-- wstecz -- numer 1 (3) 2005   numer 3 (5) 2005 --
Z perspektywy STFZ...

Co s³ychaæ w z³otniczej Polsce ?     Biuletyn Informacyjny STFZ

№ 2 (4) marzec - kwiecieñ 2005

wersja angielska >>>>

Wszystkie osoby zainteresowane, w tym szczególnie czytelników biuletynu zapraszamy do przesy³ania informacji o dzia³aniach zwi±zanych z twórczo¶ci± z³otnicz±, wystawach, inicjatywach. Z przyjemno¶ci± bêdziemy publikowaæ je w kolejnych edycjach. Bêdziemy równie¿ wdziêczni za rozpowszechnianie informacji o naszym Biuletynie.



■ Marzec i kwiecieñ w pracowniach polskich artystów z³otników to okres wytê¿onej pracy. Po spotkaniach w Galerii Projektantów w Monachium nap³ynê³o wiele zamówieñ na realizacjê autorskich projektów. Uczestnictwo w Galerii Projektantów na gdañskim Amberifie równie¿ zobowi±zuje do przygotowania nowych kolekcji. Autorzy zaproszeni na wystawy w Poznaniu, Londynie i Berlinie przygotowywali swoje prace. 1 kwietnia up³yn±³ termin sk³adania prac na legnicki konkurs "Dekonstrukcja-Rekonstrukcja".

■ AOE w Portugalii
Cristina Filipe rozes³a³a program spotkania/konferencji w Lizbonie w dniach 7, 8, 9 i 10 lipca 2005 roku. Konferencja ta, nazywajaca siê Em Toda a Parte, Em Lugar Nenhum - Everywhere, Nowhere, czyli Wszêdzie, Nigdzie, jest okre¶lana przez swych organizatorów jako X Sympozjum Ars Ornata Europeana. Przypominamy, ¿e nazwa Ars Ornata Europeana by³a u¿ywana na okre¶lenie nie indywidualnego wydarzenia lecz miêdzynarodowej sieci kontaktowej ¶rodowisk z³otniczych. Program spotkania w Lizbonie zamieszczony jest tutaj:
stfz.art.pl/forum/viewtopic.php?t=2
www.pin.pt/HTML/intro_simposio.html

■ Liczne spotkania z³otników s± powodem do intensywnej wymiany osobistych pogl±dów. Np. sprawy zwi±zane z tegorocznym przegl±dem w Legnicy sta³y siê powodem szczególnie aktywnej prezentacji - czêsto odmiennych - pogl±dów na istotê sztuki z³otniczej. Niektóre z nich s± wyra¿one na naszym forum: www.stfz.art.pl/forum

■ W dniach 8 marca do 9 kwietnia 2005 w legnickiej Galerii "Pod Przepiórczym Koszem" trwa³a wystawa autorska Kuby ¯eligowskiego pt. "Stara Nowa Przestrzeñ".
Wiêcej www.polskabizuteria.pl/?pg=ar/ar_290&lg=pl&st=01

■ W dniach 13 - 16 marca 2005 odby³a siê w Gdañsku kolejna edycja Targów Bi¿uterii i Bursztynu "Amberif `2005". I jak co roku targom towarzyszy³y liczne imprezy, w których polscy arty¶ci z³otnicy brali czynny udzia³.
Informacja o targach na stronie www.amberif.pl

Spotkanie w Galerii Projektantów na targach Amberif zgromadzi³o wielu projektantów bi¿uterii z ca³ej Polski. Przy gablotach z pracami wiele rozmawiali¶my o aktualnej sytuacji w polskich galeriach, o ochronie praw autorskich, o planach na przysz³o¶æ, o nowej sytuacji w jakiej znale¼li¶my siê po wst±pieniu do Unii Europejskiej.

Mówiono te¿ o nieszczêsnej decyzji w³adz nak³adaj±cych na prace polskich artystów wykorzystuj±cych metale szlachetne obowi±zek doliczania podatku VAT, co zmusi³o wielu z nas do za³o¿enia dzia³alno¶ci gospodarczej. Dla wielu to kolejny k³opot wynikaj±cy z konieczno¶ci prowadzenia dokumentacji ksiêgowej, wype³niania druków dla urzêdów skarbowych itd.

