<<< menu        <<<-- wstecz

Legnicki Festiwal Srebra 2008
16 - 17 maja 2008

W miniony piątek i sobotę (16-17 maja) miała miejsce kulminacja Legnickiego Festiwalu Srebra SREBRO 2008, kolejnej edycji posiadającej niemal trzydziestoletnią tradycję imprezy artystycznej organizowanej przed Galerię Sztuki w Legnicy. Tegoroczny Festiwal charakteryzował bardzo bogaty program.

Dwudniowe święto srebra rozpoczął happening, a następnie o 18.30. piątkowy wernisaż wystawy: HOLOWNIA w holu Starego Ratusza, prezentującej prace niezakwalifikowane do wystawy 17. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej EXCLUSIVE. Prezentująca ponad 100 prac kilkudziesięciu artystów z całego świata wystawa HOLOWNIA (zwana tak od miejsca prezentacji) organizowana jest po raz trzeci i - jak poprzednie edycje - wzbudza emocje nie mniejsze niż inne wystawy LFS, dając możliwość konfrontacji ocen jurorów z poglądami, opiniami i ocenami odbiorców.

Następnie w Galerii Srebra Pod Przepiórczym Koszem otwarto wystawę z cyklu DEBIUTY, młodego, białostockiego artysty złotnika - Jakuba Śliwowskiego, absolwenta Akademiii Sztuk Pięknych w Łodzi, wielokrotnie nagradzanegow złocie, srebrze oraz plexi, zachwycające pomysłowością, pomimo młodego wieku, który zaprezentował prace wykonane głównie perfekcją warsztatu jubilerskiego, lekkością i prostotą geometrycznych form. Piątkowe uroczystości zakończył koncert JM Trio, pod przewodnictwem znakomitego pianisty Joachima Mencla, z cyklu SILVER JAZZ.

Sobotę goście Festiwalowi rozpoczęli w hotelu Qubus o godz. 10-ej sesją naukową "Granice sztuki globalnej". Tematem wiodącym tegorocznego spotkania naukowców i artystów był exclusive w designie. Refleksjami nt trendów, metod i zjawisk w sztuce najnowszej podzielili się: Daniela Szymczak - współpracownik Instytutu Wzornictwa Przemysłowego i portalu kulturaonline.pl; dr Monika Hajdas - pracownik naukowy Instytutu Marketingu Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu; Piotr Cieciura - artysta, złotnik, pracownik naukowo - dydaktyczny Wyższej Szkoły Sztuki i Projektowania w Łodzi; Renata Sobczak - Jaskulska - historyk sztuki, muzealnik, autorka licznych wystąpień naukowych i publikacji nt historii jubilerstwa i złotnictwa; Agnieszka Piwko - dziennikarka, redaktor "Polskiej Biżuterii"; Bogumił Bytomski - artysta złotnik, członek Rady Programowej STFZ.

Od godz. 16.30 w SECONDHAND ART GALLERY na ponad dwustu metrach miały miejsce wernisaże aż 6 wystaw. Na pierwszej z cyklu SREBRNE SZKOŁY zaprezentowane zostały prace profesorów, absolwentów i studentów Wydziału Biżuterii Uniwersytetu Nauk Stosowanych Południowej Karelii z Lappeenranty (Finlandia) oraz Pracowni Metalu i Biżuterii S+M+L_XL Akademii Sztuk Pięknych i Designu z Bratysławy (Słowacja). Następnie otwarto duża wystawę IDENTYFIKACJA liczącą ponad 100 prac profesorów, absolwentów i studentów Pracowni Metalu i Biżuterii Akademii Sztuki, Architektury i Projektowania z Pragi (Czechy), którzy uczestniczyli w życiu artystycznym uczelni w ciągu ostatnich 33 semestrów. W ramach cyklu SYLWETKI TWÓRCÓW odbyły się 2 wernisaże: wystawy MNIEJ... WIĘCEJ... Anety Lis - Marcinkiewicz i Adriany Lisowskiej, które oprócz ekspozycji prac, przygotowały dla zwiedzających interaktywną zabawę polegającą na tworzenia gigantycznego naszyjnika z pragnień i marzeń oraz wystawy BIŻUTERIA - 30 LAT PÓŹNIEJ Andrzeja Bandkowskiego, autora pierwszej legnickiej prezentacji biżuterii w maju 1978 roku. Jak przystało na jubilata - otrzymał wielki, srebrny tort. Ostatni wernisaż w SECONDHAND ART GALLERY to pokłosie konkursu biżuteryjnego "Trwaj chwilo! Jesteś taka piękna!" organizowanego przy targach Amber Trip 2008 w Wilnie.

O 18.30 festiwalowa publiczność udała się do salonów Galerii Sztuki, by uczestniczyć w otwarciu wystawy GABINET KURIOZUM, znakomitego czeskiego artysty, złotnika i rzeźbiarza Vratislava Karela Nováka. Dzieła tego artysty, zaprezentowane w ramach cyklu SYLWETKI TWÓRCÓW, są dowodem jego fascynacji formami przestrzennymi, wykorzystującymi prawa fizyki, dynamiki i optyki. Wystawie towarzyszą fotografie biżuterii artysty na modelach autorstwa znakomitego czeskiego artysty Pavla Baňki oraz znanego głogowskiego fotografika Piotra Krzemińskiego, w których modelami byli mieszkańcy Legnicy.

