<<< menu        <<<-- wstecz

Przygotowania do "AUTOPORTRETU"

Już następnego dnia po zakończeniu obchodów Legnickiego Festiwalu Srebra `2000 rozpoczęły się przygotowania do kolejnej wystawy form złotniczych w Legnicy. Korzystając z obecności wielu wspaniałych gości i przyjaciół, dyrektor Galerii Sztuki w Legnicy wystąpił z inicjatywą powołania Rady Programowej Międzynarodowych Przeglądów Form Złotniczych "SREBRO".

Na spotkaniu podsumowano dotychczasowe działania w Legnicy, oceniono najbardziej aktualne wydarzenie, jakim był Festiwal Srebra oraz zastanawiano się nad przyszłością legnickich wystaw.

W wyniku dyskusji powstała "notatka służbowa", którą za zgodą autora, dyrektora Zbigniewa Kraski przytaczamy w całości

Krakowskie spotkanie Ars Ornata Europeana stało się pretekstem do zaprezentowania wstępnej koncepcji kolejnej z cyklu wystaw tematycznych. Tym razem to "AUTOPORTRET" - temat zaproponowany przez nowego komisarza wystaw legnickich - Sławka Fijałkowskiego. Uczestnicy spotkania warunki uczestnictwa w wystawie mogli uzyskać w formie ulotki w języku polskim i angielskim.

Ostateczny regulamin wystawy oraz program imprez towarzyszących zostaną opublikowane przez organizatorów jesienią tego roku.




Notatka Służbowa.

Dnia 30 stycznia 2000 r. w Galerii Sztuki w Legnicy odbyło się pierwsze posiedzenie Rady Programowej Międzynarodowych Przeglądów Form Złotniczych SREBRO, do której zaproszeni zostali:

1. Andrzej Bielak - artysta złotnik; prezes Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych, Kraków
2. Piotr Cieciura- artysta, dziekan Wyższej Szkoły Sztuki i Projektowania, Łódź
3. Dr Sławomir Fijałkowski - artysta, teoretyk sztuki, generalny konsultant MPFZ "Srebro", Łódź
4. Michał Gradowski - historyk sztuki, kurator Muzeum Sztuki Złotniczej w Kazimierzu Dolnym
5. Prof. Irena Huml - historyk sztuki, PAN Warszawa
6. Giedymin Jabłoński - artysta, rektor Akademii Multimedialnej, Gdańsk
7. Marek Nowaczyk - artysta, historyk sztuki, honorowy generalny konsultant, Wola
8. Jacek A. Rochacki - artysta, historyk sztuki, niezależny wykładowca uczelni w Polsce i za granicą, Warszawa
9. Prof. Andrzej Szadkowski - artysta, wykładowca ASP, Łódź 10. Zbigniew Kraska - dyrektor Galerii Sztuki, Legnica

Oraz na zasadzie doraźnej współpracy:

Dr Fritz Falk, dyrektor Muzeum. Pforzheim, Niemcy
Dr Miroslav Cogan, Muzeum w Tumovie, Czechy.
Ponadto obecna była Małgorzata Portych z Akademii Muitimedialnej w Gdańsku.
Z przyczyn obiektywnych nie mogli uczestniczyć: prof. Andrzej Szadkowski, Andrzej Bielak, Jacek A. Rochacki. dr Fritz Falk.

Przedmiotem obrad było:
1. Podsumowanie i ocena Legnickiego Festiwalu Srebra
2. Wytyczenie kierunków działania na 2000 - 2000 r.
3. Dyskusja programowa

Ad. 1.
Poza nielicznymi usterkami o charakterze technicznym wszyscy uznali LFS za wyjątkowo udane, perfekcyjnie zorganizowane przedsięwzięcie. Szczególnie podkreślano atrakcyjność merytoryczną programu i form wystaw oraz towarzyszących publikacji.


Ad 2.
W roku 2000 zaplanowano zorganizowanie wystawy szkół złotniczych z Polski i Czech.
W roku 2001 zaplanowano kolejną edycję Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej n.t. AUTOPORTRET. Uzgodniono szczególną formułę konkursu. Program imprez towarzyszących przygotuje dyrektor galerii i Generalny Konsultant.

Ad.3
Podkreślono potrzebę podtrzymania niekomercyjnego artystycznego charakteru Przeglądów SREBRO, zwrócono uwagę, że z ogromnym zainteresowaniem spotkała się sesja naukowa, co oznacza, że należy rozwinąć w ramach Przeglądów stałą refleksję teoretyczną n.t. współczesnej sztuki złotniczej.
Podkreślono rangę i potrzebę wystaw towarzyszących. Wyrażono potrzebę mocniejszego i szerszego wyjścia poza Polskę, rozszerzenia współpracy i rywalizacji z zagranicą.

