-- wstecz -- numer 2 (4) 2005   numer 4 (6) 2005 --
Z perspektywy STFZ...

Co s³ychaæ w z³otniczej Polsce ?     Biuletyn Informacyjny STFZ

№ 3 (5) maj - czerwiec 2005

wersja angielska >>>>

Wszystkie osoby zainteresowane, w tym szczególnie czytelników biuletynu zapraszamy do przesy³ania informacji o dzia³aniach zwi±zanych z twórczo¶ci± z³otnicz±, wystawach, inicjatywach. Z przyjemno¶ci± bêdziemy publikowaæ je w kolejnych edycjach. Bêdziemy równie¿ wdziêczni za rozpowszechnianie informacji o naszym Biuletynie.



■ Maj i czerwiec 2005 roku obfitowa³ w tak wiele wydarzeñ, ¿e przygotowanie materia³ów do kolejnego wydania naszego biuletynu przeci±gnê³o siê znacznie. Ale ju¿ skoñczyli¶my i zapraszamy do zapoznania siê z 1022 zdjêciami dokumentuj±cymi okres koñca wiosny i pocz±tku lata w ¶wiecie polskiego z³otnictwa artystycznego, w tym 757 to zdjêcia prac i ich powiêkszenia.

Poza najwa¿niejszym spotkaniem, jakim od lat jest Legnicki Festiwal Srebra, prace polskich projektantów by³y prezentowane w galeriach w Londynie i Berlinie, w Muzeum Sztuki U¿ytkowej w Belgradzie, Muzeum Narodowym w Poznaniu i na licznych wystawach w Polsce. Na uwagê zas³uguje szczególnie "rekordowa" aktywno¶æ Paw³a Kaczyñskiego (indywidualnie) i "grupy sze¶æ", któr± poza Paw³em tworz± Bogumi³ Bytomski, Krzysztof Roszkiewicz, Marcin Tymiñski i Arkadiusz Wolski.

■ W dniach 11 maja do 9 czerwca 2005 roku w londyñskiej galerii flow zosta³y zaprezentowane prace grupy siedemnastu polskich plastyków - twórców form z³otniczych. Spotkanie to odby³o siê na zaproszenie Pani Iwony Demczyñskiej i jest efektem jej wizyty w krakowskiej GALERII BIELAK. W³a¶cicielka galerii flow wysoko oceni³a prace polskich projektantów i za po¶rednictwem Andrzeja Bielaka zaprosi³a ich do zorganizowania wystawy. W lipcu 2005 roku w salach GALERII BIELAK na zasadzie wzajemno¶ci odby³a siê wystawa prac twórców brytyjskich, zaprzyja¼nionych z galeri± flow.

Autorzy pokazuj±cy swoje prace reprezentuj± ró¿ne pokolenia, ró¿ne podej¶cie do swojej pracy, stosuj± ró¿ne technologie i formy wyrazu artystycznego - ³±czy ich jednak aktywna chêæ dzielenia siê swoimi realizacjami z publiczno¶ci±. Wszyscy od lat aktywnie uczestnicz± w wystawach i konkursach form z³otniczych w Polsce i za granic±, zdjêcia ich prac s± publikowane w licznych katalogach i czasopismach zwi±zanych ze z³otnictwem artystycznym. Równie czêsto ich nazwiska mo¿na znale¼æ w gronie laureatów konkursów z³otniczych.
Fotorelacja z wystawy w Londynie >>>>
http://www.flowgallery.co.uk/17.html

12 maja 2005 w salach Muzeum Sztuki Stosowanej w Belgradzie odby³ siê wernisa¿ wystawy Joachima Sokólskiego pt. "PRZED i PO" (BEFORE-AFTER). Muzeum Sztuki Stosowanej w Belgradzie po przesz³o 30-tu latach ponownie zaprosi³o artystê do zorganizowania wystawy. Tu w³a¶nie - jak sam wspomina autor - odby³a siê jego pierwsza powa¿na wystawa indywidualna. Obecnie - w nostalgicznym "powrocie do korzeni" - zosta³y pokazane zarówno prace pamiêtaj±ce pocz±tki dzia³añ twórczych, jak i prace najnowsze.
Wiêcej o wystawie >>>>
Katalog >>>>

■ W dniach 12 maja - 5 czerwca 2005 wystawa pt. "Wspó³czesna Polska Sztuka Z³otnicza z Legnicy" by³a prezentowana w salach Muzeum Sztuki U¿ytkowej w Belgradzie. Do uczestnictwa w prezentacji zaproszono ponad 30 czo³owych polskich z³otników i projektantów oraz grupê m³odych twórców tworz±c próbê retrospektywnego podsumowania wspó³czesnego polskiego z³otnictwa w Polsce z lat 1995-2003. Organizatorzy - GALERIA SZTUKI W LEGNICY - szczególny akcent postawili na prezentacjê wszystkich, najbardziej charakterystycznych postaw twórczych.

