<<< menu        <<<-- wstecz

CZAS BURSZTYNU I SREBRA
Galeria Sztuki w Legnicy, ekspozycja - Centrum Kultury Caritas w Wuppertalu, Niemcy, 5 - 14 grudnia 2008

CZAS BURSZTYNU I SREBRA to trzecia "wystawa eksportowa" polskiej sztuki z³otniczej przygotowana przez Galeriê Sztuki w Legnicy, która zainaugurowana zostanie 27 listopada 2008 w Centrum Kultury Caritas w Wuppertalu, Niemcy.

Po sukcesie Wspó³czesnej polskiej sztuki z³otniczej i Wspó³czesnej polskiej sztuki z³otniczej II, które prezentowane by³y m.in. w Getyndze, Gifhorn, Lipsku, Monachium, Uelzen, Wuppertalu (Niemcy), Pradze (Czechy), Budapeszcie (Wêgry), Miluzie (Francja), Florencji, Dicomano (W³ochy), Uppsali, Väster?s (Szwecja), Bratys³awie (S³owacja) oraz w Jaworze, Poznaniu i Warszawie (Polska), to kolejna wystawa maj±ca na celu promocjê polskiej bi¿uterii za granic±. Tym razem motywem przewodnim wystawy jest bursztyn - oprócz srebra najbardziej charakterystyczny i powszechnie kojarzony z naszym krajem surowiec bi¿uteryjny.

Wystawa sk³ada siê z ponad 100 eksponatów znanych polskich projektantów specjalizuj±cych siê w pracy z bursztynem i ukazuje w szerokim ujêciu aktualne trendy i nurty. Wystawa ma uzmys³owiæ europejskiej publiczno¶ci i wielbicielom sztuki z³otniczej, ¿e bursztyn nie tylko jest doskona³ym dodatkiem do tradycyjnej, z³otej i srebrnej bi¿uterii, ale równie¿ jest wykorzystywany przez polskich twórców jako materia³ aktualnej i nowoczesnej, ¶wie¿ej i inspiruj±cej, a czasami nawet prowokacyjnej wypowiedzi artystycznej.


Adrianna Lisowska

Jan Materek

Pawe³ Kaczyñski

Paulina Binek

Maryla Dubiel

Ma³gorzata Kaliñska

Czas bursztynu i srebra z pewno¶ci± zaspokoi wymagaj±ce gusta zarówno wielbicieli tradycyjnej bi¿uterii, wykonanej ze szlachetnych materia³ów: srebra, z³ota, bursztynu, kamieni szlachetnych, której podstawowym zadaniem jest ozdabianie cia³a, jak i gusta osób poszukuj±cych nowego, awangardowego wymiaru bi¿uterii.

Ekspozycji towarzyszy katalog zawieraj±cy reprodukcje prac artystów oraz teksty w jêzykach: angielskim, niemieckim i francuskim, autorstwa specjalistów od wspó³czesnej polskiej sztuki z³otniczej oraz znawców bursztynu.

Wystawê ogl±daæ mo¿na do 14 grudnia 2008r. Kolejne jej ods³ony planowane s± w kilku krajach europejskich.

Wystawa dofinansowana zosta³a przez Prezydenta Miasta Gdañska.
Patronem medialnym przedsiêwziêcia jest Bursztynowy Portal amber.com.pl.


Andrzej Boss

Jacek Byczewski

Magdalena i Tomasz Stajszczak

Arkadiusz Wolski

Czas bursztynu i srebra prezentuje bursztyn potraktowany na najrozmaitsze sposoby, zarówno w sensie technik, jak form i tre¶ci, od podej¶cia tradycyjnego po nowatorskie eksperymenty, od tradycyjnych ozdób po zaawansowane wypowiedzi.

