<<< menu        <<<-- wstecz

O "SKANDALU" głośno, dla niektórych to SKANDAL...

14 maja 2006

STFZ, zaniepokojone wieściami o wycofaniu się w br. Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z patronatu nad Legnickim Festiwalem Srebra oraz sprzecznymi relacjami, które można było znaleźć w internecie, zwróciło się do Galerii Sztuki w Legnicy z prośbą o przekazanie pełnych informacji dotyczących ostatnich zdarzeń. Niestety, okazuje się, że część "złych wieści" jest prawdziwa.

Galeria Sztuki w Legnicy potwierdziła fakt, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wycofało patronat honorowy nad organizowanym w ramach Legnickiego Festiwalu Srebra 15. Międzynarodowym Konkursem Sztuki Złotniczej SKANDAL. Więcej: została cofnięta dotacja na cały Legnicki Festiwal Srebra 2006! Ta decyzja nadeszła do Galerii faksem w dniu 4 maja - czyli zaledwie kilka dni po ogłoszeniu werdyktu jury i konferencji prasowej zorganizowanej z tej okazji w salach Galerii. W faksie, adresowanym do p. Zbigniewa Kraski, Dyrektora Galerii Sztuki w Legnicy czytamy:

Szanowny Panie Dyrektorze!

Departament Sztuki i Promocji Twórczości uprzejmie informuje, iż Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego pan Kazimierz Michał Ujazdowski wycofuje patronat honorowy nad organizowanym w ramach Legnickiego Festiwalu Srebra - 15. Międzynarodowym Konkursem Sztuki Złotniczej Skandal!!!
Jednocześnie DSiPT, w ślad za pismem z dnia 21 kwietnia 2006 roku DSPT-XI-F06/posiedzienie1/nie/1263/06, pragnie zwrócić uwagę na fakt, iż wniosek (nr 1263) Galerii Sztuki w Legnicy o dofinansowanie zadania realizowanego ze środków pozostających w dyspozycji ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego pt. Legnicki Festiwal Sztuki, decyzją z dnia 16 marca 2006 roku nie otrzymał wsparcia finansowego. Zatem upubliczniana informacja (między innymi: materiały prasowe, strona internetowa), iż Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego jest fundatorem tegorocznego grand prix jako jednej z przewidzianych nagród regulaminowych nie jest zgodna z prawdą.

* (DSiPT- Departament Sztuki i Promocji Twórczości MKiDN)

W piśmie z Ministerstwa nie ma niestety informacji, z jakich powodów podjęta została taka decyzja. W informacji Galerii czytamy, że dopiero podczas rozmowy telefonicznej z upoważnioną urzędniczką Departamentu Promocji Twórczości usłyszeliśmy argument o konotacjach politycznych jednej z zakwalifikowanych prac (przedstawiającą pierścionki - urny z doczepionymi nazwiskami światowych przywódców) jako powód decyzji Ministra. Jeżeli przyjąć tę informację jako fakt, niejasne staje się datowanie pism, na które powołuje się MKiDN. Wynika z nich, że decyzje zostały podjęte jeszcze przed nadesłaniem przez autorów wszystkich prac do Galerii. Z kolei zdaniem organizatorów wystawy decyzja Ministerstwa jest bezpośrednim następstwem zapytania skierowanego przez jednego z dziennikarzy do MK. Treść zapytania publikujemy w formie, jaką otrzymaliśmy z Galerii z zachowaniem oryginalnej pisowni:

Dzień Dobry

Kłania się z tej strony Artur Kowalczyk z Legnicy "Życie Warszawy".

Szanowny panie, chcę prosić o komentarz, opinię i stanowsiko w sprawie Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej "Skandal", który przygotowała Galeri Sztuki w Legnicy. Odbywa się patronatem MK

Chciałem prosić nie o opinię na temat wystawy, pomysłu, bo organizatorzy razem z jury zaprezentowali dziennikarzom tylko kilka prac i sam tylko tyle widziałem, ale raczej proszę o komentarz do "Skandalu" i skandalu.

Czy w ogóle ktoś z ministerstwa widział te prace, jak je ocenił czy tez są utajnione dla ministerstwa?

(A pokazano nam tylko kilka prac. Pierwszą nagrode otrzymała praca w laptopie. Przedstawia krzyż, który jest roztapiany przez kwas, publiczność może to oglądać - włączając enter. Kolejne to np. urny dla Putina, Busha, Sharona w kształcie pierścieni; kolczyki w kształcie końskich kup tzw. "łajniaki", jest też naszyjnik zrobiony m.in. ze strzykawek służących lekarzom do stosowania eutanazji albo narkomanom, jest także czarna koszula dla księdza oczywiście z koloratką, ale obok są przypiete srebrne ryngrafy SS, sa też spinki do koszuli z męskimi i rzeńskimi narządami rodnymi.... Ale to tylko niektóre prace. A trzeba tez dodać, że organizatorzy i jury nie chciało ujawnić nazwisk laureatów konkursu).

