<<< menu        <<<-- wstecz

HYDE PARK - Andrzej Bielak (po legnickim spotkaniu `2004)

Kraków, maj 2004

25 lat minê³o ....

Po³owa maja 2004. Legnicki Jubileusz. 25 lat to kawa³ek ¿ycia - jedno pokolenie. W polskim powojennym z³otnictwie to epoka. Spotkaniom, wspomnieniom, gratulacjom, ¿yczeniom, odznaczeniom nie by³o koñca. By³o mi³o, kulturalnie, sympatycznie. Niestety nie dojecha³ pomys³odawca i wieloletni komisarz Marek Nowaczyk. Nie by³o tak¿e wszystkich wspó³twórców sukcesu "Legnicy".

Dla mnie najwiêkszym odkryciem by³o spotkanie, ¿eby nie powiedzieæ konfrontacja, dwóch wystaw: regulaminowej "SMS" i nieplanowanej, trochê z zaskoczenia zorganizowanej "Przyjêcie Urodzinowe". Ta pierwsza jurowana przez s³awy europejskiego z³otnictwa. Ta druga otwarta, licznie zaproszeni przez organizatorów go¶cie mogli przys³aæ co chcieli. Jedynym warunkiem by³o nades³anie nowych prac. Odk±d pamiêtam Legnicê (1980 rok) to pierwsza zbiorowa nie jurowana wystawa. Tak siê jako¶ z³o¿y³o, ¿e ta jakby dodatkowa, uzupe³niaj±ca znalaz³a siê w wiêkszej zajmowanej zwykle przez wystawê g³ówn± a "SMS" w bocznej sali.

Jestem zdecydowanym przeciwnikiem komentowania decyzji jury. Je¿eli zabieram tym razem g³os to tylko wskutek otrzymanej z legnickiej Galerii pro¶by o uwagi do kolejnej tematycznej wystawy oraz owego niezwyk³ego spotkania "SMS"- a i "Przyjêcia Urodzinowego" w jednym miejscu i czasie.


Zofia i Witold Kozubscy

Tomasz Mayzel

Jarek Westermark

Wystawa jurowana Short Message Silver mia³a tym razem wyj±tkowo precyzyjny temat, tak w kategoriach semantyki jak przes³ania i oczekiwanych warto¶ci artystycznych. Mia³o byæ "short", a ogl±daj±c wystawê bardzo czêsto jest "d³ugo". Mia³o byæ "message", a czêsto jest "opowiadanie". Wreszcie mia³o byæ "silver", a widaæ stal, porcelanê dentystyczn±, aluminium, pleksi, kordonek, papier, nici poliestrowe itp. Sprawia to wra¿enie jakby jurorzy nie znali, do¶æ szczegó³owo opisanych w rozwiniêciu tematu warunków. To kolejna wystawa "Konkursu Sztuki Z³otniczej" (cytat z pierwszej strony katalogu), na której pojawiaj± siê przedmioty i obiekty nie maj±ce nic ze sztuk± z³otnicz± wspólnego. I mo¿e dobrze, ¿e arty¶ci i twórcy nie mog±cy znale¼æ zrozumienia w wystawienniczym ¶wiecie malarstwa, rze¼by, grafiki, szk³a, tkaniny itp. znale¼li miejsce, gdzie do wystawy kwalifikowane s± "przedmioty nie nazwanej jeszcze dziedziny sztuki", (pnnjds). Tylko dlaczego przed Galeri± na Placu Katedralnym wisi wielki banner z napisem "Legnicki Festiwal Srebra"? Ale nie jest ca³kiem ¼le. Promyk nadziei przynosi przes³anie pierwszej nagrody autorstwa Zosi i Witka Kozubskich, my¶lenie Tomka Mayzla, czy przestroga Jarka Westermarka. I jeszcze jedno, po raz kolejny o sk³adzie jury uczestnicy dowiedzieli siê ju¿ po z³o¿eniu prac, a to bardzo z³a praktyka.