Najbardziej czyteln± cech± jest wykorzystanie naturalnych form i kolorów bursztynu, poprzez u¿ycie bry³ek w postaci ca³kowicie surowej, lub delikatnie oszlifowanych dla pokazania ukrytego pod tak zwan± kor±, wnêtrza wraz z jego barw± i blaskiem. To ju¿ tradycja w 'polskim bursztynie', zapocz±tkowana przez artystów w latach siedemdziesi±tych minionego wieku a reprezentowana na tej wystawie w czystej formie szczególnie godnie przez prace Marii Lewickej-Wali, która traktuje bursztyn w sposób niemal kultowy, ³±cz±c go najchêtniej z naturalnymi materia³ami, lnem, bawe³n±, skór±, drewnem, czasami specjalnie opracowanym srebrem. Prace El¿biety i Tomasza Szupienko, ukazuj±ce bursztyn jakby dopiero co znaleziony na pla¿y obok wyszarza³ych w wodzie morskiej drewienek i sznurów z rybackich sieci, s± tworzone pod wyra¼nym wp³ywem tej tradycji.

Bursztyn w naturalnej znajdziemy te¿ zarówno w pracach o charakterze designu jak u Marcina Zaremskiego, Agnieszki £ukasiak Maryli Dubiel czy rodzinnego duetu - Eugeniusza Gowkielewicza i Marty Bogusz, jak w matematycznie precyzyjnych pojedynczych, ale tworz±cych wyra¼n± regu³ê, a wiêc tak¿e z pogranicza designu pier¶cionkach Jaros³awa Westermarka i parkietach Doroty Kos. Równie¿ z pieczo³owito¶ci± dla naturalnych form, ale wykorzystanych dla wyra¿enia okre¶lonych tre¶ci literackich podchodzi do bursztynu Andrzej Adamski. Tre¶ci zaczynaj± byæ coraz silniejsze w o¿ywionych niepokoj±co wizerunkiem ludzkiego oka przejrzystych plastrach bursztynu w wydaniu Andrzeja Bossa, oraz w dokonanej przez Arka Wolskiego antropomorfizacji bursztynowej kropli, osi±gniêtej przez delikatn± ingerencjê w naturaln± formê, w koñcu ca³kowicie dominuj± w pracach takich, jak opowiadania Adriany Lisowskiej, inspirowane popularnymi bajkami, 'Falstaff' Andrzeja Pacaka, czy 'Piek³o - Niebo' i bransoleta - grafika Anety Lis-Marcinkiewicz. Podobnie dzia³aj± tak¿e subtelne w rysunku, aluzyjne prace Jana Materka.

Bardzo interesuj±ce s± tak¿e w du¿ej mierze 'rysunkowe', lekkie formy Marcina Tyminskiego, oraz otwarte kompozycje Ma³gorzaty Kaliñskiej, które wyra¼nie nale¿± do ¶wiata jej malarstwa i grafiki. Nietradycyjne zestawienia materia³ów oraz ekstrawagancjê form proponuj± miêdzy innymi Paulina Binek, Ewa Effenberg, czy Kacper Schiffers. Stosowane chêtnie we wspó³czesnej bi¿uterii u¿ycie 'found objects', reprezentuje na tej wystawie solo, dowcipnie przekorny wobec bursztynu, pier¶cionek Anity Matysek.

Szczególn± kategori±, bardzo istotn±, bo najbli¿sz± dyskursowi wspó³czesnej sztuki s± prace 'o bursztynie teraz', do których zaliczaj± siê przede wszystkim delikatne i dowcipne naszyjniczki Jana Wiszniewskiego oraz pozlepiane ¿ywic± i podbarwione bursztyny Anety Lis - Marcinkiewicz.

Zaliczaj±ca siê równie¿ do ostatniej z wyodrêbnionych grup, ale szczególnie wyró¿niaj±ca siê i wa¿na na tle ca³o¶ci jest wypowied¼ S³awka Fija³kowkiego. Jego paranaszyjnik, co prawda za³o¿yæ na szyjê siê nie da, ale za to dostarcza niezwykle przenikliwej i ostrej refleksji, sk³aniaj±c do odrzucenia starych stereotypów oraz nowego spojrzenia na prezentowane na wystawie prace i na bursztyn w ogóle.

Giedymin Jab³oñski

<<< menu        <<<-- wstecz

Copyright © 2000 - 2008 STFZ. Wszystkie prawa zastrze¿one.