O godz. 19.00, również w siedzibie Galerii Sztuki, rozpoczął się wernisaż wystawy głównej LFS, czyli 17. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej EXCLUSIVE. Uroczystość rozpoczęła projekcja sondy wśród legniczan z pytaniem o EXCLUSIVE, przygotowana przez młodych legnickich filmowców, następnie odbył się krótki performance nawiązujący do tematu konkursu, po którym nastąpiło długo oczekiwane ogłoszenie nazwisk uczestników i laureatów konkursu, połączone z wręczeniem nagród. Grand Prix przypadło w udziale Jackowi Ryniowi za pracę MOJA, składającą się z bransolety i projekcji video. II Nagrodę - Marszałka Województwa Dolnośląskiego otrzymała Agnieszka Maksymiuk, zaś III Nagrodę - Prezydenta Miasta Legnicy - Alexander Blank z Niemiec. Nagroda Galerii Sztuki w Legnicy Statuetka "Marek" powędrowała w ręce Noémie Doge ze Szwajcarii, a Statuetka "Srebrna Ostroga" za twórczą odwagę i bezkompromisowość - do Stefana Heusera z Niemiec. Poza Nagrodami regulaminowymi swe nagrody i wyróżnienia przyznali tradycyjnie już: Stowarzyszenie Twórców Form Złotniczych, Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników i Firma JPJ. Do tego znakomitego grona dołączyli w tym roku po raz pierwszy: POLSKA BIŻUTERIA oraz kwartalnik artystyczny EXIT.

Pełen wrażeń dzień zakończyło spotkanie wszystkich gości festiwalowych w Rock pubie SPIŻ. Już dziś zapraszamy wszystkich miłośników i twórców biżuterii na kolejne spotkanie festiwalowe za rok, również w maju. Z pewnością program będzie bardziej bogaty, tak, jak przystało na zważywszy na jubileuszowy, 30-ty już Legnicki Festiwal Srebra.

Galeria Sztuki w Legnicy

ZOBACZ:
regulamin konkursu >>>>
wyniki prac jury Konkursu EXCLUSIVE >>>>
listę laureatów Konkursu EXCLUSIVE >>>>

PROGRAM OBCHODÓW

16 maja 2008  
18.30 HOLOWNIA
Hol Starego Ratusza (Rynek 39)
Ekspozycja: 5.05. - 31.05.2008
19.00 DEBIUTY
Jakub Śliwowski - "W stylu wolnym tworząc"

Galeria Srebra Pod Przepiórczym Koszem (Rynek 38)
Ekspozycja: 5.05. - 31.05.2008
20.00 SILVER JAZZ
JmTrio
, Caffe Modjeska (Rynek 39)
17 maja 2008  
10.00 - 15.00 GRANICE SZTUKI GLOBALNEJ - SESJA NAUKOWA
Hotel Qubus (ul. Skarbowa 2)
16.30 SREBRNE SZKOŁY

- Wydział Biżuterii Uniwersytetu Nauk Stosowanych
Południowej Karelii z Lappeenranty (Finlandia)
,
- Pracownia Metalu i Biżuterii S+M+L_XL
z Akademii Sztuk Pięknych i Wzornictwa z Bratysławy (Słowacja)

Secondhand Art Gallery (ul. Witelona 8)
Ekspozycja: 9.05. - 8.06.2008
17.00 IDENTYFIKACJA
Pracownia Metalu i Biżuterii Akademii Sztuki, Architektury i Projektowania
z Pragi (Czechy)

Secondhand Art Gallery (ul. Witelona 8)
Ekspozycja: 9.05. - 8.06.2008
17.15 SYLWETKI TWÓRCÓW
Aneta Lis-Marcinkiewicz, Adriana Lisowska, "Mniej...Więcej..."
Secondhand Art Gallery (ul. Witelona 8)

Ekspozycja: 9.05. - 8.06.2008
17.45 SYLWETKI TWÓRCÓW
Andrzej Bandkowski, "Biżuteria - 30 lat później"

Secondhand Art Gallery (ul. Witelona 8)
Ekspozycja: 9.05. - 8.06.2008
18.30 SYLWETKI TWÓRCÓW
Vratislav Karel Novák Gabinet Kuriozum

Galeria Sztuki (Pl. Katedralny 1)
Ekspozycja: 30.04. - 8.06.2008
19.00 17. Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej EXCLUSIVE
Galeria Sztuki (Pl. Katedralny 1)
Ekspozycja: 30.04. - 8.06.2008

17. Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej EXCLUSIVE

Organizowany od 30 lat legnicki Konkurs ma charakter czysto artystyczny, preferuje pomysł, wartość i sens wypowiedzi twórcy na tytułowy temat. Uczestnicy Konkursu używając konwencji sztuki biżuterii odpowiadali na pytanie o wartość współczesnej sztuki złotniczej i mierniki tej wartości w obecnych czasach, gdy często istotniejsze znaczenie niż sam produkt ma jego marka, interpretowana jako spektakularny atrybut przynależności do współczesnego establishmentu.

