<<< menu        <<<-- wstecz

17. Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej EXCLUSIVE
obrady jury, 2 - 3 kwietnia 2008

2 i 3 kwietnia w Legnickiej Galerii Sztuki obradowało jury 17. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej pod hasłem Exclusive, w którego skład wchodzili: Jacek Byczewski (Polska), Sławomir Fijałkowski (Polska), Ted Noten (Holandia) oraz Karl Fritsch (Niemcy). Jurorzy po zapoznaniu się z 257 pracami nadesłanymi na Konkurs przez 128 artystów z 17 krajów (Belgia, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Hiszpania, Izrael, Japonia, Korea, Litwa, Meksyk, Niemcy, Polska, Szwajcaria, USA, Węgry, Włochy) zakwalifikowali do wystawy pokonkursowej 46 prac 39 autorów.

Tegoroczna, 17 już edycja Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej odbywa się pod hasłem Exclusive. Konkurs ten - co stanowi jego wyróżnik w stosunku do podobnych imprez odbywających się na świecie - ma charakter czysto artystyczny. Oznacza to, iż w ocenie prac konkursowych brana jest pod uwagę przede wszystkim autorska interpretacja jego tematu - Exclusive. Liczy się zatem pomysł, wartość i sens wypowiedzi twórcy, a technologia wykonania dzieła - choć również brana pod uwagę przez jurorów - schodzi na drugi plan.

Oto, co o idei tegorocznego Konkursu pisze dr Stanisław Fijałkowski:

Obecnie istotniejsze znaczenie niż sam produkt, ma często jego marka, interpretowana dzisiaj - podobnie, jak w feudalnych okresach historii - jako spektakularny atrybut przynależności do współczesnego establishmentu.
W przypadku markowych, ekskluzywnych wyrobów jubilerskich mamy do czynienia z niezwykłym paradoksem - ich absurdalnie wysoka wartość powoduje, ze stają się one z założenia afunkcjonalne - natychmiast po wykonaniu są deponowane w sejfach towarzystw ubezpieczeniowych. Utożsamiane z symbolem luksusu "metki" stają się rodzajem samozwrotnego komunikatu, świadczącego o nieproporcjonalnym przewartościowaniu samego produktu. Z punktu widzenia projektanta, ten kierunek ewolucji designu staje się trudnym do zaakceptowania procesem zredukowania wzornictwa do mało istotnego elementu, w precyzyjnie zaplanowanych strategiach brandingowych. Chcąc, nie chcąc także indywidualni twórcy i artyści są zmuszani do konfrontacji własnych postaw i ambicji z aspektem ściśle komercyjnym, w którym wartość ich pracy - niezależnie od intencji - bywa mierzona zawartością karatów. Nawet negacja takiego systemu "wartości" odbywa się WOBEC narzuconych punktów odniesienia.
Exclusive - temat tegorocznego konkursu odwołuje się w sposób bezpośredni do pojęcia "wartości", otwierając przestrzeń do wielopoziomowych, autorskich interpretacji tego zjawiska. Sam termin budzić może zarówno skojarzenia pejoratywne, skłaniać do rzeczowych analiz, jak i postmarketingowych, krytycznych demaskacji kodu, przy pomocy którego próbują nami manipulować specjaliści od "kreowania mitu". Tym samym każda odpowiedź wymagać będzie określenia przez autora własnych priorytetów i poddania ich ocenie odbiorców (konsumentów).

Wystawę pokonkursową oglądać będzie można od 30 kwietnia do 8 czerwca 2008 r.

Uroczysty wernisaż ekspozycji odbędzie się 17 maja 2008 r. o godz. 18.30 w Galerii Sztuki w Legnicy przy pl. Katedralnym 1.



Piotr Cieciura

257 PRAC, 128 UCZESTNIKÓW, 4 JURORÓW

RELACJA Z OBRAD JURY 17. MKSZ EXCLUSIVE

Ubiegły tydzień był gorący nie tylko dla Poczty Polskiej i firm kurierskich, którzy do ostatniej chwili dostarczali paczki z pracami na 17. Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej do Galerii Sztuki w Legnicy, ale przede wszystkim dla jurorów obradujących w składzie: T. Noten, K. Fritsch, J. Byczewski, S. Fijałkowski, którzy spośród 257 prac nadesłanych na Konkurs musieli wyłonić prace na pokonkursową wystawę oraz przyznać regulaminowe nagrody. Warto zaznaczyć, że wśród 128 uczestników tegorocznego Konkursu najliczniejsza grupę stanowili Polacy - 78, następni w kolejności byli Niemcy - 19, Włosi - 6 oraz Japończycy - 5, ale nie zabrakło też: Hiszpanów, Amerykanów, Koreańczyków, Czechów oraz Litwinów, Szwajcarów, Węgrów, Finlandczyków, Duńczyków, Meksykanów, Estończyków, Izraelczyków i Belgów, w sumie reprezentantów z 17 krajów. Obrady, którym przewodniczył Ted Noten, przebiegły wyjątkowo sprawnie, jurorzy szybko wyłonili wyróżniające się prace.