Czy w ogóle to dobry pomysł żeby tak tytułować wystawę, konkurs?
Czy w ogóle dobrze, aby zajmować się takim zjawiskiem?
Czy warto sprawdzać taką metodą granice tego co możliwe i akceptowalne przez publiczność?
Czy sandal już jest, a może dopiero będzie nieodłącznym elementem sztuki? A może nim nie jest i nie powinien być?
Czy organizatorzy wystawy słusznie zaproponowali artystom tego rodzaju temat?
Może chcą zdjąć odpowiedzialność z siebie za wywołanie skandalu?
A może tak należy, a nawet trzeba tak postępować, bo bez skandalu nic nie zainteresuje publiczności? może to tylko głupia prowokacja, aby wywołać jakiś medialny efeket, dyskusję - własnie skandal?

Co chcecie państwo zrobić, bo może mieć to nieprzyjemne konsekwencje, w przypadku jednej z wystaw galerii prokuratura już prowadzi śledztwo
Czy może się wycofacie, ile przekazano na wystawę pieniędzy?
Czy ktoś z MK będzie uczestniczył w jej otwarciu, kto został zaproszony?

Bardzo prosze o odpowiedź jeszcze dziś - do 15.30.

Dziękuję i pozdrawiam.

Cóż, trudno komentować treść zapytania. Trzeba mieć jedynie nadzieję, że forma (o ortografii i gramatycze nie wspominając!) zacytowana powyżej jest charakterystyczna dla bardzo nielicznej grupy osób pracujących w zawodzie dziennikarza.

W wyjaśnieniach Galerii Sztuki w Legnicy, komentujących treść tego listu czytamy:

[...] Dziwi zarzut o celowym zamiarze wywołania skandalu, zważywszy na skalę i tradycję konkursu oraz jury, które jest zawsze gwarancją obiektywności i wysokiego poziomu imprezy i którego członkowie byli dostępni podczas konferencji prasowej. Podkreślamy, dementując słowa Pana Kowalczyka, że dziennikarze zapoznać się mogli ze wszystkimi zakwalifikowanymi pracami, zadawać pytania i domagać się wyjaśnienia decyzji jurorów.

Nikt nie zamierzał i nie ukrywał prac (według informacji A. Kowalczyka), Galeria Sztuki w Legnicy z pełną odpowiedzialnością zaprezentowała wszystkie zakwalifikowane do wystawy eksponaty przedstawicielom mediów, a nazwiska laureatów konkursu nie są tajemnicą, znają je dyrektor i pracownicy Galerii, a także jurorzy. Ze względów promocyjnych (chcąc osiągnąć efekt zaskoczenia, niespodzianki) do publicznej wiadomości zostaną jednak podane 27 maja 2006 roku podczas uroczystego wernisażu, na który zaproszony jest także Pan Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Kazimierz Ujazdowski. [...]

[...] Podkreślić należy, że celem Galerii i jurorów 15. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej "Skandal" (w którym zasiadali wybitni artyści, wykładowcy i krytycy sztuki: dr Paul Derrez (Holandia), dr Karen Pontoppidan (Dania), prof. Zhao Songqing (Chiny), Manuel Vilhena (Portugalia) i dr Sławomir Fijałkowski (Polska) nie było wywołanie obyczajowego ani światopoglądowego skandalu na poziomie czasopism brukowych, ale artystyczne, krytyczne podejście do zjawiska, na którym bazują dzisiejsze środki masowego przekazu - które zazwyczaj są głównym sprawcą i tubą wszelkiego rodzaju skandali i skandalików. Prace, które zostały zakwalifikowane na wystawę są odpowiedzią na zadany temat, intelektualną prowokacją opierającą się na przetwarzaniu symboli, zabawie konwencją, wyśmiewaniu naszych lęków i obsesji. Skandal towarzyszy sztuce od jej zarania, ale chyba nigdy dotąd nie był tak świadomie i często używaną "metodą". Ogłaszając konkurs pod takim tytułem problem ten organizatorzy poddali artystycznej i krytycznej refleksji.[...]

