<<< menu        <<<-- wstecz

HAROLD O`CONNOR   (USA)

Harold 0'Connor zajmuje się sztuką złotniczą od 1964 roku (od czasu studiów na Uniwersytecie New Mexico w Albuquerque, Nowy Meksyk). Kontynuował swoją edukację w najznamienitszych szkołach w Danii, Finlandii, Niemczech, Austrii i Meksyku. Wykładał w Alberta College of Art w Calgary, (Alberta, Kanada) i prowadził ponad 170 warsztatów zarówno w Ameryce Północnej, jak i w Europie. Brał udział w różnych krajowych i międzynarodowych konkursach. Jego prace znajdują się w kolekcjach publicznych i prywatnych.

"Zawsze interesował mnie kontrast kolorów, materiałów, podoba mi się uczenie się nowych technik pracy nad metalem. Często słyszę, że moje prace przypominają rzeźby i oddziaływałyby znakomicie także wówczas, gdybym nadał im większe rozmiary. Ja jednak jestem zadowolony z ich skali. Dla mnie stanowią małe światy pośród krajobrazu. Pomysły czerpię z licznych podróży po całym świecie, 2 otoczenia i obserwacji środowiska. Zazwyczaj długo pracuję nad tematem, którego ukończenie zabiera mi od roku do trzech lat".

Sztuka Harolda 0'Connora stawia wyzwania i unika banalnych rozwiązań. Tak jak jego dzieła i podejście do sztuki, Harold 0'Connor wymyka się łatwym definicjom. Nie jest po prostu złotnikiem czy jubilerem, ale artystą o wielkim doświadczeniu, wrażliwości i głębi.

Wykształcony w najznamienitszych europejskich centrach sztuki złotniczej, uczestniczył w licznych wystawach indywidualnych, konkursach i seminariach. W Europie i Ameryce opublikowano wiele artykułów poświęconych jego twórczości.

Jest autorem podstawowych prac poświęconych sztuce jubilerskiej, prowadził także warsztaty mistrzowskie w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.

Harold 0'Connor jest jednym z nielicznych artystów bezpośrednio kontrolujących proces twórczy na wszystkich jego etapach: począwszy od wytapiania kruszcu i sporządzania stopów, poprzez ręczne walcowanie, ciągnienie i wykuwanie, do hartowania i wykończenia powierzchni.

HAROLD 0'CONNOR: POMIĘDZY NATURĄ I SZTUKĄ

Prace artysty złotnika Harolda O`Connora zostały zaprezentowane na forum międzynarodowym w 1965 roku, gdy artysta miał zaledwie dwadzieścia cztery lata, na trzech wystawach - w Pforzheim (Niemcy), w Kopenhadze (Dania) oraz w Albuquerque (Nowy Meksyk). Od tamtego czasu twórcza aktywność O`Connora zaowocowała wieloma wystawami zarówno zbiorowymi, jak i indywidualnymi na catym świecie, licznymi warsztatami, wykładami oraz współpracą z uczelniami. Od trzydziestu pięciu lat 0'Connor jest czynnym artystą, nauczycielem, wykładowcą i autorem książek, a większość swoich prac stworzył w południowo-zachodnich stanach: Kolorado i Nowym Meksyku, gdzie mieszkał przez wiele lat.

W Nowym Meksyku i Kolorado zawsze istniał specyficzny związek między krajobrazem, rodzimą przyrodą i formami miejscowej sztuki. Począwszy od starożytnych symboli nieba, wody, gór i słońca, pojawiających się jako ornamenty na prehistorycznych wyrobach garncarskich, po współczesny nurt symboliczny w malarstwie, rzeźbie i sztuce dekoracyjnej Południowego Zachodu, natura i sztuka współistniały tu ze sobą w szczególnej symbiozie. Prace Harolda 0'Connora, wykonane ze złota, srebra i materiałów nieszlachetnych, rzadkich i pospolitych kamieni, kości i gałązek ukazują ten wyjątkowy mariaż natury i sztuki. O`Connor postrzega sztukę i naturę jako jedność.

Artysta wyraża szacunek dla świata natury, starannie wybierając gałązki, kości czy kamyki. Dobór tego rodzaju pozostałości po większych formach organicznych tylko pozornie wydaje się przypadkowy. 0'Connor jest świadomy artyzmu natury, ale wykracza daleko poza naturalne piękno - poprzez manipulację, wprowadzenie dodatków i zdobień, które w każdym dziele ukazują oko, rękę i duszę artysty. Niepozorny kawałek gałęzi czy korzenia jest zestawiony z owalnym krążkiem błyszczącego złota. Fragment kości wzbogacony granulatem i przebity złotym kolcem, który przekształca niepowtarzalny fragment natury w obiekt artystyczny, odnosi całość do kultury i rytuałów, tchnących życie w martwe przedmioty. Stonowane naturalne barwy, formy i faktury są podkreślone przez delikatne, podobne do jezior pasaże ze złota, podobne do metalicznych porostów na porzuconych kamieniach, kościach czy skamielinach. Natura stanowiła źródło inspiracji dla złotników od czasów najdawniejszych do współczesnych. W epoce nowożytnej kult natury, widoczny w pracach takich artystów, jak Lalique czy Fouquet, nie zniknął w XX wieku, często istniejąc obok prądów sięgających do geometrii bądź nawiązujących do chłodnej precyzji nowoczesnej techniki. Duch natury łączy nas w sposób bardzo intymny z przeszłością i otoczeniem, mając do spełnienia ważną rolę w naszym postindustrialnym świecie cyberprzestrzeni i rzeczywistości wirtualnej. Biżuteria 0'Connora przyciąga zarówno oko, jak i rękę: jest zmysłowa i zachęca do dotknięcia, doświadczenia jej powierzchni miękkiej lub ostrej, gładkiej lub ziarnistej. Przemawiając do zmysłu wzroku i dotyku, prace 0'Connora podkreślają także daną tylko człowiekowi zdolność do podziwiania poetyckiego piękna i potęgi natury.

Pełna wdzięku i olśniewająca, biżuteria Harolda O' Connora lekko szybuje pomiędzy naturą i sztuką, stanowiąc dowód na istnienie ludzkiego ducha i dając świadectwo procesowi tworzenia.

David Revere McFadden
Kurator American Craft Museum, New York


foto:          zdjecia publikowane dzięki uprzejości Galerii Sztuki w Legnicy      contact - .....


<<< menu        <<<-- wstecz

Copyright © 2000 - 2004 STFZ. Wszystkie prawa zastrzeżone.