Notatką sporządził: Zbigniew Kraska




Wersja wstępna ( ulotka ) regulaminu wystawy p.t.:"AUTOPORTRET"


Galeria Sztuki w Legnicy (dawniej BWA) od 20 lat organizuje pokazy srebra artystycznego. W dorobku Galerii znajduje się ponad 75 - zrealizowanych w kraju i poza jego granicami wystaw, które zgromadziły ponad 320 artystów złotników. Blisko 64. z nich - laureaci wystaw konkursowych, autorzy pokazów monograficznych, którzy często w Legnicy rozpoczynali swoją karierę artystyczną - to dziś czołówka krajowego złotnictwa.

Dzięki wyjątkowo udanym początkom, które przypadły na koniec lat 70. - czas kształtowania się awangardy - legnickie wystawy srebra odegrały ważną rolę opiniotwórczą, preferując nową, konstruktywistyczną linię stylistyczną i stwarzając szansę promocji ekspansywnej grupie młodych twórców, którzy dokonali przełomu w polskim złotnictwie. Impreza zyskała uznanie i akceptację kontynuatorów złotnictwa przedwojennego: Jadwigi i Jerzego Zaremskich, Henryka Grunwalda, Józefa Fajngolda. To właśnie oni udziałem w pierwszych Przeglądach swoim prestiżem pomogli zbudować rangę imprezy. Pokazy srebra artystycznego prezentowane są w kilku wzajemnie uzupełniających się cyklach [jako]:

- Międzynarodowy Przegląd Form Złotniczych „Srebro”

To organizowana w cyklu dwuletnim wiodąca krajowa impreza złotnicza, pełniąca rolę szerokiego forum prezentacji najwybitniejszych dokonań artystycznych.
Tradycyjnie na legnicki „festiwal srebra” składa się kilka wystaw, z których główna rola przypada otwartej wystawie konkursowej „Srebro”.

- Konkursowe wystawy tematyczne pn. Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej

Organizowane na przemian z Przeglądami mają za zadanie stymulację poszukiwań współczesnej formuły awangardowego polskiego złotnictwa, kreowanie stylów i tendencji.

Dotychczas zrealizowano szereg wystaw tematycznych („Kolor”, „Czarne i białe”, „Srebro - sztuka przedmiotu”, „Ona i On”, „Srebro i tkanina”, „Przestrzeń”, „Srebra stołowe ..i nie tylko” oraz „Amulety”), które z założenia mobilizowały biorących w nich udział artystów do niekonwencjonalnych eksperymentów i wykazania własnej kreatywności.

Niewątpliwie największym osiągnięciem legnickich pokazów jest jednak wykreowanie (w poł. lat 80.) linii konceptualnej, która ponad wartości warsztatowe i techniczne stawiała niekonwencjonalne rozwiązania formalne, użycie nowych środków wyrazu.

- „Sylwetki twórców"

W ramach cyklu prezentowane są retrospektywne wystawy indywidualne prezentujące dorobek najwybitniejszych polskich artystów złotników, wśród których znaleźli się m.in.: Lucyna i Marek Nieniewscy, Andrzej Boss, Jacek Byczewski, Marcin Zaremski i Andrzej Bandkowski.

Dorobek wystawienniczy galerii podsumowuje kilkadziesiąt katalogów dokumentujących dokonania polskiego złotnictwa i jego przedstawicieli, które do chwili obecnej stanowią najpełniejszy materiał prezentujący rozwój polskiego złotnictwa na przestrzeni ostatniego dwudziestolecia.

Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej - Autoportret

Celem konkursu „Autoportret” jest próba uzyskania odpowiedzi na bliskie naszym czasom pytania o ikonografię i emocjonalność współczesnego człowieka na progu trzeciego tysiąclecia. Chcemy, aby obiekt artystyczny był wyrazem osobistej manifestacji tożsamości ideowej jej autora oraz pojmowania siebie i swego miejsca w świecie.

Mamy nadzieję, iż podobnie jak w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych, kiedy to na wystawach legnickich wykreowano szereg interesujących i nowatorskich realizacji, plonem imprezy okaże się bogata tak w wątki treściowe jak i rozwiązania techniczne wystawa. Nowatorstwo, kreatywność oraz perfekcyjne wykonanie będą szczególnie uwzględniane przy ocenie prac. Oczekujemy śmiałych, zaskakujących propozycji, stanowiących uzupełnienie tradycyjnego pojmowania złotnictwa, zawierających w sobie ideę, pomysł, przesłanie pozwalających zmierzyć się z tematem o tak rozległych tradycjach - liczymy na jego twórczą kontynuację.

Mamy nadzieję, że konkurs „Autoportret” stanie się okazją do zaprezentowania istotnych problemów egzystencjalnych końca wieku - nowej symboliki, w której wyraz artystyczny znajdą relacje pomiędzy istotą ludzką a sferą metafizyczną, pomiędzy człowiekiem a tajemnicą sacrum.

