<<< menu        <<<-- wstecz

SHORT MESSAGE SILVER


Znakiem naszego czasu stał się brak czasu.

Konsekwencją tego procesu jest dążenie do powszechnej efektywności w wykorzystywaniu wszelkich rezerw, także dotyczących wzajemnych relacji międzyludzkich. Coraz częściej możliwość bezpośredniej rozmowy kompensowana jest pośrednią, pozazmysłową formą komunikacji na odległość. Nowe obyczaje i rytuały kształtują narzędzia techniki cyfrowej, oferujące rzekomo "interaktywne", ale w rzeczywistości jeszcze bardziej wyalienowujące kanały wymiany informacji. Pośpiech towarzyszy nam także w sytuacjach, które wymagają skupienia - również w kontakcie z dziełem sztuki. Doświadczenie na płaszczyźnie estetycznej rozpatrywane jest już prawie wyłącznie w marketingowych kategoriach nadawca (artysta) > odbiorca (widz, uczestnik gry). Odbiór zastąpił kontemplację, interakcja stała się substytutem dialogu. "Telewizja nie kłamie - uwierzcie reklamie". Mechanizm wspomnianej ewolucji ma jednak swoje dobre strony - od wszystkich uczestników "interakcji" wymaga precyzji wypowiedzi. W przeciwnym razie redundancja wszelkich sygnałów łatwo usprawiedliwia ich zignorowanie.

Temat tegorocznego konkursu - Short Message Silver - stanowi pretekst do sformułowania zwięzłej wypowiedzi artystycznej, o jasnym przesłaniu i precyzyjnie określonej strukturze, której wewnętrzna logika poruszy wrażliwość współczesnego odbiorcy, codziennie narażonego na konieczność wyboru między nieskończoną ilością wizualnych komunikatów. Współczesna, autorska biżuteria - jako nośnik informacji, znaczeń, symboli i kodów estetycznych - powinna prowokować odbiorcę do intelektualnej, ogólnohumanistycznej refleksji niż skłaniać go do jednorazowej estetycznej konsumpcji, a następnie usunięcia jej ze świadomości prostą komendą "delete". Takiego rodzaju artystycznego komunikatu oczekujemy od uczestników konkursu, bez ograniczeń co do treści i formy, ale z istotnym zastrzeżeniem > "krótko i przekonywująco".

Sławomir Fijałkowski


CEL, ZADANIE I MATERIAŁ:

Celem pokazu jest szeroka prezentacja najciekawszych dokonań współczesnej sztuki biżuteryjnej. Nie ma żadnych ograniczeń co do rodzaju zgłaszanych prac, które winny być biżuterią w szerokim znaczeniu, zawierać oryginalną koncepcję twórczą oraz reprezentować wysoki poziom artystyczny i technologiczny.

WARUNKI UCZESTNICTWA:

  1. 1. Konkurs jest otwarty dla wszystkich artystów z Polski i zagranicy.
  2. Do konkursu można zgłaszać dowolną ilość prac, które:
    • są własnością artysty w rozumieniu praw autorskich,
    • zostały zgłoszone pod nazwiskiem autora (nie dopuszcza się stosowania pseudonimów),
    • nie były dotychczas prezentowane publicznie,
    • można umieścić w polu ekspozycyjnym o wymiarach 40 x 40 cm (wys. 35 cm)
    (po konsultacji z organizatorami i wcześniejszym zgłoszeniu takiego zamiaru, w uzasadnionych przypadkach, dopuszcza się możliwość przyjęcia pracy o pozaregulaminowych wymiarach).
  3. Deklarujący swój udział w wystawie zobowiązany jest do:
    • dostarczenia (na własny koszt) prac wraz z rzetelnie wypełnioną fakturą i zgłoszeniem w nieprzekraczalnym terminie do 31 marca 2004 r. (nie decyduje data stempla pocztowego),
    • przesłania prac w opakowaniu wykluczającym uszkodzenie i nadającym się do wielokrotnego użycia.