Wystawie towarzyszy starannie wydany katalog. Wystawa ta, na któr± z³o¿y³o siê ponad 100 prac, wcze¶niej by³a eksponowana ju¿ siedmiokrotnie w muzeach i galeriach w Niemczech i Szwecji. Muzeum Sztuki U¿ytkowej w Belgradzie to ósma zagraniczna ods³ona kolekcji.
Wiêcej o wystawie >>>>
Katalog prac >>>>

■ Maj to miesi±c tradycyjnych spotkañ podczas Legnickiego Festiwalu Srebra. Na imprezy towarzysz±ce festiwalowi sk³ada siê co roku kilka starannie przygotowanych wystaw, które trwa³y od 29 kwietnia do 5 czerwca 2005. Jednak g³ówne uroczysto¶ci, na które sk³ada³a siê sesja naukowa pt. Granice sztuki globalnej: Dekonstrukcja - Rekonstrukcja w sztuce najnowszej, og³oszenie wyników konkursu pt. Dekonstrukcja - Rekonstrukcja, wernisa¿ wystawy z cyklu "Srebrne Szko³y", wernisa¿ wystawy z cyklu "Sylwetki twórców" oraz wernisa¿ wystawy debiutanta - Micha³a Wysokiego - w Galerii "Pod Przepiórczym Koszem" odby³y siê w dniu 14 maja 2005 roku.
program Legnickiego Festiwalu Srebra >>>>
sesja naukowa >>>>
"Sylwetki Twórców" - Pawe³ Kaczyñski
"Srebrne Szko³y" >>>>
"Dekonstrukcja-Rekonstrukcja" >>>>

■ W dniu 16 maja 2005 w GALERII BIELAK odby³ siê wernisa¿ wystawy Jacka Byczewskiego pt. "z³oto srebro stal". W krakowskiej galerii autor zaprezentowa³ ponad 100 prac z ostatnich lat, w tym (wbrew tytu³owi) równie¿ prace najnowsze - z wykorzystaniem platyny i brylantów. Warto wspomnieæ, ¿e autor pracuj±cy od ponad 30 lat, cz³onek grupy UFO, na przestrzeni lat jest jednym z najbardziej aktywnych polskich twórców uczestnicz±c w wielu wystawach i konkursach, nie unikaj±c konfrontacji i ocen, przygotowuj±c w³asne ekspozycje i pokazy.
Fotorelacja z wystawy i wernisa¿u >>>>


■ W Instytucie Wzornictwa Przemys³owego w Warszawie przy ul. ¦wiêtojerskiej 5/7 od dnia 19 maja 2005 roku mo¿na by³o zapoznaæ siê z pracami przygotowanymi na wystawê pt. "Design M³odych 2005". Na wystawie znajdziemy równie¿ prace absolwentów ³ódzkich szkó³ kszta³c±cych w dziedzinie sztuki z³otniczej: Akademii Sztuk Piêknych (Adrianny Lisowskiej) oraz Wy¿szej Szko³y Sztuki i Projektowania (Kamilii Fedak).
Wiêcej >>>>

26 maja 2005 roku w berliñskiej Galerii Bettiny Meyer (BETTINA MEYER macht SCHMUCK) odby³ siê wernisa¿ wystawy pt. "The Best of - Wspó³czesna polska bi¿uteria artystyczna - Neues Schmuckdesign aus Polen". W³a¶cicielka galerii odwiedzi³a stoiska Stowarzyszenia Twórców Form Z³otniczych oraz GALERII SZTUKI W LEGNICY na monachijskich targach Inhorgenta. Zapozna³a siê równie¿ z pracami publikowanymi na stronach internetowych STFZ - i na tej podstawie nawi±za³a kontakt z wybranymi autorami zapraszaj±c ich do swojej galerii. W efekcie prace 12 polskich twórców z³o¿y³y siê na prezentacjê, która zosta³a zauwa¿ona i wysoko oceniona w¶ród berliñskiej publiczno¶ci.
Wiêcej o wystawie >>>>

