-- wstecz -- numer 2 (2) 2004   numer 2 (4) 2005 --
Z perspektywy STFZ...

Co s³ychaæ w z³otniczej Polsce ?     Biuletyn Informacyjny STFZ

№ 1 (3) styczeñ - luty 2005

wersja angielska >>>>

Wszystkie osoby zainteresowane, w tym szczególnie czytelników biuletynu zapraszamy do przesy³ania informacji o dzia³aniach zwi±zanych z twórczo¶ci± z³otnicz±, wystawach, inicjatywach. Z przyjemno¶ci± bêdziemy publikowaæ je w kolejnych edycjach. Bêdziemy równie¿ wdziêczni za rozpowszechnianie informacji o naszym Biuletynie.

■ Pocz±tek roku w Polsce nie sprzyja d³u¿szym przerwom w naszej pracy. Wiêksza ilo¶æ klientów w galeriach podczas przygotowañ do grudniowych ¶wi±t owocuje równie¿ wiêksz± ilo¶ci± sprzedanych prac. St±d pocz±tek stycznia to czas na odwiedzenie galerii, rozliczenia, dostarczenia nowych prac.

Pocz±tkiem roku przygotowywujemy siê równie¿ do udzia³u w corocznych konkursach i wystawach takich jak gdañski AMBERIF DESIGN AWARD czy kolejny przegl±d w Legnicy oraz do udzia³u w naszych galeriach projektantów na gdañskich targach AMBERIF i monachijskich INHORGENTA.




■ W dniach 20 stycznia - 27 lutego 2005 r poznañska Galeria YES go¶ci³a PRZYJÊCIE URODZINOWE - wystawê towarzysz±c± obchodom 25-lecia Legnickiego Festiwalu Srebra.

Przy okazji nadesz³a wiadomo¶æ o podjêciu przez Galeriê Sztuki w Legnicy prac przy wydaniu dodruku katalogu towarzysz±cego wystawie. Pierwszy, niewielki nak³ad uleg³ wyczerpaniu ju¿ dawno.



22 stycznia 2005 o godzinie 11 w Warszawie w budynku NOT przy ulicy Czackiego odby³ siê XIII Walny Zjazd STFZ. To w kalendarzu STFZ zjazd "sprawozdawczo-wyborczy". Dotychczasowe w³adze STFZ z³o¿y³y sprawozdanie ze swojej dzia³alno¶ci, wybrali¶my nowe w³adze na kolejne dwa lata.

Rozmawiali¶my równie¿ o podstawowych problemach naszego ¶rodowiska i planach na przysz³o¶æ. Od 1 maja 2004 roku Polska jako kraj Unii Europejskiej ma teoretycznie u³atwiony dostêp do rynków pozosta³ych krajów Unii. Jednak nie do koñca jasna dla nas interpretacja przepisów probierczych w poszczególnych krajach czêsto powoduje zamieszanie i wiele pytañ adresowanych do Stowarzyszenia. Na Zje¼dzie mieli¶my przyjemno¶æ go¶ciæ p. Magdalenê Ulaczyk - dyrektora Okrêgowego Urzêdu Probierczego w Warszawie - która wyja¶ni³a wiele problemów, i podjê³a siê odpowiadaæ na pytania z zakresu probiernictwa na naszym forum dyskusyjnym www.stfz.art.pl/forum.

W¶ród zaproszonych go¶ci byli równie¿ Micha³ Gradowski - cz³onek honorowy STFZ, historyk sztuki z³otniczej, autor licznych publikacji na temat z³otnictwa, wspó³twórca i d³ugoletni kustosz Muzeum Sztuki Z³otniczej w Kazimierzu, Aniela Ryndziewicz - obecny opiekun zbiorów Muzeum Sztuki Z³otniczej w Kazimierzu, Wanda Gontarska - dyrektor targów Z³oto Srebro Czas, nasz przyjaciel i g³ówny sponsor konkursu PREZENTACJE, Anna Sado - przedstawiciel na Polskê pisma Goldschmiede Zeitung, by³a redaktor czasopisma "Zegarki&Bi¿uteria" wraz z dodatkiem "Sztuka Z³otnicza" oraz Robert Pytlos - redaktor naczelny "Polskiego Jubilera". Sprawozdanie ze zjazdu zamieszczone jest tutaj: http://stfz.art.pl/2005/zjazd2.html

