<<< menu        <<<-- wstecz

II Międzynarodowe Studenckie Warsztaty Złotnicze ŁÓDŹ 2006

W pierwszej połowie lipca łódzka Wyższa Szkoła Sztuki i Projektowania zorganizowała drugie już letnie spotkanie studentów w ramach letnich warsztatów złotniczych. O pierwszych, które odbyły się w lipcu roku 2002, pisaliśmy na naszych stronach >>>>.

Cel spotkania określili organizatorzy w programie warsztatów. A jest nim "wymiana doświadczeń i integracja młodych twórców zajmujących się trudną sztuką złotniczą". Zaproszenie zostało wysłane do studentów znanych, europejskich uczelni artystycznych. Trzy miejsca zostały zarezerwowane dla studentów z


budynek WSSiP w Łodzi
Polski; dwa dla macierzystej uczelni i jedno dla studenta Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Ostatecznie w warsztatach wzięło udział 7 studentów: Zuzanna Šuleřová (ASP w Bratysławie, pracownia Karola Weisslechnera), Therese Nguyen i Claire Bevan (School of Jewellery, Birmingham), Michał Kwasieborski (ASP Warszawa) oraz Kamila Fedak, Antek Zaremski i Agata Krzyżanowska (WSSiP Łódź). W ostatniej chwili swój przyjazd odwołały dwie studentki z ASP w Wilnie. Uczestnicy warsztatów byli zgodni: niech żałują!

Miejscem, gdzie odbyły się warsztaty, był budynek WSSiP w Łodzi przy ul. Targowej 65. Szkoła zapewniła uczestnikom bezpłatne noclegi na terenie szkoły i wyżywienie. Studenci pod okiem Piotra Cieciury i Jacka Skrzyńskiego - na co dzień nauczycieli akademickich WSSiP - w oparciu o szkolny warsztat złotniczy i powierzony materiał, przygotowali swoje realizacje. Mając do dyspozycji pracownię przez całą dobę, studenci wybrali "nocny tryb" pracy, gorące dni poświęcając na odpoczynek. Wszyscy podkreślali


pracownia
niepowtarzalną atmosferę spotkania. Cenna była wymiana doświadczeń między uczestnikami studiującymi według różnych programów nauczania, na różnych uczelniach artystycznych. Szczególnie studentki z Wielkiej Brytanii wiele dowiedziały się o sposobach przygotowania materiału i ciekawych technikach zdobniczych, znanych i stosowanych "na kontynencie", a pomijanych podczas nauki w szkole w Birmingham.

Biżuteria, będąca owocem wspólnej, niemal dwutygodniowej pracy, w dniu 14 lipca została zaprezentowana na wystawie w znanej łódzkiej Galerii CHRISTINE. W ciągu dnia studenci samodzielnie przygotowali ekspozycję, a o godzinie 18 rozpoczął się wernisaż. Organizatorzy szczególnie gorąco podziękowali wszystkim sponsorom, którzy przekazując środki materialne, narzędzia i srebro umożliwili przygotowanie warsztatów. Nie zabrakło przedstawicieli mediów, zaś łódzka TVP3 przygotowała relację, w której było wiele wywiadów z organizatorami i uczestnikami warsztatów.

Prace, które publiczność mogła zobaczyć w Galerii CHRISTINE, po zakończeniu wystawy zostały dołączone do prac wykonanych na poprzednich warsztatach - tworząc ciekawą kolekcję. Będzie ona prezentowana w najbliższych miesiącach w kilku miastach w Polsce. Pierwszy pokaz jest planowany w dniach 11 września - 8 października w salach Teatru Współczesnego w Warszawie. Następny - w poznańskiej Galerii YES. O terminie wystawy w Poznaniu poinformujemy czytelników niebawem.


Spotkanie z rektorem WSSiP...

... na dobry początek.

To dzięki sponsorom!

Piotr Cieciura daje sygnał do startu.

Praca ruszyła...

...po obu stronach stołu.

Kamila Fedak

Claire Bevan

Michał Kwasieborski

Zuzanna Śuleřová

Agata Krzyżanowska

Therese Nguyen

Antek Zaremski

Jacek Skrzyński

Koniec pracy...

...teraz przygotowanie wernisażu...

...i świętowanie.

Gości wernisażu powitali...

prof. Mirosław Araszewski
i Piotr Cieciura

O przebiegu warsztatów
opowiadał Jacek Skrzyński...

... i Antek Zaremski.
 

A po wernisażu czas na spotkanie pożegnalne.

Uczestnicy przygotowali prezenty...

... dla prowadzących warsztaty.

Każdy uczestnik dołożył do brosz...

...coś od siebie.

zobacz zdjęcia prac >>>>


zobacz relację z roku 2002 >>>>
przeczytaj informacje o szkole >>>>

wystawa w Warszawie,
wrzesień/październik 2006 >>>>


fot: WSSiP, Mariusz Pajączkowski

<<< menu        <<<-- wstecz

Copyright © 2000 - 2006 STFZ. Wszystkie prawa zastrzeżone.