■ Na prze³omie maja i czerwca 2005 we wroc³awskiej Galerii Aleksandry i Janusza Stanko odby³ siê pokaz prac cz³onków "GRUPY SZE¦Æ", któr± tworz± Bogumi³ Bytomski, Pawe³ Kaczyñski Krzysztof Roszkiewicz, Marcin Tymiñski i Arkadiusz Wolski. Nie by³o to dos³owne przeniesienie marcowej wystawy pt. Wobec (Sopot, Galeria Kinski), ale raczej pokaz prac cz³onków grupy z ostatnich lat oraz najnowszych realizacji.

■ W dniach 3 - 12 czerwca 2005 krakowska GALERIA SKARBIEC go¶ci³a Paw³a Kaczyñskiego i jego autorsk± wystawê pt. uSTALone.

GALERIA SKARBIEC wspó³tworzy³a Miêdzynarodowy Konkurs Bi¿uterii Artystycznej "Camelot"- jeden z najbardziej presti¿owych konkursów bi¿uterii w Polsce. Prace do niego zakwalifikowane przez miêdzynarodowe jury prezentowane by³y w wielu europejskich galeriach. Dzi¶ jest jedn± z najbardziej znanych i licz±cych siê galerii bi¿uterii autorskiej w Polsce.
Katalog Paw³a Kaczyñskiego >>>>

12 czerwca 2005 w GALERII SKARBIEC odby³ siê pokaz mody i bi¿uterii licznie gromadz±c polskich projektantów, na co dzieñ wspó³pracuj±cych ze Skarbcem. Prace niemal 50 najlepszych polskich designerów by³y nastêpnie eksponowane w salach galerii od 13 do 26 czerwca 2005. Czerwcowe spotkanie w Krakowie okaza³o siê jednym z najciekawszych i najliczniej reprezentowanym forum polskiej bi¿uterii artystycznej - tej, któr± mo¿emy spotkaæ w najwa¿niejszych polskich galeriach sztuki z³otniczej.
Fotorelacja i zdjêcia prac >>>>

■ Od dnia 16 czerwca 2005 do koñca lipca br. na zaproszenie Pañstwa Magdaleny i Micha³a Kwiatkiewiczów oraz Krzysztofa Madelskiego - w³a¶cicieli Galerii YES - w salach Muzeum Narodowego w Poznaniu (oddzia³ - Muzeum Sztuk U¿ytkowych na Wzgórzu Przemys³a) - po powrocie z Belgradu by³a prezentowana wystawa zorganizowana przez GALERIÊ SZTUKI W LEGNICY pt. "Wspó³czesna polska sztuka z³otnicza". To ju¿ dziewi±ty pokaz tej wystawy, a zarazem pierwszy w Polsce i ostatni w cyklu. Wystawa od roku 2003 odwiedzi³a 9 miast w 4 krajach prowokuj±c do wielu pozytywnych komentarzy i przybli¿aj±c publiczno¶ci obraz polskiej sztuki z³otniczej prze³omu wieków.
Fotorelacja z wernisa¿u >>>>
Katalog prac >>>>

■ W dniach 19 - 26 czerwca 2005 w Gdañskim Centrum Bursztynu zosta³o zorganizowane seminarium i warsztaty twórcze pt. Sztuka Bursztynu (bursztyn w dobrych rêkach).

Spotkanie mia³o za zadanie promocjê bursztynu ba³tyckiego poprzez umo¿liwienie artystom z ró¿nych krajów wymianê my¶li i dyskusjê na temat jego roli we wspó³czesnej sztuce i wzornictwie, a nastêpnie szerok± publikacjê rezultatów - prac artystycznych i opinii. Dla bli¿szego poznania bursztynu uczestnicy zwiedzili kolekcje muzealne i tereny, na których wydobywa siê i zbiera bursztyn, a tak¿e spotkali siê z polskimi naukowcami, rzemie¶lnikami i producentami. Nastêpnie u¿yli bursztynu w realizacji swoich prac wykonywanych w specjalnie na tê okazjê zaaran¿owanej i wyposa¿onej pracowni na terenie GCB. Rezultaty seminarium zosta³y zaprezentowane w formie wystawy oraz bêd± opublikowane w katalogu. A na naszych stronach publikujemy fotorelacjê ze spotkania i zdjêcia prac powsta³ych podczas warsztatów. >>>>


