<<< menu        <<<-- wstecz

Współczesna Polska Sztuka Złotnicza ( II edycja ) w Pradze

Druga edycja "Współczesnej polskiej sztuki złotniczej" doczekała się swojej drugiej odsłony. 12 grudnia w gościnnych progach Instytutu Polskiego w Pradze, przy bardzo licznym udziale zainteresowanej publiczności, polskie srebro ukazało swoje oblicze. I nie będzie przesadą stwierdzenie, że powaliło zwiedzających na kolana i skłoniło do bicia pokłonów.

W przyciemnionych gotyckich salach, gdzie jedynym źródłem światła były gabloty i blask odbijający się od biżuterii, prace polskich designerów nabierały wyjątkowego wyrazu i charakteru. Dzięki takiej aranżacji cały urok materiału, wykorzystanej techniki i oryginalność projektów zostały ukazane w pełnej krasie.

Wernisaż poprowadzili i wspólnie przedstawili historię legnickich konkursów dyrektor Galerii Sztuki - Zbigniew Kraska i dyrektor Instytutu Polskiego - Mirosław Jasiński. Przez około godzinę goście podziwiali prace, tocząc żywe rozmowy w kuluarach. Dla wielu polskie wzornictwo było dużym zaskoczeniem i wzbudzało silne emocje - dobór materiałów i nowatorskie projekty różnią się od bardzo od biżuterii srebrnej dostępnej w stolicy Czech. Praga jednak nie zawiodła - to otwarte, kosmopolityczne miasto z radością przyjmujące wszelkie nowości. Wyrazy zachwytu i komplementy towarzyszyły również legnickiej ekspozycji.

Wystawa będzie prezentowana w Pradze do 18 stycznia 2006 roku, do tego czasu serdecznie zapraszamy do Instytutu Polskiego. Kolejny pokaz "Współczesnej polskiej sztuki złotniczej" planowany jest w marcu 2006 roku w duńskim Hobro.

Agnieszka Piwko
Galeria Sztuki w Legnicy


...polskie srebro ukazało swoje oblicze...

...serdecznie zapraszamy...

...publiczność nie zawiodła...

...składaliśmy autografy...

...powaliło ludzi na kolana...

...skłoniło do bicia pokłonów...

...polskie wzornictwo było dużym zaskoczeniem...

...mieliśmy również takich nietypowych gości...

...prace polskich designerów nabierały wyjątkowego wyrazu i charakteru...    informacje o wystawie >>>>

<<< menu        <<<-- wstecz

Copyright © 2000 - 2005 STFZ. Wszystkie prawa zastrzeżone.