<<< menu        <<<-- wstecz

LEGNICKI FESTIWAL SREBRA `2004

OBCHODY 25-LECIA LEGNICKICH SPOTKAŃ
15 maja 2004

Granice Sztuki Globalnej - sesja popularnonaukowa

  • prof. Jan Kurowicki - "Marginalizacja człowieka współczesnego i artysta"
  • Piotr Cieciura - "Biżuteria etniczna - tradycja i moda". Wykład ilustrowany kolekcją oryginałów ze zbiorów Radosławy Horbaczewskiej i Piotra Cieciury. Pierwszy publiczny pokaz kolekcji.
  • Monika Bielak - "Projektowanie odpowiedzialne"
  • dr Andrzej Saj - "Design a sztuka współczesna". (Między globalnym rzemiosłem a sztuką designu)
  • Mila Kalnitskaya & Micha Maslennikov - komunikat
  • Andrzej Bandkowski - komunikat

Sesja popularnonaukowa "Granice Sztuki Globalnej" poświęcona jest omówieniom dotyczącym sztuki najnowszej w aspekcie szeroko pojętego designu. Główne obszary, po których poruszać będą się wykładowcy i artyści biorący w niej udział, to najnowsze trendy we współczesnym wzornictwie międzynarodowym, treść i wartości przenoszone za pomocą projektu artystycznego, rola biżuterii jako medium kreacji twórczej, zawieszonego pomiędzy pop-artem a swoistym skansenem, miedzy masowością a unikatem, utylitarnością a elitarnością. Prezentacje, składające się na kształt sesji, mają na celu przybliżenie działalności artystycznej i edukacyjnej w Polsce i za granicą związanej z kreacją na polu designu, ze szczególnym uwzględnieniem dokonań we współczesnym złotnictwie.


zebranych wita dyrektor Galerii
Zbigniew Kraska

coraz nas wiecej na sesjach!
Może warto...?

prof. Jan Kurowicki


Piotr Cieciura pięknie opowiadał ...


... o swojej kolekcji ...


... która wzbudziła autentyczne zainteresowanie!

.....

.....

... i dyskusję: Michał Gradowski

Prezentacja wizualna i ...

... wykład p. Moniki Bielak

dr Andrzej Saj

Mila i Micha (Miła i Misza)

Andrzej Bandkowski

... zasłuchani ...

Dyskusje podczas przerwy...

... w trakcie ...

... i po zakończeniu wykładów.

prof. Jan Kurowicki
Ur. w 1943 roku. Jest filozofem, krytykiem literackim i pisarzem. Ukończył studia na Uniwersytecie Warszawskim w 1966r. Doktoryzował się w 1969r. na Uniwersytecie Wrocławskim. Habilitował się w 1974r. na Uniwersytecie Poznańskim. Tytuł profesora filozofii otrzymał w 1983r. W filozofii zajmuje się estetyką i filozofią kultury. Obecnie zatrudniony jest na Uniwersytecie Zielonogórskim, w którym w Instytucie Filozofii kieruje Zakładem Filozofii Kultury.

Piotr Cieciura
Ukończył PWSSP w Łodzi. W roku 1975 uzyskał dyplom w Pracowni Tkaniny Unikatowej. Obecnie mieszka i pracuje w Łodzi, gdzie jest Dziekanem Wydziału Wzornictwa Wyższej Szkoły Sztuki i Projektowania. Brał udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych, m.in. w Ogólnopolskich Przeglądach Form Złotniczych w Legnicy. Laureat nagród 7. Ogólnopolskiego Przeglądu Form Złotniczych w Legnicy (II nagroda) oraz Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych.

Monika Bielak
Ur. 1972 w Krakowie. Studia na Wydziale Form Przemysłowych w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (1993-96); studia magisterskie w Uniwersytecie Sztuki i Projektowania w Helsinkach w ramach międzynarodowego programu Design Leadership (1996-98). Zajmuje się projektowaniem grafiki użytkowej, wystaw i produktu. Od 2001 współtworzy i redaguje magazyn poświęcony tematyce projektowania "2+3D - grafika plus produkt". Jest wykładowcą w Katedrze Metodyki Projektowania w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

dr Andrzej Saj
Krytyk sztuki i fotografii, redaktor naczelny pisma krytycznego "Format", wykładowca historii i teorii designu w ASP Wrocław.

Micha Maslennikov
Ur. w 1961 w Moskwie, Rosja. Ukończył Moskiewską Wyższą Szkołę Sztuki i Przemysłu. Brał udział w wielu wystawach, m.in.: "Russia jewellery art", Moskwa, Kreml; "Kolor" i "Amber", Galeria Sztuki w Legnicy; "Schmuck aus Russland und Thurungen", Erfurt, Frankfurt w Niemczech; "Avant-guard in the ZOO" Sankt-Petersburg; "Jewelry Avant-Garde. Sources. Parallels", Ermitaż, Sankt-Petersburg; International Craft Exhibition -ITAMI-" muzeum Itami w Japonii oraz "Valuable Links. Jewels from the OSCE Countries", Maastricht w Holandii.

Mila Kalnitskaya
Ur. w 1968 w Moskwie, Rosja. Ukończyła Moskiewską Wyższą Szkołę Sztuki i Przemysłu. Brała udział w wielu wystawach, indywidualnych i zbiorowych, m.in.; "Amber" w Galerii Sztuki w Legnicy; "Russia jewellery art" na moskiewskim Kremlu; "Reflection" w Muzeum Sztuki Dekoracyjnej i Użytkowej w Moskwie; "Moscow - Sankt-Petersburg" w Schmuckmuseum w niemieckim Pforzheim; "Doli by the star", ORT/TV/Muzeum Unikatowych Lalek.

Andrzej Bandkowski
Ur. 22.11.1942 w Toruniu. Studia - Państwowa Wyższa Szkoła Sztuk Plastycznych na Wydziale Architektury Wnętrz, specjalizacja - Projektowanie Wnętrz i Sprzętu w latach 1965-1971. Zajmuje się głównie projektowaniem i wykonywaniem unikatowej biżuterii srebrnej. Prace w zbiorach Muzeum Miedzi w Legnicy, w Muzeum w Gliwicach oraz w Muzeum Sztuki Złotniczej w Kazimierzu Dolnym. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków od stycznia 1972.

<<< menu        <<<-- wstecz

Copyright © 2000 - 2004 STFZ. Wszystkie prawa zastrzeżone.