Inne media również komentowały wydarzenie. Niektóre z relacji można znaleźć w Internecie, m.in. na stronach:
http://www.gazetaprawna.pl/wydarzenia/?action=showNews&id=PAP20060505W06710
http://ww6.tvp.pl/6239,20060421332557.strona
http://ww6.tvp.pl/6239,20060505338124.strona
http://www.zw.com.pl/apps/a/tekst.jsp?place=zw2_a_ArchiveByCat&news_cat_id=1031&news_id=85427
Za szczególnie "ciekawy" można uznać artykuł opublikowany w Naszym Dzienniku: http://www.naszdziennik.pl/index.php?typ=kl&dat=20060506&id=kl13.txt .

STFZ nie podejmuje się oceny wystawy przed zapoznaniem się z całością ekspozycji. Nie jest możliwe wyrobienie sobie opinii o poziomie wydarzenia artystycznego na podstawie kilku zdjęć. Z pewnością okazją do wymiany opinii będzie spotkanie podczas wernisażu wystawy 27 maja w Legnicy. Tym bardziej, że organizatorzy obiecują również - jak czytamy w zaproszeniu - wystawę prac nie zakwalifikowanych do wystawy konkursowej.

na podstawie materiałów Galerii Sztuki w Legnicy

Zainteresowanych wymianą poglądów zapraszamy na nasze forum: http://stfz.art.pl/forum/viewtopic.php?t=177


18 maja 2006

SKANDAL
/informacja Galerii Sztuki w Legnicy/

Galeria Sztuki w Legnicy informuje, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wycofało patronat honorowy nad organizowanym w ramach Legnickiego Festiwalu Srebra 15. Międzynarodowym Konkursem Sztuki Złotniczej SKANDAL. Decyzji w piśmie z 4 maja 2006 roku Ministerstwo nie uzasadniło. W rozmowie telefonicznej upoważniona urzędniczka Departamentu Promocji Twórczości podała argument o niewłaściwych konotacjach politycznych jednej z zakwalifikowanych prac (pierścionki - urny z nazwiskami światowych przywódców: Putina, Busha, Slobo, Sharona).

W ślad za Ministerstwem Kultury również KGHM Polska Miedź S.A. wycofało swój patronat honorowy nad imprezą (faks z dnia 15 maja 2006). Spółka odstąpiła również od umowy promocyjnej, która zapewniała Galerii sponsorowanie wystaw. Konsekwencją decyzji podjętej przez KGHM Polska Miedź S.A. jest ograniczenie dostępu publiczności do wystawy, ponieważ zmuszeni zostaliśmy do zmniejszenia rozmiarów bankructwa finansowego imprezy poprzez wprowadzenie biletów wstępu na wystawę (w cenie 5 i 10 zł). Ponadto, Galeria zrezygnować musi też z imprez towarzyszących Legnickiemu Festiwalowi Srebra oraz wydawnictw i oprawy wizualnej wystaw.

Szum, jaki wywołała wystawa odbija się szerokim echem nie tylko w mediach, ale także w kręgach politycznych, bo wystawę w Galerii oglądał sekretarz Kancelarii Premiera - poseł Adam Lipiński.

Wystawę oprotestowało Legnickie Stowarzyszenie Rodzin Katolickich pismem do Prezydenta Miasta Legnicy z dnia 12 maja 2006 r. z sugestią zwolnienia dyrektora Galerii. Złożono też doniesienie do prokuratury, śledztwo w toku. Radni prawicowi legnickiej Rady Miasta zamierzają sprawie poświęcić najbliższą sesję wnioskując o wyciągnięcie konsekwencji służbowych wobec Galerii Sztuki.

Negatywne konsekwencje decyzji Ministra ciągle się rozszerzają - kolejni sponsorzy odmawiają obiecanej pomocy (Metraco, Cermag). Ostatecznych rezultatów finansowych w tej chwili nie można przewidzieć. Eskalacja dramatycznych konsekwencji wobec organizatorów następuje bardzo szybko, stanowiąc niejako odpowiedź na pytanie o granice skandalu.

Jeszcze raz podkreślić należy, że celem Galerii, artystów i jurorów 15. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej "Skandal" (w którym zasiadali wybitni artyści, wykładowcy i krytycy sztuki: Paul Derrez (Holandia), Karen Pontoppidan (Dania), Zhao Songqing (Chiny), Manuel Vilhena (Portugalia) i Sławomir Fijałkowski (Polska)) nie było wywołanie obyczajowego ani światopoglądowego skandalu na poziomie czasopism brukowych, ale artystyczne, krytyczne podejście do zjawiska, na którym bazują nie tylko dzisiejsze środki masowego przekazu. Sami artyści w komentarzach towarzyszących eksponatom podkreślali to z całą stanowczością. Prace, które zostały zakwalifikowane na wystawę są odpowiedzią na zadany temat, intelektualną prowokacją opierającą się na przetwarzaniu symboli, zabawie konwencją, wyśmiewaniu naszych lęków i obsesji. Skandal towarzyszy sztuce od jej zarania, ale chyba nigdy dotąd nie był tak świadomie i często używaną "metodą". Ogłaszając konkurs pod takim tytułem problem ten organizatorzy poddali artystycznej i krytycznej refleksji.

