-- wstecz -- numer 3 (5) 2005   numer 5 (7) 2005 --
Z perspektywy STFZ...

Co s³ychaæ w z³otniczej Polsce ?     Biuletyn Informacyjny STFZ

№ 4 (6) lipiec - sierpieñ 2005

wersja angielska >>>>

Wszystkie osoby zainteresowane, w tym szczególnie czytelników biuletynu zapraszamy do przesy³ania informacji o dzia³aniach zwi±zanych z twórczo¶ci± z³otnicz±, wystawach, inicjatywach. Z przyjemno¶ci± bêdziemy publikowaæ je w kolejnych edycjach. Bêdziemy równie¿ wdziêczni za rozpowszechnianie informacji o naszym Biuletynie.



■ Lipiec i sierpieñ 2005 to dla "braci z³otniczej" w Polsce czas odpoczynku.

Do galerii dotar³y ju¿ prace przygotowane dla publiczno¶ci odwiedzaj±cej Polskê w czasie wakacyjnych woja¿y, jesienne konkursy jeszcze nie tak blisko...
Czas na wakacje!



■ W lipcu 2005 roku Stowarzyszenie Twórców Form Z³otniczych podjê³o wspó³pracê z miesiêcznikiem "Zegarki&Bi¿uteria", wydawanym przez wydawnictwo UNIT. W³a¶cicielem wydawnictwa jest Ebner Gruppe Ulm, wydawca m.in. niemieckojêzycznego czasopisma "Schmuck Magazin" (www.schmuckmagazin.de). Otrzymali¶my mo¿liwo¶æ swobodnego publikowania artyku³ów oraz aktualnych informacji. Bardzo siê cieszymy, ¿e obok "INFO" (kolportowanego wewn±trz Stowarzyszenia) i niniejszego biuletynu mo¿emy równie¿ w miesiêczniku regularnie informowaæ o dzia³aniach polskich twórców i galerii wspieraj±cych rozwój polskiej sztuki z³otniczej. Przykro nam, ¿e podjêcie kolejnych obowi±zków wp³ynê³o na opó¼nienie w wydaniu kolejnego numeru biuletynu "Co s³ychaæ w z³otniczej Polsce". Postaramy siê w przysz³o¶ci ju¿ nie zaniedbywaæ naszych prenumeratorów!

■ Wspominaj±c o miesiêczniku "Zegarki&Bi¿uteria" nie zapominamy o innym wydawnictwie, które równie¿ informuje o wa¿nych wydarzeniach dotycz±cych z³otnictwa artystycznego, tj. "Polskim Jubilerze". Na ³amach tego - obecnie dwumiesiêcznika - regularnie pojawiaj± siê informacje o wa¿niejszych wydarzeniach z dziedziny z³otnictwa artystycznego, zdjêcia prac i informacje cenne dla artystów. Informacje o aktualnym numerze mo¿emy znale¼æ na stronie www.polskijubiler.pl.

■ Od 3 lipca do koñca wrze¶nia 2005 w Muzeum Sztuki Z³otniczej w Kazimierzu Dolnym nad Wis³± swoje prace prezentowali Gra¿yna Czarnecka-Majewska i Micha³ Majewski. Arty¶ci w swojej twórczo¶ci zajmuj± siê m.in. rze¼b±, medalierstwem, rysunkiem, malarstwem i bi¿uteri±. W³a¶nie formy z³otnicze z³o¿y³y siê na letni± prezentacjê pt. "Przestrzeñ wewnêtrzna". (www.stfz.art.pl/2005/kaz07.html).

Obecnie tylko niewielka czê¶æ zbiorów kazimierskiego muzeum jest eksponowana w tzw. Dzwonnicy - budynku, którego niewielkie rozmiary znacznie ograniczaj± ekspozycjê zbiorów Muzeum. Po latach problemów wydaje siê, i¿ wiele z nich zostanie pozytywnie rozwi±zane, gdy¿ wed³ug ostatnich informacji od kierownika Muzeum Sztuki Z³otniczej Pani Kustosz Anieli Ryndziewicz, pojawi³a siê realna szansa na kontynuowanie odbudowy budynku Muzeum w jego pierwotnej lokalizacji przy rynku kazimierskim, oraz rusza wreszcie projekt ekspozycji rekonstrukcji starego warsztatu z³otniczego.
strona muzeum >>>>     wystawy w muzeum >>>>

■ W dniach 18 - 24 lipca 2005 we Florencji (W³ochy) odby³a siê wystawa pt. "¦l±skie lato w Toskanii". Galeria Sztuki w Legnicy - organizator ekspozycji - przygotowa³a prezentacjê maj±c± na celu promocjê Polski i polskiej kultury wspó³czesnej w jej regionalnym - dolno¶l±skim wydaniu. Na wystawie znajd± siê obrazy, rysunki, grafiki i rze¼by (50 prac) wykonane przez artystów pochodz±cych z Dolnego ¦l±ska oraz prace z³otnicze 30 artystów z ca³ej Polski, której kolekcjê Galeria buduje od lat.

