeriach unikatowego prezentu. Wiemy o tym i staramy siê, aby nasze prace by³y widoczne równie¿ podczas nadchodz±cego karnawa³u, cieszy³y nabywców i obdarowanych. Jest to dla nas równie¿ okazja przedstawienia nowych projektów i szybkiej ich weryfikacji rynkowej przez nabywców - mi³o¶ników unikatowej bi¿uterii i innych form z³otniczych.

W Polsce od kilkudziesiêciu lat srebrna bi¿uteria zajmuje dosyæ wyj±tkow± pozycjê. Szczególn± rolê odgrywa bi¿uteria wykonywana przez artystów plastyków zajmuj±cych siê z³otnictwem. Po II wojnie ¶wiatowej srebro zast±pi³o niedostêpne wówczas dla artystów z³oto. Przez dziesiêciolecia wielu artystów plastyków stosowa³o wiêc srebro jako materia³, a ich prace prezentowane by³y na licznych wystawach i konkursach w kraju i za granic±. Polska artystyczna srebrna bi¿uteria stanowi³a jeden z nielicznych, dostêpnych wówczas obiektów traktowanych jako luksusowe; koñcem lat siedemdziesi±tych i w latach osiemdziesi±tych XX wieku do³±czy³a do wiod±cych ¶wiatowych nurtów, a w latach dziewiêædziesi±tych polskie srebro z bursztynem sta³o siê znane na ca³ym ¶wiecie.

Dzi¶ prace polskich twórców mo¿na znale¼æ w galeriach na ca³ym ¶wiecie. Ciekaw± by³aby próba prze¶ledzenia udzia³u prac polskich twórców w procesie wypromowania i legitymizacji srebra jako równouprawnionego tworzywa stosowanego we wspó³czesnym z³otnictwie artystycznym.



■ Dnia 19 listopada 2004 odby³o siê kolejne zebrania Zarz±du i Rady Programowej STFZ. G³ówne tematy to okre¶lenie daty Walnego Zjazdu STFZ, omówienie bie¿±cych dzia³añ i przygotowania do wyjazdu na targi INHORGENTA 2005. Otrzymali¶my kilka zaproszeñ i propozycji wspó³pracy. Wa¿ne miejsce zajê³y rozmowy dotycz±ce finansów STFZ, które obecnie wystarczaj± jedynie na bardzo ograniczone dzia³ania.

■ W listopadzie 2004 na rêce Prezesa STFZ nadesz³o zaproszenie z Flow Gallery. To presti¿owa londyñska galeria prezentuj±ca m.in. europejsk± sztukê z³otnicz±. Ze wzglêdów organizacyjnych (powierzchnia wystawiennicza) i w porozumieniu z w³a¶cicielk± Flow Gallery, pani± Iwon± Demczyñsk± Rada Programowa STFZ imiennie zaprosi na wystawy grupê twórców.

Zostan± oni wy³onieni w trybie konkursu, z 22 zaproszonych osób czternastu bêdzie eksponowaæ swe prace we Flow Gallery. Rada Programowa STFZ zadecyduje ostatecznie, kto z autorów i które prace znajd± siê na wystawie, której otwarcie nast±pi 6 maja 2005 roku. Kontynuuj±c w±tek nawi±zuj±cej siê wspó³pracy z Flow Gallery informujemy, ¿e w sierpniu 2005 roku w krakowskiej Galerii Bielak odbêdzie siê prezentacja prac grupy brytyjskich twórców i projektantów.

■ Dnia 22 listopada 2004 w warszawskim hotelu Bristol odby³o siê seminarium poprzedzaj±ce targi Inhorgenta Europe 2005. Organizatorem seminarium by³o Polsko-Niemieckie Forum Jubilersko-Zegarmistrzowskie. Stowarzyszenie Twórców Form Z³otniczych na zaproszenie organizatorów Targów w Monachium bêdzie obecne w Galerii Projektantów na Inhorgenta 2005. Poka¿emy tam prace z ostatniego konkursu "Prezentacje 2004".

■ W listopadzie 2004 zosta³ opublikowany regulamin konkursu DEKONSTRUKCJA - REKONSTRUKCJA. Bêdzie on imprez± wiod±c± kolejnego legnickiego przegl±du form z³otniczych w roku 2005.