S³awek Fija³kowski
"Nasza armia walczy o pokój"
krew (oczywi¶cie plastikowa),
identyfikator miejsca

Afke Golsteijn
Królik z haftowanymi uszami

"Przyjêcie Urodzinowe" udowadnia, ¿e bez jury mo¿e powstaæ piêkna i m±dra z³otnicza wystawa. Najciekawsze jest to, ¿e poza jednym wyj±tkiem (czerwona plama) prace nades³ane przez obecnych i niegdysiejszych jurorów legnickich wystaw, kwalifikuj±cych wspomniane wcze¶niej "pnnjds", s± klasycznymi przedmiotami szeroko i wspó³cze¶nie rozumianej sztuki z³otniczej, (Babetto, Boekhoudt, Byczewski, Cieciura, Knobel, Mattar, Sajet, Watkins). Tak¿e prace pozosta³ych uczestników tej nietypowej z za³o¿enia wystawy udowadniaj±, ¿e pracuj±c i my¶l±c bez tematu i presji jury, nie zawsze korzystaj±c z metali i kamieni szlachetnych, mo¿na tworzyæ piêkne prace. A królik z haftowanymi uszami jest tylko wyj±tkiem potwierdzaj±cym regu³ê.


Giampaolo Babetto
naszyjnik
z³oto 18 K

Piotr Cieciura
"Vehicykl Millennium"
z³oto, koks, wêgiel drzewny

Wilhelm Tasso Mattar
"Zasmuceni ¿o³nierze"
obiekt
drut stalowy

David Watkins
"W ogrodach Arqua Petrarca: Trio"
bransoleta warstwowa
stal nierdzewna

Onno Boekhoudy
"Szybki szybki wolny"
pier¶cionki
heban, drewno bukszpanu

Jacek Byczewski
Broszka z kolczyków
stal, z³oto, kamienie
 

"Bli¼niêta"
brosza
srebro niklowane, z³oto, koral,
farba, z³oto p³atkowe
 

Philip Sajet
"Lal Qila"
pier¶cionek
replika diamentu Lal Qila
z syntetycznego kwarcu, z³oto, niello

Jeszcze statystyka. To mo¿e ¶mieszne kryterium w artystycznych "wy¶cigach", ale daj±ce do my¶lenia. ¦rednia z wielu miêdzynarodowych wystaw - zwykle po³owa zg³oszonych prac jest kwalifikowanych. W "SMS" kwalifikowano ledwie co czwart± nades³an± pracê. Zwykle w ¶wiecie dominuj± prace autochtonów, potem reszta ¶wiata. W Legnicy jest pó³ na pó³. Wreszcie - w¶ród 42 autorów zakwalifikowanych z ca³ego ¶wiata wiêcej ni¿ co trzecia osoba (15) to studenci ³ódzkiej ASP.


Andrzej Bielak
srebrny tort urodzinowy
srebro, 25 ¶wieczek


Andrzej Bielak

- od 1987 roku projektant i producent bi¿uterii, wspó³organizator i juror wystaw i konkursów z³otniczych, cz³onek za³o¿yciel i wieloletni prezes Stowarzyszenia Twórców Form Z³otniczych, mistrz z³otnictwa, uczestnik kilkudziesiêciu wystaw krajowych i zagranicznych, laureat wielu konkursów, nauczyciel z³otnictwa, w³a¶ciciel galerii bi¿uterii w Krakowie.


czytaj równie¿: Andrzej Bielak - "Bi¿uteria Wspó³czesna? Sztuka Z³otnicza?,
Z³otnictwo Alternatywne? Formy Z³otnicze? Jaki tytu³ powinien mieæ ten tekst?."

Je¿eli chcesz do³±czyæ swój g³os w dyskusji - napisz >>>>>

<<< menu        <<<-- wstecz

Copyright © 2000 - 2004 STFZ. Wszystkie prawa zastrze¿one.