<<< menu        <<<-- wstecz

ESCOLA MASSANA - Barcelona (Hiszpania)

Escola Massana w Barcelonie została założona w 1929 r. dzięki szczodrości Augusti Massana, miejscowego filantropa, zainteresowanego kształceniem młodych ludzi w konserwacji dzieł sztuki dekoracyjnej i technikach rękodzieła artystycznego. Zajmowano się takimi dziedzinami jak: konserwacja ołtarzy, grawerowanie i szlifowanie szkła, repusowanie i emaliowanie przedmiotów metalowych, emalia i malarstwo ścienne. W 1935 r. szkoła przeniosła się do zajmowanego do dziś budynku - zabytkowego Szpitala Św. Krzyża, jednego z najpiękniejszych dzieł architektury gotyckiej w Katalonii. W następnych lalach program został powiększony o nowe dziedziny (rzeźba, wytwarzanie przedmiotów stołowych, biżuterię, ceramikę, techniki japońskiej laki, tapiseria, miedzioryt i serigrafia). W latach 60 XX w. Escola Massana jako jedna z pierwszych uczelni w Hiszpanii, stworzyła program w dziedzinie wzornictwa przemysłowego, obejmujący projektowanie graficzne, wzornictwo przemysłowe, architekturę wnętrz i projektowanie tkanin. W latach 80 i 90 program został poszerzony o współczesne media wizualne i techniki interdyscyplinarne w sztuce i ilustracji.

Ten krótki zarys historii szkoły ukazuje jej główne założenia, które pozwoliły uczelni rozwijać się w sposób organiczny, zgodny z duchem czasu, a jednocześnie kultywować własną tradycję nauczania. W dzisiejszych czasach skomplikowany i nieustannie zmieniający się charakter współczesnej kultury wymaga wykształcenia jednocześnie specjalistycznego i w wysokim stopniu interdyscyplinarnego. Uczelnia odpowiada na te wyzwania ekspresyjnymi językami różnych dyscyplin sztuki.

prace prezentowane na Legnickim Festiwalu Srebra `2003 w cyklu "SZKOŁY ZŁOTNICZE"

Zachowując szacunek dla tradycji sztuk stosowanych, Escola Massana zdołała przebudować swą strukturę organizacyjną, dokonując transformacji od tradycyjnej szkoły konserwacji rękodzieła artystycznego do uczelni, której program jest bardzo nowoczesny, oparty o podejście interdyscyplinarne, odzwierciedlające uniwersalny charakter sztuki, aktu twórczego i procesu projektowania. Obecnie Departament Sztuki obejmuje takie dziedziny jak: biżuteria, ceramika, japońska laka, emalia, techniki malarskie, szkło i miedzioryt. Kładąc nacisk na tradycyjne materiały i metody, które - tak wyjątkowe w dzisiejszym zindustrializowanym świecie - dają przedmiotowi unikatowy i osobisty charakter, szkoła realizuje wizję przyszłości sztuk stosowanych opartą o dialog miedzy sztuką a projektowaniem. Wydział Biżuterii stanowi znakomity przykład realizacji takiego programu: wykraczając poza ortodoksyjną interpretację tradycyjnych technik, zachęca studentów do poszukiwania nowych form, technik i materiałów, a w efekcie - do próby zdefiniowania biżuterii na nowo. Zachęcamy do dyskusji i refleksji nad rolą, jaką biżuteria odgrywa we współczesnym społeczeństwie. Pragniemy stać się katalizatorem procesu kształtowania i rozpowszechniania nowych idei, nie tylko wśród studentów, ale także w świecie. Program nauczania oraz twórczość studentów i wykładowców uczyniły z Wydziału jeden z najbardziej uznanych w świecie ośrodków współczesnej sztuki biżuterii.

Ram Pulg Cuyrs
Koordynator Wydziału Biżuterii

<<< menu        <<<-- wstecz

Copyright © 2000 - 2003 STFZ. Wszystkie prawa zastrzeżone.