<<< menu        <<<-- wstecz

LEGNICKI FESTIWAL SREBRA `2004

OBCHODY 25-LECIA LEGNICKICH SPOTKAŃ
15 maja 2004

Obchody LEGNICKIEGO FESTIWALU SREBRA `2004 otworzyło spotkanie w Hotelu Qubus.

Sesja popularnonaukowa "Granice Sztuki Globalnej" poświęcona jest omówieniom dotyczącym sztuki najnowszej w aspekcie szeroko pojętego designu. Główne obszary, po których poruszać będą się wykładowcy i artyści biorący w niej udział, to najnowsze trendy we współczesnym wzornictwie międzynarodowym, treść i wartości przenoszone za pomocą projektu artystycznego, rola biżuterii jako medium kreacji twórczej, zawieszonego pomiędzy pop-artem a swoistym skansenem, miedzy masowością a unikatem, utylitarnością a elitarnością. Prezentacje, składające się na kształt sesji, mają na celu przybliżenie działalności artystycznej i edukacyjnej w Polsce i za granicą związanej z kreacją na polu designu, ze szczególnym uwzględnieniem dokonań we współczesnym złotnictwie.

/informacja z programu sesji/

zdjęcia, program i sylwetki prelegentów    


Po przerwie, o godz 17.00 spotkaliśmy się w Galeriii Pod Przepiórczym Koszem na wernisażu wystawy
Joanny Ratajczak-Kurowicka p.t.: "Poezja Wizualna"

Joanna Ratajczak-Kurowicka mieszka i pracuje we Wrocławiu. Absolwentka ASP w Poznaniu. Zajmuje się malarstwem, rzeźbą, fotografią i książką artystyczną. Wydała tom poetycki pt. Czas Trwania. Uprawia też poezję wizualną plastycznie. Interesuje ją możliwość przekształcenia językowych form pisanych w formę plastyczną. Miała kilkanaście wystaw indywidualnych oraz brała udział w wielu wystawach zbiorowych.

zdjęcia prac, fotorelacja z wernisażu    


Kolejne spotkanie to wernisaż wystawy cyklu "Srebrne Szkoły". W tym roku swe prace przedstawiała Królewska Akademia Sztuk Pięknych z Oslo oraz Le Arti Orafe z Florencji

W roku 2001 Galeria Sztuki w Legnicy zainicjowała prezentację nowego cyklu wystaw, ukazującego dokonania artystyczne europejskich szkół złotniczych. Wystawa Srebrne Szkoły towarzyszy prezentacji konkursowej 25. Legnickiego Festiwalu Srebra. Do tej pory można było obejrzeć efekty twórczości uczniów i profesorów ze szkoły VŚUP z Pragi (Czechy), Akademii Sztuk z Pięknych z Łodzi, Akademii Multimedialnej z Gdańska (Polska), Alchimia Scoula di Gioielleria z Florencji (Włochy), Wyższej Szkoły Sztuki i Projektowania z Łodzi (Polska), Eesti Kunstakadeemia z Tallina (Estonia) oraz Escola Massana z Barcelony (Hiszpania). W następnych latach planujemy prezentację szkół z Rosji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji, Belgii i Finlandii.

/informacja Galerii/

zdjęcia prac, fotorelacja z wernisażu    


Przyjęcie Urodzinowe

W 1979 r. pod nazwą Ogólnopolski Przegląd Form Złotniczych SREBRO, zorganizowano w Legnicy pierwszy w Polsce, prawdziwy i na tak dużą skalę pokaz nowoczesnej biżuterii. Kontynuowana corocznie impreza ogólnopolska przekształciła się z czasem w międzynarodową, a jej formuła zyskała uznanie złotników z Polski, Europy, Azji i Ameryki Północnej.

W tym roku przypada 25. rocznica Przeglądów, które odbywają się obecnie w ramach Legnickiego Festiwalu Srebra. Doceniając prestiż tej międzynarodowej imprezy, Prezydent Miasta Legnicy ogłosił rok 2004 ROKIEM SREBRNYM.

