<<< menu        <<<-- wstecz

CZAS SREBRA I BURSZTYNU
Designed In Poland - Amber & Silver Time
Astana, Kazachstan, 2 - 12 pażdziernika 2009

Legnicka Galeria Sztuki w dniach 2-12 października br. zaprezentowała w Kazachstanie wystawę Czas srebra i bursztynu. Azjatycka publiczność mogła zapoznać się z polską sztuką złotniczą z bursztynem w roli głównej.

Wystawa legnickiej Galerii Sztuki Silver and Amber Time`2009 była pokazana mieszkańcom Astany, stolicy Kazachstanu. Zrealizowana przy współpracy z Polską Agencją Informacji i Inwestycji Zagranicznych w ramach cyklu Designed in Poland, promowała rodzimą biżuterię artystyczną na sąsiednim kontynencie.

Projekt Czas srebra i bursztynu miał swą prapremierę pod koniec roku 2008 w Wuppertalu, w Niemczech, następnie mogli ją zobaczyć Gdańszczanie (w Muzeum Bursztynu) oraz Legniczanie (w Galerii Sztuki), a teraz "bursztyn" wędruje aż do dalekiego, europejsko-azjatyckiego kraju. Obiekty były eksponowane w MediaCenter, usytuowanym w centrum ponad siedmiusettysięcznej Astany. Na pierwszym "azjatyckim" wernisażu w wykonaniu Galerników, był obecny premier Waldemar Pawlak.

Ekspozycja gromadzi ponad 120 eksponatów niemal pięćdziesięciu znanych polskich projektantów specjalizujących się w pracy z bursztynem, prezentujących w szerokim ujęciu aktualne trendy i nurty. Wystawa pokazała zagranicznej publiczności i wielbicielom sztuki złotniczej, że bursztyn nie tylko jest doskonałym dodatkiem do tradycyjnej, złotej i srebrnej biżuterii, ale jest również wykorzystywany przez polskich twórców jako materiał aktualnej i nowoczesnej, świeżej i inspirującej, a czasami nawet prowokacyjnej wypowiedzi artystycznej. Na Wystawie zaprezentowane zostały prace przygotowane przez znanych polskich projektantów, wybranych spośród tych specjalizujących się w pracy z bursztynem, m.in.: Pauliny Binek, Jacka Byczewskiego, Maryli Dubiel, Mariusza Gliwińskiego, Emili Górnej i Norberta Wawrzyniaka, Eugeniusza Gowkielewicza, Martyny Lewickiej-Wali, Magdaleny i Tomasza Stajszczaków, Jarosława Westermarka, Marcina Zaremskiego, Dariusza Zarańskiego.

Na potrzeby nowej ekspozycji powstał specjalny rosyjskojęzyczny katalog, w którym prócz zdjęć, znajdują się teksty o wystawie, "bursztynowym" złotnictwie i samym tworzywie.


Wystawa bursztynowej biżuterii z legnickiej Galerii Sztuki, po raz pierwszy prezentowana poza Unią Europejską, spotkała się z ciepłym odbiorem Kazachów. Ekspozycja otwarta 2-go października przez premiera Waldemara Pawlaka, który osobiście przecinał symboliczną wstęgę, zgromadziła sporą publiczność.

Polski bursztyn w autorskiej biżuterii stał się głównym "gościem" dnia i obiektu MegaCenter, w centrum stolicy Astany. Pięćdziesiąt okazałych gablot wypełnionych pracami najnowszej sztuki złotniczej wzbudziło zainteresowanie nie mniejsze niż obecność polskiej ekipy. Uroczysty wernisaż, uświetniony obecnością znanego polityka, poprowadziła kuratorka Monika Szpatowicz, która oprowadziła po wystawie szacownych gości. Po symbolicznym otwarciu ekspozycji premier RP wygłosił krótką przemowę, w której docenił rozpoczętą artystycznym akcentem współpracę polsko-kazachstańską i wyraził nadzieję, by rozrosła się ona także na inne płaszczyzny, nie tylko kulturalne.

Inauguracja kontaktów właśnie za pośrednictwem obiektów sztuki jest trafionym pomysłem, wszakże sztuka przemawia językiem uniwersalnym, często nie wymagającym lub mimo komentarza autora. Biżuteria z bursztynem, artystyczna, odzież i dodatki wykonane przez polskich artystów przypadły do gustu azjatyckim odbiorcom, padały pytania o możliwość zakupu. Wbrew pozorom i naszemu mniemaniu o azjatyckim umiłowaniu przepychu w zdobieniu ciała, największa uwagę przykuwały prace proste, formy wyraziste i niebanalne połączenia np. bursztynu z drewnem.

<<< menu        <<<-- wstecz

Copyright © 1998 - 2009 STFZ. Wszystkie prawa zastrzeżone.