Ro¿nice zdañ pomiêdzy STFZ a organizatorami na temat doboru osobowego jury spowodowa³y wycofanie siê naszego stowarzyszenia ze wspó³organizacji konkursu. Naszym zdaniem bowiem dokonany wybór narusza proporcjonalno¶æ reprezentowania ró¿nych pogl±dów na sprawy sztuki z³otniczej. Chc±c post±piæ konstruktywnie oraz maj±c na uwadze dobr± przysz³o¶æ tej, wedle naszej wiedzy najd³u¿ej trwaj±cej z³otniczej cyklicznej wystawy konkursowej w Europie, STFZ desygnowa³o jednak swego przedstawiciela do sk³adu jury.
regulamin legnickiego konkursu >>>>
regulamin i karta zg³oszenia na stronach Galerii Sztuki w Legnicy >>>>

■ W Galerie Spiegel Barbary Jab³oñskiej - Warcho³ek, w Eisbergen ko³o Minden w Niemczech od 28 listopada 2004 trwa indywidualna wystawa prac krakowskiego twórcy, cz³onka STFZ, Grzegorza B³a¿ko p.t.: "Artysta i jego czarno-bia³y ¶wiat". Otwarciu wystawy towarzyszy³ recital pianisty Pit Witta i nagrodzonego niedawno jazz-bandu "Unterhalting Jazz".

Grzegorz B³a¿ko prowadzi w Krakowie autorsk± galeriê B³a¿ko Kindery prezentuj±c w niej prace w³asne oraz zapraszaj±c twórców z kraju i z zagranicy. W lipcu 2004 go¶ci³ tu Yaakov Greenvurcel z Izraela.

■ W dniu 29 listopada w Galerii Bielak nast±pi³o otwarcie pokazu prac Miêdzynarodowego Konkursu Sztuki Z³otniczej "SMS". By³a to kolejna prezentacja legnickiego konkursu 2004.
wiêcej >>>>

Po wernisa¿u - tym razem w¶ród krakowskiej publiczno¶ci - rozgorza³a dyskusja na temat wystawy. Szczególnie gor±co by³y omawiane prace tych adeptów sztuki z³otniczej, którzy specyficznie pojmuj± znaczenia s³ów: "srebro", "krótko" i "wiadomo¶æ". Nie uda³o siê rozwik³aæ wszystkich przekazów zawartych przez artystów w ich pracach, a wiele osób wychodzi³o z galerii w przekonaniu, ¿e nie wszyscy arty¶ci "mówili na temat".         zdjêcia prac >>>>



■ Warszawska galeria MILANO w 15 roku swojego istnienia zorganizowa³a tradycyjn± ju¿ grudniow± wystawê konkursow±. Tematem tegorocznego konkursu by³a "BI¯UTERIA NA MEDAL" . W dniu 3 grudnia 2004 odby³ siê wernisa¿ wystawy, na któr± swoje prace przys³a³o 49 autorów.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wernisa¿u >>>>.


■ Na pocz±tku grudnia 2004 zosta³ opublikowany regulamin AMBERIF DESIGN AWARD 2005 - 9 Miêdzynarodowego Konkurs na Projekt Bi¿uterii z Bursztynem towarzysz±cy 12 Miêdzynarodowym Targom Bursztynu, Bi¿uterii i Kamieni Jubilerskich Amberif` 2005. Temat konkursu okre¶lony przez organizatorów to "PRODUKT ORGANICZNY". Wystawa ma ciekaw± formu³ê, gdy¿ zadaniem twórców jest wykonanie prezentacji na planszach ( 2-D ) w postaci projektu wykonanego w dowolnej technice graficznej albo fotografia gotowego obiektu lub modelu, nie za¶ sam obiekt.
wiêcej informacji: www.amberif.pl
prace z konkursu ELEKTRONOS 2004 - BURSZTYNOWY SZLAK >>>>

W grudniu 2004 nast±pi³o ostateczne ustalenie szczegó³ów dostêpu cz³onków STFZ do p³atnej czê¶ci zasobów portalu www.klimt02.net. Szczup³o¶æ ¶rodków finansowych umo¿liwi³o zarejestrowanie 10 cz³onków STFZ.



