<<< menu        <<<-- wstecz

LEGNICKI FESTIWAL SREBRA `2006 - Sylwetki Twórców
JOACHIM SOKÓLSKI    Before - After

Popołudniowy cykl wernisaży rozpoczęło prawdziwe wydarzenie: autorska wystawa Joachima Sokolskiego, artysty, który debiutował w roku 1973 w Elektrum Gallery w Londynie! W roku 1975, wraz z Jackiem Byczewskim, Jackiem A. Rochackim oraz Marcinem Zaremskim stworzyli grupę UFO, która nadała na lata całkiem nowy wyraz polskiej biżuterii. Swoje prace wystawiał jeszcze kilkakrotnie w Elektrum Gallery oraz m.in. w Pforzheim, Wiedniu, Monachium, Tokio, Belgradzie, Legnicy i oczywiście w rodzinnej Warszawie. Po wieloletniej przerwie, w roku 2005, odpowiedział na zaproszenie Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Belgradzie i przygotował wystawę pt. "Before-After" (towarzyszył jej katalog). Wernisaż odbył się 12 maja 2005 roku, zaś autor został zaproszony do wygłoszenia odczytu w Muzeum Sztuki Stosowanej na temat polskiej biżuterii artystycznej w kontekście europejskiej rewolty artystycznej lat 70-tych. Warto przypomnieć, że właśnie w Belgradzie, w roku 1973, Joachim Sokolski miał swoją pierwszą indywidualną wystawę.

Wernisaż w Legnicy jest drugim pokazem tej wystawy. Gościnne sale Muzeum Miedzi w Legnicy były dla niej godnym miejscem. Sylwetkę autora przybliżyła kurator wystawy, p. Magdalena Bańska, także goście znający autora dorzucili wiele sympatycznych informacji. Sam autor był nieobecny, ważny i nagły wyjazd za granicę uniemożliwił bezpośrednie spotkanie. A szkoda!


 
 
 

Gości przybyłych na wernisaż
powitał dyrektor Zbigniew Kraska ...
 

... który wraz z Magdaleną Bańską,
kuratorem wystawy, przybliżyli
zebranym sylwetkę Autora.

O Autorze opowiadał też Andrzej Bielak oraz inni goście
 

Wspólny toast
 
 

Dla jakże wielu było to pierwsze
spotkanie z pracami
Żanka Sokólskiego

Wystawie towarzyszył katalog (>>>>), w którym możemy znaleźć, poza zdjęciami prac i informacjami o autorze, również tekst autorstwa Marcina Stajewskiego, wieloletniego przyjaciela Żanka Sokólskiego. Tekst ten, który w zamiarze miał być wstępem do katalogu - wydaje się być jednocześnie jednym z ważniejszych i kategorycznych głosów w dyskusji o miejscu współczesnej biżuterii "na arenie sztuki". Tym cenniejszym, że wygłoszonym przez obserwatora z zewnątrz. Zdjęcia z katalogu i ww. tekst będzie można - po uzyskaniu zgody autorów - zobaczyć i przeczytać na naszych stronach



   
 
   

foto: Mariusz Pajączkowski

więcej informacji o Galerii Sztuki w Legnicy znajdziesz na dalszych stronach.    

<<< menu        <<<-- wstecz

Copyright © 1998 - 2006 STFZ. Wszystkie prawa zastrzeżone.