■ W czerwcu 2005 ukaza³ siê 82 numer INFO - wewnêtrznego biuletynu adresowanego do cz³onków STFZ, galerii rekomendowanych przez STFZ, naszych cz³onków honorowych i wspieraj±cych. W¶ród informacji szczególnie wa¿ne jest publikacja warunków Ogólnopolskiego Otwartego Konkursu Bi¿uterii Artystycznej "PREZENTACJE 2005" oraz inicjatywa rozpoczêcia prac przy katalogu jubileuszowym z okazji 15-lecia STFZ, a publikuj±cym prace i sylwetki cz³onków Stowarzyszenia.

■ W autorskiej galerii bi¿uterii Grzegorza B³a¿ko - BLAZKO KINDERY - w dniach 25 czerwca - 3 lipca 2005 z okazji Festiwalu Kultury ¯ydowskiej w Krakowie odby³a siê autorska wystawa Margot di Cono pt. "¯ydowskie zarêczyny". Autorka, absolwentka Akademii Sztuk Piêknych w Krakowie, na wystawie zaprezentowa³a 20 "architektonicznych pier¶cionków" inspirowanych ¿ydowskimi pier¶cieniami zarêczynowymi.
Wiêcej >>>>

■ Mi³o nam poinformowaæ, ¿e doceniaj±c wielkie zas³ugi Galerii YES w Poznaniu dla promocji i rozwoju sztuki z³otniczej, Zarz±d i Rada Programowa STFZ w czerwcu 2005 roku jednog³o¶nie przyzna³y jej tytu³

"GALERII REKOMENDOWANEJ PRZEZ STFZ".

Sieæ kontaktowa JGE - Jewellery Galleries Exchange

Andrzej Bielak, wspó³za³o¿yciel i wieloletni prezes STFZ prowadzi w swym rodzinnym Krakowie GALERIÊ BIELAK. Galeria ta prowadzi bardzo intensywn± dzia³alno¶æ wystawiennicz±, eksponuj±c ponad sze¶æ wystaw indywidualnych i zbiorowych krajowych i zagranicznych w ci±gu roku. Wystawiali tam miêdzy innymi: : Lars Tornvaldsson, Wilhelm Tasso Matar, Ester Knobel, Mila Kalnitskaja i Micha Maslennikov, Emilia Górna i Norbert Wawrzyniak, Krzysztof Piotrowski, "GRUPA SZE¦Æ", Jacek Maria Hohensee, Marcin Tymiñski, Tomasz Jagie³³o, Agnieszka Bruzda, Jacek Byczewski, odby³y siê liczne powtorzenia przegl±dów legnickich i warszawskich Prezentacji.

Wystawa zbiorowa "Arty¶ci ze Szwecji" (Swedish Jewellery), której organizatorkami s± Mona Wallstrom i Marie-Jose van den Hout, wêdruj±ca przez galerie Holandii, Polski, Hiszpanii, Portugalii, W³och i USA zainspirowa³a Andrzeja Bielaka do stworzenia miêdzynarodowej platformy wymiany informacji pomiêdzy galeriami eksponuj±cymi prace z zakresu z³otnictwa artystycznego o organizowanych wystawach. Ide± tej platformy czy sieci kontaktowej nazwanej JGE - Jewellery Galleries Exchange jest szeroka, bezp³atna wymiana informacji o wa¿nych wydarzeniach we wspó³czesnym ¶wiatowym z³otnictwie, a sprowadza siê do stworzenia w galeryjnych e-mailowych ksi±¿kach adresowych grupy adresów zainteresowanych pomys³em galerii, które informuj± siê wzajemnie o planowanych i organizowanych wystawach. Obecnie lista galerii w sieci JGE zawiera 13 adresów; dzieki JGE galeria Velvet da Vinci z San Francisco, USA rozpowszechni³a ostatnio informacje o wystawie "Broszki" - "Brooches", ktor± mo¿na obejrzeæ tutaj: http://www.velvetdavinci.com/show.php?sid=46
Widzimy tam m.inn. prace artystki francuskiej Moniki Brugger, naszej znajomej z konferencji AOE w Strassburgu w roku 1997.
Je¿eli chcecie wzi±æ udzia³ w tym przedsiêwziêciu ode¶lijcie swoj± akceptacjê na adres babielak@netart.com.pl.