■ W grudniu 2004 ukaza³ siê 80 numer INFO - wewnêtrznego biuletynu adresowanego do cz³onków STFZ, galerii rekomendowanych przez STFZ, naszych cz³onków honorowych i wspieraj±cych.

■ Od po³owy grudnia 2004 wroc³awska Stanko Gallery zaprasza na pokaz wystawy-konkursu "Prezentacje 2004".
Galeria prowadzona przez Aleksandrê i Janusza Stanko jest jedn± z piêtnastu polskich galerii, która otrzyma³a rekomendacjê Stowarzyszenia Twórców Form Z³otniczych. W³a¶ciciele galerii rekomendowanych od lat wspieraj± dzia³ania ¶rodowiska polskich twórców form z³otniczych przez prezentacjê wielu wystaw zbiorowych i indywidualnych, zakupy w pracowniach twórców, sponsorowanie nagród i wyró¿nieñ.



■ Dnia 7 grudnia 2004 w budynku G³ównego Urzêdu Miar i Wag w Warszawie przy ul. Elektoralnej odby³y siê uroczysto¶ci obchodów 85 lecia istnienia tego¿ urzêdu. Z tej okazji odznaczono osoby zas³u¿one dla polskich systemów miar i wag, w tym dla polskiego probiernictwa. Mi³o nam poinformowaæ, i¿ jedn± z osób odznaczonych na wniosek Okrêgowego Urzêdu Probierczego w Warszawie jest cz³onek honorowy STFZ, wybitny historyk sztuki z³otniczej Micha³ Gradowski, znawca oznakowañ wystêpuj±cych na starych srebrach.

■ W dniu 15 grudnia 2004 w siedzibie redakcji Polskiego Jubilera odby³o siê spotkanie przed¶wi±teczne, na które zostali zaproszeni "przyjaciele i sympatycy" czasopisma. Prezes Cezary Windorbski, w³a¶ciciel i wydawca pisma w mi³ych s³owach podziekowa³ osobom uczestniczacym w powstaniu i istnieniu Polskiego Jubilera, przedstawi³ nowy zespó³ z redaktorem naczelnym Robertem Pytlosem oraz zaprezentowa³ zamierzenia na przysz³o¶æ, deklaruj±c swe otwarcie na inicjatywy ¶rodowiska.

Spotkanie mia³o charakter bardziej uniwersalny ni¿ wynika³oby to z tre¶ci rozes³anego zaproszenia, z racji udzia³u osób aktywnych w Radzie Targów ZSC, tworz±c tym samym jakby platformê kontaktow± dla osób w ró¿ny sposób zwi±zanych z naszym "przemys³em z³otniczym".

Polski Jubiler - pismo ongi¶ wspó³tworzone przez STFZ do dzi¶ wymienia nasze stowarzyszenie w informacji o redakcji. Podejmujemy starania, aby okre¶liæ nowe zasady wspó³pracy po zmianie w³a¶ciciela.



■ Na dzieñ 22 stycznia 2005 roku zosta³ zwo³any kolejny, XIII ju¿ Zjazd STFZ. Koñczy siê kadencja W³adz, bêdziemy rozliczali ustêpuj±cy i wybierali nowy Zarz±d, Radê Programow±, i Prezesa. Przez ostatni rok wiele siê zmieni³o w kontaktach Stowarzyszenia z instytucjami w kraju i za granic±. Nie jest ³atwo twórcom prowadziæ swoje pracownie. Rodz± siê nowe pomys³y i nowe inicjatywy. O tym wszystkim bêdziemy radzili na naszym dorocznym spotkaniu.