■ Za rok up³ynie 15 lat od chwili powstania STFZ. Zastanawiamy siê nad wydaniem katalogu - informatora o dzia³aniach Stowarzyszenia i jego cz³onków adresowanego do wszystkich zainteresowanych - muzeów, galerii, o¶rodków artystycznych, akademickich, do historyków sztuki, do czasopism z³otniczych.

Przygotowanie takiego katalogu to wyzwanie dla cz³onków STFZ. Nie uda nam siê go przygotowaæ bez pozyskania ¼róde³ sfinansowania tego przedsiêwziêcia. Ale je¿eli bêdziemy chcieli - na pewno nam siê uda! Przy pomocy wszystkich zainteresowanych.

STFZ przez ca³y czas swego istnienia nawi±zywa³o i rozbudowywa³o kontakty z zagranicznymi o¶rodkami z³otniczymi. Robili¶my to wpierw listownie, potem faxami. Aktywno¶æ na forum Ars Ornata Europeana znacznie poszerzy³o nasz± listê kontaktów, które do dzi¶ s³u¿± wielu polskim ¶rodowiskom z³otniczym, jak np. o¶rodkowi legnickiemu (www.galeria.legnica.pl). W utrzymywaniu kontaktów zagranicznych znacznie pomog³o narzêdzie internetu, dzieki niemu nie tylko czynnie uczestniczyli¶my w wielu konferencjach AOE, ale te¿ sami zorganizowali¶my w roku 2000 w Krakowie miêdzynarodow± konferencjê Ars Ornata Cracoviana. ¯ywe kontakty zagraniczne odgrywaj± znaczn± rolê dzi¶, po naszym wst±pieniu do Unii Europejskiej.

■ Na polskojêzycznych stronach STFZ od listopada 2004 roku dzia³a Forum Internetowe - www.stfz.art.pl/forum. Du¿a aktywno¶æ na Forum dowodzi wielkiej sensowno¶ci i potrzeby istnienia tej platformy wymiany do¶wiadczeñ, udzielania porad, wymiany pogl±dów, inicjatyw i pomys³ów. Czê¶æ z nich - np. stworzenie Salonu Debiutantów czy wydanie Katalogu prac naszych cz³onków z okazji piêtnastolecia STFZ - to pomys³y zg³oszone w³a¶nie t± drog±. Szczególnie liczne posty mo¿emy znale¼æ w dziale "Twórca Form Z³otniczych" oraz "Porady Warsztatowe". Dzieki Forum STFZ tym lepiej i pe³niej spe³nia sw± s³u¿ebn± rolê w stosunku do polskich ¶rodowisk z³otniczych.

Zg³aszane s± równie¿ pomys³y trudne do zrealizowania. Jednym z nich jest rozwi±zanie problemu spowodowanego brakiem polskojêzycznego podrêcznika z³otniczego. Jako wzór dobrego podrêcznika wymieniany jest podrêcznik Erharda Brepohla "Theorie und Praxis des Goldschmieds", w edycji angielskojêzycznej "The Theory and Practice of Goldsmithing". Internauci prosz± o polskie t³umaczenie. Na razie mo¿emy nieco pozazdro¶ciæ: http://www.brynmorgen.com/catalog.html



■ Na posiedzeniu w dniu 12 lutego 2005 r. w Gdañsku jury konkursu Amberif Design Award Elektronos 2005 podda³o ocenie 123 prac nades³anych przez 86 autorów z 5 krajów: Anglii, Niemiec, Szwecji, Szwajcarii, Polski. Zakwalifikowano 16 prac 15 autorów.
Werdykt jury jest publikowany na stronach STFZ >>>>
i organizatorów konkursu >>>>