Pomimo różnic geograficznych, kulturowych i światopoglądowych uczestników, wśród udzielonych przez nich odpowiedzi na tegoroczny temat Konkursu (Exclusive) można było zauważyć zbliżone tropy myślowe i podobne skojarzenia. Powtarzającym się materiałem w wielu pracach był chleb - wciąż niezbędny, ale niestety często ekskluzywny towar współczesnego świata, podobne miejsce zyskała coraz bardziej ekskluzywna i również obecna w konkursowych pracach woda.

Zaznaczyło się też mniej globalne i ekologiczne, za to bardziej tradycyjne podejście do kwestii ekskluzywności - zgłoszonych zostało kilkanaście prac, w których użyto diamentów lub prawie "diamentów" oraz takich, których formy przypominały swoim kształtem diamentowe szlify, czym potwierdzono, że mimo widocznego spowszechnienia brylantów i ich masowego użycia przy produkcji zaręczynowych pierścionków pozostają one wciąż synonimem ekskluzywności.

Jak to się często dzieje podczas legnickich konkursów pojawiły się też subtelne i filozoficzne prace, które wskazywały na podmiot, a nie przedmiot ekskluzywności oraz wiele zabawnych i dowcipnych odwołań do produktów kultury masowej i wartości współczesnego świata, a przede wszystkim człowieka żyjącego w przestrzeni opanowanej przez medialny świat reklamy, dającej konsumentowi niezachwiane złudzenie ekskluzywności.

W gronie nadesłanych prac znalazły się więc zarówno te mocno krytyczne, jak i traktujące temat z przysłowiowym "przymrużeniem oka", nie zabrakło też mocnych refleksji i wstrząsających konkluzji. Mimo to wyłonienie laureatów tegorocznego 17. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej Exclusive nie przysporzyło jurorom większych trudności. Przyznane też zostało regulaminowe wyróżnienie Galerii Sztuki w Legnicy oraz tradycyjnie Nagroda Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych, wyróżnienia Stowarzyszenia Bursztynników i Firmy JPJ. Po raz pierwszy swojego faworyta wskazali też: prestiżowy magazyn artystyczny EXIT oraz Polska Biżuteria. Nazwiska laureatów pozostaną tajemnicą do dnia wernisażu, czyli do 17 maja. Już dzisiaj serdecznie zapraszamy wszystkich twórców, miłośników i sympatyków sztuki złotniczej na tegoroczny Legnicki Festiwal Srebra.


Paweł Kaczyński

Arek Wolski

Kristiina Laurits

Małgorzata Kalińska

Noemie Doge

Stefan Heuser
Lista osób prezentowanych na wystawie
17. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej
Exclusive

Suzanne Beautyman - USA / USA
Karolina Bik - Polska / Poland
Alexander Blank - Niemcy / Germany
Paweł Brzozowski - Polska / Poland
Sungho Cho - Korea / Korea
Reip Chopin - Izrael / Israel
Piotr Cieciura - Polska / Poland
Tomasz Jakub Ciosmak - Polska / Poland
Noémie Doge - Szwajcaria / Switzerland
Agnieszka Domerecka - Polska / Poland
Philipp Eberle & Ingrid Römmich - Niemcy / Germany
Ewa Effenberg - Polska / Poland
Sina Emrich - Niemcy / Germany
Marta Flisykowska - Polska / Poland
Ana Garcia Moya - Hiszpania / Spain
Katarzyna Gemborys - Polska / Poland
Maren Giloy - Niemcy / Germany
Mieczysław Gryza - Polska / Poland
Stefan Heuser - Niemcy / Germany
Yu Iwaki - Japonia / Japan
Daniel Januszewski - Polska / Poland
Paweł Kaczyński - Polska / Poland
Małgorzata Kalińska - Polska / Poland
Maria Kołodziejczyk - Polska / Poland
Katarzyna Kosieradzka - Polska / Poland
Su Kroker - Niemcy / Germany
Dorota Krzeszewska - Polska / Poland
Kristiina Laurits - Estonia / Estonia
Aneta Lis - Marcinkiewicz - Polska / Poland
Agnieszka Maksymiuk - Polska / Poland
Jan Piotr Materek - Polska / Poland
Jan Niedźwiecki - Polska / Poland
Aleksandra Nieświec - Polska / Poland
Melanie Nützel - Niemcy / Germany
Sham Patwardhan - Niemcy / Germany
Marta Rudnicka - Polska / Poland
Jacek Ryń - Polska / Poland
Kacper Schiffers - Polska / Poland
Ulrike Strempel - Niemcy / Germany
Paulina Ewa Szenderowska - Polska / Poland
Paweł Szott - Polska / Poland
Fabrizio Tridenti - Włochy / Italy
Arek Wolski - Polska / Poland

Agnieszka Maksymiuk

Ana Garcia Moya

Iwaki Yu

Jan Niedźwiedzki

Dorota Krzeszewska

Aneta Lis-Marcinkiewicz

Su Kroker

Tomasz Ciosmak
foto: Jerzy Malinowski

zdjęcia i informacja:
Galeria Sztuki w Legnicy

program Legnickiego Festiwalu Srebra 2008 >>>>
regulamin konkursu >>>>
 

<<< menu        <<<-- wstecz

Copyright © 2000 - 2008 STFZ. Wszystkie prawa zastrzeżone.