Ten rodzaj retrospektywnego podsumowania, obejmuj±cego okres 1995-2005 z pewno¶ci± mo¿e byæ traktowany jako reprezentatywny przegl±d aktualnej kondycji eksperymentalnego z³otnictwa w Polsce. Wystawa pokazuje wszystkie, najbardziej charakterystyczne postawy twórcze - pocz±wszy od tendencji geometrycznych, które obecnie znajduj± swoj± niezmienn± kontynuacjê w kolekcjach designerskich oraz bi¿uterii zwi±zanej ze wzornictwem przemys³owym, poprzez eksperymenty formalne, zwi±zane z zastosowaniem tworzyw poza jubilerskich, a¿ po wypowiedzi artystyczne o charakterze narracyjnym i konceptualnym, traktuj±ce bi¿uteriê jako ¶rodek wizualnej komunikacji. (www.stfz.art.pl/legnica/2005florencja.html)

Wystawie towarzyszy³ katalog/broszura z 34 zdjêciami prac z³otniczych (zdjêcia prac >>>>).

26 lipca 2005 w Krakowie mo¿na by³o zobaczyæ prace trzynastu wybitnych artystek z Wielkiej Brytanii. W wystawie uczestniczy³y Jane Adam, Laura Baxter, Katie Clarke, Carla Edwards, Katy Hackney, Yoko Izawa, Hannah Lamb, Alison Macleod, Kathie Murphy, Angela O'Kelly, Kaz Robertson, Kayo Saito, Tanja Ufer.

Andrzej Bielak w swojej Galerii (www.galeriabielak.pl) stara siê oprócz prezentacji prac czo³owych polskich projektantów pokazywaæ wspó³czesn± bi¿uteriê europejsk±. Po wystawach prac z³otniczych z Niemiec, Szwecji, Izraela, Rosji i Hiszpanii, przysz³a kolej na bi¿uteriê brytyjsk±. Wystawa jest efektem wspó³pracy z londyñsk± galeri± flow. Podczas wizyty jej w³a¶cicielki w Krakowie pad³a propozycja pokazania prac polskich w Londynie, a brytyjskich w Krakowie. W maju br. w Londynie odby³ siê wernisa¿ wystawy 17 czo³owych polskich artystów z³otników (www.stfz.art.pl/2005/flow.html), w lipcu trzyna¶cie projektantek zaprezentowa³o swoje prace w Krakowie. (www.stfz.art.pl/2005/ab07-2.html)

■ W sierpniu 2005 roku w Galerii YES odby³a siê kolejna ods³ona wystawy "GRUPY SZE¦Æ" - prac pi±tki artystów, w ostatnich latach szczególnie czêsto przypominaj±cych o sobie. Pierwsza prezentacja wystawy pt. "Wobec" odby³a siê w marcu w sopockiej Kiñski Galery (www.stfz.art.pl/2005/6.html). W sierpniu równie¿ go¶cie Galerii YES mogli zobaczyæ tê naprawdê ciekaw± wystawê.


■ W czerwcu 2005 ukaza³ siê 82 numer INFO - wewnêtrznego biuletynu adresowanego do cz³onków STFZ, galerii rekomendowanych przez STFZ, naszych cz³onków honorowych i wspieraj±cych. W¶ród informacji szczególnie wa¿ne jest publikacja warunków Ogólnopolskiego Otwartego Konkursu Bi¿uterii Artystycznej "PREZENTACJE 2005" oraz inicjatywa rozpoczêcia prac przy katalogu jubileuszowym z okazji 15-lecia STFZ, a publikuj±cym prace i sylwetki cz³onków Stowarzyszenia.