Spośród kilkuset artystów, którzy "przewinęli" się przez legnickie Przeglądy organizatorzy zaprosili do wystawy jubileuszowej kilkudziesięciu polskich i zagranicznych uczestników legnickich konkursów SREBRO, tych, którzy zawsze byli lub starali się być obecni w Legnicy, przede wszystkim tych nagradzanych na legnickich konkursach, tych, którzy wciąż są twórczo aktywni i nadal zadziwiają świeżością swoich artystycznych pomysłów, a także tych, którzy pojawili się na legnickiej scenie niedawno, ale już zaczynają znaczyć wiele i dobrze rokują.

Zaproszono również gości specjalnych - ponad pięćdziesięciu najwybitniejszych światowych artystów sztuki biżuteryjnej, z powodów geopolitycznych znanych nam dotąd bardziej z literatury niż z autopsji, reprezentujących takie kraje, jak: Australia, Hiszpania, Japonia, Włochy, Holandia, Wielka Brytania, Norwegia, Francja, Ukraina, Rosja, Słowacja, Niemcy, Izrael, Stany Zjednoczone, Austria, Portugalia, Szwecja. Dziękując uczestnikom, pragnę podkreślić, że wystawa nie powstałaby bez Giedymina Jabłońskiego, wielokrotnego uczestnika i laureata legnickich konkursów, ale przede wszystkim człowieka o niebywale rozległych znajomościach i kontaktach z artystami z całego świata. To dzięki jego zaangażowaniu mamy wreszcie okazję poznać ich twórczość.

Wystawa jubileuszowa nie jest zwykłą i nostalgiczną retrospektywą, lecz dziełem żywym i aktualnym, bowiem uczestnicy prezentują prace najnowsze i nigdzie dotąd niepublikowane. Po raz pierwszy w Polsce, a kto wie czy i nie w Europie, tak wielu i tak znakomitych twórców pokazuje swoje prace razem, w jednym miejscu i czasie. W dziejach polskiego biżuteryjnego wystawiennictwa to pierwsza prezentacja tak silna artystycznie i intelektualnie, tak "międzynarodowa" i na tak dużą skalę.

PRZYJĘCIE URODZINOWE posiada także wymiar symboliczny, ma bowiem miejsce w czasie, gdy granice między Polską a Zachodem zostały ostatecznie zniesione. Wystawa ta otwiera nowy jakościowo rozdział w działalności Galerii, a zarazem - jak sądzimy - we współczesnej polskiej sztuce złotniczej, dla której może stać się inspiracją i ożywczym impulsem, by otworzyć się na świat i godnie w nim zaistnieć.

Być może też spełnią się marzenia i plany utworzenia w Legnicy Międzynarodowej Kolekcji Sztuki Srebra, albowiem już wkrótce wzbogaci się ona o prace darowane przez niektórych uczestników tej wystawy. Jak widać, Przyjęcie Urodzinowe to może być niezły pomysł na dobry początek.


Giedymin Jabłoński - głowny organizator spotkania

Totr urodzinowy - dzielony ręką Prezydenta Legnicy!

zdjęcia z wystawy (w przygotowaniu)   
fotorelacja z wernisażu   
katalog "urodzinowy"   
komentarz Giedymina Jabłońskiego (w przygotowaniu)   


13. Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej - SMS (SHORT MESSAGE SILVER)

regulamin konkursu   
werdykt jury, zdjęcia z katalogu    
fotorelacja z wernisażu   

Następne miejsca prezentacji wystawy:

  • wrzesień 2004 - Galeria BWA, Zielona Góra
  • listopad 2004 - Galeria Bielak, Kraków
  • grudzień 2004 - Muzeum Archeologiczo-Historyczne, Głogów
  • styczeń 2005 - Galeria Ostrołęka, Ostrołęka
  • luty 2005 - Galeria C, Ciechanów
  • marzec 2005 - Amberif 2005, Gdańsk


Spotkanie w kawiarni "MASKA".

A w programie:

  • pokaz wiosennej kolekcji biżuterii i strojów Bożeny Kamińskiej (AMBER WAY),
  • pokaz strojów Jolanty Trzcińskiej
  • koncert zespołu "The Liverpool"
  • i .... spotkanie ....

zdjęcia z pokazu    

więcej informacji o Galerii Sztuki w Legnicy znajdziesz na dalszych stronach   

<<< menu        <<<-- wstecz

Copyright © 2000 - 2004 STFZ. Wszystkie prawa zastrzeżone.