ORGANIZATOR:
Galeria Sztuki w Legnicy
59-220 Legnica,pl. Katedralny 1
tel. (0 76) 862 09 10, 862 06 94, 856 51 26;
fax (0 76)856 51 26
e-mail: Galeria_Sztuki@webcom.pl; galerial@poczta.onet.pl
generalny konsultant: Sławomir Fijałkowski
honorowy konsultant: Marek Nowaczyk
kurator: Dariusz Kawczyński

PATRONAT HONOROWY:
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP
Prezydent Miasta Legnicy
Stowarzyszenie Twórców Form Złotniczych

TERMIN I MIEJSCE ekspozycji:
Maj 2001 roku.
Sale ekspozycyjne Galerii Sztuki.
Organizatorzy planują powtórzenie pokazu w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu, Łodzi oraz poza granicami kraju.

ZADANIE I MATERIAŁ:
Nie ma żadnych ograniczeń co do rodzaju zgłaszanych prac, mogą to być obiekty, biżuteria, przedmioty korpusowe i inne przedmioty unikatowe o cechach dzieła sztuki, wykonane w dowolnej technice i konwencji złotniczej, w których srebro pełni rolę konstrukcyjną lub dekoracyjną.

WARUNKI UCZESTNICTWA:

1. Konkurs jest otwarty dla wszystkich artystów złotników z Polski i zagranicy.

2. Do konkursu można zgłaszać dowolną ilość prac, które: - są kompletem składającym się z dwóch części:
a) obiektu biżuteryjnego,
b) wypowiedzi graficznej w dowolnej technice (rysunek, grafika, fotografia, wydruk komputeowy, etc.) w formacie nieprzekraczającym 40 x 40 cm,
- obiekt i wypowiedź graficzna (wizualna) dotycząca jego i tematu konkursu będą wspólniepodlegać ocenie jury,
- są własnością artysty w rozumieniu praw autorskich,
- zostały zgłoszone pod nazwiskiem autora (nie dopuszcza się stosowania pseudonimów),
- zostały wykonane w latach 1999-2000,
- nie były dotychczas prezentowane publicznie ani sprzedawane,
- można umieścić w polu ekspozycyjnym o wymiarach 40 x 40 cm (wys.35 cm) (po konsultacji i wcześniejszym zgłoszeniu takiego zamiaru, w uzasadnionych przypadkach, dopuszcza się możliwość przyjęcia pracy o pozaregulaminowych wymiarach).

3. Deklarujący swój udział w wystawie zobowiązany będzie do:
- przesłania karty zgłoszeniowej, co jest równoznaczne z przyjęciem warunków regulaminu wystawy,
- dostarczenia (na własny koszt) prac wraz z rzetelnie wypełnioną fakturą
- przesłania prac w opakowaniu wykluczającym uszkodzenie i nadającym się do wielokrotnego użycia (w przypadku uszkodzenia pracy w czasie ekspozycji i przechowywania organizator zobowiązuje się do pokrycia kosztów koniecznych do odtworzenia).

JURY:
1. Do udziału w pracach jury zaproszeni zostana wybitni artyści i krytycy sztuki z Polski i zagranicy
2. Jury dokona kwalifikacji prac na wystawę oraz przyzna nagrody regulaminowe.
3. Prace członków komisji prezentowane będą poza konkursem i nie podlegają ocenie jury.
4. Jury zastrzega sobie prawo innego podziału nagród przy zachowaniu ich ogólnej puli.
5. Werdykt jury jest ostateczny. Droga prawna jest zamknięta.
6. O wynikach obrad jury autorzy zostaną powiadomieni listownie.
7. Uroczystość rozdania nagród odbędzie się podczas wernisażu.
8. Prace niezakwalifikowane zostaną odesłane na koszt autora.

NAGRODY:
Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP
Nagroda KGHM Polska Miedź S.A.
Nagroda Prezydenta Miasta Legnicy
Nagroda Galerii Sztuki w Legnicy - Statuetka „Marek” + 1 kg srebra
Nagroda Specjalna Organizatorów za twórczą odwagę i bezkompromisowość - „Srebrna Ostroga”

Przewiduje się nagrody pozaregulaminowe.
Wybór laureata nagrody pozaregulaminowej pozostaje w gestii fundatora.

WYDAWNICTWA:
1. Wystawie towarzyszyć będzie plakat oraz katalog, w którym zaprezentowani zostaną wszyscy uczestnicy wystawy konkursowej.
2. Wyboru prac do reprodukcji dokona jury.
3. Każdy z autorów otrzyma w dniu wernisażu jeden egzemplarz autorski katalogu i plakatu.
4.Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do bezpłatnego publikowania reprodukcji prac w wydawnictwach Galerii Sztuki, prasie, telewizji oraz innych formach dokumentacji wizualnej.

USTALENIA KOŃCOWE:
1. Nadesłane prace otwierane będą komisyjnie. Autor otrzyma pisemne potwierdzenie ich odbioru.
2. Organizatorzy przyjmują materialną odpowiedzialność za prace od momentu ich otrzymania do chwili zwrotu.
3. W związku z planowanym przeniesieniem wystawy prace pozostają w dyspozycji organizatorów do października 2002 r. Następnie zostaną odesłane na koszt uczestnika.

<<< menu        <<<-- wstecz

Copyright © 2000 - 2003 STFZ. Wszystkie prawa zastrzeżone.