Stowarzyszenie Twórców Form Złotniczych jest związkiem twórczym i od 1991 roku zrzesza polskich artystów plastyków i projektantów zajmujących się sztuką złotniczą. STFZ współpracuje z licznymi stowarzyszeniami i instytucjami złotniczymi w kraju i za granicą.

 

 

Google    
Szukaj w Internecie na stronie STFZ
KONKURSY ZŁOTNICZE


Konkursy złotnicze to najciekawsze pole kontrontacji twórczych artystów złotników. Przedstawiamy informację według terminów zgłoszeń:

Ogólnopolski Konkurs Biżuterii Artystycznej PREZENTACJE.

PREZENTACJE są konkursem przygotowywanym i prowadzonym przez Stowarzyszenie Twórców Form Złotniczych, Międzynarodowe Centrum Targowe (MCT) i Pracowni Sztuk Plastycznych (PSP) w Warszawie. Od roku 2001 towarzyszy targom "Złoto Srebro Czas", na których są ogłaszene jego wyniki. Po zakończeniu ekspozycji w Warszawie prace są przez okres roku eksponowane w wielu polskich galeriach oraz za granicą.

Celem konkursu jest popularyzacja współczesnego złotnictwa w Polsce, poszukiwanie nowych trendów, form, materiałów, technik i rozwiązań formalnych. Jest on otwarty dla wszystkich osób i firm zajmujących się złotnictwem. Formuła konkursu ogranicza przedmioty kwalifikowane do konkursu - musi to być biżuteria.



KONKURS NA BIŻUTERIĘ ARTYSTYCZNĄ l PRZEDMIOTY UŻYTKOWE
ZWIĄZANE TEMATYCZNIE Z TWÓRCZOŚCIĄ l OSOBĄ
FRYDERYKA CHOPINA CHOPIN - KSZTAŁT MUZYKI

W tym roku targi Złoto Srebro Czas włączyły się w wyjątkową inicjatywę Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina. Z okazji Roku Chopinowskiego 2010 zostanie zorganizowany otwarty ogólnopolski konkurs na biżuterię artystyczną i przedmioty użytkowe, związane tematycznie z życiem i twórczością Fryderyka Chopina.

To będzie jeden konkurs w dwóch kategoriach; na przedmioty ekskluzywne, służące potrzebom promocyjnym Instytutu i pamiątki przeznaczone do produkcji masowej. W każdej kategorii zostaną przyznane dwie nagrody regulaminowe, ale przewidziane też są wyróżnienia i nagrody pozaregulaminowe.



MIĘDZYNARODOWY KONKURS SZTUKI ZŁOTNICZEJ w Legnicy.

Jest kontynuacją Międzynarodowego Przeglądu Form Złotniczych SREBRO. To najstarsza, największa i najważniejsza imprezą w tej kategorii w Polsce i jedną z ważniejszych w Europie, odbywającą się od 1979 r. Konkurs o charakterze tematycznym, jako nieliczny na świecie, ma wymiar czysto artystyczny, co oznacza, że preferuje się nie tyle technologię wykonania, ile pomysł, wartość i sens wypowiedzi twórcy, czyli takie cele jakie przyświecają i określają twórczość każdego artysty. Może dlatego prace nie przypominają "potocznej", dekoracyjnej biżuterii, a ich użytkowość jest czasami ograniczona.

Prace konkursowe ocenia międzynarodowe jury, między innymi gościliśmy w Legnicy takie znakomitości jak G. Babetto, O. Boekhoudt, Sigurd Bronger, G. Dobler, F. Falk, E. Knobel, O. Künzli, V.K. Novák, G. Pucsala, A. Ratnikowa, P. Sajet, B. Schobinger, P. Skubic, W. Tasso-Mattar, D. Watkins oraz z Polski - S. Fijałkowski, M. Gradowski, I. Huml, G. Jabłoński, J. Sokólski, A. Szadkowski, T. Zaremski. Oprócz Ministra Kultury RP patronat nad imprezą sprawują: Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Prezydent Legnicy oraz Stowarzyszenie Twórców Form Złotniczych.


Międzynarodowy Konkurs na Projekt Biżuterii z Bursztynem
Amberif Design Award - ELEKTRONOS

W roku 2009 odbędzie się już 13 edycja konkursu. Formuła wystawy dopuszcza prezentowanie prac jedynie w formie plansz 2-D "w postaci projektu wykonanego w dowolnej technice graficznej albo fotografii gotowego obiektu lub modelu". Formuła ta, wymyślona ongiś przez Giedymina Jabłońskiego, a umożliwiająca bezproblemowe uczestnictwo w konkursie znanych projektantów z Europy (z pominięciem skomplikowanych procedur celno-administracyjnych), niezmiennie trwa do dzisiaj. Stała sie niejako wyróżnikiem gdańskiego Elektronosu.

Oryginalność formuły przez lata nieco się zakurzyła, konkurs jest pomijany przez wielu, którym taka forma prezentacji nie odpowiada. Częste są zarzuty o "unikaniu warsztatu", konkursu dla "młodych, odjazdowych, którzy nic nigdy w przyszłości nie będą znaczyli", "konkursu dla operatorów programów graficznych". Wydaje się jednak, że każdy konkurs powinien różnić się od innych. Elektronos na pewno się różni.

  • Więcej informacji >>>>
  • Termin nadsyłania prac na tegoroczny konkurs upłynął 31 stycznia 2009. Kolejny - w roku 2010.

"Trwaj chwilo! Jesteś tak piękna!"
konkurs towarzyszący targom AMBER TRIP w Wilnie.


Intencją organizatorów konkursu jest "prezentacja współczesnej biżuterii europejskiej szerokiej publiczności targowej, promocja najbardziej interesujących osiągnięć w tej dziedzinie oraz zachęcenie artystów do traktowania biżuterii jako środka wyrazu".

Pierwsza edycja konkursu pt. Trwaj chwilo! Jesteś taka piękna odbyła się w roku 2008. Prace były prezentowane podczas targów Amber Trip oraz podczas Legnickiego Festiwalu Srebra 2008 >>>>. O tegorocznym konkursie pt. Dla Ciebie najpełnieszą informację można znależć na portalu amber.com.pl.


Międzynarodowy Konkurs Biżuterii Artystycznej CAMELOT.

Konkurs CAMELOT został przygotowany i zorganizowany jako inicjatywa prywatna. Niejako kontynuując tradycje spotkań w krakowskiej Czarnej Galerii, Galeria OFIR i Galeria SKARBIEC, a personalnie p. Jacek Łodziński i p. Grażyna i Wojciech Starzeccy wymyślili, sfinansowali i przeprowadzili Ogólnopolski Konkurs Biżuterii Artystycznej. Od roku 1996 stał się on już konkursem miedzynarodowym.

W latach 1993 - 1998 odbyło się sześć edycji konkursu. Krakowskie spotkania miały bardzo duży wpływ na kształtowanie się środowiska projektantów w warunkach "kapitalistycznej" Polski. Wszystkim wystawom towarzyszyły katalogi, nagrody były cenne, zaś prace były eksponowane w kraju i za granicą. Stowarzyszenie Twórców Form Złotniczych aktywnie współpracowało przy tej inicjatywie.

powrót

   Szukaj w witrynie www.stfz.art.pl Szukaj w sieci

Copyright © 1998 - 2009 STFZ. Wszystkie prawa zastrzeżone.