Wiadomo¶ci sprzed lat

14 czerwca 1997 roku oby³ siê w Krakowie w galerii Camelot wernisa¿ wystawy CAMELOT 1115. Rozwój wystaw konkursowych CAMELOT spowodowa³ ich umiêdzynarodowienie, widoczne tak w sk³adzie jury jak i na li¶cie artystów eksponuj±cych swe prace. W sk³ad jury tej pi±tej z rzêdu wystawy konkursowej z cyklu CAMELOT wchodzili: Anton Èepka (¶wiatowej s³awy artysta z³otnik), prof. Irena Huml (historyk sztuki), Wojciech Starzecki (Galeria OFIR), prof. Andrzej Szadkowski (Pañstwowa Wy¿sza Szko³a Sztuk Plastycznych im. W³adys³awa Strzemiñskiego w £odzi), dr. Christianne Weber Stöber (historyk sztuki, sekretarz generalny Gesselschaft für Goldschmiedekunst), Joanna Jaworska (artysta z³otnik, laureat nagrody g³ównej CAMELOT 1114).

Na wystawê zakwalifikowano prace 29 autorów z 6 krajów. Nagrody otrzymali: Tomasz Troszczyñski (nagroda g³ówna), Jacek Byczewski, Inge Reiner, Petra Blaich-Weiss, nagrodê specialn± - wystawê indywidualn± w kazimierskim Muzeum Sztuki Z³otniczej otrzyma³ Jan Suchodolski.

Katarzyna Rzehak, autorka wstêpu do katalogu zatytu³owanym "Sposoby na koniec wieku" z erudycja i znawstwem tematu przeanalizowa³a najciekawsze prace eksponowane na wystawie.

Wystawy CAMELOT by³y bodaj pierwszymi polskimi wystawami konkursowymi z³otnictwa artystycznego po roku 1989 tworz±cymi zborny, nowoczesny cykl wystawowo/konkursowy, organizowany przez prywatnych organizatorów i firmy, z wielkim udzia³em STFZ. Pokusi³bym siê o stwierdzenie, ¿e CAMELOTY by³y pierwszymi polskimi wystawami odzwierciedlaj±cymi now± rzeczywisto¶æ nasta³± w wyniku zmian roku 1989.

■ Twórczo¶æ Jadwigi i Jerzego Zaremskich - pionierów polskiego z³otnictwa artystycznego jest tematem wielu opracowañ, w tym ksi±¿ki Agnieszki Kasprzak - Miler "Srebra Jadwigi i Jerzego Zaremskich". Zachowa³ siê do dzi¶ na ta¶mie video krótki film telewizyjny nakrêcony ongi¶ w pracowni artystów. Bêdziemy wielokrotnie powracaæ do dokonañ Jadwigi i Jerzego Zaremskich w naszych wiadomo¶ciach sprzed lat. Rozpoczynamy ten w±tek od wystawy która sta³a siê niejako ostatni± - jak do dzi¶ - wystaw± retrospektywn± artystów.

W marcu 1986 roku Biuro Wystaw Artystycznych w Legnicy zorganizowa³o wystawê prac Jadwigi i Jerzego Zaremskich opatrzon± katalogiem o nazwie "Jadwiga Jerzy Zaremscy". Wystawa ta by³a potem eksponowana w Biurze Wystaw Artystycznych w Nowym S±czu (kwiecieñ 1986), w Biurze Wystaw Artystycznych w Szczecinie (czerwiec 1986), w Biurze Wystaw Artystycznych w S³upsku (lipiec1986). Mimo niedoskona³o¶ci szaty graficznej charakterystycznej dla tzw.minionego okresu katalog jest cennym ¼ród³em dla historyków sztuki, poza zdjeciami prac zawiera on bowiem spis wystaw prac Jadwigi i Jerzego Zaremskich i publikacji na temat twórczo¶ci artystów.

Wystawa ta jednak nie nale¿a³a do najrado¶niejszych wydarzeñ w historii polskiego z³otnictwa artystycznego. W trakcie przygotowañ zmar³ niespodziewanie Jerzy Zaremski. Wspomnienia i po¿egnanie zmar³ego artysty napisane przez Irenê Huml oraz przez Micha³a Gradowskiego zamieszczone s± w katalogu wystawy.

-- wstecz -- numer 2 (4) 2005  ZAPRENUMERUJ BIULETYN  numer 4 (6) 2005 --
Copyright © 2000 - 2005 STFZ. Wszystkie prawa zastrze¿one.