<<< menu        <<<-- wstecz

Galeria Sztuki w Legnicy - WSPÓŁCZESNA BIŻUTERIA BRYTYJSKA

"Współczesna biżuteria brytyjska" to wystawa zbiorowa 13 wybitnych brytyjskich artystek złotniczek. Wszystkie ukończyły renomowane uczelnie, biorą udział wystawach i zdobywają nagrody w prestiżowych konkursach złotniczych oraz współpracują z renomowanymi europejskimi galeriami. Artystki oprócz tradycyjnych w sztuce złotniczej materiałów, jak srebro, złoto, kamienie szlachetnie, wykorzystują w swej twórczości takie nietypowe materiały jak: żywica poliestrowa, papier, lycra, tekstylia, aluminium. W ich pracowniach powstają prace niekonwencjonalne, zaskakujące rozwiązaniami złotniczymi. Tym większa więc radość, że to właśnie w Legnicy można zobaczyć ten "inny wymiar" biżuterii, który w tym miejscu nie zaskakuje i nie jest nowością. Bowiem publiczność i wszyscy zainteresowani Legnickim Festiwalem Srebra przyzwyczajeni są do niekonwencjonalnej biżuterii i nietypowych złotniczych rozwiązań.

Ta wystawa daje oglądającym możliwość porównania różnych szkół, technik, form, przewijających się w pracach motywów, a także przybliża nam "kobiecy" aspekt tworzenia biżuterii. Na wystawie można obejrzeć m.in. prace Yoko Izawy, którą legnicka publiczność miała okazję poznać w roku ubiegłym podczas wystawy Przyjęcie Urodzinowe (prezentowana była na niej praca Yoko zatytułowana "Biżuteria zawoalowana"), zorganizowanej w ramach obchodów 25-lecia wystaw srebrnych w Legnicy.