Odwiedzi³o nas wielu starych znajomych z zagranicy. Poznali¶my wielu nowych z praktycznie wszystkich krajów Unii Europejskiej. W³a¶ciciele galerii licznie korzystali z okazji nawi±zania bezpo¶redniego kontaktu z polskimi projektantami, bo choæ znali nasze prace z oferty europejskich po¶redników - czêsto po raz pierwszy mogli bezpo¶rednio spotkaæ siê z autorami przekazuj±c swoje wra¿enia.
zdjêcia z Galerii Projektantów >>>>



■ W dniach 17 i 18 marca 2005, przy okazji targów Amberif, odby³a siê trzecia ju¿ edycja sesji naukowej po¶wieconej bizuterii. Dwudziestu referentów, w ich liczbie czo³owi polscy historycy sztuki zajmuj±cy siê sprawami z³otnictwa, wyg³osili wyk³ady na najró¿niesze tematy zwi±zane ze star± i najnowsz± histori± sztuki z³otniczej. Pe³en program sesji na stronie www.stfz.art.pl/forum/viewtopic.php?t=57



Pragniemy szczególnie podziekowaæ Pani Kustosz Katarzynie Kluczwajd - Prezesowi Toruñskiego Oddzia³u SHS za zorganizowanie tej kolejnej konferencji naukowej po¶wiêconej bi¿uterii. Dwie ostatnie edycje odby³y siê dzieki przyjacielskiej opiece i pomocy Pani Komisarz Ewy Rachoñ, udostêpniaj±cej pomieszczenie dla konferencji przy okazji targów Amberif . Podobne spotkania w roku 2001 i 2003 zaowocowa³y starannym wydaniem materia³ów pod redakcj± naukow± Katarzyny Kluczwajd. Efektem tegorocznego spotkania ma byæ podobne wydawnictwo. Nie sposób przeceniæ tej inicjatywy wspieranej przez Muzeum Okrêgowe w Toruniu, oraz inne organizacje i instytucje, w tym STFZ.

■ Miêdzynarodowe Targi Gdañskie SA, Muzeum Ziemi PAN w Warszawie oraz Miêdzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników w Gdañsku wyda³y publikacjê pod redakcj± prof. Barbary Kosmowskiej-Ceranowicz i Wies³awa Gier³owskiego zatytu³owan± "Bursztyn - pogl±dy, opinie. Seminaria naukowe Amberif 1994-2004".

Tre¶ci zawarte w publikacji stanow± efekt spotkañ naukowców i praktyków zajmuj±cych siê bursztynem ba³tyckim i innymi ¿ywicami kopalnymi, zawiera teksty lub skróty piêædziesiêciu referatów wyg³oszonych podczas dotychczasowych seminariów naukowych towarzysz±cych targom Amberif.




■ Podczas trwania targów w Galerii Kiñski w Sopocie odby³ siê kolejny wernisa¿ "Grupy 6" - któr± tworzy piêciu znanych polskich artystów z³otników: Bogumi³ Bytomski, Pawe³ Kaczyñski, Krzysztof Roszkiewicz, Marcin Tymiñski i Arkadiusz Wolski. W tym roku arty¶ci stworzyli ciekaw± formu³ê, która by³a zaskakuj±ca tak dla widzów jak i samych autorów. Ka¿dy z nich stan±³ wobec konieczno¶ci odpowiedzi na 5 pytañ, st±d tytu³ wystawy: "Wobec"
Wiêcej informacji >>>>

■ Podczas trwania targów mogli¶my zapoznaæ siê z pracami zakwalifikowanymi na coroczny konkurs z cyklu "Elektronos". Na 123 prace nades³ane na konkurs jury zakwalifikowa³o jedynie 16 prac.

Organizatorzy konkursu zastanawiaj± siê nad zmian± formu³y wystawy w latach nastêpnych. Koncepcja Giedymina Jab³oñskiego prezentacji projektów lub zdjêæ prac na planszach 2-D u³atwiaj±ca nadsy³anie prac w latach poprzednich - dzi¶ po przyst±pieniu Polski do UE przestaje byæ istotna. Byæ mo¿e ju¿ w nastêpnym regulaminie znajdzie siê zapis pozwalaj±cy jury i publiczno¶ci zapoznanie siê z obiektami bêd±cymi odpowiedzi± autorów na zadany temat. STFZ od dawna wnioskowa³o o tak± zmianê.
Zdjêcia prac publikujemy na stronie >>>>

■ Mi³o nam zawiadomiæ, ¿e jednym z laureatów tradycyjnego gdañskiego konkursu Mercurius Gedanensis 2005 (i to podwójnie nagrodzonym) jest przewodnicz±cy Rady Programowej STFZ - Jacek Byczewski. Jacek otrzyma³ Z³oty Medal "Amberif 2005" ufundowany przez Prezesa Miêdzynarodowych Targów Gdañskich SA, w kategorii "Innowacje Techniczne" oraz w kategorii "Mêska Bi¿uteria". Grzegorz B³a¿ko (równie¿ cz³onek STFZ) - otrzyma³ wyró¿nienie w kategorii "Wzornictwo". Pe³na lista laureatów i zdjêcia prac nagrodzonych znajduje siê na stronach www.polskabizuteria.pl/?pg=ar/ar_300&lg=pl&st=01