JURY:

  1. Do udziału w pracach jury zaproszeni zostali wybitni artyści i krytycy sztuki z Polski i zagranicy.
  2. Posiedzenie jury odbędzie się w dniach 5-9 kwietnia 2004 roku.
  3. Jury dokona kwalifikacji prac na wystawę oraz przyzna nagrody regulaminowe.
  4. Autorska interpretacja tematu będzie podstawowym kryterium, według którego jury dokona kwalifikacji prac na wystawę i przyzna nagrody regulaminowe. Dopuszcza się opatrzenie prac komentarzem (jedno zdanie), który zamieszczony będzie w katalogu.
  5. Prace członków komisji prezentowane mogą być poza konkursem i nie podlegają ocenie jury.
  6. Jury zastrzega sobie prawo innego podziału nagród.
  7. Werdykt jury jest ostateczny. Droga prawna jest zamknięta.
  8. O wynikach obrad jury autorzy zostaną powiadomieni pisemnie do 20 kwietnia 2004 roku.
  9. Osoba zakwalifikowana do wystawy dokona wpłaty w wysokości 60 PLN na konto Galerii Sztuki - Bank Zachodni WBK S.A. Oddział w Legnicy ul. Gwarna 4, nr konta: 75-1090-2066-0000-0005-4200-0399 do dnia 30 kwietnia 2004 roku celem częściowego pokrycia kosztów organizacji wystawy.
  10. Uroczystość rozdania nagród odbędzie się podczas wernisażu w dniu 15 maja 2004 roku.
  11. Trzy pierwsze nagrodzone prace (jedno dzieło), przechodzą na własność Organizatora konkursu do tworzonej przez niego stałej międzynarodowej kolekcji współczesnej sztuki złotniczej.(lub)
    Laureaci nagród trzech pierwszych nagród regulaminowych proszeni są o przekazanie jednej nagrodzonej pracy na własność Organizatora konkursu do tworzonej przez niego stałej międzynarodowej kolekcji współczesnej sztuki złotniczej.(lub)
    Laureaci nagród trzech pierwszych regulaminowych nagród przekażą jedną nagrodzoną pracę na własność Organizatora konkursu do tworzonej przez niego stałej międzynarodowej kolekcji współczesnej sztuki złotniczej.
  12. Zwracamy się z prośbą do pozostałych uczestników zakwalifikowanych do wystawy o przekazanie jednej pracy do ww. kolekcji z przeznaczeniem do szerokiej prezentacji w kraju i zagranicą.
  13. Prace niezakwalifikowane zostaną odesłane na koszt autora.

LEGNICKI FESTIWAL SREBRA `2004

Wystawy

  1. 13. Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej "SMS - Short Message Silver"
  2. Wystawa jubileuszowa z okazji 25 Legnickich Przeglądów Srebra
  3. "Sylwetki twórców" - wystawa prac Marka Nowaczyka
  4. "Srebrne Szkoły" - Royal Collage of Art z Londynu, Kunstakademie z Monachium, Rode Island School of Design z USA (Japonia)
  5. Performance związany tematycznie z Festiwalem (wstąpieniem Polski do UE?).

Wydawnictwa

  1. Katalogi towarzyszące wystawom
  2. LEKSYKON ZŁOTNIKÓW POLSKICH
    Wydawnictwo o charakterze encyklopedycznym zawierające informacje o wszystkich współczesnych polskich artystach złotnikach, którzy brali udział w legnickich wystawach.
    Rada redakcyjna: A.Bielak, prof. I.Huml, J.Jaworska, B.Kostuś, M.Pajączkowski, J.A.Rochacki, prof. A.Szadkowski oraz członkowie honorowi: Minister Kultury RP, Marszałek Województwa Dolnośląskiego
  3. Plakat
  4. Materiały z czterech dotychczas zorganizowanych seminariów naukowych poświęconych współczesnej sztuce złotniczej.
  5. Druki ulotne i gadżety

Sesja popularnonaukowa - GRANICE SZTUKI GLOBALNEJ

Sesja poświęcona dylematom sztuki najnowszej, ujętym w skrótowy sposób jako wybór: design czy treść, estetyka czy etyka, wartości. Zamierzamy poruszyć także tematy związane z rolą biżuterii współcześnie zawieszonej pomiędzy pop-artem a swoistym skansenem, między masowością a unikatem, utylitarnością a elitarnością. Czy biżuteria nadal jest znakiem, a jeśli tak, to co to znaczy naprawdę?