   
  • Jane Adam ur. w 1954. Studia w Kingston Polytechnic (sztuka i design, 1977-78), Manchester Polytechnic (wzornictwo trójwymiarowe, 1978-81) oraz Royal College of Art (metaloplastyka i biżuteria, 1982-85). Jej prace są wynikiem 20 lat ciągłych innowacji i eksperymentów z nowoczesnymi tworzywami, np. aluminium. Z materiałów codziennego użytku tworzy przedmioty nowe i zaskakujące. Jednocześnie biżuteria Jane zachowuje swoje tradycyjne wartości:piękno, kobiecość, wyjątkowość. Odkrywa kobiecą wrażliwość zarówno w formach jakie przyjmuje, jak i w uczuciach towarzyszących jej noszeniu.
  • Laura Baxter ur. w 1973. Studia w De Monfort University w Lincoln (sztuka i design, 1992-93) oraz Manchester Metropolitan University (wzornictwo trójwymiarowe w drewnie, metalu, ceramice i szkle, 1993-96). Uczestniczyła w kilkudziesięciu wystawach na całym świecie, wykładowca, autorka trzech książek i kilkunastu artykułów nt. biżuterii.
  • Katie Clarke ur. w 1971. W 1996 ukończyła Middlex University. Wciąż uczy się nowych technik jubilerskich. Łączy elementy precyzyjne z elementami surowymi, o nie do końca określonej formie, tak by osiągnąć niecodzienny efekt. Dużą wagę przykłada do funkcjonalności swoich ozdób oraz ich szerokiej gamy kolorystycznej. Linie i brzegi przedmiotów są tak przemyślane, by podkreślić jaskrawość kolorów i formę.
  • Carla Edwards ur. w 1976. Studia podstawowe i podyplomowe w Edinburgh College of Art (design i sztuka stosowana, 1997-98).Poliester imitujący żywicę umożliwia jej tworzenie biżuterii, w której spontanicznie stosuje kolory inspirowane własnymi rysunkami w tuszu. Warstwy barwionej żywicy oraz tworzyw takich jak akryl, papier, złoto, srebro czy aluminium pomagają osiągnąć głębię koloru i ozdobny wzór.
  • Katy Hackney ur. w 1967. Studia w College of Art w Edynburgu (biżuteria, 1985-89) i Royal College of Art London (1989-91). Uczestniczyła w kilkudziesięciu wystawach (często nagradzana), gościnnie wykłada na uczelniach artystycznych.
  • Yoko Izawa studia w Kent Institute of Art and Design w Rochester (złotnictwo, metaloplastyka i biżuteria, 1998-01) i Royal College of Art w Londynie ( 2001-03). Ma świadomość, że poczucie piękna i wartości wyniesione z kultury przenikają oraz kształtują jej dzieła. Jej twórczość cechuje się dwuznacznością, ulotnością, nieuchwytnością. Tworzywo biżuteryjne oraz funkcje ozdób nie są dla niej tak ważne jak prezencja, istota i odczucia związane z przedmiotem. "Zawoalowana" biżuteria odzwierciedla założenie artystki, iż nawet jeśli określoność form i działań jest wymagana w nowoczesnym społeczeństwie, niejasna ekspresja powinna zostać najbardziej wyróżniającym czynnikiem japońskich wartości i wierzeń.
  • Hannah Lamb ur. w 1977. Uczęszczała do Grantham College (sztuka i design, 1996-97), do Glasgow School of Art (złotnictwo i biżuteria, 1997-00) oraz Royal College of Art (złotnictwo, metaloplastyka i biżuteria, 2002-04). Jej biżuteria nawiązuje przede wszystkim do domu rodzinnego, jako wyznacznika przynależności, miejsca na mapie oraz wspomnień z dzieciństwa. Przywołuje uczucia ciepła i komfortu, które przenikają dom. Inspiracją są dla niej ozdobne wzory pokrywające ściany, tkaniny, motywy zwierząt domowych.
  • Alison Macleod ukończyła George Street School of Art w Dumfries (sztuka i design, 1999), Edinburgh College of Art (design i sztuka stosowana, złotnictwo i biżuteria, 2003). Wybór środków tworzenia jest u niej najczęściej intuicyjny. Przyczyny odkrywa później. Nawiązuje do historii rozumianej jako ludzkie wydarzenia, w opozycji do serii dat. Tradycyjnie biżuteria symbolizuje pamięć o ukochanych osobach. Artystka zaś pokazuje, że przedmioty codziennego użytku również przechowują historię i to w bardzo naturalny sposób. Postrzega je jako muzea wspomnień.
  • Kathie Murphy ur. w 1966. Studiowała w Brighton Polytechnic (1985-86), Middlesex Polytechnic (biżuteria, 1986-90) i Glasgow School of Art (1991-92). Preferuje stosowanie kolorów w biżuterii. Poprzez zastosowanie poliestru żywicy, często łączonej z przeźroczystym plastikiem, jest w stanie osiągać nieskończone kombinacje barw. Formuje żywice w różnorodne kształty, których inspiracją są przemiany w języku pisanym. Inne wpływy czerpie z instrumentów muzycznych i roślin.
  • Angela O'Kelly ur. w 1973. Uczęszczała do College of Art w Edynburgu (biżuteria, 1993-97), gdzie ukończyła studia podyplomowe (1997-98). Prace artystki oscylują pomiędzy rzeźbą, biżuterią a sztuką włókienniczą. Wykorzystuje zarówno powszednie, jak i szlachetne materiały: papier, recyklinowany plastik, filc, tkaniny, kamienie półszlachetne, srebro i złoto. Kolor i faktura są dla niej priorytetowe. Materiały z żywej ziemi i morza łączą się za pomocą technik jubilerskich tak, by powstały małe, żywotne dzieła sztuki, możliwe do noszenia.
  • Kaz Robertson - interakcja i wszechstronność są najważniejszymi aspektami jej pracy. Oprawianie magnesu żywicą sprawia, że każdy przedmiot można łatwo zmieniać. Można dowolnie modyfikować kolor i rozmiar, dodawać części lub je usuwać - wszystko zależne od posiadacza biżuterii. Wszechstronność zastosowania zapewnia niekończącą się zabawę wszystkim, którzy szukają odskoczni od codziennej rutyny.
  • Kayo Saito - studia w College of Musashino Art University w Tokio (rękodzieło, metalopastyka, 1989-92), w London Guildhall University (złotnictwo, biżuteria, sztuka stosowana, 1997-99) oraz Royal College of Art w Londynie (złotnictwo, metalopastyka i biżuteria, 1999-01). Uczestniczka kilkudziesięciu wystaw, wielokrotnie nagradzana.
  • Tanja Ufer - studia w Pforzheim Goldsmithing School (1993-95), ukończyła również Sheffield Hallam University. Jej biżuteria często określana jest mianem "małych rzeźb do noszenia”. Unikatowe wzornictwo łączy z użyciem kamieni szlachetnych, jak diamenty, turmaliny czy perły umieszczonych w srebrze. Formy przywołują kształty roślin, naśladujących ciało ludzkie.

<<< menu        <<<-- wstecz

Copyright © 2000 - 2005 STFZ. Wszystkie prawa zastrzeżone.