■ W okresie od 2 kwietnia do 25 czerwca 2005 r. Wydzia³ Rze¼by Akademii Sztuk Piêknych w Gdañsku organizuje dla 20 osób weekendowe warsztaty bi¿uterii unikatowej. Program obejmuje podstawowe pojêcia plastyczne dotycz±ce rze¼by, rysunku, projektowania bi¿uterii, czê¶æ teoretyczn± dotycz±c± wzornictwa oraz podstaw wiedzy o wspó³czesnej sztuce z³otniczej. Po zakoñczeniu cyklu planowana jest wystawa wykonanych prac.


■ W dniu 4 kwietnia 2005 w smutnym nastroju otwarto w Galerii Bielak w Krakowie wystawê "Prezentacje 2004". Nie by³o licznych Go¶ci, nie by³o przemówieñ, nie by³o otwarcia, nie by³o wina, nie by³o wernisa¿u. Po prostu wy³o¿yli¶my prace w gablotach...
Wiêcej informacji >>>>



■ W dniach 5 - 6 kwietnia 2005 w odby³o siê posiedzenie jury w Legnicy w sk³adzie: Vratislav Karel Novak - przewodnicz±cy obrad, Otto Künzli, Bernhard Schöbinger, Andrzej Szadkowski, S³awomir Fija³kowski, Joachim Sokólski.

Po zapoznaniu siê z 262 pracami zg³oszonymi do udzia³u w konkursie przez 144 artystów, jury zakwalifikowa³o do udzia³u w wystawie 70 prac 41 autorów.
Protokó³ obrad jury >>>>
Zdjêcia prac nagrodzonych i zakwalifikowanych >>>>

■ Poznañska Galeria YES rozpoczê³a cykl wystaw tematycznych przybli¿aj±c publiczno¶ci prace polskich twórców form z³otniczych kilku pokoleñ. Wernisa¿ pierwszej z nich p.t.: "Mê¿czyzna" odby³ siê 15 kwietnia 2005.

Galeria YES od roku 1998 aktywnie promuje sztukê z³otnicz±. Doceniaj±c rolê artystów z³otników jedna z najwiêkszych polskich firm jubilerskich - YES - poprzez starania Magdaleny Kwiatkiewicz oraz prowadz±cej galeriê Bo¿eny Gzelli go¶ci³a ju¿ kilkadziesi±t wystaw indywidualnych i zbiorowych autorów krajowych i zagranicznych.
Wiêcej informacji >>>>
Strona Galerii YES - www.galeria.yes.com.pl



■ W kwietniu 2005 ukaza³ siê 81 numer INFO - wewnêtrznego biuletynu adresowanego do cz³onków STFZ, galerii rekomendowanych przez STFZ, naszych cz³onków honorowych i wspieraj±cych. Wydaniu towarzyszy³a zaktualizowana ksi±¿ka adresowa cz³onków STFZ.



■ Program Legnickiego Festiwalu Srebra 2005 zosta³ ostatecznie zamkniêty. Galeria Sztuki w Legnicy na swoich stronach szczegó³owo informuje o obchodach i zaprasza wszystkich zainteresowanych sztuk± z³otnicz±.
szczegó³y >>>>

Joachim Sokólski, artysta plastyk i z³otnik aktywny od przesz³o 30 lat, wybitny cz³onek grupy UFO, po 30 latach wraca swoj± autorsk± wystaw± do Belgradu, bêd±cego miejscem gdzie ongi¶ odby³a siê jego pierwsza wielka wystawa indywidualna. Wystawa obecna p.t.: "Przedtem - Potem" - "Before - After", zorganizowana przy wspó³udziale Ambasady Polskiej w Belgradzie zostanie otwarta 12 maja 2005 w salach tamtejszego Muzeum Sztuki Stosowanej. Wystawa opatrzona jest katalogiem zaprojektowanym przez samego artystê.
Wystawa "Przedtem - Potem" ("Before - After") bêdzie eksponowana równie¿ w Polsce, m.in w Galerii Sztuki w Legnicy, Galerii Bielak w Krakowie i wielu innych miastach.
wiêcej >>>>

Wraz z wystaw± Joachima Sokólskiego bedzie eksponowana w sasiedniej sali legnicka wystawa pt. "Wspó³czesna Polska Sztuka Z³otnicza", a prezentuj±ca blisko 120 prac 37 polskich artystów z³otników. Wcze¶niej wystawa by³a z powodzeniem prezentowana w Niemczech (Gifhorn, Getynga, Uelzen, Lipsk) oraz w Szwecji (Västeras, Uppsala) w 2003 i 2004 roku.
Wiêcej >>>>



Galeria Bielak zaprasza na autorsk± wystawê Jacka Byczewskiego "z³oto srebro stal" od 16 maja 2005. Wystawa potrwa do po³owy czerwca 2005.