Wiadomo¶ci sprzed lat

20 czerwca 1998 roku oby³ siê w Krakowie w galerii Camelot wernisa¿ wystawy CAMELOT 1116. Ta szósta z cyklu CAMELOT wystawa o ustalonej ju¿ wysokiej renomie by³a, jak czytamy w jej katalogu, pomy¶lana jako Miêdzynarodowe Biennale Bi¿uterii Artystycznej. Nikt z nas nie przewidywa³ wówczas, i¿ bêdzie to ostatnia wystawa z cyklu CAMELOT. Jak ju¿ podawali¶my, wystawy CAMELOT otwar³y w Polsce nowy rozdzia³ w historii naszych konkursów i wystaw z³otniczych, zyskuj±c tym sta³e miejsce w dziejach polskiego wspó³czesnego z³otnictwa artystycznego. Wystawa CAMELOT 1116 prezentowana by³a w nastêpuj±cych miejscach:

  • Galeria CAMELOT, Kraków, ul. ¦w. Tomasza 17 w dniach od 20 czerwca do dnia 24 czerwca 1998 roku
  • Galeria SKARBIEC, Kraków, ul. Grodzka 35 w dniach od 25 czerwca do dnia 10 lipca 1998 roku
  • Muzeum Sztuki Z³otniczej, Kazimierz Dolny, Rynek 19 w dniach od 12 lipca 1998 do dnia 31 sierpnia 2005 roku
  • Muzeum w Gliwicach, Gliwice, ul. Pod Murami 2, w dniach od 9 wrze¶nia 1998 do dnia 11 pa¼dziernika 1998 roku
  • Pañstwowa Galeria Sztuki ZACHÊTA, Warszawa, Plac Ma³achowskiego 2 w dniach od 16 pa¼dziernika 1998 roku do dnia 18 pa¼dziernika 1998 roku
  • Galeria Sztuki Z³otniczej, Wroc³aw, Plac Solny 4, w dniach od 24 paziernika 1998 do dnia 24 listopada 1998 roku

W sk³ad jury wystawy konkursowej CAMELOT 1116 wchodzili: Barbara £odziñska, Andrzej Bielak, Zdzislaw Lelek, Joachim Sokólski, a zza granicy: dr. Christianne Weber Stöber z Niemiec (historyk sztuki, sekretarz generalny Gesselschaft für Goldschmiedekunst), i Christophe Burger z Francji (artysta z³otnik, vice przezydent stowarzyszenia twórczego Corpus).

Na wystawê zakwalifikowano prace 23 autorów z 4 krajów. Nagrody otrzymali: Dieter Haefke (nagroda g³ówna), Ewa Chyciñska-Ogrodowska, Jacek Byczewski, Jacek Kobiñski, Achim Gersmann, nagrodê specialn± - wystawê indywidualn± w kazimierskim Muzeum Sztuki Z³otniczej otrzyma³a Ewa Chyciñska-Ogrodowska.  zdjêcia prac >>>>

Katarzyna Rzehak opatrzy³a katalog tekstem wstêpu zatytu³owanym "Powroty", opisuj±cym eksponowane prace ze zwróceniem uwagi na ewolucjê wyrazu artystycznego wystaw CAMELOT.

Bi¿uteria w stylu polskim latem 1920 roku w Warszawie

W sierpniu, jak co roku, tradycyjnie obchodzili¶my rocznicê Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Poni¿szy tekst wyja¶nia, co ta szacowna rocznica ma wspólnego z polskim z³otnictwem artystycznym.

Historia Polski to historia wojen; st±d mog³oby siê wydawaæ, i¿ to przede wszystkim sprawy wojenne, militarne znajdowa³y siê w centrum zainteresowania ¿ycia spo³ecznego Polaków, szczególnie w okresie walk niepodleg³o¶ciowych i licznych powstañ narodowych XIX i XX wieku. Mówi±, i¿ "Inter armas silent muzae" - "W¶ród szczêku orê¿a muzy milcz±". A jednak wystarczy zapoznaæ siê bli¿ej z nasz± kulturê i sztuk± tamtych czasów nieustaj±cych walk, aby dojrzeæ, jak wielkim zainteresowaniem cieszy³a siê wówczas muzyka Chopina, poezje naszych wieszczów narodowych, proza noblisty Henryka Sienkiewicza czy malarstwo pendzla licznych mistrzów. Ukazuje to donios³± rolê odgrywan± w tamtych czasach przez sztukê, i wielk± potrzebê naszych pradziadów obcowania na codzieñ ze sztuk±.

Mo¿na by pomy¶leæ, i¿ owo spo³eczne zapotrzebowanie na sztukê dotyczy³o dzie³ z zakresu sztuk piêknych. Tymczasem okazuje siê, i¿ odradzaj±ce siê na prze³omie XIX i XX wieku sztuki u¿ytkowe cieszy³y siê nie mniejszym zainteresowaniem i estym± Polaków.

