<<< menu        <<<-- wstecz

STFZ. NASZ BURSZTYN

teksty z katalogu >>>>

foto: Jerzy Malinowski


Kraków, grudzień 2008 r.

Gdy Pan Robert Pytlos w imieniu Prezydenta Gdańska zaproponował zorganizowanie wystawy prezentującej "bursztynowy" dorobek naszych członków od razu zaakceptowaliśmy pomysł. Od pierwszych targów "Amberif" jesteśmy obecni w Gdańsku, wiele osób aktywnie uczestniczy w organizowanych przy okazji targów, konkursach i pokazach. Jestem głęboko przekonany, że to właśnie w Galerii Projektantów rozpoczęło się inne, nowoczesne myślenie o wzornictwie biżuterii z bursztynem. Wystawcy z poza Galerii co roku śmielej i w większej ilości inspirowali się tym co u nas zobaczyli, często wchodząc w kooperację, bądź zatrudniając projektantów.

Kiedy jednak po pewnym czasie zaczęliśmy konkretyzować pomysł wystawy, pojawiły się wątpliwości i trudności. Nie mogliśmy namówić naszych członków do udziału. Myśleli, że powinni z tej okazji wykonać jakieś nowe, niezwykłe, specjalnie na tę okazję wykonane prace i nie chcieli się tego podjąć. Dopiero ustalenie i doprecyzowanie nazwy oraz warunków wystawy przekonało Koleżanki i Kolegów. Gdy dotarło do nich, że chcemy, aby pokazali to co projektują i robią na co dzień, bez konkursowego zadęcia, szybko zebraliśmy prace. Pokazujemy Państwu nasze codzienne, normalne myślenie o bursztynie. Po prostu wystawę. "Nasz bursztyn".

W imieniu uczestników serdecznie dziękuję Panu Pawłowi Adamowiczowi, Prezydentowi Miasta Gdańska za pomysł i wsparcie, a Panu Robertowi Pytlosowi za współpracę przy projekcie.

Mam nadzieję, że tą wystawą i katalogiem przyczyniamy się do umacniania pozycji Gdańska - Światowej Stolicy Bursztynu.

Andrzej Bielak
prezes STFZ

Szanowni Państwo,

Przyjęta przez Radę Miasta Strategia Rozwoju Gdańska do 2015 roku przewiduje jako jeden z celów strategicznych "wzmacnianie roli Gdańska jako Światowej Stolicy Bursztynu". Od kilku lat władze miasta konsekwentnie ugruntowują pozycję miasta w tej dziedzinie. Jednym z podstawowych założeń tych działań jest promocja prestiżowej marki biżuterii z bursztynem. Historia budowania znanych światowych marek jubilerskich uczy, że można ten cel osiągnąć przede wszystkim stawiając na oryginalne wzornictwo i kunszt złotniczy.

Dlatego co roku Prezydent Miast Gdańska funduje główną nagrodę w międzynarodowym konkursie wzorniczym Amberif Design Award (Elektronos), towarzyszącym największym na świecie targom bursztynu Amberif. Organizujemy także konkurs na gdańskie prezenty dyplomatyczne z bursztynem, wspieramy działalność Pracowni Biżuterii na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku i wydawnictwa prezentujące nowoczesną biżuterię artystyczną, a znane osoby odwiedzające nasze miasto otrzymują ozdoby z bursztynem, pochodzące z renomowanych pracowni projektantów biżuterii artystycznej.

Cieszę się, że mogliśmy zainspirować oraz wesprzeć powstanie wystawy i katalogu pt. "Nasz Bursztyn", prezentujących bursztynowy dorobek polskich twórców form złotniczych w Polsce. Jestem dumny, że wśród tak licznego grona autorów znalazło się wielu trójmiejskich projektantów. Moim zdaniem oba te projekty przyczynią się do umocnienia marki polskiej biżuterii z bursztynem wśród miłośników sztuki zdobniczej w Polsce i zagranicą.

Paweł Adamowicz
Prezydent Miasta Gdańska

<<< menu        <<<-- wstecz

Copyright © 2000 - 2009 STFZ. Wszystkie prawa zastrzeżone.