Wiadomo¶ci sprzed lat

14 czerwca 1996 roku oby³ siê w Krakowie w galerii Camelot wernisa¿ wystawy CAMELOT 1114. W sk³ad jury tej czwartej z rzêdu wystawy konkursowej CAMELOT wchodzili: Andrzej Bielak (prezes STFZ), Wanda Dunikowska (pismo Flash Art), prof. dr. W³adys³aw Pluta (Prorektor Akademii Sztuk Piêknych im. Jana Matejki w Krakowie), Wojciech Starzecki (galeria Ofir), prof. Andrzej Szadkowski (Pañstwowa Wy¿sza Szko³a Sztuk Plastycznych im. W³adys³awa Strzemiñskiego w £odzi), dr. Christianne Weber Stöber (historyk sztuki, sekretarz generalny Gesselschaft fur Goldschmiedekunst), Jaros³aw Westermark - (artysta z³otnik, laureat nagród g³ównych: CAMELOT 1111 oraz CAMELOT 1113 ). Z nades³anych 133 prac na wystawê zakwalifikowano 40 prac 30 autorów ( 1 z Austrii, 1 z Hiszpanii, 7 z Niemiec oraz 21 z Polski). Nagrody otrzymali: Joanna i Tadeusz Jaworscy (nagroda g³ówna), Rafa³ Wi¶niewski, Ilona Lohr, Bernhard Fruh, nagrody specialne: Tomasz Zaremski, Jan Suchodolski, Piotr Przasnyski, powtórnie Rafa³ Wi¶niewski, Anette Kutz i Jacek Szczepañski.

Dr. Christianne Weber Stöber w s³owie wstêpnym do katalogu poda³a krótka charakterystykê tak stylistyki eksponowanych prac jak i zmian obserwowanych przez ni± w polskim z³otnictwie artystycznym po 1989 roku. Podkre¶li³a rolê wystaw z cyklu CAMELOT w procesie tych zmian.
katalog >>>>

■ Jak wspomnieli¶my w poprzedniej edycji biuletynu, STFZ bêd±c spadkobierc± poprzednich for organizacyjnych reprezentuj±cych od przesz³o pó³ wieku polskie z³otnictwo artystyczne, bedzie kontynuowa³ i rozbudowywal dzia³ informacji o wydarzeniach w naszej dyscyplinie po 1945 roku. tak wiêc prezentujemy tutaj wystawê Polska Bi¿uteria Artystyczna z lat 1945 - 1950 ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie, otwart± w Muzeum Sztuki Z³otniczej w tzw. Dzwonnicy dnia 4 lipca 1999 roku.

Wystawa prezentowa³a zespó³ prac wykonanych ze srebra w latach 1945 - 1950 przez grupê artystów, aktywnych w dziedzinach sztuki u¿ytkowej. Wielu z nich specjalizowa³o siê w dziedzinie z³otnictwa artystycznego. Prace te zasta³y zakupione przez prof. Wandê Telakowsk± dla ówczesnego Biura Nadzoru Estetyki Produkcji, przekszta³conego pó¼niej w Instytut Wzornictwa Przemys³owego. IWP po ¶mierci prof. Telakowskiej przekaza³ wspomniany zespó³ do Muzeum Narodowego w Warszawie. Prace te odnalaz³a po wielu latach w magazynach Muzeum Narodowym w Warszawie pani Agnieszka Kasprzak Miler, historyk sztuki.

Wystawa opatrzona skromnym czarno bia³ym katalogiem ukazuje grono twórców, dzi¶ na ogó³ zapomnianych, a wspó³tworz±cych obraz ówczesnego polskiego z³otnictwa artystycznego. Na ich tle tym wyrazi¶ciej rysuj± siê sylwetki twórcow najwybitniejszych, takich jak Jadwiga i Jerzy Zaremski, Henryk Grunwald, Mamert Celmiñski, Ludmi³a i Ryszard Rohn, Stefan P³u¿añski i wielu innych, których dokonania staja siê dzi¶ tematem opracowañ naukowych z zaktesu historii sztuki.
katalog >>>>>

Termin tej wystawy zbieg³ siê z jubileuszem dwudziestolecia otwarcia pierwszej ekspozycji w Muzeum kazimierskim.


-- wstecz -- numer 1 (3) 2005   ZAPRENUMERUJ BIULETYN  numer 3 (5) 2005 --
Copyright © 2000 - 2005 STFZ. Wszystkie prawa zastrze¿one.