Tu¿ po odzyskaniu niepodleg³o¶ci w roku 1918 po przesz³o stuletnim nieistnieniu pañstwowo¶ci polskiej nasze m³ode pañstwo by³o bardzo szybko wystawione na ciê¿k± próbê. By³a ni± wojna z Rosj± Radzieck± w roku 1920. Latem roku 1920 liczna i potê¿na Armia Czerwona w swym marszu na zachód dosz³a a¿ pod Warszawê. Bitwa Warszawska zwana te¿ Cudem nad Wis³± zwieñczona polskim zwyciêstwem w sierpniu 1920 roku powstrzyma³a inwazjê Armii Czerwonej na zachód Europy, a nam da³a prawie 20 lat pokoju. Zwyciêstwo osi±gniêto niewyobra¿alnym wysi³kiem ca³ego narodu.

W tej sytuacji zdawaæ by siê mog³o, i¿ nikt nie mia³ czasu ni chêci interesowania siê sztuk±, szczególnie w szykuj±cej siê do obrony Warszawie. Tymczasem pismo Placówka, Warszawa, z dnia 15 maja 1920 roku, zeszyt 9, na stronie 230 we wk³adce ilustrowanej podaje co poni¿ej (zachowujemy oryginaln± pisowniê opublikowanego w Placówce tekstu):

Konkurs na klejnoty polskie

W lokalu Towarzystwa zachêty do sztuk piêknych rozstrzygniêto konkurs na "klejnoty w stylu polskim", og³oszony przez firmê "Wincenty Wabiñski i S-ka" mieszcz±c± siê w hotelu Europejskim, a przy poparciu i po¶rednictwie ministerstwa kultury i sztuki. Konkurs ten obudzi³ zainteresowanie niezwyk³e, a choæ mia³ charakter zamkniêty czyli w ograniczonem kole artystów, wybranych przez ministerstwo, nades³ano prac 80 na konkurs i 16 poza konkursem.

S±d konkursowy tworzyli pp: delegat ministerstwa kultury i sztuki, p. Jan Skotnicki, starszy cechu z³otników i jubilerów, p. Lipczyñski, p. Borowski, prof. Lalewicz, p. Handelsmannowa, p. Po³tawski, por. Szreniawa-Rzecki, i p. Wincenty Wabiñski.

Z prac nades³anych s±d przyzna³ jednog³o¶nie nagrodê I w sumie piêciu tysiêcy marek p. Mieczys³awowi Kotarbiñskiemu za broszê, wyobra¿aj±c± Twardowskiego na ksiê¿ycu; nagrodê II w sumie mk. 3000 - p. Ludwikowi Pugetowi za za broszê o polskich motywach ornamentacyjnych; nagrodê III mk. 2000 - p. Bart³omiejczykowi za broszê z wyobra¿eniem u³ana polskiego.

Pozatem s±d zakwalifikowa³ do zakupu i wykonania prace: L. Pugeta, M. Kotarbiñskiego, Fr. Polkowskiego, oraz - poza konkursem - p. £agowskiego.

S±d wyrazi³ ¿yczenie, aby wyniki tego ze wszech miar ciekawego i niezwyk³ego konkursu by³y spopularyzowane za po¶rednictwem wystawy. Wobec tego wystawa prac konkursowych odbêdzie siê w salonach Zachêty.

Prace nagrodzone nadaj± siê do reprodukcji jubilerskiej zarówno w postaci klejnotów bardzo kosztownych jak tanich - zale¿nie od u¿ytego materia³u - z³ota, czy srebra i kamieni oraz emalji. Wobec tego pierwsze polskie klejnoty z dobrze pomy¶lanego konkursu zdobêd± sobie niew±tpliwie popularno¶æ.

Ciekawe, jak w obliczu zagro¿enia wygl±da³o zapotrzebowanie na sztukê, w tym sztukê z³otnicz± innych spo³eczeñstw. S±dzê i¿ odpowied¼ na takie pytanie mo¿e byæ interesuj±cym przyczynkiem do rozwa¿añ nad rol± sztuki ze z³otnictwem w³±cznie w kulturze danego spo³eczeñstwa.

-- wstecz -- numer 3 (5) 2005  ZAPRENUMERUJ BIULETYN  numer 5 (7) 2005 --
Copyright © 2000 - 2005 STFZ. Wszystkie prawa zastrze¿one.