Imprezy towarzyszace

PULS SREBRA - pomnik, obiekt, rzeźba plenerowa przy Galerii Sztuki. Projekt, zlecenie ze wskazaniem albo konkurs (otwarty/zamkniety) . Wykonanie granitowego kręgu (ring - logo SREBRA), który zostałby umieszczony na legnickim Rynku.

Promocja i marketing

  1. Zaułek Ambrożego, Zaułek Srebrny lub Srebrna Uliczka
    Przesmyk śródrynkowy (ul. Kopernika) oficjalnie ochrzcić jedną z ww. nazw lub inną, nawiązującą do srebra. Nad uliczką zawieszono by specjalnie zaprojektowany i wykonany szyld z nazwą.
  2. ROK SREBRA
    Program miejski priorytetowo nastawiony na całoroczną promocję srebrnej działalności Galerii i Legnicy, program jako produkt promocyjny, turystyczny i kulturalny angażujący nie tylko instytucje kultury, lecz także instytucje gospodarcze. Oferta winna być szeroka, przeznaczona dla różnych adresatów, np. wystawy, sesje popularnonaukowe, warsztaty, happeningi, wydawnictwa, kiermasze handlowe.
  3. Działania mające na celu rozpropagowanie imprezy w środkach masowego przekazu.
    • TVP - Magazyn "Pegaz", Regionalna Trójka
    • Polskie Radio - Program III
    • Czasopisma - artystyczne, dzienniki ogólnopolskie z wkładkami o kulturze, kobiece, dotyczące wystroju wnętrz
  4. Propozycja skierowana do pani Jolanty Kwaśniewskiej dotycząca objęcia honorowego patronatu nad Legnickimi Festiwalami Srebra.

Wystawa jubileuszowa

Projekt

Wystawa prac wszystkich artystów, którzy brali udział w legnickich przegladach od początku ich istnienia, którzy pozostawili swój ślad w historii konkursów oraz sztuki złotniczej ostatniego ćwierćwiecza. Każdy z zaproszonych do udziału w wystawie artystów polskich zaprezentowałby 1 pracę z ostatniego roku (powstałą nie wcześniej niż 1 stycznia 2003 r.). Nie byłaby to więc wystawa retrospektywna, ale wystawa prac najnowszych, obrazująca kierunki aktualnych poszukiwań twórczych autorów.
Do wystawy zaproszeni zostaną również artyści zagraniczni, którzy będą mogli zgłaszać prace (także po jednej od autora) powstałe po 2000 roku.

Czas trwania:

1 maja - 6 czerwca 2004
Wernisaż wystawy głównej konkursowej: 15 maja 2004 r., godz. 18.30

Organizator:

Galeria Sztuki w Legnicy

Serdecznie zapraszamy do Legnicy i udziału w konkursie.

Galeria Sztuki w Legnicy 59-220 Legnica, pl. Katedralny 1
tel. O (prefix) 76 862 09 10, 862 06 94, 856 51 26; fax O (prefix) 76 856 51 26
e-mail: galeria.sztuki@pro.onet.pl; galerial@poczta.onet.pl

www.galeria.legnica.pl

więcej informacji o Galerii Sztuki w Legnicy znajdziesz na dalszych stronach   

<<< menu        <<<-- wstecz

Copyright © 2000 - 2004 STFZ. Wszystkie prawa zastrzeżone.