■ Znany amerykañski portal z³otniczy www.ganoksin.com w swoim dziale bench exchange - www.ganoksin.com/orchid/BenchExchange/index.htm - publikuje zdjêcia wnêtrz klasycznych, rêkodzielniczych pracowni z³otniczych artystów g³ównie z USA i z Australii. Na tych zdjêciach widniej± sto³y przy których pracuj± nasi koledzy; s± to g³ownie sto³y typu diderotowskiego i typu amerykañskiego. stó³ z³otniczy Witolda Jaszczo³da Tak powsta³a do¶æ obfita ikonografia wspó³czesnych sto³ów z³otniczych. Niewiele natomiast zachowa³o siê do dzi¶ starych, historycznych sto³ów. Do najstarszych autentycznych sto³ów w Europie nale¿± dwa egzemplarze datowane na ok. 1705 przechowywane w niewielkim muzeum w mie¶cie Middelfart - Fredericia - na pó³wyspie jutlandzkim w Danii.

W ¶wietle naszej wiedzy najstarszy zachowany - i u¿ywany do dzi¶ - sto³ z³otniczy w Warszawie znajduje siê od pocz±tku swego istnienia w tym samym lokalu - pracowni przy ulicy Nowy ¦wiat 41. Jak widaæ na zdjêciu jest to typowy stó³ diderotowski o werkblacie parkietowym. Pochodzi on z pracowni mistrza Witolda Jaszczo³da i datuje siê na lata trzydzieste XX wieku.
Je¶li w Pañstwa okolicach znajduje siê ciekawy stó³ z³otniczy, prosimy przys³aæ jego zdjêcia wraz z choæby najkrótszym opisem do opublikowania na nasz adres: stfz@stfz.art.pl

Wiadomo¶ci sprzed lat

■ W maju 1994 roku oby³ siê w Krakowie w galerii Camelot wernisa¿ drugiej wystawy z cyklu CAMELOT, a mianowicie CAMELOT 1112.

Jury w sk³adzie: Andrzej Bielak (prezes STFZ), W³adys³aw Pluta (prorektor krakowskiej ASP), Gra¿yna Starzecka (w³a¶cicielka galerii OFIR), Jaros³aw Westermark (laureat pierwszej nagrody w konkursie Camelot 1111), Tomasz Zaremski (te¿ laureat Camelota 1111) zakwalifikowali do wystawy prace 27 autorów. Andrzej Bielak wystawia³ poza konkursem, tak wiêc wystawa eksponowa³a prace 28 autorów. Nagrodzeni zostali: Ewa Chyciñska - Ogrodowska, Jacek Byczewski, Bohdan Jan Suchodolski, Jakub ¯eligowski. Nagrody specjalne otrzymali: Magdalena i Tomasz Stajszczakowie, Janusz Bo¿ek. Wyró¿nienia przyznano: Annie Sawickiej i Joannie Wajnikonis.
katalog >>>>

■ 8 Ogólnopolski Przegl±d Form Z³otniczych "Srebro `94" w Legnicy upamiêtniony jest katalogiem o charakterystycznej granatowej ok³adce, stanowi±cym dzi¶ interesuj±ce ¼ród³o dla osób zainteresowanych najnowsz± histori± polskiego z³otnictwa artystycznego.

Jury w sk³adzie: Andrzej Bielak (prezes STFZ), Irena Huml (historyk sztuki), Micha³ Gradowski (historyk sztuki), Giedymin Jab³oñski (prezes Stowarzyszenia Fahrenheita), Marek Nowaczyk (generalny konsultant), Leszek A. Rozmus (dyrektor galerii legnickiej), Jaros³aw Westermark (artysta z³otnik) oraz Wojciech Zieliñski (dyrektor departamentu w KGHM "Polska Mied¼" S.A.) na posiedzeniu w dniu 22 wrze¶nia 1995 roku spo¶ród nades³anych 143 prac 77 artystów zakwalifikowa³o do udzia³u w wystawie prace 48 autorów.

Nagrody i wyró¿nienia otrzymali: Leszek Weiss, Piotr Cieciura, Micha³ Smyka, Agnieszka Bruzda, oraz S³awomir Fija³kowski i Dariusz Szafrañski. Praca Leszka Weissa - laureata pierwszej nagrody zosta³a wyró¿niona w sumie trzema nagrodami
katalog >>>>


-- wstecz -- numer 1 (1) 2004  ZAPRENUMERUJ BIULETYN  numer 1 (3) 2005 --
Copyright © 2000 - 2005 STFZ. Wszystkie prawa zastrze¿one.