Autorska interpretacja tematu była podstawowym kryterium oceny prac przez międzynarodowe jury: Karl Fritsch (Niemcy), Ted Noten (Holandia) oraz z Polski: Jacek Byczewski i Sławomir Fijałkowski. Wystawa zawiera 43 prace spośród ponad 200 nadesłanych przez 128 artystów z całego świata, głównie z Europy, ale także z USA, Australii, Korei Płd. i Japonii.


SYLWETKI TWÓRCÓW

Sylwetki Twórców to cykl wystaw uznanych, wybitnych artystów złotników z Polski i zagranicy, zarówno tych z olbrzymim dorobkiem, jak i tych będących w rozkwicie swojej twórczości.


Vratislav Karel Novák - "Gabinet Kuriozum"

Znakomity czeski artysta Vratislav Karel Novák to złotnik i rzeźbiarz, absolwent m.in. Akademii Sztuki, Architektury i Projektowania w Pradze, potem jej profesor i dziekan Wydziału Rzeźby. Uczestnik kilkuset wystaw i realizacji rzeźbiarskich na całym świecie.


Andrzej Bandkowski - "Biżuteria - 30 lat później"

Autor w 1978 r. swą wystawą rozpoczął srebrną specjalizację legnickiej Galerii. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych, Wydział Architektury Wnętrz, a obecnie wykładowca Wyższej Szkoły Rzemiosł Artystycznych i Zarządzania we Wrocławiu. Biżuterią zajmuje się nieprzerwanie od lat 60-tych, Autor kilkunastu wystaw indywidualnych, uczestnik kilkudziesięciu zbiorowych na całym świecie.


Aneta Lis-Marcinkiewicz, Adriana Lisowska, "Mniej...Więcej..."

Autorki są absolwentkami Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, Wydział Tkaniny i Ubioru, Katedra Biżuterii, uczestniczkami kilkunastu wystaw w Polsce i zagranicą, m.in. w Pradze, Bratysławie, Lipsku, Florencji, Wuppertalu, Budapeszcie. Aneta, nominowana do Nagrody Rektora w XXI Konkursie im. Wł. Strzemińskiego dla studentów ASP w Łodzi w 2004 roku, jest laureatką Nagrody Galerii Sztuki w Legnicy w 15. Międzynarodowym Konkursie Sztuki Złotniczej SKANDAL. Adriana to zdobywczyni Grand Prix podczas Targów Amberif 2001 i Amberif 2004 w Gdańsku oraz Nagrody Polskiego Jubilera w 16. Międzynarodowym Konkursie Sztuki Złotniczej PIĘKNO ABSOLUTNE, Galeria Sztuki, Legnica, 2007.


SREBRNE SZKOŁY

Cykliczna prezentacja najważniejszych uczelni artystycznych w Europie, której celem jest zarówno konfrontacja szkół kształcących przyszłych artystów-złotników poprzez ukazanie ich dorobku i profilu działalności, jak również prezentacja twórczych poszukiwań najmłodszego pokolenia artystów. Wystawa pokazuje prace profesorów i studentów Akademii Sztuk Pięknych i Wzornictwa z Bratysławy (Słowacja) i Uniwersytetu Nauk Stosowanych Południowej Karelii z Lappeenranty (Finlandia).


IDENTYFIKACJA

Wystawa przekrojowa profesorów, absolwentów i studentów Wydziału Metalu i Biżuterii Akademii Sztuki, Architektury i Projektowania z Pragi (Czechy), prezentująca prace z lat 1990 - 2007.


GRANICE SZTUKI GLOBALNEJ

Sesja naukowa z cyklu Granice Sztuki Globalnej ma sprowokować refleksje nad najnowszymi trendami, metodami i zjawiskami w sztuce współczesnej. Referenci postarają się odpowiedzieć na pytanie co rozumiemy dziś pod pojęciem "exclusive", jak wartość ta funkcjonuje w świecie designerskim, artystycznym, zarówno w kontekście czysto komercyjnym, brandingowym, jak i społecznym oraz kulturowym. Do udziału w sesji jako referenci zaproszeni zostali naukowcy i praktycy, artyści i krytycy sztuki.


DEBIUTY. Jakub Śliwowski, "W stylu wolnym tworząc"

Cykl przedstawiający sylwetki młodych artystów, stawiających pierwsze kroki na scenie złotniczej. Autor to absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi (kierunek: Projektowanie Biżuterii, dyplom w 2006 r.), rzeczoznawca diamentów jubilerskich, członek artystycznej Grupy "G7", laureat konkursów jubilerskich w Gdańsku, Warszawie oraz Międzynarodowego Konkursu Młodych Jubilerów w Sankt Petersburgu.


HOLOWNIA

Wystawa prac nadesłanych na 17. Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej EXCLUSIVE.

<<< menu        <<<-- wstecz

Copyright © 2000 - 2008 STFZ. Wszystkie prawa zastrzeżone.