<<< menu        <<<-- wstecz

Legnicki Festiwal Srebra SREBRO 2009
Sylwetki Twórców: JOACHIM SOKÓLSKI (1946 - 2008). MOJA WIEŻA BABEL.
HOMAGE TO JOACHIM SOKÓLSKI .

Muzeum Miedzi w Legnicy, 8 maja - 14 czerwca 2009.

Joachim Sokólski należy do tych nielicznych pionierów niezależnego polskiego złotnictwa artystycznego, który był twórczo aktywny przez blisko 40 lat artystycznego życia, zakończonego niespodziewanie nieuleczalną chorobą. Ta wystawa to hołd dla wybitnego artysty i człowieka.

Dorobek artystyczny J. Sokólskiego jest ogromny: zrealizował kilkadziesiąt projektów indywidualnych w najlepszych galeriach i muzeach w Polsce i za granicą, m.in. w Londynie. Jego prace posiadają znane muzea i galerie na całym świecie. Twórczość Sokólskiego pozostawała na wskroś oryginalną, stworzył własny "konstruktywistyczny" język biżuterii, śmiało eksperymentował z formami i materiałami. W wydanym tuż przed śmiercią albumie, do którego przepiękny i głęboki esej napisała prof. Maria Poprzęcka, zebrał cały swój dorobek, który opatrzył wymownym tytułem MOJA WIEŻA BABEL.

Zebranych powitał Piotr Nowicki, który - nie kryjąc wzruszenia -
w serdecznych słowach wspomniał Autora i zaprosił zebranych do obejrzenia "Wieży Babel".
Wystawie owarzyszyła prezentacja filmu, który powstał w dniu wernisażu wystawy w czerwcu 2007 roku.

Koncepcja wystawy powstała w okresie, gdy Żanek już wiedział, że Jego choroba jest poważna, ma swój przewidywalny koniec. Chciał, aby była wystawą pośmiertną...

Stało się jednak inaczej! Dzięki swoim wypróbowanym Przyjaciołom, szczególnie przy wszechstronnej pomocy i mobilizacji Piotra Nowickiego - wystawa była gotowa w lecie 2007 roku. Przez dwa letnie miesiące w galerii PN przy ulicy Wierzbowej w Warszawie publiczność mogła poznać dorobek ponad 40 lat pracy Joachima Sokolskiego.

Integralną częścią wystawy są teksty na tle reprodukcji "Wieży Babel" Pietra Brueghla, prezentowane na ścianach Galerii PN, a obecnie Muzeum Miedzi w Legnicy. Oraz wspaniały album z tekstami Fritza Falka, Marii Poprzęckiej i własnym, krótkim wprowadzeniem... jakże głębokim i bolesnym...

"Plemiona umysłu" w postaci przedmiotów wykonanych w ciągu dziesięcioleci prowadzą do "szczytu" - absurdalnie wielkiego, bogatego, a jednocześnie całkowicie zbędnego przedmiotu - pierścienia, który można nosić wyłącznie w zaciśniętej pięści. Jakie przesłanie pozostawia nam Autor?

MP



Sługa próżności

 
Plemiona:

Celebrytanie

Magnetydzi

Słudzy próżności

Traumageneci

Paradygmatycy

Euklidejczycy

Demaskatorzy

Meccanoidzi

Repartyci

Tytanidzi

Poszukiwacze trzeciego wymiaru

Protoplaści

Łowcy słoni

Obsesjomiści


<<< menu        <<<-- wstecz

Copyright © 1998 - 2009 STFZ. Wszystkie prawa zastrzeżone.