■ W dniach 17 - 20 lutego 2005 podczas trwania targów INHORHENTA, na zaproszenie organizatorów, Stowarzyszenie mia³o mo¿liwo¶æ przedstawienia na swoim stoisku ostatniej wystawy konkursowej z cyklu "Prezentacje". Równie wa¿na dla Stowarzyszenia by³a mo¿liwo¶æ przekazania wielu zainteresowanym informacji o dzia³aniach i historii STFZ oraz rozmowy bezpo¶rednie z przedstawicielami innych stowarzyszeñ twórczych, szkó³ artystycznych, z w³a¶cicielami galerii europejskich promuj±cych sztukê z³otnicz±. (wiêcej >>>>)

Prace polskich projektantów mo¿na by³o znale¼æ równie¿ w innych miejscach hali C2. Ju¿ po raz szósty swoje autorskie realizacje prezentowa³ Marcin Zaremski, po raz pierwszy samodzielnie Piotr Ma³ysz. Prace cz³onków STFZ mo¿na by³o spotkaæ na stoiskach firm "Deco Echo" z Krakowa, "Rzewuska" z Kolonii , "Aniol Silber" z Wuppertalu i innych. Mi³o nam, ¿e nasze prace cieszy³y siê tak znacznym zainteresowaniem.

Obok stoiska STFZ znajdowa³y siê stoiska informacyjne Galerii Sztuki w Legnicy oraz Katedry Bi¿uterii, Wydzia³u Tkanin i Ubioru Akademii Sztuk Piêknych z £odzi. Du¿ym zainteresowaniem cieszy³y siê katalogi prac z legnickich konkursów.

Korzystaj±c z okazji, pozwolimy sobie przypomnieæ naszym Czytelnikom, ¿e konkursy sztuki z³otniczej w Legnicy, organizowane od roku 1979, s± najstarsz± tego typu cykliczn± imprez± organizowan± w Europie, wspominali¶my ju¿ o tym w naszym biuletynie.







■ Wielki przyjaciel polskiego z³otnictwa, autor m.inn. wspania³ego podrêcznika z³otnictwa "Theorie und Praxis des Goldschmieds", prof. dr. Erhard Brepohl w dniu 23 lutego 2005 obchodzi³ swoje siedemdziesi±te pi±te urodziny. By³y one u¶wietnione zakoñczeniem kolejnej ksi±¿ki profesora, a mianowicie translacj± wraz z komentarzami warsztatowymi pomnikowej pozycji Benevenutta Celliniego - "Traktaty o sztuce z³otniczej i rze¼bie". Traktat o sztuce z³otniczej Celliniego jest drugim podrêcznikiem z³otniczym w historii nowo¿ytnej Europy, po napisanym ok. roku 1122 Traktacie Mnicha Teofila, ktory zosta³ opracowany i wydany przez profesora Brepohla w roku 1987 pod tytu³em "Mnich Teofil i z³otnictwo ¶redniowieczne".

Mistrzu Erhardzie: zechciej ³askawie przyj±æ najlepsze ¿yczenia od Twych polskich przyjació³.
http://www.starozytnicy.org.pl/warsztat.html


■ Kolejna ekspozycja wspominanej wielokrotnie wystawy Prezentacje 2004 bêdzie miala miejsce od 4 kwietnia 2005 do koñca tego miesi±ca w krakowskiej Galerii Bielak, www.galeriabielak.pl



■ W dniach 26 maja 2005 do 18 czerwca 2005 Bettina Meyer, niemiecka artystka z³otniczka i w³ascicielka galerii w Berlinie organizuje wystawê grupy wybranych przez ni± artystów z³otników z Polski w sk³adzie: Bogumi³ Bytomski, Maryla Dubiel, Pawe³ Kaczyñski, Zofia i Witold Kozubscy, Krzysztof Piotrowski, Jacek A. Rochacki, Jan Suchodolski, Rados³aw Szwed, Antek Zaremski, Marcin Zaremski i Jakub ¯eligowski.
Wiêcej informacji o artystce i jej galerii: www.bettinameyer.de