Mając na względzie dobro imprezy, jej organizatorów i instytucji, biorąc pod uwagę niebezpieczeństwa wynikające z niezrozumiałych i emocjonalnych reakcji niektórych środowisk autorzy najbardziej kontrowersyjnych prac postanowili je wycofać z wystawy. Jednocześnie twórcy proszą o umożliwienie zapoznania się z eksponatami odbiorcom na ich specjalną prośbę i odpowiedzialność. Organizatorzy przepraszają zainteresowanych za takie utrudnienie.


19 maja 2006

Emocje wokół "Skandalu" rosną. 18 maja w Galerii odbyła się inspekcja prokuratury w odpowiedzi na skargę dotyczącą "obrazy uczuć religijnych". Mimo, że wprowadzono bilety wstępu do galerii i wydzielono część ekspozycji, aby mogli ją oglądać wyłącznie osoby wyrażające taką wolę, przeciw organizatorom "wytacza się coraz cięższe działa". Czy naciski zmuszą Galerię do zamknięcia wystawy? To dopiero byłby SKANDAL!

Gorące dyskusje towarzyszą również publikacji w Gazecie Wyborczej: http://forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=902&w=41987418. Zdania prezentowane przez niektórych piszących są... skrajne. Jakże "znakomite" opinie można wygłaszać nie widząc wystawy! Ocenę pozostawmy czytelnikom.


20 maja 2006

Mamy kolejne informacje z Legnicy.
Decyzją organizatorów program Legnickiego Festiwalu Srebra zostanie zrealizowany w maksymalnym, możliwym - przy braku środków finansowych - zakresie. Ale nastąpią pewne zmiany:

  • Sesja naukowa zostanie skrócona do jednego dnia i odbędzie się w sobotę. Prelegenci zgodzili się wystąpić zrzekając się honorariów. Spotkanie zostanie uzupełnione o "panel dyskusyjny", na którym wszyscy obecni będą mogli ustosunkować się do zaistniałej sytuacji i ocenić wystawę konkursową.
  • Wszystkie wernisaże w dniach piątek/sobota odbędą się zgodnie z planem.
  • Być może nie ukażą się dwa zapowiadane katalogi: "Srebrne Szkoły" i "Skandal". Organizatorzy do ostatniej chwili będą poszukiwali źródeł sfinansowania publikacji. Na pewno ukaże się katalog "XV - STFZ 1991-2006".
  • Odwołany został kiermasz biżuterii oraz pokaz na rynku przed siedzibą Galerii.
  • Organizatorzy nie będą w stanie gościom Legnickiego Festiwalu Srebra zapewnić tradycyjnego poczęstunku, choć spotkanie kończące Legnicki Festiwal Srebra odbędzie się jak co roku.


22 maja 2006

Galeria Sztuki w Legnicy nadesłała skrócony program legnickiego spotkania. Można go zobaczyć tutaj >>>>. Tym samym pogłoski o odwołaniu wernisaży należy potraktować jako zwykłą plotkę.


24-25 maja 2006

W związku z licznymi protestami napływającymi na adres Galerii Sztuki w Legnicy (tu znajdziesz jeden z nich >>>>), dyrektor Zbigniew Kraska zwrócił się do złotniczej braci, której na sercu leży przyszłość legnickich festiwali, o "przesyłanie nam wyrazów poparcia dla wolności wypowiedzi, bo niezależnie od tego, czy komuś podoba się wystawa konkursowa, czy nie, traci na tym cały Legnicki Festiwal Srebra."

24 maja odbyła się pikieta środowisk katolickich protestująca przeciw "Skandalowi". Krótką relację mogliśmy zobaczyć w wieczornych wiadomościach TVN24.

O ile wiadomo, w dniu 25 maja decyzja o odwołaniu wernisażu nie została podjęta. Trzeba mieć nadzieję, że Prezydent Legnicy nie ugnie się przed niewielką, lecz bardzo hałaśliwą grupą mieszkańców. Na to, co stanie się w Legnicy patrzy z uwagą wielu z kraju i z za granicy.

więcej informacji o Galerii Sztuki w Legnicy znajdziesz na dalszych stronach   

<<< menu        <<<-- wstecz

Copyright © 2000 - 2006 STFZ. Wszystkie prawa zastrzeżone.