<<< menu        <<<-- wstecz

WSPÓŁCZESNA POLSKA SZTUKA ZŁOTNICZA - II EDYCJA
Galeria Miejska BWA w Lesznie, 12 - 30 grudnia 2007

W środę 12 grudnia 2007 w Galerii Miejskiej BWA w Lesznie został zainaugurowany pokaz Współczesnej Polskiej Sztuki Złotniczej - wystawy zorganizowanej przez legnicką Galerię Sztuki. To kolejna odsłona podróżującej po Europie wystawy, która do tej pory prezentowana była z dużym powodzeniem m.in. w Getyndze, Gifhorn, Lipsku, Monachium, Uelzen, Wuppertalu (Niemcy), Pradze (Czechy), Budapeszcie (Węgry), Miluzie (Francja), Florencji, Dicomano (Włochy), Uppsali, Västeras (Szwecja), Bratysławie (Słowacja) oraz w Jaworze, Poznaniu i Warszawie (Polska).

Zapoznaje ona publiczność z coraz bardziej rozpoznawalną polską sztuką biżuteryjną, pełną ciekawych zjawisk, artystycznych indywidualności, zaskakujących i świeżych pomysłów oraz oryginalnych rozwiązań. Przedstawia unikatowe prace ponad pięćdziesięciu polskich artystów, od "pionierów" niezależnej twórczości biżuteryjnej, po grupę młodych twórców, którzy być może w najbliższej przyszłości określą kierunek polskiego złotnictwa. Ekspozycja obejmuje ponad sto prac i stanowi rodzaj podsumowania obejmujący okres 1995-2007, który możne być traktowany jako reprezentatywny przegląd aktualnej kondycji awangardowej sztuki złotniczej.

Wystawa z pewnością zaspokoi wymagające gusta zarówno wielbicieli tradycyjnej biżuterii, wykonanej ze szlachetnych materiałów: srebra, złota, bursztynu, kamieni szlachetnych, inspirowanej fauną i florą, biżuterią etniczną, epokami baroku i renesansu, której podstawowym zadaniem jest ozdabianie ciała, jak i gusta osób poszukujących nowego, awangardowego wymiaru biżuterii, traktującego dziedzinę biżuterii nie tylko w kategoriach rzemiosła, ale i sztuki, będącej nośnikiem różnorakich znaczeń. Prezentacja bogata jest więc w prace wykonane z tworzyw, które wykraczają poza tradycyjny kanon tworzyw jubilerskich, jak np. karton, meteoryt, drewno, guma, baterie, diody, tworzywo sztuczne, pumeks, które mają dualistyczny charakter: są jednocześnie ozdobą i komunikatem.
Wystawę oglądać można do 30 grudnia.

więcej informacji o wystawie, zdjęcia prac >>>> .

<<< menu        <<<-- wstecz

Copyright © 2000 - 2007 STFZ. Wszystkie prawa zastrzeżone.