Wiadomo¶ci sprzed lat

■ Mimo ca³ej ró¿norodno¶ci tak osobowo¶ci artystycznych swych cz³onków, jak i ich podej¶cia do spraw z³otniczych oraz ró¿nego charakteru wykonywanych prac STFZ sta³ siê, chc±c nie chc±c, uprawnionym spadkobierc± dotychczasowych form organizacyjnych reprezentuj±cych od przesz³o pó³ wieku polskie z³otnictwo artystyczne. Stad postanowili¶my publikowaæ w Biuletynie informacje z przesz³osci, równie¿ tej znacznie starszej od STFZ. Planujemy wiêc przypominaæ sylwetki zmar³ych lub od dawna nieaktywnych twórcow, a obecnie przypominamy pierwsz± wystawê w Legnicy - znanego obecnie miêdzynarodowego o¶rodka prezentacji dokonañ z³otnictwa artystycznego.

1 Ogólnopolski Przegl±d Form Z³otniczych "Srebro "79" w Legnicy udokumentowany jest katalogiem wydanym na poziomie poligraficznym charakterystycznym dla tzw. minionej epoki. Strony katalogu drukowanego niebieskim drukiem przekazuj± nam, ze impreza zosta³a zorganizowana przez salon PP. DESA w Legnicy, legnickie Biuro Wystaw Artystycznych oraz Okrêgowe Muzeum Miedzi w dniach 19 lipca - 7 sierpnia 1979 roku. Przegl±d sk³ada³ siê z dwóch wystaw: gówna wystawa eksponowana w Muzeum Miedzi prezentowa³a prace dwudziestu dwóch autorow b±d¼ par autorskich. W BWA eksponowano prace Jadwigi i Jerzego Zaremskich oraz Józefa Fajngolda.

Wstêp do katalogu autorstwa prof. Ireny Huml informuj±cy o zamierzeniach organizatorow przegl±du, proroczo zapowiedzia³ pó¼niejszy rozwój imprez legnickich i przybranie przez nie wymiaru przegl±dów miêdzynarodowych.
katalog >>>>

■ W maju 1995 roku oby³ siê w Krakowie w galerii Camelot wernisa¿ wystawy CAMELOT 1113. W sk³ad jury tej trzeciej z rzedu wystawy konkursowej CAMELOT wchodzili: Andrzej Bielak (prezes STFZ), Ewa Chyciñska - Ogrodowska (artysta z³otnik, laureat g³ównej nagrody CAMELOT 1112), Micha³ Gradowski (historyk sztuki z³otniczej), Marek Nieniewski (artysta z³otnik), prof. dr. Wladys³aw Pluta (Prorektor Akademii Sztuk Piêknych im. Jana Matejski w Krakowie), Gra¿yna Starzecka (galeria Ofir), prof. Stanis³aw Trzeszczkowski (Instytut Wzornictwa Przemys³owego w Warszawie), Marcin Zaremski (artysta z³otnik, twórca i w³a¶ciciel galerii METAL w Warszawie).

Do wystawy zakwalifikowano prace 27 autorów, w tym trzech zespo³ów autorskich. Nagrody otrzymali: Jaros³aw Westermark (wyró¿niony ju¿ pierwsza nagroda na CAMELOT 1111), Bohdan Jan Suchodolski, Jacek Byczewski, S³awomir Fija³kowski; prace Tomasza Ogrodowskiego wyró¿niono trzema nagrodami specjalnymi, prace Jaros³awa Westermarka, Joanny i Tadeusza Jaworskich oraz Tomasza Zaremskiego otrzyma³y po jednej nagrodzie specjalnej.
katalog >>>>


-- wstecz -- numer 2 (2) 2004  ZAPRENUMERUJ BIULETYN  numer 2 (4) 2005 --
Copyright © 2000 - 2005 STFZ. Wszystkie prawa zastrze¿one.